Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Rota aşısından sonra başımıza gelenler

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

Demet_de

Üye
Kayıtlı Üye
10 Aralık 2017
2
0
47
Doktorumuzun ve çevrede yaptıran yakınların tavsiyesi ile yaklaşık 1 ay önce rota aşısı yaptırdık. Aşıdan sonra oğlum kabız oldu ve 3 gün sonra ilk kez yeşil kaka yaptı. Aşı sonrası hergün yediği bir öğünü dolu dolu kusmaya başladı. İştahlı olan ve herkesin tombik dediği bebeğim yediği herşeyi reddeder oldu. Bu da yetmedi her yedikten sonra yüzünde kırmızı noktalar çıkıyordu. Doktor doktor dolaşmaya başladık. Yapılmadık tahlil kalmadı. Bu arada oğlumun kilo alımı düştü ağlamaları arttı ve mama saatleri işkenceye döndü hem onun hem benim için :KK43: kimi zaman 1.5 saat uğraşıyorum mama yedirmeye eskiden 5 dakikada yediği mamayı. En sonunda gittiğimiz doktor süt alerjisi teşhisi koydu. Rota aşısının doğrudan alerji yapmadığı ama bir alerjiyi tetiklediğine dair çalışmalar olduğunu ancak kesinleşmediği için yayınlanmadığını söyledi. Şuan bebeğim neocate diye diyet bir mama yiyiyor, zorlayarak yedirmeye çalışıyoruz. Eskiden yediğinin yarısını yemeye başladı. Her mama saatinde karşılıklı o ağlıyor benimde sinirlerim yıprandı üzüntüden ben de ağlıyorum. Doktor alerjen maddeyi atmasının yeni mamayı kullanmaya başladıktan sonra en az 3 hafta süreceğini söyledi. Yeni mamanın işe yarayıp yaramadığını ancak bu süre sonunda anlauabileceğimizi söyledi. Alerji hafiflese bile mamayı yiyecek mi bilemiyorum. Tadı ve kokusu çok kötü. Bebeğim uyanık olduğunda sürekli ağlıyor ben de sabır diyorum geçecek bugünler ama dayanmak çok zor. İştahlı mutlu bebeğim gitti yerine başka bir bebek geldi. Bunları paylaşarak aşı yaptıracak anneleri uyarmak istedim. Belki biz şanssız bir grubun içindeyiz çoğu bebekte yan etki olmuyor. Ama biz bunları yaşadık bir ihtimal sizin de başınıza gelebilir. Özellikle ailede alerji varsa bebekte de bu tetiklenebilir. Benim eşim de alerjiktir. Böyle bir yan etkisi olabileceğini bilseydim kesinlikle yaptırmazdım ve bu yan etkinin yayınlanmama sebebinin ilaç firmalarının engellemesinden kaynaklandığını düşünüyorum. İkinci dozu doktora sordum ilk dozda yan etki görüldüğünde ikinci dozu uygulamıyoruz dediler. Böylece hem bebeğim perişan oldu hem de ikinci doz uygulanmayacağı için ilk aşı da çöpe gitti. Umarım biran önce bu günler geçer katı gıdaya geçtiğimizde de süt ürünleri tüketemeyecek sakın yoğurt verme dedi. Çok zor gerçekten. Herkesin bebeklerine sağlıklı günler dilerim.

Çok geçmiş olsun üzücü bir tecrübe olmuş sizin için. Bende pek yaptırma taraftarı değilim zaten başınıza gelenleri okuyunca da iyice gözüm korktu. Bu aşı hala deneme aşamasındaki normal aşı takvimine alınmıyor. Yan etkilerini, yarattığı sıkıntıları da bizim üzerimizde deneyip minik bebeklerimize zarar vererek buluyorlar. Tekrar geçmiş olsun umarım geçici bir sıkıntı olur ve geçer.

Cok cok gecmis olsun. Bende yaptirmak ve ysptirmamak arasinda kalmistim. Cok fazla dusundum ve sonra simdi yazinizi okuyunca iyiki yaptirmamisim dedim. Umarim bebeginix bir an once iyilesir...

Doktorumuzun ve çevrede yaptıran yakınların tavsiyesi ile yaklaşık 1 ay önce rota aşısı yaptırdık. Aşıdan sonra oğlum kabız oldu ve 3 gün sonra ilk kez yeşil kaka yaptı. Aşı sonrası hergün yediği bir öğünü dolu dolu kusmaya başladı. İştahlı olan ve herkesin tombik dediği bebeğim yediği herşeyi reddeder oldu. Bu da yetmedi her yedikten sonra yüzünde kırmızı noktalar çıkıyordu. Doktor doktor dolaşmaya başladık. Yapılmadık tahlil kalmadı. Bu arada oğlumun kilo alımı düştü ağlamaları arttı ve mama saatleri işkenceye döndü hem onun hem benim için :KK43: kimi zaman 1.5 saat uğraşıyorum mama yedirmeye eskiden 5 dakikada yediği mamayı. En sonunda gittiğimiz doktor süt alerjisi teşhisi koydu. Rota aşısının doğrudan alerji yapmadığı ama bir alerjiyi tetiklediğine dair çalışmalar olduğunu ancak kesinleşmediği için yayınlanmadığını söyledi. Şuan bebeğim neocate diye diyet bir mama yiyiyor, zorlayarak yedirmeye çalışıyoruz. Eskiden yediğinin yarısını yemeye başladı. Her mama saatinde karşılıklı o ağlıyor benimde sinirlerim yıprandı üzüntüden ben de ağlıyorum. Doktor alerjen maddeyi atmasının yeni mamayı kullanmaya başladıktan sonra en az 3 hafta süreceğini söyledi. Yeni mamanın işe yarayıp yaramadığını ancak bu süre sonunda anlauabileceğimizi söyledi. Alerji hafiflese bile mamayı yiyecek mi bilemiyorum. Tadı ve kokusu çok kötü. Bebeğim uyanık olduğunda sürekli ağlıyor ben de sabır diyorum geçecek bugünler ama dayanmak çok zor. İştahlı mutlu bebeğim gitti yerine başka bir bebek geldi. Bunları paylaşarak aşı yaptıracak anneleri uyarmak istedim. Belki biz şanssız bir grubun içindeyiz çoğu bebekte yan etki olmuyor. Ama biz bunları yaşadık bir ihtimal sizin de başınıza gelebilir. Özellikle ailede alerji varsa bebekte de bu tetiklenebilir. Benim eşim de alerjiktir. Böyle bir yan etkisi olabileceğini bilseydim kesinlikle yaptırmazdım ve bu yan etkinin yayınlanmama sebebinin ilaç firmalarının engellemesinden kaynaklandığını düşünüyorum. İkinci dozu doktora sordum ilk dozda yan etki görüldüğünde ikinci dozu uygulamıyoruz dediler. Böylece hem bebeğim perişan oldu hem de ikinci doz uygulanmayacağı için ilk aşı da çöpe gitti. Umarım biran önce bu günler geçer katı gıdaya geçtiğimizde de süt ürünleri tüketemeyecek sakın yoğurt verme dedi. Çok zor gerçekten. Herkesin bebeklerine sağlıklı günler dilerim.
Evladınız nasıl oldu acaba merak ettim.

eskı konu ama belkı okursunuz.rota çok tehlıkelı bir aşı ve hiç bir faydsı yok bağırsak düğümlenmesi yapıyor ve sık rastlanan bır durum..normal aşılarıda araştırmanızı tavsıye ederim hiç bir güvenirliği yok. rota asıs yuzunden bebeğini kaybeden aileler var lutfen sorgulayın herseyı tek drla da kalmayın derim.sağlık sektoru cok farklı işlıyor.

Evladınız nasıl oldu acaba merak ettim.
Bebeğim 6 ayı geçti. İnek sütü alerjisi devam ediyor. Ek gıdaya geçmeden alerji testi yapıldı süt dışında pek çok şeye alerjisi çıktı. Mısır, tavuk, dana eti, kuruyemiş, yumurta şuan bildiklerimiz. Bilemediğimiz başka neler var göreceğiz. Mama olarak Neocate kullanıyorduk. Meğerse ona da alerjisi varmış. Neocate in içinde mısır şurubu var. Hiç belirti vermedi. Zaten Neocate koyu yeşil kaka yaptırıyor oradan da anlayamadık. 3 ay uykuda içirmeye çalıştım mamayı zorlayarak. O ağladı ben ağladım. Ben tadından içmiyor zannettim hep meğerse onu rahatsız ediyormuş :KK43: Şuan Pregomine geçtik. Doktor pregominin alerji riski daha düşük dedi. Yemeye karşı direnç geliştirdi bu arada. Verdiğimiz herşeyi önce reddediyor. Ek gıdaya geçmeye çalışıyoruz. Neye karşı alerjisi çıkacak bilemediğimden her yeni şeyi çekinerek veriyorum. Henüz bir kaç kaşığı geçemedik. Çok ağlıyor. Ne zaman bitecek bu alerji bilmiyorum ya da geçecek mi. 1 yaşında tekrar alerji testi yapılacak, bekliyoruz. Ama sanırım hiçbir zaman eskisi gibi iştahlı bir çocuk olmayacak. Yedirmeye zorlaya zorlaya yemekten soğudu.

Bebeğim 6 ayı geçti. İnek sütü alerjisi devam ediyor. Ek gıdaya geçmeden alerji testi yapıldı süt dışında pek çok şeye alerjisi çıktı. Mısır, tavuk, dana eti, kuruyemiş, yumurta şuan bildiklerimiz. Bilemediğimiz başka neler var göreceğiz. Mama olarak Neocate kullanıyorduk. Meğerse ona da alerjisi varmış. Neocate in içinde mısır şurubu var. Hiç belirti vermedi. Zaten Neocate koyu yeşil kaka yaptırıyor oradan da anlayamadık. 3 ay uykuda içirmeye çalıştım mamayı zorlayarak. O ağladı ben ağladım. Ben tadından içmiyor zannettim hep meğerse onu rahatsız ediyormuş :KK43: Şuan Pregomine geçtik. Doktor pregominin alerji riski daha düşük dedi. Yemeye karşı direnç geliştirdi bu arada. Verdiğimiz herşeyi önce reddediyor. Ek gıdaya geçmeye çalışıyoruz. Neye karşı alerjisi çıkacak bilemediğimden her yeni şeyi çekinerek veriyorum. Henüz bir kaç kaşığı geçemedik. Çok ağlıyor. Ne zaman bitecek bu alerji bilmiyorum ya da geçecek mi. 1 yaşında tekrar alerji testi yapılacak, bekliyoruz. Ama sanırım hiçbir zaman eskisi gibi iştahlı bir çocuk olmayacak. Yedirmeye zorlaya zorlaya yemekten soğudu.

face book unuz varmı8 bılmıyorum grup var yitik şifanın izi, şifa olsun ,ebeyn sorun ve çözümleri buralara uye olun alerjıyle ılgılı çok guzel onerı ve tavsıyeler var

Tek sorunu alerji olsun o da inşallah yakında azalarak bitsin inşallah. Alalh sağlık versin cümlemizin evladına.

Rota asisi sonrasi alerji sorununu hatta bahsettiklerinjzin bir cogunu bizde yasadik. Bebegim israrla emmeyi reddediyordh, kucagima aldigimda kendini resmen 2 aylik bebek kucagimdan atiyordu omurgasini kiracak kadar cok geri itiyordu eli ayagi tum vucuduyla beni. Kafasinda minik minik kirmiziliklar cikiyor 1-2 saat sonra yok oluyordu. Gaz sorunumuz feci haldeydi, sabaha kadar uyumayan aglayan bir cocuk olmustu. Sonra alerjilerin oldugu ogrendik. Sut urunleri, domates, cilek ve kakao alerjisi cikti. Ben rota asisindan olduguna eminin cunku asidan sonra cikti ne yazikki. Simdi diyet yapiyoruz sorun yok cok sukur.

eskı konu ama belkı okursunuz.rota çok tehlıkelı bir aşı ve hiç bir faydsı yok bağırsak düğümlenmesi yapıyor ve sık rastlanan bır durum..normal aşılarıda araştırmanızı tavsıye ederim hiç bir güvenirliği yok. rota asıs yuzunden bebeğini kaybeden aileler var lutfen sorgulayın herseyı tek drla da kalmayın derim.sağlık sektoru cok farklı işlıyor.

aynen katiliyorum yazdiginiz herseye!!!!
Rota hastaligina yakanlanmayacak cocuklari, bu rota a$i si yuzunden , resmen rota virusu ile hasta yapiyorlar, ilac sirketleri ve firmalari para kazansin diye icat edilen bu asilara inanmiyorum!!!!!

3 yasinda ki kizimada asi vurdurmadim hic, ve cokta mutluyum vurdurmadagim icin. cok sukur!

Sizide bu dusunceniz den dolayi tebrik ediyorum.

ne kadar dusuncesiz bir annesiniz !!!!
bide daha ikinci dozu soruyorsunuz doktora, ne kadar basit. doktor vuralim dese sizde izin vereceksiniz yani...

a$i dan cocogu ölen anneler var, iyice arastirin derim. (heleki sizin durumuzda, cocugunuzun bu a$i ya tepki vermesi bence sizin icin bir isaret)

A$i nin icinde neler var, bir bilginiz varmi?
hangi a$i ney icin hangi hastalik icin biliyormusunuz?
Cocklarda alerji, astim, otizm, solunum yollarinda problemler, kulak enfeksiyonlari, ogrenme geriligi yaptigini biliyormusunuz?

Of çocuk çok çekmiş hele sen sahada çekmişsin, gecicek bugünlerde sabret bitanrm

Eski bi konu ama bende yazmak istedim
Ayni seyler basimiza geldi ve ben bunu sadece kendi kendime düşünüyordum aşıdan mı oldu acaba diye
Demekki sizde de aynı şeyler olmuş

3 aylıkken bebegime rota virus aşısı yaptirdik.cocuk o günden beri ishal ve süt alerjisi çıktı 3 aylıkken aşıdan sonra

Suan 9.5 aylık ve hala devam ediyor alerjimiz ek gidayi kabul etmiyor.ve sürekli huzursuz bir cocuk

Bende herkese yaptirmayin diyorum ama nasil anneleri korkutmuşsa dr yada hemsire rota virisu kapabilir diye yaptiriyor cevremdekiler

Evet biz şanssız olan kesimiz galiba bize denk geldi yan etkisi :KK43:

Eriskinlerde grip aşısı bile yan etki yapiyor.rota aşısı ne ki.çocuklarda rota virüsü gezerken o siralarda yetiskinler de de bulantili hastanelik eden bir hastalik vardi.bben o hastaliktan olmuştum.kisa süre sonra grip asisi oldum.adetlerimde de hep acilde igne vurulurdum sen misin asi olan adetlerinde tada başka hastaliklarimda.bağışıklık direk düşüyor rota virüsü gibi belirtiler eşliğinde adetim mahvolur baska hastalıkları daha ağır gecirirdim. Bir kış vitamin hapı kullandım antibiyotik icmemek için.o sayede biraz bagisikligim oldu

X