Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Mrb kizlar bgn kontrolum vardi 14+3um doktoruma sordum 24mn suan icin dedi uzunlugun kendini cok yormamak kaydiyla islerini yapablrsn agir fln sakn kaldirma ddi acaba ileri haftalari mi bekliyo kisalicak mi daha diye 1 ay sonraya kontrole cagirdi buyuk ihtimal deyatli ultrason olurum ozaman sizce nasi benm durumumda olan varmi 1 aydi progestan fitil kullaniym
Merhaba öncelikle geçmiş olsun.. benim 21. Haftada fark edildi 1,9 cm ayrıca hunileşmede var. Serklaj sadece bir doktor önerdi perinotolog dahil diğer doktorlar önermedi. Daha önce kayıp olmadığı ve ilk gebeliğim zamanında olduğu için. Ama çok stresli geçiriyorum bu gebeliğimi devamlı yatmak mümkün değil zaten doktorumda yatak istirahati vermedi mümkün olduğunca dinlen dedi. Zaten küçük bir çocuğum var devamlı yatmak mümkün değil. Allan hepimizin yardımcısı olsun zor gerçekten. Salı günü kontrolüm var şimdiden stres yapıyorum. 😓

Merhaba öncelikle geçmiş olsun.. benim 21. Haftada fark edildi 1,9 cm ayrıca hunileşmede var. Serklaj sadece bir doktor önerdi perinotolog dahil diğer doktorlar önermedi. Daha önce kayıp olmadığı ve ilk gebeliğim zamanında olduğu için. Ama çok stresli geçiriyorum bu gebeliğimi devamlı yatmak mümkün değil zaten doktorumda yatak istirahati vermedi mümkün olduğunca dinlen dedi. Zaten küçük bir çocuğum var devamlı yatmak mümkün değil. Allan hepimizin yardımcısı olsun zor gerçekten. Salı günü kontrolüm var şimdiden stres yapıyorum. 😓
Ya sormayin bend sasirdim dr bana riskli yat falan demedi ki gttigim dr herseyi pat pat soyleyen felaket tellali gibi bir kadin sasirttim bende cok korkuyorm allahm insallah su bebekleri dgururuz cok fena stres sardi beni

Beni hastaneye yatırdı doktor kasılmalarımın sebebi enfeksiyonmuş sanırım.5 gün kalıcam.dikiş tutuyor sadece hafif karın ağrısı ve sertleşmem var. Yellowpepper Yellowpepper

Çok iyi anlıyorum ben de yeni öğrendim sayılır, farklı doktor fikirleri de aldım haftam ileri benim o yüzden dikiş önerilmedi mesela. Psikolojik olarak da toparlanmaya çalışıyorum bebeğim için çünkğ ben üzüldükçe ona iyi etki etmez bu. Kötü şeyleri düşünmeyin ve forumlarda fazla okumayın şuan için, bu da ayrı sorun yaratıyor çünkü. Fazla ayakta kalmayın ilaç vermişmiydi ?
Evet 1 aydir progestan fitil kullaniyorum geceleri evde sadece yemek fln yapiyrm makine vileda falan kocam yapiyo okdr

Çok iyi anlıyorum ben de yeni öğrendim sayılır, farklı doktor fikirleri de aldım haftam ileri benim o yüzden dikiş önerilmedi mesela. Psikolojik olarak da toparlanmaya çalışıyorum bebeğim için çünkğ ben üzüldükçe ona iyi etki etmez bu. Kötü şeyleri düşünmeyin ve forumlarda fazla okumayın şuan için, bu da ayrı sorun yaratıyor çünkü. Fazla ayakta kalmayın ilaç vermişmiydi ?
Size ne onerdi dr ilac vs falan verdimi?

Beni gittigim her doktor oyuncak etti bi allahin kulu serklaj yapayim demedi en sonuncuda yapacakti rahim agzinda polip çıktı yapamadi o yuzden bi farkli doktora daha gorun canim ben hep bir doktora bagli kaldim acısı hep bana kaldi onların umrunda bile degil ıkinci gebeligim 24 haftalik evladimda gezdim tozdum bol bol yürüdum kahverengi akinti vardi.hep doktora soyledim bebek iyi suyu iyi hep gecistirdi dikkat edip yatip ilac kullansaydim belki haftalarim ilerlerdi olmadi sende korkma sakin perinatologa gorun bi de belki gercekten ihtiyac yoktur sende serklaja
Bende blmiyorum onumuzdeki hafta baska dr a gorunmeyi dusunuyorum sordum dr a bgn dikis falan diye o bana dusuk riski olanlarda yapiliyo ddi heralde acikliktan falan bahsetti 3 veya 4 haftaya kontrole gel dedi buyuk bi ihtimal ozamanda ayrintili ultrason olurum allahn izniyle blmiyorum kafam da cok karisik evde zten yatyrm hep tek yaptgm yemek wc fln arada bulasik mak dolduruyorm falan okdr

Beni hastaneye yatırdı doktor kasılmalarımın sebebi enfeksiyonmuş sanırım.5 gün kalıcam.dikiş tutuyor sadece hafif karın ağrısı ve sertleşmem var. Yellowpepper Yellowpepper
Geçmiş olsun.dün konuşmuştuk sanırım enfeksiyonun da kasilmalari tetikledigini.gitmekle iyi yapmışsınız,serumla verilen ilaçlar çok daha etkili.şifa olsun inşallah.

Aslında bir önceki doğumda direkt tanı aldım, raporlarda vs yazıyo rahim ağzı yetmezliği diye. Doktorların o zaman da söylediği şey 2.gebelikte dikiş atılacak. Çünkü 3 saatte falan rahim ağzı tam açıktı bende ama su gelmedi garip bi şekilde, doktor müdahalesi ile su patlatıldı, doğum öyle başladı, riske atacağımı düşünmüyorum hiç ölçümler yapılsın da bi bakalım, daha çok erken ama dr arayışları başladı bende
Benim kese wcde elime geldi ne nişan, ne kanama, ne su gelmesi hiçbirşey olmadı. Gebeliği sonlandırırken saatlerce sancı gelsin diye serum verdiler yine tam açılmadı, suyumu ebe patlattı. ertesi gün sabah ve akşam fitil verdiler ancak öyle sancılanıp doğum yapabildim. Bu olay olmadan 4 gün önce kontrolüm vardı drum her kontrolde rahim ağzını ölçerdi. açılma kısalma erken doğum riski yok dedi 4 gün sonra olan oldu. İkinci hamileliğimde ise erkenden hafif hunileşme başladı dikişle düzeldi ilerleyen haftalarda yeniden oldu. En ufak bir şüphe bile varsa dikişte ısrar edilmeli .

Ya sormayin bend sasirdim dr bana riskli yat falan demedi ki gttigim dr herseyi pat pat soyleyen felaket tellali gibi bir kadin sasirttim bende cok korkuyorm allahm insallah su bebekleri dgururuz cok fena stres sardi beni
Canım hiç ihmal etme başka doktora git bir ayı bırak 3-4 güne neler değişiyor ben bir hafta sonra ayrıntılı ultrasona gitmeyi beklerken bebeğimi düşürdüm 21. Haftada ve 4 gün önce doktora gitmeme rağmen kasılmaların var dedi magnezyumu verdi yolladı birden kısaldı o yüzden riskin varsa sık sık kontrole git inşallah hayırlısıyla kucağına alırsın sağlıkla

Rabbim yardımcın olsun haftan iyi o yüzden stres yapma benim arkadaşımın enfeksiyon dan 26 sancı başladı 37 doğum yaptı gözün korkmasın yani

X