Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar Romatoit Artrit (RA)... Paylaşalım

Canım çok zor bir hastalık bizimkisi. Annene de acil şifalar diliyorum. Kortizon kullanıyor mu? Hiç değilse ağrıları azaltıyor.

Allah şifalar versin. musluk açamıyor dedin ya;ben de zorlanıyorum bazen musluklarda ve "aç kapa musluklar" ideal bizler için parmaklar yerine elin bütünüyle açılabiliyor bu musluklar ...çünkü mümkün olduğunca küçük eklemleri zorlamamak lazım mesela parmaklar yerine eli,bilek yerine bütün kolu kullanmak lazım (anlatabildim mi bilmiyorum)

annenin seninle gelmek istememesini de anlıyorum...Allah evlatlarımıza bile muhtaç etmesin,Allah annene de bizlere de kendi kendine yetme gücü versin ...amin...

Canım çok zor bir hastalık bizimkisi. Annene de acil şifalar diliyorum. Kortizon kullanıyor mu? Hiç değilse ağrıları azaltıyor.

kortizon kullanıyo ama çok ağrısı olduğu zaman kullanmamaya çalışıyo genelde yan etkisi çok oluyomuş çünkü bide annem kilolu aslında zayıflaması bu hastalıkta faydalımıdır bilmiyorum bide gizli yüksek tansiyon çıktı hiç hissetmiyo genel bi kontrolde çıktı hissetmediği içinde dikkat etmiyo yediklerine çocuk gibi aynı bildiğini okuyo

çok teşekkür ederim allah başka dertler vermesin çok zor gerçekten bütün hastalara acil şifalar diliyorum

İlerleyen yaşlarda kemik erimesi falan yaptığını duymuştum canım. Kemik erimesi olanlar kullanamıyor. Ama bunun dışında fazla bir yan etkisi yok biliyorum. Hatta hamilelerde bile kullanılıyor. Ağrısı oldukça kullanırsa ağrısı olur zaten. Devamlı kullanmak gerekiyor. Sadece tuza dikkar edilmesi gerek. Anneniz cüzi bir miktarda mesela 2 mg olarak düzenli kullansa belki daha çok faydasını görür. Mideye de dokunuyor ama mide ilacıyla birlikte alınca fazla zarar vermez herhalde. Ben 2 mg kullanıyordum geçen sene. Çocuk düşündüğüm için diğer ilaçlarımı bıraktım. Kortizonu da artırmak zorunda kaldım. Annen bir romatoloğa görünse iyi olur diye düşünüyorum. Ya da hiç değilse bir fizikçiye canım. Tekrardan acil şifalar diliyorum... Allah sabır versin...

19 yaşımdan beri bu hastalığı çekiyorum. Acaba o yaşlara geldiğimde halim ne olacak diye ben düşünmekten kendimi alamıyorum... :çok üzgünüm:

Merhaba hanımlar.23 yaşındayım 11 senedir RA lıyım.Yaklaşık bir yıldır yeni nesil bir tedavi kullanıyorum.Çok tereddüt etmiştim başlarken ancak boşunaymış.Gerçekten hayatımı değiştirdiğini söyleyebilirim.Kortizon hayatımdan çıktı.Sabahları ben de keyifli uyanabiliyorum.Mucize gibi hala inanamıyorum.Şuan sadece haftada bir toplam 4 tane mtx bir de antigut kullanıyorum başka ilaç içmiyorum.Eğer doktoru infiliksimab serum ya da iğne öneren varsa bence düşünmeden başlasın..Hepinize şifa diliyorum

prof.larada göründü söz dinlemeyen kafasına göre hareket eden bi annem var malesef peki bu hastalığın başlangıç noktası nedir biliyomusunuz sebebi yani bide ırsi diye duydum doğrumu?

prof.larada göründü söz dinlemeyen kafasına göre hareket eden bi annem var malesef peki bu hastalığın başlangıç noktası nedir biliyomusunuz sebebi yani bide ırsi diye duydum doğrumu?

Hastalık üzüntü, beslenme bozukluğu, soğuk ve neme maruz kalma gibi nedenlerle oluşuyor. Bu bir bağışıklık sistemi hastalığı canım. Bağışıklık sistemi bozuluyor vücut kendi kendine saldırmaya başlıyor. Bu nedenle de bağışıklık sistemini zayıflatıcı ilaçlar veriyor doktorlar.

Anneniz öyle başına buyruk davranırsa hastalığı ilerler. Bu hastalıkta doktor sözü dinlemek şart canım Beslenmemize kadar dikkat etmemiz gerekiyor. Aslında bol bol da kalsiyum falan alınması gerekiyor kemiklerin korunması için. Folik asite de vücudumuzun çok ihtiyacı var. Ona güzel bir dille anlatmaya çalışın. Doktorunun tavsiyelerine kulak versin. Yoksa sonu çok kötü oluyor yaaa... Kemiklerde eğilmeler falan...

Genetik mi bilmiyorum ama genetik olacağını da sanmıyorum canım. Ama araştıracağım.

Canım bahsettiğin tedavi şeklini bilmiyorum. Biraz daha ayrıntılı anlatırsan sevinirim. Bizim kullandıklarımız sadece hastalığı kontrol altında tutmaya yönelik canım. Tedavi etmiyor ne yazık ki!

Ben bazen çok ümitsizliğe düşüyorum. Böyle iyileşmiş biri gördüğümde de çok mutlu oluyorum.

as .ankilozan spondilit.Allah hiç ama hiç kimseye vermesin.24 saat vücudun zonklaması sancıması kadar kötü bişey yoktur sanırım.ben bu ağrıları senelerdir çekiyorum.3 senedir hacettepe üniv. tedaviye devam ediyorum.her gün 33 tane ilaç içiyorum.çok ama çok zor bir hastalık.birde ben çok geç kaldığım için benim bütün vücuduma yayılmış.lütfen bel ağrısı,beden ağrısı çeken herkes bir romatoloji uzmanına gitsin.ihmal etmesin sonra çok farklı şeyler çıkıyor.uzun .bu hastalığın tedavisi yok.sadece hızlı ilerlemesini biraz yavaşlatıyorlar.ağrı çeken herkese sağlık ve şifa diliyorum

Rabbim hepimize şifa versin inşaallah.

hanımlarbilginiz varmı bu eğrilen el kemiklerini düzeltmek için ameliyat varmı

hanımlarbilginiz varmı bu eğrilen el kemiklerini düzeltmek için ameliyat varmı

Ameliyatla düzelecek şekildeyse doktorlar ameliyat ediyor canım. Fizik doktoruna gitmeniz lazım. Benim eşimin babaaannesi de bu hastalıktan. Ellerini kullanamıyor. Düzelme şansı da yok. Çok fazla gecikmeden bir doktora başvurmanız lazım. Zamanla daha da ilerliyor ve kalıcı hasarlara neden oluyor.

sevgili berra-berrak topiğine ancak şimdi yazma fırsatı bulabiliyorum arkadaşım hayırlı uğurlu olsun yeni topiğiniz

tüm rahatsızlık çeken arkadaşlara geçmiş olsun diliyorum,Allah bizlere şifa,yakınlarımıza sabır versin:)

teşekkürler royal cim:1hug: kk da geçen 2 yıl boyunca sizlerle dertleştik (yine devam edecek elbet) ama artık RA ya özel topik açma zamanı gelmişmiş:1rolleyes:

sağlıklı günlerde görüşmek üzere,ben de herkese şifalar diliyoruma.s.

Canım tamamen tedavi olan yok ama hastalık uyuyabiliyor zamanla.Benim sabah tutukluklarım bununla geçtiği için yazdım. aslında daha çok doktoru tavsiye edip olası yanetkiler nedeniyle kabul etmeyenler varsa onlar içindi yazdığım.Herhangi bir hastaya zaten istedi diye vermezler sanıyorum.Ben o kadar senenin sonunda artık diğer ilaçları kullanamaz olmuştum.Pekala onları tolere edip fayda görenler de var.Bir de hastalığı kabulenmek çok önemli onunla savaşırsanız kaybedersiniz uyumlu yaşamak şart..

Hastalığı kabullenmek mi! :bbo:
İşte bu biraz zor canım...
Oooof offf... Bazen var ya, öyle takıyorum ki ben rahatsızlığımı.:çok üzgünüm:
Benim doktorum alternatif tıbbı bile kabul etmiyor ki! :bbo:
Adam yeniliklere açık biri değil... :bbo:

neredeyse 10 yıl boyunca istanbulda çok ünlü bir prof. a gittim.bahsettiğin gibi ilaçtan başka bişey vermiyordu -hatta duyunca çok umutlandığım ve bi sürü paraya yurtdışından getirttiğim doğal bir ürünü de reddedip moralimi bozmuştu-tamam doğal tedaviyi bilmeyebilir,ilgilenmeyebilir de tamamen "yararsız" saymaları çok büyük hata bence! bu sebeple bıraktım doktorumu ve kimselere de gidemiyorum şimdi; yeniden İLAÇ (!) verecekler diye:1no2:

bulursanız bana da haber verin "doğayı reddetmemiş" bir DOKTOR:1closedeyes:

Aynen canım ben de bıraktım doktorumu. Ama şimdi başka bir doktora gidiyorum. Doktorların %90'ı kabul etmez zaten alternatif tıbbı. Gerçekten varsa böyle bir doktor ben de giderim kendisine...

Doktorlar böyle davranmak zorundalar bilimsel olarak kanıtlanmamış birşeyin iyi olabilaceğine dair herahngi birşey söyleyemezler.Onlar söyledikleri herşeyden sorumlular.Siz eğer doğal birşeyse onay beklemeden deneyin.Bu hastalık herkeste farklı seyrediyor.Kimseye iyi gelmeyen size çok iyi gelebilir.Benim bir arkadaşım limon yediğinde yatağa düşüyor.Doktoru da anlayamadı.Zaten anlaması için çok sayıda hastada benzer koşullarda kontrollü deneyler yapılması gerekir.Sizin denemek istediğiniz doğal takviyeler nelerdi? Ben glukozamin sülfat diye bir tuz duydum mesela aldım ama bana da doktorum kullandırmadı.Bir süre denedim fark hissetmeyince bıraktım.Enginar suyunu ise hala kullanıyorum çünkü onunla birlikte alt ast değerlerim çok normal gidiyor.Bir başka önereceğim şey de hergün düzenli şekilde soğuk suyla eklemlerin yıkanması.Ateşini aldığı gibi ağrıyı da alıyor.:Kısaca benim fikrim:) doğal birşeyse denemekte fayda var ve lütfen iyi gelen birşey olursa bize de söyleyin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…