Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Aminn canım hepimize.Ama şöyle bir belirtim olmuştu olaydan sanırım bir hafta önceydi karnımda bebek hep sağa toplanıyordu sertleşiyordu bende hareket ediyor sanıyordum meğer sancıymış kasılmaymış onlar. Bir de son hafta akıntım artmıştı sıvı bazen berrak bazen beyazdı. Senin belirtilerin nelerdi şuan hamile misin??
Ben gebeliğimin 7. Haftasından 20. Haftasına kadar kanamalı geçirdim. Hastanede yattım 2 kez.. Düşüğe bir ay kala artık baya pıhtı geliyordu aralıksız kanama, doktorlar sebeb bulamadı. Düşükten sonra da asistan Dr. Rahim ağzı yetmezliği dedi ama bana mantıksız geldi nedense.. Benim baya sıkıntılıydı anlayacağın.. Şuan gebe değilim canm

Ben gebeliğimin 7. Haftasından 20. Haftasına kadar kanamalı geçirdim. Hastanede yattım 2 kez.. Düşüğe bir ay kala artık baya pıhtı geliyordu aralıksız kanama, doktorlar sebeb bulamadı. Düşükten sonra da asistan Dr. Rahim ağzı yetmezliği dedi ama bana mantıksız geldi nedense.. Benim baya sıkıntılıydı anlayacağın.. Şuan gebe değilim canm
Allah allahh ilaç tedavisi işe yarayabilirdi aslında..bazı doktorlar çok ihmalkarlar ben güvenemiyorum. şuan sadece bol bol dinlenmeye çalışıyorum. Sen de inşallah en kısa zamanda sağlıkla hamile kalıp kucağına alacağın bir bebeğe sahip olursun 🤲🙏🏼

Allah allahh ilaç tedavisi işe yarayabilirdi aslında..bazı doktorlar çok ihmalkarlar ben güvenemiyorum. şuan sadece bol bol dinlenmeye çalışıyorum. Sen de inşallah en kısa zamanda sağlıkla hamile kalıp kucağına alacağın bir bebeğe sahip olursun 🤲🙏🏼
Amin canım amin inşallah 🌺 bilmiyorum ki çok kafa yorunca pskoljim bozuluyor

Amin canım amin inşallah 🌺 bilmiyorum ki çok kafa yorunca pskoljim bozuluyor
Bende bir ay önce 22. Haftamda bebeğimi kaybettim canım hiç belirti olmadan rahim açıldı ve kese dışarıya sarktı dikiş atamayız dediler akşamına suyum da geldi zaten ve düşük gerçekleşti kontrol için gittiğim doktor bir sonraki hamileliğinde dikiş atarız dedi direk niye ikinci hamileliği riske atarlar anlamam zaten ilkinde bu acıyı yaşamışız durum belli söylemesi kolay ama yaşanılan acı büyük

Bende bir ay önce 22. Haftamda bebeğimi kaybettim canım hiç belirti olmadan rahim açıldı ve kese dışarıya sarktı dikiş atamayız dediler akşamına suyum da geldi zaten ve düşük gerçekleşti kontrol için gittiğim doktor bir sonraki hamileliğinde dikiş atarız dedi direk niye ikinci hamileliği riske atarlar anlamam zaten ilkinde bu acıyı yaşamışız durum belli söylemesi kolay ama yaşanılan acı büyük
Çok geçmiş olsun. Bazen olana çare yok sanırım. Umarım Rabbim daha hayırlısını nasip eder 👣

Slm kızlar bende 24+1 haftalık hamileyim bir hafta önce 22+6 haftalıken doğum arılarım başladı hastaneye geldim enfeksiyon buldular ve rahim agzı kısalmıştı 1.8cm 3 gün enfeksiyonu tedavi ettiler 3 gün sonra rahim ağzı 1.1cm e düştü 3 günü bana halka taktılar serklajın diğer opsiyonu. Ama malesef 2 gün once baktılar 0.8mm düştü ama ağrım falan yok hep yatıyorum hala hastanedeyim doğum gerçekleşene kadar burdayım benim durumumda olan var mı ?
Bende ilk gebeliğimde sizin haftanizda muayne esnasinda öğrendim. benim o zaman 2 cm açiklikla atildi dikiş ve 1 ay aciklik varken durdu bebegim sizin açikliginiz yok daha cok dayanir merak etmeyin akintiniza dikkat edin yani o zamn bilmiyodum cok fazla kokusuda yoktu akinti oluyodu yani enfeksiyon belirtisi bol su alin eve yollasalar bile kalkmamaya çalişin

Bende ilk gebeliğimde sizin haftanizda muayne esnasinda öğrendim. benim o zaman 2 cm açiklikla atildi dikiş ve 1 ay aciklik varken durdu bebegim sizin açikliginiz yok daha cok dayanir merak etmeyin akintiniza dikkat edin yani o zamn bilmiyodum cok fazla kokusuda yoktu akinti oluyodu yani enfeksiyon belirtisi bol su alin eve yollasalar bile kalkmamaya çalişin
Göndermiyorlar cnm gözetim altındayız bügün karın bakan olmaz ama pazartesi kontrol edecekler inşallah uzama olmuştur

Rahim ağzı yetmezliği teşhiniz nasıl konuldu? Bunu anlamak bu kadar kolay mı?
Çok da kolay değil aslında.mesela benim 30 haftalik kaybımdan sonra anlaşıldı.sebepsiz yere hiçbir şikayetim yokken erken doğum yaptım ve bebeğimi kaybettim.hatta çoğunlukla 2-3 bebek kaybından sonra teşhis koyuyorlar.

Çok da kolay değil aslında.mesela benim 30 haftalik kaybımdan sonra anlaşıldı.sebepsiz yere hiçbir şikayetim yokken erken doğum yaptım ve bebeğimi kaybettim.hatta çoğunlukla 2-3 bebek kaybından sonra teşhis koyuyorlar.
Altan ve ultrasondan görülen birşey bu canim doktor ihmaline denk gelmişsin ölçmemiş :) ölçmesi lazımış benim doktorum her gitiğimde olçtu bire birden kısaldı 3/4 gün içinde

Bende 20 haftalık düşük yaptım. Bana da aynı şeyi söylediler. Başka doktor 2. düşükten sonra teşhis konulur dediği için 'kolay mı? diye sordum. Umarım sorunun cevabı anlaşılmıştır
Maalesef bende olmadı ben 27 haftalık erken doğum yaptım çoğu doktor farklı şeyler söyledi perinatolog öyküye dayanarak serklaj önerdi rahim boyum uzundu şimdi 20. Haftayı bitirdim kısalma varmı yokmu bilmiyorum gerçekten ben serklaj kararını verene kadar çok zorlandım

Akıntınız nasıldı acaba benim çok yok ama sarı bir akıntım var kaşıntı bazen eşlik ediyor koku yok erken doğum yaptığım için herseyden şüphe ediyorum

Maalesef bende olmadı ben 27 haftalık erken doğum yaptım çoğu doktor farklı şeyler söyledi perinatolog öyküye dayanarak serklaj önerdi rahim boyum uzundu şimdi 20. Haftayı bitirdim kısalma varmı yokmu bilmiyorum gerçekten ben serklaj kararını verene kadar çok zorlandım
Geçmiş olsun Serklaj yaptırdın mı peki

X