Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Kızım tüp bebekle dünyaya geldi onun için kullandığım ilaçlar farklıydı kanamalı zor bir hamilelik süreci geçirdim progestan fitil ve iğne ve vitaminlerimi kullandım tam düzene girdi derken bu sefer rahim ağzı kısalığı çıktı ve serklaj oldum tekrar progestana doğuma kadar devam ettim kan sulandırıcı kullandım.

Şimdi ki hamileliğim spontan gerçekleşti öğrendiğim andan itibaren progestana tekrar başlattı doktor ve 14. Haftamda önlem amaçlı serklaj yapıldı serklaj sonrası 2-3 gün kadar endol fitil kullandım kasılma olmasın diye sonra bıraktım şuan prosgestan magnezyum omega3 Kan sulandırıcı ve demir takviyesi kullanıyorum.

Duşumu kısa tutuyorum tabure de oturarak haftada bir alıyorum. Son zamanlarda eşim yardımcı olmuştu duş konusunda çok şükür kızım 35+5 günlükken sezaryenle dünyaya geldi.
Ya benim de ilk kızım tüp bebek bu kendiliğinden oldu bende haftada bir proloton Depot sabah akşam progestan vajinal oksapar kan yapıcı d vitamin kullanıyorum

Ya benim de ilk kızım tüp bebek bu kendiliğinden oldu bende haftada bir proloton Depot sabah akşam progestan vajinal oksapar kan yapıcı d vitamin kullanıyorum
Yaa ne güzel çok sevindim senin adına da. Biz hiç beklemiyorduk hatta dondurulmuş embriyom var onlardan transfer ettiririz diyorduk sürpriz bir şekilde hamile olduğumu öğrendim 😍 bana progestan kullanıyorsun zaten iğneye gerek yok diye vermedi bu sefer doktor şuan kaç haftalık oldun sen ?

Yaa ne güzel çok sevindim senin adına da. Biz hiç beklemiyorduk hatta dondurulmuş embriyom var onlardan transfer ettiririz diyorduk sürpriz bir şekilde hamile olduğumu öğrendim 😍 bana progestan kullanıyorsun zaten iğneye gerek yok diye vermedi bu sefer doktor şuan kaç haftalık oldun sen ?
16+6 haftalık hamileyim kızımda da aynısını kullandım bunda da gerçi buda kız benimde dondurulmuş embriyom var ama hiç düşünmüyordum gebeliğim çok riskli

Sen kaç haftalık oldun

benim dünkü kontrolümde bir de plasenta previa dedi doktorum , kanaman olursa haber ver ama korkma dedi , bu durumu yaşayan var Mı acaba
Canım ilerlerleyen haftalarda yukarı çıkabilir plesanta dinlen bol bol. Benim başıma gelmedi ama yaşayan arkadaşım vardı onun çıkmıştı yukarı ama hep yattı

Sen kaç haftalık oldun
19+3 olduk bugün canım. Ben kalp hastasıyım aynı zamanda benim içinde riskli geçiyor gebeliğim ama kızım tek kalsın istemedik kardiyoloji doktorum da istiyorsan geciktirme yaşın gençken olsun dedi onun için korunmayı bıraktık 6 ay sonra nasip oldu biz hiç umutlu değildik gerçi benim tüp bebek yaptırma nedenim çikolata kistimin olmasıydı onu da sezaryenle temizlediler başka sorunumuz yoktu.

19+3 olduk bugün canım. Ben kalp hastasıyım aynı zamanda benim içinde riskli geçiyor gebeliğim ama kızım tek kalsın istemedik kardiyoloji doktorum da istiyorsan geciktirme yaşın gençken olsun dedi onun için korunmayı bıraktık 6 ay sonra nasip oldu biz hiç umutlu değildik gerçi benim tüp bebek yaptırma nedenim çikolata kistimin olmasıydı onu da sezaryenle temizlediler başka sorunumuz yoktu.
Bizim sebepsiz olmuyordu bir tüpüm yok birtaneylede olmadı biz hiç korunmadik kimsede korun demedi tam bir yıl sonra hamile kaldım

Zaten Serklaj sebebiyle yatıyorum genelde, inşallah yukarı çıkar biraz korktum açıkçası
Korkma inşallah birsey olmaz kanama falan oluyor onun için dinlen diyorlar inan ne kadar stres sıkıntı yaparsa insan o kadar etkileniyor bebeklerde. Benim ilk gebeliğimde ne yaşayacağımı bilmediğim için çok stres yapıyordum her an doğuracak gibi hissediyordum serklaj yapıldıktan sonra ama öyle olmuyormus yani tedbirimizi aldıktan sonra kendimizi koruduktan sonra başkada elimizden birşey gelmiyor takdir Allah'ın. Şuan daha bilinçli ve tecrübeliyim ve en önemlisi sakinim gebeliğimde sakin geçiyor. Dua edelim bol bol 🤲

Korkma inşallah birsey olmaz kanama falan oluyor onun için dinlen diyorlar inan ne kadar stres sıkıntı yaparsa insan o kadar etkileniyor bebeklerde. Benim ilk gebeliğimde ne yaşayacağımı bilmediğim için çok stres yapıyordum her an doğuracak gibi hissediyordum serklaj yapıldıktan sonra ama öyle olmuyormus yani tedbirimizi aldıktan sonra kendimizi koruduktan sonra başkada elimizden birşey gelmiyor takdir Allah'ın. Şuan daha bilinçli ve tecrübeliyim ve en önemlisi sakinim gebeliğimde sakin geçiyor. Dua edelim bol bol 🤲

amin evet doğru diyorsun, tedbirimizi aldıktan sonra dua etmekten başka çaremiz yok, inşallah kanama da olmaz ve yukarı çıkar ben de ilk hamileliğimde çok stresliydim bunda rahattım dedim tam doktor plasenta aşağıda deyince gerildim biraz, ama kanama olmazsa şimdilik korkacak bir şey yok anladığım kadarıyla

Herkese merhaba bende 19. Haftamda serklaj oldum rahim boyu 24mm dusmustu ve acilmam baslamisti suan 24.haftamdayim surekli yatiyorum ve kabizlik sorunu yasiyorum bugunde tuvalette zorlandim ve pembe renk kanama yasadim uzun surmedi cok sukur ama cok endiseliyim galiba dikislere zarar verdim sizlerden ayni sorunu yasayan oldu mu acaba insan bir umut iyi seyler duymak istiyor yarin doktora kontrole gidecegim ama cok korkuyorum dualarinizi eksik etmeyin 🤲🙏

Herkese merhaba bende 19. Haftamda serklaj oldum rahim boyu 24mm dusmustu ve acilmam baslamisti suan 24.haftamdayim surekli yatiyorum ve kabizlik sorunu yasiyorum bugunde tuvalette zorlandim ve pembe renk kanama yasadim uzun surmedi cok sukur ama cok endiseliyim galiba dikislere zarar verdim sizlerden ayni sorunu yasayan oldu mu acaba insan bir umut iyi seyler duymak istiyor yarin doktora kontrole gidecegim ama cok korkuyorum dualarinizi eksik etmeyin 🤲🙏
Geçmiş olsun.. bende ilk gebeligimde 24 mm ile serklaj olmuştum 20. Haftada ama açılma yoktu. Lekelenme yaşamadım onun için yorum yapamıcam ama devamı gelmediyse korkulacak birşey yoktur diye düşündüm aksi bir durum olursa mutlaka doktoruna ulaşmaya çalış. Bir de kabızlık sonlara doğru kaçınılmaz oluyor hareketsizde kalıyoruz. Gün kurusu kayısı tüket bol su iç iyi geliyor kabızlığa ben öyle yapıyorum.

Geçmiş olsun.. bende ilk gebeligimde 24 mm ile serklaj olmuştum 20. Haftada ama açılma yoktu. Lekelenme yaşamadım onun için yorum yapamıcam ama devamı gelmediyse korkulacak birşey yoktur diye düşündüm aksi bir durum olursa mutlaka doktoruna ulaşmaya çalış. Bir de kabızlık sonlara doğru kaçınılmaz oluyor hareketsizde kalıyoruz. Gün kurusu kayısı tüket bol su iç iyi geliyor kabızlığa ben öyle yapıyorum.
Tesekkur ederim cevap icin okadar cok su iciyorumki aslinda doktorumu hemen aradim hicbisey yapmadan yat ve yarin gel dedi sabah olana kadar elim yuregimde

Tesekkur ederim cevap icin okadar cok su iciyorumki aslinda doktorumu hemen aradim hicbisey yapmadan yat ve yarin gel dedi sabah olana kadar elim yuregimde
Bak ne güzel ulaşmışsın doktoruna korkma lütfen birşey olmaz Allah'ın izniyle. Sen elinden geleni yapıyorsun zaten. Hem doktorun kötü birşey olacağını düşünse (Allah korusun) hastaneye yönlendirirdi seni.

Bende kontrole gittim bugün çok şükür serklajım iyi durumdaymis kısalma olmamış açılma vs de yok ayakları aşağıda olduğu için aşağı baskı hissediyormuşum ☺️ doktor daha iyi böyle olması dedi. Başı aşağıda olunca ağırlık aşağıda olurmuş daha çok baskı hissedersin dedi.

Nasıl oldun canım gittinmi doktor ne dedi
Evet canim cok sukur bebek iyi ama zorlamadan kaynakli sorun olmus surekli yatmalisin dedi doktorum ki zaten tuvalet harici kalkmiyodum en az 28. Haftaya ulasmaliyiz rabbim hepimizin yardimcisi olsun insallah

Evet canim cok sukur bebek iyi ama zorlamadan kaynakli sorun olmus surekli yatmalisin dedi doktorum ki zaten tuvalet harici kalkmiyodum en az 28. Haftaya ulasmaliyiz rabbim hepimizin yardimcisi olsun insallah
Amin çok zor bir süreç inşallah sorunsuz geçer gün kurusu bol su iç ekmek hamur işi bunlardan uzak dur inşallah sorun olmaz kaç haftalık oldun

Canım özellikte gün kurusu kayısıyı akşamdan bir bardak suya bırak iki tane mesela sabahları onu ye ve suyunu iç faydasını göreceksin mutlaka. Sebze ağırlıklı beslen hem çok faydalı salatayı falan ihmal etme. Geçmiş olsun inşallah göreceğiz 30 lu haftaları❤️🤲

X