Renkli Ultrason

mxixnxixkeller

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2008
340
0
Merhaba arkadaşlar,
Ben 20+3 deyim. Dün doktora gittim ve 15 gün sonrası için bana renkli ultrason randevusu verdi. Bebeğin görüntüleri renkli olarak cd ye aktarılıyormuş. Benim hoşuma gitti daha sonra bebeğime ve şimdi babasına gösterebilmek açısından. Fakat bebeğe bir zararı varsa yaptırmak istemiyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olmalarını rica ediyorum.

Doppler riskli midir?
Teorik olarak bakıldığında doppler ultrasonografinin bölgesel sıcaklık artışı ve baloncuk oluşturma riski daha yüksektir. Bu nedenle yine teorik olarak bu incelemenin yarattığı risk normal ultrason incelemesine göre biraz daha yüksektir. Ancak hayvan deneylerinde uzun süre doppler uygulanması durumunda dokularda yaklaşık 2.5 °C'lik bir artış olabileceği gösterilmekle birlikte bu düzey bile insanlarda güvenlidir ve gebelikteki doppler incelemeleri bu kadar uzun sürmemektedir. Bugüne kadar insanlar üzerinde yapılan doppler incelemelerine bağlı olumsuz bir etki bildirilmemiştir.

(alıntıdır)Şeniz

canım senin dediğin 3 veya 4 boyutlu ultrasonografi normal ultrason aletiyle aynı aletler sadece bir tuşa basınca 3 ya 4 oluyor ultrasonlar ses dalgalarıyla çalışıyor ha bu arada benim doktorum her gittiğimde normal boyutta bakıyor sonra 3 boyutlu bakıyor hatta bazen 4 boyut sanmam zararlı falan olduğunu korkma bence

X