rahim filmi anesteziylemi anestesisizmi

xoxzlem147

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Temmuz 2007
394
1
40
arkadaşlar doktorum benden rahim filmi istedi bebiş tedavisine başlamadan önce kanalların tıkalı olup olmadığına bakıcakmış. ama ben çok korkuyorum ya sizce anesteziyle mi yoksa anestezisiz mi çektirsem? bir de nasıl çekiyolar bu filmi kullandıkları alet bildiğimiz ultrason aletleri gibimi aletmi ağrı yapıyo ilaçmı
cevap yazarsanız çok sevinirim

Madem arkadaşımız konuyu açmış benimde bu konuyla ilgili merak ettiklerim var çektirenler fikir verirse sevinirim.Bende kararsızım anezteziylemi aneztezisizmi ama benim korkum acısından değil duyduklarıma e okuduklarıma göre eğer aneztezsis yapıldığında kendini kasma ihtimalin daha fazla olduğundan bu kasılmadan dolayı ilaçın gidişi zor oluyormuş buda yanlış anlaşılmalara sebep verir tüpler tıkalı sanılabiliyormuş işde bu durum beni kararsız bırakdı.

temiz çıkması dileğiyle arkadaşlar...
ben çektirdim.anestezili istedim.ama benim acı eşiğim düşük biraz.korkudan böyle istedim.ancak simla senin de söylediğin gibi kendini kasma ve tıkalı görünme gibi istenmeyen sonuçlar yapabiliyormuş.
size tavsiyem.kendinizi en iyi siz tanırsınız.acısına dayanırım diyosanız anesteziye gerek yok diyolar.
bu işlem röntgen masasına jinekolojik muayene pozisyonunda yatıyosunuz.spekulumla vajina rahim ağzına kadar genişletiliyor.antiseplik solüsyonla temizleniyor.tenekulum denen bir aletle rahim ağzı tutulup aşağı çekiliyor.bu biraz acı verebilir.özel bir sıvı enjektörle 3 aşamada rahme gönderiliyor ve her aşamada röntgen çekilerek tüpler ve rahmin durumu inceleniyor.sıvı karın boşluğuna dağılırsa kanallar açık demek.tüpün ucunda birikiyorsa tıkalı demek.ayrıca rahminde polip,myom var mı o da belli oluyor.
ben baya bir araştırmıştım.işlem bitincede bikaç gün hafif lekelenme ve şişkinlik hissi oluyo.2 gün banyo ve ilişki yasak...
başta da dediğim gibi temiz çıkar umarım.çünkü çok faydalı ve gerekli bir test.mutlaka yaptırın.

merhaba kızlar,
ben de rahim filmini 3 ay kadar önce çektridim. anestezi istemiştim ama gerek olmadığını söyleyerek doktor önce bir rahatlamamı sağladı. gerçekten korkulacak bişey değil. aşamaları arzuhalim arkadaşımız çok güzel anlatmış. sadece ilaç verilirken adet sancısı gibi sancı oluyor. ben devamlı dua ettim ve doktor konuşturdu. kasmadığım için sonuç iyiydi. ardından iki gün banyo yapmadım ilk akşam hafif lekem oldu , kanama yaşamadım. umurım temiz sonuç alırsınız.

arkadaşlar bende dün çektirdim.anestesiz çektirdim.siz kendinizi iyi bilirsiniz dayanıklıysanız çektirebilirsiniz. ben dayandım acı oluyor tabiki ama öyle abartılı değil ve ilacı verirkende adet sancısı gibi oluyor bittikten sonrada aynı adet ağrısı ama benim ağrım devam ediyor.kanamam oldu biraz.kendinizi kasmayın biliyorum söylemesi kolay ama bebek istiyorsak katlanacaz.bende temiz çıktı ama doktorum aşılama veya tüp:emir_bebek: dedi daha karar veremedik herşeyin hayırlısı.:a015:

iki gün oldu çektireli ssk hastanesinde çektirdim.beni cok korkutmuşlardı aglaya aglaya girdim ve gülerek cıktım.sadece kendinizi rahat bırakın sakin olun.cok korkagımdır ve ben gülerek cıktıysam korkulacak bişey yok demektir.ilk ben alındım içeri aglayarak dışarıda bekleyen bayanlar cok korkuyordu ben gülerek cıkınca hepsi cesaretlendi.acı var ama insanın dayanamayacagı bişey degil emin olun.sonucum acık cıktı ve cekimden sonra ne agrım ne sızım olmadı.anesteziye hiç ama hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiç gerek yok beş dakikalık bi acı için lütfen yapmayın vücudunuza biliyorsunuz narkoz cabuk atılmıyor vücuttan.bazı bayanlar cok çıt kırıldım inanmayın abartıyorlar ben 43 kiloyum ve dayandım.bende cok düşündüm anesteziyi cektirmeden önce özel doktorum var oda beni ssk ya gönderdi böyle basit bişey için birsürü para ödememem için yapacagımız işlem aynı ne gerek var diye rahat olmak coooook önemli anestezisizde rahatlayabilirsiniz.kendi kendime söz vermiştim cektirince sizlere yazacagıma rahatlatacagıma bana güvenin.:sm_cool:bunu beceremeyen cocuguda doguramaz arkadaşlar cesaret sadece :emir_bebek:

bana özel mesaj atabilirsiniz yardımcı olurum :emir_bebek::emir_bebek::emir_bebek:

Son düzenleyen: Moderatör:
arkadaşlar doktorum benden rahim filmi istedi bebiş tedavisine başlamadan önce kanalların tıkalı olup olmadığına bakıcakmış. ama ben çok korkuyorum ya sizce anesteziyle mi yoksa anestezisiz mi çektirsem? bir de nasıl çekiyolar bu filmi kullandıkları alet bildiğimiz ultrason aletleri gibimi aletmi ağrı yapıyo ilaçmı

Bende böyle sizin gibi korkup çektiremedim bitürlü şimdi tüpbebe tedavisi görüyorum ama çok pişmanım hiç bir tedaviye başlamadan yapılması gereken ilk şey rahim filmi ve önceki gün arkadaşım çektirdi, boşu boşuna korkutmuşlar bizi hiçte acı falan hissetmedim dedi (üstelikte canı çok kıymetli bi insandır kendisi) filmden sonra arkadaşların dediği gibi şişkinlik ve hafif bir ağrı oluyomuş bir süre ama çok hafif, o yüzden milletin korkutmalarına laflarına kulak asmayın ve mutlaka yaptırın sonra geç kalmayın tavsiye ederim.

bende yaklaşık 4 ay önce çektirdim.gerçekten çok korkuyordum.anestezisiz çekildi çok abartılacak bişi deil.inanın çekimden önceki karın ağrım kadar acımadı.5 dk bitiyor. adet sancısının kuvvetli hali gibi ama uzun sürmüyor.bebiş için değer diyorum.ben rahim filminden 1 ay sonra hamile kaldım şimdi o filmi çektirdiğime şükürler ediyorum.

arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. ben de heralde 1 ay sonra falan çektiricem ve sanırım anestezi almadan yaptırıcam.

bende 2ay önce cektirdim.o kadar çok korkuyordumki anlatamam.
ama kesinlikle korkduğum gibi değilmiş.işlemden 1saat önce bi ağrı kesici aldım.kendimi rahat bırakmaya çalıştım.gözünde fazla büyütme bence.allah yardımcın olsun.inşallah kolaylıkla atlatırsın.

ya arkadaşlar bende eğer bu ay hamile kalmazsam adet olduktan sonra gidicem rahim filmine.ama korkuyorumm yani düşününce içim bi hoş oluyor. ben acıya dayanıklıyım normalde adetlerimde çok ağrılı olur dayanabildiğim kadar dayanırım ilaç içmeden.ama beni korkutan kendimi kasıpta tıkalı gibi görünmesi.
birde kuzuum sana bir sorum var ağrı kesici içip gitmek işe yarıyor senin dediğine göre ama bir sakıncası yok dimi bana dönermisin.sevgiler

ya arkadaşlar bende eğer bu ay hamile kalmazsam adet olduktan sonra gidicem rahim filmine.ama korkuyorumm yani düşününce içim bi hoş oluyor. ben acıya dayanıklıyım normalde adetlerimde çok ağrılı olur dayanabildiğim kadar dayanırım ilaç içmeden.ama beni korkutan kendimi kasıpta tıkalı gibi görünmesi.
birde kuzuum sana bir sorum var ağrı kesici içip gitmek işe yarıyor senin dediğine göre ama bir sakıncası yok dimi bana dönermisin.sevgiler

ben cvp yazayım cnmbu soruna hayır ağrı kesicinin hiçbir sakıncası yok hatta kas gevşetici bir hapta yut bence 1saat öncesi zaten dr lar da böyle tavsiye ediyor yani bana dr um önermişti sevgiyle kal

canım bende çok korkuyordum o yüzden çok araştırdım.bu konuyla ilgili bulduğum herşeyi okudum.ve çektirenlerin çoğu ağrı kesici kullanmış.iğne veya hap.dr u önerenlerde vardı.benim dr uma sorma gibi bi şansım yoktu.çünkü üniversite hastanesinde çektirdim.ama çok şükür atlattım.benim canım çok tatlıdır üstelik.sen acıya dayanıklıyım diyorsun.inşallah sende hayırlısıyla atlatırsın.
ya da hiç gerek kalmaz.hamile kalırsın inşallah.:1hug:

arkadaşlar ben de daha 1 hafta önce özel bir hastanede rahim filmi çektirdim. açıkçası ben korkmuyodum, drum da bana anesteziye gerek yok dedi. ben de nolur nolmaz belki anestezili yapılır diye aç gitmiştim. oysaki acıya dayanıklı biri olduğum halde alet takılırken ve rahim sabitlenirken canım feci halde yandı ve kendimi bağırmamak için zor tuttum. ilaç verilirken acı olmuyo aynı adet sancısı gibi ama ilk aşama çok acılı. filmim çekildi ve benim tansiyonum düştü ve bayılmışım. keşke diyorum şimdiki aklım olsaydı da anestezili çektirseydim diye. bence anestezili çektirin derim ben. allahıma çok şükür benim temiz çıktı ama allah bir daha göstermesin inşallahhhh.yine de herşeye rağmen bebek için herşeye katlanırım. allah isteyen herkese birer bebek nasip etsin inşallahhh.

canım ben aranıza yeni katıldım
tanı merkezinde çalışıyorum bu işi yapıyoruz yani hsg yi bunun için anesteziye gerek yok
ama damardan ilaç veriyoruz fazla ağrın olmuyor vede aletler devamlı steril oluyor alkolle yıkanıyor
yani öyle hafif bir ağrın oluyor
vede şunu unutma canım adetten 2 gün sonra çekiliyoru
inş sorunun yoktur şimdiden geçmiş olsun
bebek için her şeye değer

slm arkadaşlar ben yenıyım .24 nısanda anestezılı rahım fılmı cektırdım ınanın hıcbısey hıssetmedım.oysa kafamda cok buyutmustum cunku normal bı muayenede bıle cok canım yanar.sıze tavsıyem ağrlılar cekmeye gerek yok 15 dk uyuyosunuz uyanınca hersey bıtmıs oluyo.anestezı olmadan cok zor ben cok arastırdım.ayrıca uzmanlarda özellikle agrı esıgı dusuk olanlara ve rahım agzı dar olanlara kesınlıkle anestezı tavsıye edıyor.verılen narkoz mıktarı da çok az zaten.rahım fılmı cok gereklı bı ışlem rahımde hafıf bı tıkanıklık varsa işlem esnasında açılıyo cunku ılaclı su basıncla verılıyo ışte rısk burada baslıyor. eger tıkanıklık varsa o an muthıs bı sancı oluyomus .anestezı bence bu yuzden de sart bu ıhtımale karsı .sanırım anestezı almadım ağrıda cekmedım dıyenler tıkanıklığı olmayanlar.gerci çok şukur bendede sorun cıkmadı.rahım fılmınden hemen sonrada aynı yerde yatar durumdayken ustten bı ultrason fılmi daha alınıyo ve dr unuzla sonucları degerlendırıyorsunuz.korkuya ve heyecana hıc gerek yokmus.unutmadan işlemden sonra 2 gun banyo ve ilişki yok işlem gunu bıraz kanama da normal.

Son düzenleme:
Ağrıya dayanıklı olduğum halde spekulumun yerleştirilmesi ve rahmin sabitlenmesi sırasında çok acı çektim ,bağırmadım ama çok kastım kendimi.
Şimdiki doktorum filmi beğenmedi ve üzerinden de zaman geçmiş olduğundan tekrar istedi.
Anestezili çektirmek istiyorum.Yalnız anesteziden sonra mı spekulum yerleştiriliyor bilen var mı?
Ayrıca arkadaşlar kendi kulaklarını yorgan iğnesiyle delen ve kendine iğne yapan biri olarak, herhalde bana da çıtkırıldım demeyeceksiniz .Demekki her insanın vücut yapısı farklı çıtkırıldımlıkla alakası yok.
Ağrıya dayanamayıp bayılan ,bağıran insanlar var . Yeni çektirecek arkadaşları korkutmak değil amacımız, yaşadığımızı söylüyoruz. Muayenelerde spekulum takılırken zorlanan arkadaşlar, anestezili çektirirlerse daha iyi olur.

BEN SİZE KESİNLİKLE ANESTEZİLİ RAHİM FİLMİNİ TAVSİYE EDRERİM BUNUN 2 NEDENİ VAR.....

1----PİSİKOLOJİK OLARAK GERİLMEMENİZ VE DAHA RAHAT OLMANIZ İÇİN.ÇÜNKÜ BU İŞLEM PİSİKOLOJİNİZİ BOZARAK KENDİNİZİ KÖTÜ HİSSETMENİZE NEDEN OLABİLİR.

2----ANESTEZİLİ ÇEKİLDİĞİ ZAMAN % 95 SONUÇ DAHA NET ÇIKIYO.TÜM VUCUT RAHAT OLDUĞU İÇİN KANALLAR DAHA NET GÖZLEMLENİYOR.

ALACAĞINIZ 5 DK LIK ANESTEZİİİ KARAR SİZİN....

canım ben tanı merkezinde çalışıyorum hsg çekiliyor anesteziye gerek yok zaten bir şey hissetmiyorsun az ağrın oluyor bunda kokulcak bir şey yokkkkkkkkkkkkk
geçmiş olsun sana
ben bugüne kadar ağrım var diyeni duymadım çünkü devamlı çekim oluyor

X