Popüler Konu Ramazanda İftar Ve Sahur Menülerimiz(2018)

Kv ler, ve eşimin teyzesi ile eniştesini davet ettim bugün İçin..
Ben orucumu bozmak durumunda kaldım,mecburen :KK43:
Halim yok karnım çok ağrıyor ama Allah yardım eder inşallah.

Menüm;
Tarhana çorbası,
Fırında köfte patates biber karışık,
Pilav,
Doldurma mantı,
Şöbiyet (hazır)
Karpuz.
Fanta,gazoz

Basit değil dimi kızlar ?:işsiz:
Yok canim basit olur mu guzel yemekler ellerine saglik Allah kolaylik versin simdiden afiyet olsun

İstanbul-Yenibosna tarafı

Lüks bir semt de değil aslında.
Pazarla alakasi oldugunu cok dusunmuyorum bende istanbuldayim asiri pahali diyen arkadaslar nereden bilmiyorumda bizimkide ayni biz pazar kullanmiyoruz şu meyve sebze sulama olayindan dayanmayip cabuk curuyor diye 2 yil once biraktik marketten 2 gunluk aliyoruz sk sk aliyoruz hem taze oluyor hem israf olmuyor secme sansin oluyor bise demiyorlar istedigin kadar alabiliyorsun kilo zorunlulugu yok pazarcilarin ayiliklari yok (bizimkiler fena hem gozle hem ima ile tacize falan denk geliyorum bazen tezgahtan tezgaha bagiriyor misal tas gecio dilkat et kafan yarilmasin vs ) ozellikle buyukler sok migros carrefour bazen kampanyaya girince patates sogan temizlik urunleri vb grup bayagi uyguna geliyor mevsimle alakali maalesefki

Yesili mahvettik heryeri betonladik pisiz oturdugumuz yeri arkamizdan atese veriyoruz mangalla vs kuraklik kapimizda heryere mevsimsiz yumruk kadar dolu dustu urununun yarisi cop oldu ciftcinin olani 2 ye veriyorsa aracilarla bize gelisi 10
Allah acisin bize cok azdik kudurduk yikiliyoruz pislikten kotulukten dersi agir olmasin hep diyorum rezaletiz Allah sevdigi kullar yetimler oksuzler gunahsizlar icin acisin merhamet etsin bize yoksa bizim merhametlik zerre kadar halimiz kalmamis

Günaydın hanımlar
Annemlerin bahçede vereceğimiz iftar için menüm belli oldu,
Süzme mercimek çorba
Esim adana +urfa+ tavuk sis yaptırmış mangallık
Ara sıcak ıcın fındık lahmacun sipariş vermiş.
Kasık salata yaparız dedik gidince
Semiz otu ve havuç kavurddum yogurtlucam
Tatlı için de Kıbrıs tatlısı yaptım sahurda
Esim bide limonata mı yapsam dedi(O cok güzel yapar)Ama dedim ben daha karışmam.Yoruldum valla,:)İçecek hazır alcaz
Karpuz da keseriz
12 kişiyiz zaten:)

ben şöyle yapıyorum genelde, soğanı ince uzun uzun doğruyorum tavaya alıyorum üzerine kırmızı biber yeşil sivri biber 1 diş sarımsak doğrayıp biraz pişiriyorum tavanın altı harlı iken etini atıp şokluyorumki suyunu vermesin sert olmasın. bir iki karıştırıyorum sonra orta ateşe getiriyorum. epeyce piştikten sonra mantar doğruyorum 5-6 tane mantarlar öldükten sonra baharat tuz ve soya sosu koyuyorum birzda onunla pişirip altını kapatıyorum
Mrb benim etim bi turlu yumuşak olmuyor bn kısık ateşte kapağını da kapatıyorum o yuzden mi acaba . Sert oluyor hep :KK43:

Mrb benim etim bi turlu yumuşak olmuyor bn kısık ateşte kapağını da kapatıyorum o yuzden mi acaba . Sert oluyor hep :KK43:

Eti tamamen kısık ateşte pişirirseniz bütün suyunu salacağı için kuru olur. Önce yüksek ateşte tavayı ısıtıp erleri öyle içine alacaksınız. Coss diye ses çıkacak. Yine yüksek ateşte etlerin rengi değişene kadar karıştırarak kavurun. Hepsinin rengi değiştiği zaman ocağın altını kısık-orta arası bir seviyeye getirin.

Tuzunu da en sona doğru atın. Tuz da sertleştirir eti.

Eti tamamen kısık ateşte pişirirseniz bütün suyunu salacağı için kuru olur. Önce yüksek ateşte tavayı ısıtıp erleri öyle içine alacaksınız. Coss diye ses çıkacak. Yine yüksek ateşte etlerin rengi değişene kadar karıştırarak kavurun. Hepsinin rengi değiştiği zaman ocağın altını kısık-orta arası bir seviyeye getirin.

Tuzunu da en sona doğru atın. Tuz da sertleştirir eti.
Ay cok teşekkür ederim dediğiniz gibi yapıcamm :KK36:

Ay cok teşekkür ederim dediğiniz gibi yapıcamm :KK36:
Güzel olur inşallah. Ben bazen 4-5 kilo kadar alıyorum. Yaklaşık birer kilo olacak şekilde, bahsettiğim mühürleme işlemini tavada yapıp büyük tencereye alıyorum. 5 kiloyu birden mühürlemek olmuyor...

Üzerine bir limonu sıkıp biraz da sıvıyağ ekleyip ocağın orta boy gözünde kısığa yakın ateşte pişiriyorum. Bir kısmını başka yemeklerde kullanmak üzere poşetliyorum. Bir kısmını da lavaşa sarıp dürüm yapmak için, pilav üstü için bir süre daha pişmeye bırakıyorum.

Parça eti çok sevmediğim için yemeğin içinde yemiyorum ama öyle dürüm olarak içine yeşil soğan ve domatesle çok seviyorum:kk77: iyice liğme liğme dağılana kadar pişiriyorum dürüm için ve pilav üstü için kullanılacak eti.

Yemeklik olanı bir kase, dürümlük ve pilavlık olan çok pişmiş eti 2-3 kase olarak buzdolabı poşetlerine bölüp dondurucuya atıyorum. Dondurucuda haşlanmış nohut ve fasülyem olur mesela. Hemen soğan, salça kavurup üzerine nohut ve eti koy, biraz da sıcak su. Zaten önden piştiği için hemen 10-15 dk. kaynayınca hazır oluyor.

Dürüm için olanı da donuk halde teflon/seramik tencereye koyup en kısık ateşte çözdürüyorum. O da ben domatesi yeşil soğanı doğrayıp ayranı yapana kadar çözülüyor:kk77:

Bak bu kadar anlatınca canım çekti, yemeğim de yok ve çok halsizim. Çorba-dürüm-ayran yapayım ben iftara:KK22:

Dün piknikte iftar actik yine .
Menüde
Mangal
Kozlenmis biber, domates
Sarma
Güllaç
Tulumba
Ayran vardi
Bugun de dışarıda yiyeceğiz sanirim.

Benim de arada bir dışarıda yiyesim oluyor ama eşim normalde de dışarıda yemeyi sevmez ama Ramazan’da hiç istemiyor.

Genelde serviste aksama oluyor gerçi. Ya erken gelip soğuyor, ya beklemek zorunda kalıyorsun. Ama 30 gün evde sıkılıyor insan. Burada akrabamız vs yok hiç. Komşulardan da öyle samimi olduğumuz yok. Hep evdeyiz yani bu ramazan.

Benim de arada bir dışarıda yiyesim oluyor ama eşim normalde de dışarıda yemeyi sevmez ama Ramazan’da hiç istemiyor.

Genelde serviste aksama oluyor gerçi. Ya erken gelip soğuyor, ya beklemek zorunda kalıyorsun. Ama 30 gün evde sıkılıyor insan. Burada akrabamız vs yok hiç. Komşulardan da öyle samimi olduğumuz yok. Hep evdeyiz yani bu ramazan.
Iftar davetsiz de ramazan buruk geciyor gercekten .Seni cok iyi anliyorum canim .Ben hamile olunca bu yıl misafir alamıyoruz. Cok yakınlarımız dışında kimseye de gitmiyoruz .Çünkü biz de onlari davet etmeyince kendimi kotu hissederim.Bazen piknik bazen dışarda yemek bir sekilde ilerliyor .1 hafta da memlekette olcam insallah.
Çoğu yer iftar menüsü diye fiyatlari şişiriyor. Ve cok yoğun oluyor .Surekli gittiğimiz sakin yerleri tercih ediyoruz .Ramazan,iftar menusu adi altinda 2 3 aile doyuracak kadar yemege para verip çöpe atmak degil dusuncesindeyim .

X