Popüler Konu Ramazanda İftar ve Sahur Menülerimiz (2021)

Bizde annemle yaptık bu sefer sahuru.Kardeşim ilk gün atlamak zorunda kaldı.Kıymalı yumurta yapmış.Yumurta beni uzun süre tutuyor.Kahvaltılık yedik.Ekşi mayalı ekmek almıştım bal sürüp yedim.Midemi rahatlatıyor bal.Çay ve bol su.Bol su yazınca aklıma Laale Laale ’nin böyle yazıp :temizlik: bu emojiyi koyması geldi geçen senelerde. Bol emojili yazardın valla çok hoşuma giderdi.:oops:

Tabi yazayım :)

3 patatesi irili ufaklı küpler halinde doğruyorum. 1 adet soğanı da çok küçük olmayacak şekilde doğruyorum. Bir tavada tavanın dibini kaplayacak kadar sıvı yağ ile birlikte, patatesler yumuşayana kadar pişiriyorum. 4 adet yumurtayı bir kasede tuzla beraber, hava aldırarak çırpıyorum. Pişirdiğim patates ve soğanların fazla yağını süzdürüp biraz soğumasını bekliyorum. Sonra bunları çırptığım yumurtaya ekleyip güzelce karıştırıyorum. Sonra derinliği olan bir tavaya biraz zeytinyağı koyup patatesli karışımın yarısını tavaya yayıyorum ve ocağın altını 1 dakika boyunca yüksek açıp sonra kısıyorum. Üzerine 4 dilim kaşar peyniri, biraz hindi füme (jambon da olur ya da hiç koymayabilirsiniz) ve ardından kalan kaşar dilimlerini üst üste patatesli karışımın üzerine diziyorum. Kalan patatesli karışımı da tavaya ilave edip üzerini düzeltip 5 dakika boyunca kızarana kadar pişiriyorum. Kenarlarını kontrol edip eğer kızarmışsa tavadan daha büyük bir tabakla ters çeviriyorum ve pişmeyen kısmını tavanın taban kısmına gelecek şekilde tekrar tavaya aktarıyorum. Bu sefer de 5 dakika diğer tarafını kızartıp sıcak servis ediyorum.

Umarım açıklayıcı olmuştur. Deneyenlere afiyet olsun şimdiden :)
Çok güzel anlattınız çok teşekkür ederim 👏❤ güzel bir tarifmis hem göz hem mide doyurucu, deneyeceğim bende🤩😍🍒

Herkese hayırlı, bereketli,sağlıklı bir ramazan diliyorum .
Dualarınızı eksik etmeyin .Bir takım sıkıntılarım var .
Sahur menümüz kiymali börek ,kahvaltilikti .
Bu yıl annem oğluma baktığı icin bizimle .
Ustesinden geliriz her seyin evelallah .
Laale Laale ablacım her ne derdin varsa Rabbim sıkıntılarını gidersin feraha kavustursun insallah

Evet, bizde annemiz ne verdiyse ne yaptıysa yerdik. Esimde cok şükür bu konuda hic sikinti çıkarmaz. Evlenmeden once hep dua ederdim allahım insallah evleneceğim adam yemek seçmez diye 🤣 cevremde eşi yemek secenler zorlanirdi hep. Söylenir dururlardı. 🤣esimin önüne brokoli kereviz koysam oo ne güzel der yer 🤣 insallah hepimizin, tüm ramazan ve omrumuz boyunca ağzımızın tadı hic bozulmasın ❤
Maşallah ne güzel duan kabul olmuş.Açıkcası bizim evde kimse yemek seçmezdi yakın çevremde de yemek seçen bir kaç kişi görmüştüm ama et yemeyen erkeklere h37 yaşıma kadar denk gelmedim.O yüzden öyle bir dua etmek hiç gelmedi aklıma🤭🤭Neyse ki eşim iyi bir hayat arkadaşı o yüzden ekart edebiliyorum bu huyunu, zamanla bazı sebzeleri çaktırmadan yemesini sağladım.Mesela pırasa yemez bende salataya taze soğan yerine çok ince ince pırasa doğradım, baktım farketmiyor hep pırasa doğramaya başladım.Bir gün geldi ne yapıyorsun o pırasayı, dedim salataya katıyorum yemiyorum biliyorsun dedi,hayır hayatım sen pırasa yemediğini sanıyorsun uzun zamandır hep pırasalı salata yiyorsun.Özellikle kış salatasını pırasa ile yapıyorum ki çok sever salatalarımı🤭bir kere de kabak yemiyor bende mercimek çorbası yaparken içine kabak, patates,havuçta koydum güzelce blanderdan çektim.O gün çorbayı çok beğendi dedim içinde kabak var ondan beğenmişsindir🤣🤣Kereviz yemezdi kereviz salatası yapıyorum çok seviyor.Esimi yavaş yavaş alıştırmaya çalışıyorum şunu farkettim yemediği her türlü sebzenin faydasını vurgularak onun damak tadına göre yemek uyarladiğimda yedigini görünce daha zevkle yemek yapıyorum.

Herkese hayırlı olsun Ramazan 💐
Nevreste Nevreste bu yılda güzel paylaşımlar olacak inş, eline emeğine sağlık, sayende eğlenceli sohbet ederek geçiriyoruz ramazanı❤️

Bu yıl işe geri döndüğüm ve pandemi yüzünden misafirimiz olmayacağı için bir hazırlığım yok. Günlük yaptıkça oluşacak listelerimiz

1 gün iftar:
Domates çorbası
Tavuklu bezelye
Bulgur pilavı
Salata
Yetiştirebilirsem irmik tatlısı da yapmak istiyorum

Sahur
Kuru yufkadan gözleme
Kahvaltılık, çay

Ayran

Herkese hayırlı olsun Ramazan 💐
Nevreste Nevreste bu yılda güzel paylaşımlar olacak inş, eline emeğine sağlık, sayende eğlenceli sohbet ederek geçiriyoruz ramazanı❤️

Bu yıl işe geri döndüğüm ve pandemi yüzünden misafirimiz olmayacağı için bir hazırlığım yok. Günlük yaptıkça oluşacak listelerimiz
Hayırlı Ramazanlar hepiniz hoş geldiniz :KK200: :KK36:
Burası sizin :KK36:

Maşallah ne güzel duan kabul olmuş.Açıkcası bizim evde kimse yemek seçmezdi yakın çevremde de yemek seçen bir kaç kişi görmüştüm ama et yemeyen erkeklere h37 yaşıma kadar denk gelmedim.O yüzden öyle bir dua etmek hiç gelmedi aklıma🤭🤭Neyse ki eşim iyi bir hayat arkadaşı o yüzden ekart edebiliyorum bu huyunu, zamanla bazı sebzeleri çaktırmadan yemesini sağladım.Mesela pırasa yemez bende salataya taze soğan yerine çok ince ince pırasa doğradım, baktım farketmiyor hep pırasa doğramaya başladım.Bir gün geldi ne yapıyorsun o pırasayı, dedim salataya katıyorum yemiyorum biliyorsun dedi,hayır hayatım sen pırasa yemediğini sanıyorsun uzun zamandır hep pırasalı salata yiyorsun.Özellikle kış salatasını pırasa ile yapıyorum ki çok sever salatalarımı🤭bir kere de kabak yemiyor bende mercimek çorbası yaparken içine kabak, patates,havuçta koydum güzelce blanderdan çektim.O gün çorbayı çok beğendi dedim içinde kabak var ondan beğenmişsindir🤣🤣Kereviz yemezdi kereviz salatası yapıyorum çok seviyor.Esimi yavaş yavaş alıştırmaya çalışıyorum şunu farkettim yemediği her türlü sebzenin faydasını vurgularak onun damak tadına göre yemek uyarladiğimda yedigini görünce daha zevkle yemek yapıyorum.
Biz kadınların yapamayacağı sey yok resmen 🤣 cok iyi yapmissin. 🤣

Canım benim...
Çok çok iyisin çok teşekkür ederim.
Ben seve seve gelirim de size sürekli annem şunu derdi, annem bunu yapardı desem sıkılmaz mısınız?

Aşkolsun, ben yıllardır diyorum, sen sıkılmadan hep rahmet diledin anneme. İnsan insanın ilacıdır, kendini yeme güzel kardeşim❤️

Biz kadınların yapamayacağı sey yok resmen 🤣 cok iyi yapmissin. 🤣
Kesinlikle canım:kahve:
Bana ne oldu bilmiyorum evlenince içime bir ev hanımı kaçtı hala daha çıkaramıyorum.Normalde 37 yıl tüketici grubundayken birden üretim aşamasında buldum kendimi🤣🤣Bekarken mutfağa girmezdim çalıştığım için annem ve ablam her iş ve yemeği yapardı.Annem derdi bu kız nasıl karı olacak hiç aklım almıyor🤭Hatta yeni evlendigim zamanlarda evime işyerinden arkadaşlarım gelicek ablam ve çok samimi bir arkadasim aradılar rezil olmayasın biz gelip yardım edelim.🙈Neyse ki şansıma çok güzel tarifler denk geldi.Kendimdeki kapasitenin farkına vardiğim için gaza mi geldim bilmiyorum ama geçen sene pandemi etkisiyle kahvaltik sos,salça,renkli erişte, turşu ve tarhana yaptım.Herkes tarif istiyor ben bile hayret ediyorum kendime,bir kadın isterse herşey yapar.insallah içimdeki şu ev hanımı temelli yerlesmez 🤣🤣🤣

X