Yöresel Tarif Ramazan Sofrası - Patatesli Bulgur Pilavı Efsina Tuz Sponsorluğunda

Yöresel Yemekler

chiLL

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2012
7.732
8.224
Hepinize hayırlı, bereketli Ramazanlar diliyorum.
Yarışmayı bugün inceleme fırsatım oldu. Çok beğendim. Hatta favori yarışmacımı bile belirledim :)

Bende katilmak istedim yemek menum belli değildi.
Derler ya ^Allah ne verdiyse. .^
Öyle de oldu bugün ne yapiyorsam sizin için fotoğrafladim.

Ve işte menüm;

Patatesli bulgur pilavı
Döner
Közde patlıcan salatası
Domates salatası
Semizotu salatası
Karışık turşu

Bulgur pilavı çok çeşitli hatta bana göre herkesin kafasına göre yaptığı bir yemek.
Mercimek koyan mi ararsiniz sehriye katan mi her türlüsü var.

Benim bulgur pilavimsa şu şekilde,

1 orta boy patates
1 orta boy soğan
Koca bir pembe domates
1.5 şu bardağı bulgur

Ben bulguru tıpkı pirinç gibi suda bekletiyorum. Bulgur taneleri iyice şişiyor. Dilerseniz sadece yikayadabilirsiniz.

goq39Z.jpg

Teflon bir tencereye önce biraz ayçiçek yağı ekliyoruz.
Yagimiz isindiginda küp küp doğradiğimiz patatesleri tencereye koyuyoruz.
Patatesler biraz kizariyor ardından yemeklik doğradiğimiz soğanlari da ilave ediyoruz.
Soğanlar ^pembeleşinceye kadar^ demeyeceğim. Hiçbir zaman tencerede pembe soğan görmedim çünkü.
Soğanlar beyaz değil de hafif sariya dönerken, yine küp seklinde doğradiğimiz domatesleri de tencereye ekliyoruz.
(Domatesler rendelenmiş de olabilir. )
Ve olay aynen şu şekilde oluyor. .

PM0Ll7.jpg

Tuzumuzu ve bulgurlarimizi ekliyoruz.

L3y9Aj.jpg

Bulgurlarimiz suda şişmiş ve domatesimiz de suyunu bırakmış olduğu için çok su ilave etmemize gerek yok. Azıcık ılık su ekliyoruz.

z43Pn4.jpg

Bu kadar su yeterli olacaktır.

Altını kisip kapağını kapatiyoruz.

Mutfağimiza tenceremizden enfes kokular yayılmaya başladığında bulgurumuzu kontrol ediyoruz.

Mmm.. işte enfes bulgur pilavimiz hazır.
Biraz dinlenmeye bırakıp ardından afiyetle yiyebiliriz.

Buyrun iftara 40 dakika kala hazırlanmış ramazan soframız..

DJPn73.jpg

PM0L98.jpg

ZdZbGo.jpg

Son düzenleme:
Çok severim patatesli bulgur pilavını:) Ellerinize sağlık, çok güzel görünüyor sofranız. Başarılar dilerim:)

Bulgur pilavını mercimekli patlıcanlı tavuklu sebzeli sade yaptım.bunu ilk defa gördüm tadını çok merak ediyorum.ellerine sağlık.

Bende bulgur pilavını çok severim ve sık yaparım. Bu tarifinizde favorilerimden.
Ellerinize sağlık , harika görünüyor.

Yalnız ilk defa suya konulmuş bulgur görüyorum. Daha mi lezzetli oluyor ?

Ben pirincide islamiyorum .

Eline sağlık canım bayılırım bulgur pilavına benim herif pek sevmez :63: bi tabak olsa ne iyi olurdu şimdik :kk77: bidahakine bende patatesli yapayım :halay: başarılar :KK49:

Bende bulgur pilavını çok severim ve sık yaparım. Bu tarifinizde favorilerimden.
Ellerinize sağlık , harika görünüyor.

Yalnız ilk defa suya konulmuş bulgur görüyorum. Daha mi lezzetli oluyor ?

Ben pirincide islamiyorum .

Daha çabuk pisiyor o kesin. Ve daha az yağ ile yapıyorum suda beklerse.

Pirinci suda bekletirseniz tane tane olur pilaviniz. Bulguru bekletmek şart değil ama pirinci bekletin

Eline sağlık canım bayılırım bulgur pilavına benim herif pek sevmez :63: bi tabak olsa ne iyi olurdu şimdik :kk77: bidahakine bende patatesli yapayım :halay: başarılar :KK49:

Benim eşim de ilk yillarimizda yemezdi. Ona askerliği hatirlatiyormus.
Şimdilerde ise ana yemek olarak tukettigimiz oluyor. Bizim evde pirinç pilavı sadece misafir geldiğinde pişer.
patatesli dene tavsiye ederim

Benim eşim de ilk yillarimizda yemezdi. Ona askerliği hatirlatiyormus.
Şimdilerde ise ana yemek olarak tukettigimiz oluyor. Bizim evde pirinç pilavı sadece misafir geldiğinde pişer.
patatesli dene tavsiye ederim
Benimkide bi gün bozuk bulgur pilavı yemiş öyle kötü bir anısı var ondan, çok aramaz ama yer yani genede :eğlence:ben çoo seviyorum ama :KK50:

X