Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
1700 TL verdim rahim ağzı boyutu kaçtı bugün korkma zor değil ama kabız olmamam gerek ona dikkat et ve bol su iç inşallah güzel haftalara geliceksin
Boyutunu söylemedi ama gayet iyi dedi.önceden erken dogumun falan olmasa şu durumda dikiş gerek olmadığını söylerdim dedi.bol suyu doktor da söyledi enfeksiyona dikkat etmemiz lazım.sizin genel anestezi ile mi olmuştu ?

Merhabalar, rahim ağzı kısalığına ümit olsun diye deneyimimi paylaşmak istiyorum. 29. haftada rahim ağzımın kısaldığını fark ettik depot ve progesteron takviyesi alıp evde kalkmadan dinlendim. O hafta rahim ağzı ölçüm 9 mm e düşmüştü. Özelde bir prof a gidiyordum bu arada. Bir hafta sonrasındaki kontrolümü bulunduğum ilde şehir hastanesindeki doktoruma gittiğimde perinatolog a yönlendirdi onun bu konuda daha yardımcı olabileceğini söyledi.

Neyse 30. haftada perinatolog alttan muayene etti ve 4 mm e düştüğünü gördük. Hafta geç olduğu için dikiş imkansızdı yatış gerekli dedi ve yatışımı yaptı. Sağ olsun o kadar çok tetkik yaptı ki hakkını ödeyemem. Hem suyum geliyor mu diye sürüntü- 2 farklı idrar testi- tam kan sayımı ve crp değeri gibi. Tahlil sonucunda enfeksiyon olduğunu gördü. Enfeksiyon için hemen antibiyotik başlamadı. İlk işi alttan aldığım progesteronu kesmek oldu o da akıntı yapıyor dedi. Sürüntü sonucum çok şükür temiz çıktı suyum gelmiyordu. Günde 1 lt den 2 farklı serum tedavisi uyguladı ve probiyotik takviyesi verdi.Takviye olarak ilaç olmayan duobalanca bv ( resmini ekleyeceğim) olan probiyotik takviyesini verdi. Aslında günde 1 kullanılıyor ama 1 hafta sabah akşam alalım bi bakalım dedi.

Sonuç olarak hastanede yatınca serum+duobalance bv probiyotik takviyesi sonucu aralığı 0-0.30 olması gereken crp değerim 0.11 iken önce 0.7 ye sonra 0.5 e kadar düştü. Enfeksiyon istediği gibi azalmaya başlamasa antibiyotik tedavisi başlayacaktı gerek görmedi .Enfeksiyonun azalması sonucu da 4 mm olan rahim kalınlığım bir haftada 11 e çıktı. Açıkcası benim için br mucizeydi resmen hunileşme olan alanı kapatmaya başlamış bana da gösterdi ultrasonda doktor. 1 haftalık yatış sonucu çıkışım oldu. Kontrolü haftada 2 ye çıkardı her an yine yatırabilirim dedi. Bir çok kişiye göre yine de ince tabi ama iyileşmeye başlamış olmak bile çok iyi geldi psikolojik olarak.
Şu an sadece haftada bir depot iğne ve probiyotik takviyesi ile devam ediyorum.
inş sizlere bir nebze faydası olur anlattıklarımın. Hepimiz şifamızı bulur sağlıkla bebişlerimizi kucağımıza alırız.
Geçmiş olsun neyse ki korkulan olmamış 🤗umarım 37 leri görürüz hepimiz.duobalance takviyesi herkese uygun bir takviye mi yoksa sadece enfeksiyon durumunda mı kullaniliyor?

Geçmiş olsun neyse ki korkulan olmamış 🤗umarım 37 leri görürüz hepimiz.duobalance takviyesi herkese uygun bir takviye mi yoksa sadece enfeksiyon durumunda mı kullaniliyor?
teşekkürler aynı markanın omegasını zaten diğer doktorum vermişti. Alınca fark ettim aynı takviye edici gıda. ama herkese uyar mı bilemiyorum tabi yanlış yönlendirmek istemem. Doktora sorarak kullanmakta fayda var.

Selam arkadaşlar.Kontrolden geldim.nihayet nifty test sonuçlarim da geldi sonuçlarım iyi çıkmış,çok rahatladım.doktor yarın sabah serklajımı yapacak.14+1 haftalığız ultrasonda 15 hafta görünüyormuş.
sabah aç şekilde gel dedi,genel anestezi yapılmayacakmiş sadece koldan 1 igne yapılacak dedi ama bu yarım mı demek oluyor.?bir korku sardı beni.
Bir de rahim ağzını karindan ölçtü hocam vajinal ultrason daha iyi sonuç vermiyor mu ölçümde diye sordum.cihaza bağlı şu an çok net ölçebiliyorum çok iyi görünüyor dedi.yani önceden vukuatlı olmasan dikiş e gerek yok bile denebilir ama şu durumda riske atamayız dikiş atacağız dedi.serklajdan sonra bir sorun olmazsa 1-2 saat yatırıp gönderiyormuş.
Bir de fiyat bilgisi almak hiç aklıma gelmedi.özel hastanede olacağım.siz ne kadar ödediniz.?
Merhaba ben 2500 TL vermiştim 1 gün de hastanede yatırmıştı hiç kaldırmadan, ertesi gün taburcu etmişti her doktor Farklı size de tavsiyem eve gidince özellikle ilk 1 hafta çok zorunlu haller dışında ayağa kalkmamanız ( tuvalet, duş, yemek harici ) genel anestezi olmuştu bende ama korkmayın çok kısa süren bir işlem

Sabah serklaj oldum arkadaşlar.damar yolu açıp ilaç verdiler işlem esnasında uyuyordum herhangi bir ağrı olmadı.eşim tekerlekli sandalyeyle indik odaya. uyanıktın diyor ama hatırlamıyorum.odaya aldıklarında basim dönüyordu sadece.birkaç saat yattım sonra tuvalet yemek falan.muayenehanesine çağırdı doktor ultrasonla bebeğe baktı şükür sıkıntı yok,taburcu etti eve geldik.
Hafif kanamam var.encef antibiyotik ve pruluton depot dışında birsey vermedi.progestan kullanıyi mi dedim gerek yok şu an dedi 2 hafta sonra kontrole çağırdı.

Kızlar bugün konturole gittim 26+4 olduk bebek 995 Gr haftasıyla uyumlu dedi ciğer geliştirici iğne yapalım dedim gerek yok dedi ya 26 haftadan sonra bebek haftada kaç Gr aliyor normalde bilgisi olan varmı

Merhabalar benimde ray problemim var.bi 27 haftalik kaybim sonrasinda 38 haftalik günümde dogum şimdi ise 10 haftalik hamileyim yine.önceki hamileliğimde wc ve yemek harici kalkmadan istirahat ettim rahim boyumda da hiç kısalma olmadi normal bi gebenin boyundaydi.simdi ise bi kızım var ve haliyle arada kalkmak zorunda kalicam.sizler de mecbur yemek pişirmek için yada başka işler için kalkmak zorunda misiniz bi problem oluyo mu

Merhabalar benimde ray problemim var.bi 27 haftalik kaybim sonrasinda 38 haftalik günümde dogum şimdi ise 10 haftalik hamileyim yine.önceki hamileliğimde wc ve yemek harici kalkmadan istirahat ettim rahim boyumda da hiç kısalma olmadi normal bi gebenin boyundaydi.simdi ise bi kızım var ve haliyle arada kalkmak zorunda kalicam.sizler de mecbur yemek pişirmek için yada başka işler için kalkmak zorunda misiniz bi problem oluyo mu
Benim kızım küçük olduğu için kalkıyorum maalesef yemek falanda yapıyorum

Ben daha önceki serklajli gebeligimde bu kadar bilinçli değildim neredeyse hiç kısıtlamadım kendimi.neyse ki 36+2 de dogum oldu.
Bu gebelikte daha dün serklaj oldum.şu an pek kalkmıyorum.ama birkaç güne mecbur kendimi yormadan kalkmam gerekiyor.en azından kendime ve oğluma yemek yapmak için ve aciliyeti olan ufak tefek isler için.

Sabah serklaj oldum arkadaşlar.damar yolu açıp ilaç verdiler işlem esnasında uyuyordum herhangi bir ağrı olmadı.eşim tekerlekli sandalyeyle indik odaya. uyanıktın diyor ama hatırlamıyorum.odaya aldıklarında basim dönüyordu sadece.birkaç saat yattım sonra tuvalet yemek falan.muayenehanesine çağırdı doktor ultrasonla bebeğe baktı şükür sıkıntı yok,taburcu etti eve geldik.
Hafif kanamam var.encef antibiyotik ve pruluton depot dışında birsey vermedi.progestan kullanıyi mi dedim gerek yok şu an dedi 2 hafta sonra kontrole çağırdı.
Geçmiş olsun bende dün Serklaj oldum bu sabah yataktan kalkınca kanlı akıntı oldu biraz ilk Serklaj dan hatırladığım kadarıyla normal bir durum..hemşireye sorduk o da.Normal dedi hala hastanedeyim ben dün 1 gibi oldu işlemim

Merhaba benim de 2,5 yaşında kızım var ne zaman az da olsa ayağa kalksam o haftaki kontrolde mutlaka rahim ağzı kısalıyor bende, 12 haftalıkken serklaj oldum şu an 28 haftalığım bu haftaya kadar 21 mm ile 29 mm arasında değişip durdu o haftaki dinlenme durumuma göre o yüzden bize annemler gelip bakıyor mecburen

Geçmiş olsun bende dün Serklaj oldum bu sabah yataktan kalkınca kanlı akıntı oldu biraz ilk Serklaj dan hatırladığım kadarıyla normal bir durum..hemşireye sorduk o da.Normal dedi hala hastanedeyim ben dün 1 gibi oldu işlemim
Sana da geçmiş olsun canım.bende salı oldum.ilk gün hafif kanlı akıntı vardı bugün kahverengi.dr ilk hafta olur normal dedi.yanimizda kimse yok annem de ağır hasta ilgilenemiyor.ben ona o bana bakamadım diye üzülüyoruz ☹ böyle tek başına da çok zormuş.eşim anca akşam ilgilenebiliyor mecbur oğluma da birşeyler yapmak zorundayım.epey içerledim üzüldüm kendi kendime.Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Sana da geçmiş olsun canım.bende salı oldum.ilk gün hafif kanlı akıntı vardı bugün kahverengi.dr ilk hafta olur normal dedi.yanimizda kimse yok annem de ağır hasta ilgilenemiyor.ben ona o bana bakamadım diye üzülüyoruz ☹ böyle tek başına da çok zormuş.eşim anca akşam ilgilenebiliyor mecbur oğluma da birşeyler yapmak zorundayım.epey içerledim üzüldüm kendi kendime.Allah hepimizin yardımcısı olsun.
Sagolasin Allah annecigine şifalar versin
Benimde 8 yaşında oglum var özel gereksinimli bir.çocuk hiperaktif ve bana çok bağlı.wc ihtiyacı filan bende genelde yedirmesi de öyle
Annem kvalidem gündüzleri gelip idare.edecekler bakalım

Sagolasin Allah annecigine şifalar versin
Benimde 8 yaşında oglum var özel gereksinimli bir.çocuk hiperaktif ve bana çok bağlı.wc ihtiyacı filan bende genelde yedirmesi de öyle
Annem kvalidem gündüzleri gelip idare.edecekler bakalım
Annen kayinvaliden var şanslısın ☺ 2 gundur dısardan yemek söylüyoruz hergun de yenmiyor insan tiksiniyor.bugun sabah mecbur kalktım mesela.cocuga kahvalti,ortalığı üstten toparlama.hiç bisey yapmasam yemek yapmam lazım,malum klozet kullanmak zorundayız günlük temizlik lazim.diger işler için en azından haftada 1 mecbur yardımcı bakicam bende.hafta sonuda eşim yapar artık.

Sürekli yatmana gerek yok özelikle ilk iki gün dikkat et dedi sonrasında ev içinde istirahat durumunda ol dedi.

Annen kayinvaliden var şanslısın ☺ 2 gundur dısardan yemek söylüyoruz hergun de yenmiyor insan tiksiniyor.bugun sabah mecbur kalktım mesela.cocuga kahvalti,ortalığı üstten toparlama.hiç bisey yapmasam yemek yapmam lazım,malum klozet kullanmak zorundayız günlük temizlik lazim.diger işler için en azından haftada 1 mecbur yardımcı bakicam bende.hafta sonuda eşim yapar artık.
Haklisin canım Allah sağ salim kavuştursun hepimizi

X