Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
14 haftalık bebeğin tekmeleri o kadar kuvvetli değildir..

Bilemicem yine de....

evet erken ama normal zamanda hissedilmeyen bişi olunca :)

Canım kımıltı değil hissettiğim. Karnım çok aşağıda . Benim 25 haftalık oğlum normal doğdu hem de başı önce gelmişti aslında ayak geliş olurmuş bu haftalar...

Canım rahime baskı yapmasın diye dedim. Sola yatınca bebek daha iyi beslenirmiş sola da dönüyorum ama genelde sırt üstü kalçamdan itibaren yorgan katlayıp yükselti yaptım...

çok iyi yapmışsın ne isimleri buldun kızına, oğlan isimleri neler...Bence de erken hissetmek için ama öyle hissetmek istiyorsan öyle olduğunu farzet...

Duyaydın, Eylülgülü canım çizelgeleriniz hayırlı olsun...

NARMİK nasılsın neredesin tatilde mi?

getirme aklına öyle şeyler canım ya, ultrasonda başı aşağıda cıkmasada erken doğacaksa ayak gelişi şeklinde mi doğarmış :KK43:

benimkide haftasına göre cok hareketli doğumu tetikleyecek diye korkuyorumda, stras yapmamak icin dikkatimi dağıtmaya calışıyorm.. başı yukarda diye erken doğum olmaz diyodum :KK43:(

ay rica ederim ne yaptım ki :) bu çizelge çok sorun olmuş galiba forumdaşlarıma :) ben bilgisayar öğretmeniyim her türlü yardımcı olurum,zaten boş boş sıkılıyorum bi işe yararım :)))))))))

evet erken ama normal zamanda hissedilmeyen bişi olunca :)

getirme aklına öyle şeyler canım ya, ultrasonda başı aşağıda cıkmasada erken doğacaksa ayak gelişi şeklinde mi doğarmış :KK43:

benimkide haftasına göre cok hareketli doğumu tetikleyecek diye korkuyorumda, stras yapmamak icin dikkatimi dağıtmaya calışıyorm.. başı yukarda diye erken doğum olmaz diyodum :KK43:(

Canım onda başı aşağıda filan dememişti. Akşam 10 a doğru adet ağrısı gibi ağrım oldu zaten hastanedeydim 2 gün önce suyum gelmişti çünkü. Ebe baktı 7 cm dr m geldi 10 dakikada doğdu kafası önce gelmişti...

Dinlen canım riske atma...

Canım onda başı aşağıda filan dememişti. Akşam 10 a doğru adet ağrısı gibi ağrım oldu zaten hastanedeydim 2 gün önce suyum gelmişti çünkü. Ebe baktı 7 cm dr m geldi 10 dakikada doğdu kafası önce gelmişti...

Dinlen canım riske atma...
hadi yaa.. o kadar cabuk oluyor erken doğum yani :KK43: Allah hepimizi korusun...
oğluma bakamıyorm hic chnb, sanki cocugumla ilgilenmek istemiyomuşum gibi oluyo k.validem ve kayınpederime karşı ama karnımdakine sadece ben bakabilirim, bişey olursa vicdan azabı cekerm diyede oğlumu alamıyorm kucağıma :KK43: iki arada bi derede kalmak bu olsa gerek :KK43: eşim gececi olduuğumda mecbur alıyorm yatağına koyuyorm, doyurmak icin falan ama RABBİM korusun artık geceleride uyanınca beni görsün istiyorm..seninki 8 yaşındaymış maşallah..benimki yaşına girmedi daha unutcak,sevmiycek beni :KK43:

hadi yaa.. o kadar cabuk oluyor erken doğum yani :KK43: Allah hepimizi korusun...
oğluma bakamıyorm hic chnb, sanki cocugumla ilgilenmek istemiyomuşum gibi oluyo k.validem ve kayınpederime karşı ama karnımdakine sadece ben bakabilirim, bişey olursa vicdan azabı cekerm diyede oğlumu alamıyorm kucağıma :KK43: iki arada bi derede kalmak bu olsa gerek :KK43: eşim gececi olduuğumda mecbur alıyorm yatağına koyuyorm, doyurmak icin falan ama RABBİM korusun artık geceleride uyanınca beni görsün istiyorm..seninki 8 yaşındaymış maşallah..benimki yaşına girmedi daha unutcak,sevmiycek beni :KK43:
az okulunda...

Canım seslen oğlum canım vb.... nazla kucağına almasan da... sever canım ... benimki 4 e kadar yaz okulunda tabi büyük her şeyin farkında....

28 i geç rahatlarsın biraz... çok sıcak yanıyorum...........

Fadik daha önce bebek büyütmedin ki. Çok normal bu duyguların...Dün kayınvalidem diyor ki ben bu çocuğa bakamıyorum diye ne ağlardın...:))

Zamanla huyunu suyunu öğreniyorsun o da sizinkini:))

Denizanası dinleniyorsun di mi yatarken ayağının altına yastık koy...

Eylülgülü başladın mı yatmaya?

Duyaydın canım için rahatlamış dün dr n de samimiymiş demek ben de Hataydaki dr mle rahattım Arda Beye o kadar rahat diyemem ama yine de çoğu şeyi diyorum saçma sorular da olabilir diyorum başta:))

Hidennisko canım nasılsın?

Bugün öğleden sonra Yarenin serklajı var hayırlasıyla atlatır inşallah...

Salihas canım çok şükür halime sen nasılsın?

Fundaozen, Paşam, kızlar nasılsınız?

Yok canım yatamiyorum daha cok oturuyorum ama ayağa kalkarken daha cok düşünüyorum aslında yatmam lazım ölçüm iyi değil 2 haftada daha cok kısalırmis ki?bugün budalar cok sıcak su gibi oldum dusunkeyfini çıkardım yakında okadar rahat duş alamayicam

Yok canım yatamiyorum daha cok oturuyorum ama ayağa kalkarken daha cok düşünüyorum aslında yatmam lazım ölçüm iyi değil 2 haftada daha cok kısalırmis ki?bugün budalar cok sıcak su gibi oldum dusunkeyfini çıkardım yakında okadar rahat duş alamayicam

canım Arda bey haftada 2 dedi diye ben de yıkanamıyorum 2 gün önce duş aldım yarın inşallah...

kızlar merhaba geçmişi çok fazla okuyamadım iyi dilekleriniz ve dualarınız için çok tşk ederim akşam bebişlerimden haber aldık oğlum anne sütünü hazmetmiş midesi kızım kusmuş ama ilk günlerde normal dediler lütfen dualarınızı eksik etmeyin ben gelişmeleri yine yazmaya çalışıcam hepinize tekrardan tşk ederim

Canım merhaba, seni ilk yukarıdaki mesajınla tanıdım daha sonra dönüp gecmis mesajlarını okudum, sen kuzularını sag sağlım dünyaya getirmek için elinden gelen herseyi yapmışsın, çok şükür kavusmussunda...bundan sonrası icinde Allah senin ve seninki gibi erken gelen tum kuzuların yanında olsun...maşallah suan için kritik bişey yok, işinde uzman kisilerin ellerinde anlaşılan, kucağında evinize gideceginiz güne kadar Allahım sana sabır versin, senin ve kuzucuklarin icinde dua edeceğim canım:)

Bende 10 gündür yatiyorum, buradaki mesajları okumak bana baya moral oldu, su mübarek Ramazan günlerinde Allahım dualarımızı kabul etsin yavrularımıza saglikla kavuşalım inşallah, hepimiz icin bol bol sabır, moral ve dayanma gücü diliyorum...

Canım merhaba, seni ilk yukarıdaki mesajınla tanıdım daha sonra dönüp gecmis mesajlarını okudum, sen kuzularını sag sağlım dünyaya getirmek için elinden gelen herseyi yapmışsın, çok şükür kavusmussunda...bundan sonrası icinde Allah senin ve seninki gibi erken gelen tum kuzuların yanında olsun...maşallah suan için kritik bişey yok, işinde uzman kisilerin ellerinde anlaşılan, kucağında evinize gideceginiz güne kadar Allahım sana sabır versin, senin ve kuzucuklarin icinde dua edeceğim canım:)

Bende 10 gündür yatiyorum, buradaki mesajları okumak bana baya moral oldu, su mübarek Ramazan günlerinde Allahım dualarımızı kabul etsin yavrularımıza saglikla kavuşalım inşallah, hepimiz icin bol bol sabır, moral ve dayanma gücü diliyorum...

size de geçmiş olsun sizin geçmiş mesajlarınıza baktım serklajdan bahsedilmiş ama vaz geçmişsiniz. Haftamız aynı ama sizin ikiz galiba hayırlısıyla zamanında doğsunlar inşallah...

Fadikkkkk akrabanızdan haber var mı dr ye ceza filan verecekler mi?

canım hastanede yatıyor dün birini sonlandırmışlar bugün birini:KK43:(az önce telde konuştuk ağlamamak için dişlerimi sıktım telefonu kapatınca birden boşaldım:KK43:(
canım hayat imtihan dünyası bende çok şey yaşadım ama bunlar çok daha zor şeyler...oda çok üzülmüş birazda can da yanıyormuş...
3. için bir hafta bekleyelim bakalım diğerlerinin gelişimine etki edeceklermi demişler...

canım ya aşılama değilmiş...bu tedaviler hakkında pek bilgisi yok bizim kızın o aşılama olduğunu sanmış...
halbuki dışardan mudahale yok dr yumoşlar gelişsin diye iğne vermiş ve zamanı gelincede çatlama iğnesi...sonrası normal ilşkiyle olmuş...
zeynep kamilden dr dan nasıl bir tedavi uyguladığına dair kağıt istemişler...onlarda almışlar ve olay anlattığım gibi...
yoksa bende bu işin yakasını bırakmayın diyecektim...
bu durumda ceza olmaz herhalde...

kızlar merhaba geçmişi çok fazla okuyamadım iyi dilekleriniz ve dualarınız için çok tşk ederim akşam bebişlerimden haber aldık oğlum anne sütünü hazmetmiş midesi kızım kusmuş ama ilk günlerde normal dediler lütfen dualarınızı eksik etmeyin ben gelişmeleri yine yazmaya çalışıcam hepinize tekrardan tşk ederim
canım cok sevindim guzel haberler vaermissin
ikisine de maşallah ufak da olsalar cok azimliler cok sukur,sut aldıkca da guclenecek ve buyuyecekler
Allah´ın izniyle kuzularımı sag saglim evime getirdim uykusuz geceler basladı dedigin gunleri de grucez hepberaber insallah
bizleri habersiz bırakma,aslında seni telden de aramak istiyorum ama rahatsız da etmek istemiyorum,lutfen sık sık durumlarını haber et canım
hergun dualarımda beren ve arda,Allah yar ve yardımcıları olsun insallah

neden yastık koyayım ayağımın altına chnb???

bide hep sırtüstümü yatayım, sırtım ağrıyo sağa sola yatsam olmaz mı bazen?
aslında bebek buyudukce sırt ustu yatmak sakıncalı diye biliyorum,basınc altında kalıyor diye ama yine de emin degilim,burda sonuna kadar sırt ustu yatanlar da oldu o yuzden kafam karısık.benim doktorum sırt ustunu yasakladı sag ve sol yatabiliyorum ki zaten sırt ustu yattıgım anda bebek cok agresif hareketler yapıyor resmen rahatsızım ben dercesine cırpınıyor

iyiyim cnm sağol, bugün birazcık hamile moduna girdim kızıma bir kaç isim bakayım dedim :nazar: arada erkek isimlerine bakmadım değil :KK9: ne olur ne olmaz
oda falan baktım azıcık moralim düzeldi
içime fenalık gelmiş 2 li 4lü rahimağzı araştırmaktan okumaktan :KK1:

kızlar ben resmen altımda pıt pıt bişiler hisseidyorum
ve sanki başladımı 3-4 dakika sürüyor
bu kadar erken hissedilir mi

duyaydın senin adına sevindim, hepimizin hakkında hayırlısı olsun

burası bugün çok sıcak, eriyeceğim sanırım :KK1:

canım ben de cok erken hissettim iki gebeligimde de,bunun neyle alakası var bilmiyorum,belki de yapısaldır. ben daha ilk gebeligimde ultrasonda gordugumde hareketlerini ve aynı anda da hissettigim seyi,anladım ki bu bebek hareketleri,zaten tekme falan olursa degil de daha ciddi donuslerde falan hissediliyor.Bir de bazı bebekler daha hareketli oluyor,haliyle hissedilmesi daha kolay ve erken olabiliyor

korkma canım unutmaz bebegin seni,daha da cok kucuk kıyamam
yanına uzanıversen mumkun oldugu kadar sık,kokunu duysa bol bol o bile yeter
benim de kızım var 2 yasında,ben basta korkudan hic kucagıma alamıyordum ve kızım ben yokken anneanne ve babaannelere annem beni kucagına alamıyor diye aglıyormus,cok uzuldum ve o gunden beri kucagıma alıyorum,kaldırmadan dikkatli olarak,kucagıma oturtarak(arada kaldırmam da icab ediyor evde yalnız oldugumuzda,Allahtan ufak tefek )
cok dikkatli ol yine de

Canım bilmemesi daha iyi cahillik bazen daha iyi... Daha az üzülür... 3 üç taşıyamaz mı dikişle filan bu topikte el muallim, xxnilxx in üçüzleri var. Çok yazık kocaman olacak diğeri de o zaman...

canım hastanede yatıyor dün birini sonlandırmışlar bugün birini:KK43:(az önce telde konuştuk ağlamamak için dişlerimi sıktım telefonu kapatınca birden boşaldım:KK43:(
canım hayat imtihan dünyası bende çok şey yaşadım ama bunlar çok daha zor şeyler...oda çok üzülmüş birazda can da yanıyormuş...
3. için bir hafta bekleyelim bakalım diğerlerinin gelişimine etki edeceklermi demişler...

canım ya aşılama değilmiş...bu tedaviler hakkında pek bilgisi yok bizim kızın o aşılama olduğunu sanmış...
halbuki dışardan mudahale yok dr yumoşlar gelişsin diye iğne vermiş ve zamanı gelincede çatlama iğnesi...sonrası normal ilşkiyle olmuş...
zeynep kamilden dr dan nasıl bir tedavi uyguladığına dair kağıt istemişler...onlarda almışlar ve olay anlattığım gibi...
yoksa bende bu işin yakasını bırakmayın diyecektim...
bu durumda ceza olmaz herhalde...

canım Allah yardımcısı olsun,cok zor gercekten de
bu sekilde 5 iz olması da cok enteresan
kac haftalık su anda

bu arada hic bir seye yetisemiyorum diye yazmıssın daha once,sakin ol canım herkes oyle oluyor basta
sonra pratiklesiyorsun,herseyi carcabuk nasıl halletigine sen bile sasıracaksın ama ilk zamanlar hele ilk 2 ay yardım alman cok onemli,yoksa cok daha yıpratıcı olur
Allah kuzularımızı korusun,gerisi muhim degil,işler yetişir :))

Canım bilmemesi daha iyi cahillik bazen daha iyi... Daha az üzülür... 3 üç taşıyamaz mı dikişle filan bu topikte el muallim, xxnilxx in üçüzleri var. Çok yazık kocaman olacak diğeri de o zaman...
canım benimde hep aklımda 3 olsa diye ama anladığım kadarıyla onun durumunda biraz zor...
çünkü biliyoırsun bu indirgeme işlemi tek başına düşük ve erken doğum nedeni olabiliyor...hiç işlem geçirmeden de üçüz taşımakta baya zor ve yine erken doğum oluyor...
üstelik ilk doğumu sezaryan...
anlayacağın bir bebek daha kurtulsun derken yine ikisinden hayatına malolabilir...
aslında kız biraz da ben müdahale etmeyeyim zamanı gelince kendileri düşsünler demiş ama zeynep kamilde izin vermemişler...
23- 24 haftada ancak düşerler demişler birde yazık değilmi beşine birden kıymak en azından ikisini kurtalalım....
eşide 2 kurtalmaktan yana...
sağolsunlan zeynep kamilde çok iyi ilgilenmişler işlemide hocalar yapıyor anladığım kadarıyla...
ama olayın boyutu çok büyük...artık ömür buyu onu etkilşeyecek:KK43:(

canım Allah yardımcısı olsun,cok zor gercekten de
bu sekilde 5 iz olması da cok enteresan
kac haftalık su anda

bu arada hic bir seye yetisemiyorum diye yazmıssın daha once,sakin ol canım herkes oyle oluyor basta
sonra pratiklesiyorsun,herseyi carcabuk nasıl halletigine sen bile sasıracaksın ama ilk zamanlar hele ilk 2 ay yardım alman cok onemli,yoksa cok daha yıpratıcı olur
Allah kuzularımızı korusun,gerisi muhim degil,işler yetişir :))
sağol canım evet beşiz olması çok zor aslında ama rabbim dilerse demk oluyormuş...
tedaviden emin olmak için eşin seninle hiç dr a gittimi diye sordum gitmemiş...
gitmeden aşılama olmaz...

canım haftasını net bilmiyorum ama 12-13 falan...

iş konusunda haklısınız galiba birde bende halsizlikte çok...az boş kalsam uzanmak istiyorum oda zaten kısa süre...
o ara uzanmasan yine ufak tefek iş yapılır ama yapamıyorum işte....
allaha şükür yadım edenimde bulunuyor...bakalım dediğiniz gibi inş ilerde daha iyi olur....

size de geçmiş olsun sizin geçmiş mesajlarınıza baktım serklajdan bahsedilmiş ama vaz geçmişsiniz. Haftamız aynı ama sizin ikiz galiba hayırlısıyla zamanında doğsunlar inşallah...

Âmin canim inşallah hepimize nasip etsin Allahım...kendi dr'um hunilesme ve 2 cm rahim boyu kalmis demişti, 3 gün sonra atil yükselle detaylı ultrason için randevumuz vardı onun muayenesinden sonra napilacagini tekrar konuşalım dedi, atil beyde rahim boyu 3 cm olculdu hunilesmede yok dedi. Çok sevindim ama sok oldum, 3 gün önce kendi gözlerimle gormuştum hunilesmeyi nerdeyse alttaki oğlumun kafası girmek üzereydi, 3 gün sonra yine kendi gözlerimle gördüm normal bi rahim agzi, hatta atil beye doğru yeremi bakıyorsunuz acaba dedim, oda sadece 1 tane rahminiz var doğru yere baktığıma hiç şüphem yok dedi:) bu haftalarda ikizlerde olumlu sonuctan ziyade erken dogumu tetikleme riski de çok yüksek sıkı takip edelim yeter dediler, salı gunü kontrolum var yine merakla bekliyorum...neye inanacagima şaşırdım birbiriyle tam zıt iki görüntüde gözümün önünde...internette araştırdım benzer bişey yaşayan var mı diye yurtdışından bazı ornekler var benzer "dinamik rahim" olarak teşhis koymuşlar onlara ve yatarak gecirmisler...ama hiç turkce bir yazı yok bununla ilgili! 1 milyon soru isaretiyle dr'uma gitmeyi bekliyorum şimdi...

Bu arada bu topikte çok güzel bir arkadaşlık kurulmuş beni de kabul ederseniz çok sevinirim...

Prof Aydın Arıcının cevabı:

Onları da yine 10’uncu haftada mı indiriyorsunuz?

Gerekirse evet.

Bu soruları şu yüzden soruyorum. Biliyorsunuz Türkiye’de geçtiğimiz yıl öyle bir trajedi yaşandı... Kadının rahmine tam 8 embriyo transfer edilmiş. Kadıncağız hiçbirine fetal redüksüyon yapılmasını istememiş. Sonuçta bebeklerin hepsi öldü. Hem de bayağı büyümüşken... Bu işin etik bir tarafının olması gerekmez mi? Çünkü 10 haftalık dediğimiz 2.5 aylık bebek...

Hırsızlık günah, çünkü etik değil. Yalan söylemek günah, çünkü etik değil. Burada bir canlıyı öldürmek söz konusu ama etik açıdan düşünürseniz olay şuna benziyor; Titanic battı. Ortada bir tane kayık var. Ama 2 kişilik... 4 kişi de başında ‘Kayığa bineyim de kurtulayım’ diye bekliyor. Siz hepsini o kayığa koyarsanız, kayık batacak ve 4’ü de ölecek. Dolayısıyla siz orada bir noktada etik gibi gözükmeyen ama sonuçta etik olan 2 tanesini seçeceksiniz, o kayığa koyacaksınız, kayığı uzaklaştıracaksınız, öbür iki taneyi maalesef bırakacaksınız... Boğulacaklar...

Peki baştan az sayıda embriyon transfer edilse...

Çok embriyon transfer etmek yanlış, ben bu fetal redüksiyon olayındaki etiği izah etmek istedim. Bir insanda kaliteli 8 tane embriyo var diyelim, bunu biz kalite sırasına dizelim... Eğer en kaliteli 3 veya 4 tanesi varsa zaten geri kalanlar hamilelikle sonlanmayacak... Yani zaten hamilelik yapmayacaksa ondan sonraki 4 tane kalitesi daha düşük olanın yapmasını beklemezsiniz dolayısıyla ilk en iyi 3-4 taneyi transfer ettikten sonra fazlasını transfer etminin hiçbir anlamı yok.

Âmin canim inşallah hepimize nasip etsin Allahım...kendi dr'um hunilesme ve 2 cm rahim boyu kalmis demişti, 3 gün sonra atil yükselle detaylı ultrason için randevumuz vardı onun muayenesinden sonra napilacagini tekrar konuşalım dedi, atil beyde rahim boyu 3 cm olculdu hunilesmede yok dedi. Çok sevindim ama sok oldum, 3 gün önce kendi gözlerimle gormuştum hunilesmeyi nerdeyse alttaki oğlumun kafası girmek üzereydi, 3 gün sonra yine kendi gözlerimle gördüm normal bi rahim agzi, hatta atil beye doğru yeremi bakıyorsunuz acaba dedim, oda sadece 1 tane rahminiz var doğru yere baktığıma hiç şüphem yok dedi:) bu haftalarda ikizlerde olumlu sonuctan ziyade erken dogumu tetikleme riski de çok yüksek sıkı takip edelim yeter dediler, salı gunü kontrolum var yine merakla bekliyorum...neye inanacagima şaşırdım birbiriyle tam zıt iki görüntüde gözümün önünde...internette araştırdım benzer bişey yaşayan var mı diye yurtdışından bazı ornekler var benzer "dinamik rahim" olarak teşhis koymuşlar onlara ve yatarak gecirmisler...ama hiç turkce bir yazı yok bununla ilgili! 1 milyon soru isaretiyle dr'uma gitmeyi bekliyorum şimdi...

Bu arada bu topikte çok güzel bir arkadaşlık kurulmuş beni de kabul ederseniz çok sevinirim...

Ne demek arkadaşım ben epeydir altta adını görüyorum neden yazmıyorsun diye merak ediyordum. Canım dediğin gibi ikizlerde ben hep daha da gerekli diye düşünürdüm ama geçenlerde buraya da koydum bulursam o kısmı yayınlarım riskli diyor dikiş için ama burada ikiz taşıyan da var epey dikişle...

Hep yaz gerçekten burası süper bir yer...

Fadik anladım canım gerçekten çok zor bir ihtimal tutmuş... İlgilenmeleri de güzel...

İkiz gebeliklerde 34 haftanın altında spontan erken doğum oranı %13'tür, bu oran tekiz gebeliklerde %1'tir. İkiz gebelikler üzerinde yapılan randomize calışmalar göstermiştir ki:
• Yatak istirahati erken doğum riskini azaltmaktan cok önemli bir oranda artışına neden olmaktadır.
• Kısa servikse sahip ikizlerde servikal serkilaj uygulanması erken doğum riskini iki kat arttırır.
• Profilaktik progesteron tedavisi erken doğum riskini azaltmaz.

X