Psikolojik nefes darlığı

Toprak111

""Yasanmayan yaslar""
Kayıtlı Üye
4 Nisan 2017
5.037
6.530
Benim nefes darlığı ile ilgili bir sorunum var, uzun zamandan beri nefes darlığım var, bunun için bi kaç farklı hastaneye gittim, kan tahlillerim akciğer röntgenlerim solunum testlerim iyi çıkıyordu bu yüzden kesin teşhis koyamıyorlardı.

1 hafta önce aşırı nefes darlığıyla hastaneye gittim tahlillerim temiz cıktı, doktor nefes darlığımım psikolojik olduğunu söyledi psikiyatri bölümüne sevk etti, psikiyatrist panik atagım olduğunu söyledi ve 1 tane ilaç yazdı.

Sorun şu ki ne hap ne de çektiğim hava nefes darlığıma etki etmiyor , aşırı daralıyorum, istemsiz nefes alamıyorum. Bu durum benim gün içerisinde bütün hayatımı etkiliyor ne dışarı çıkabilşyorum ne de bişey yiyip içebiliyorum, nefesim daralacak diye hiç bişey yapamıyorum, bu durumdan nasıl kurtulabilirim ? İnanın çok huzursuzum:KK43:

Sizinki benim durumdan biraz daha farklı. Bende de nefes darlığı oluyor ama düşünceyle beraber geliyor.
Sebepsiz çarpıntım oluyor genelde.
Nefes darlığını özellikle duşta yaşıyorum ve bu yüzden korkuyorum girmeye.
Çarpıntın oluyor mu peki?
Mesela benim direkt mideme vuruyor, kalbime vuruyor.

Sizinki benim durumdan biraz daha farklı. Bende de nefes darlığı oluyor ama düşünceyle beraber geliyor.
Sebepsiz çarpıntım oluyor genelde.
Nefes darlığını özellikle duşta yaşıyorum ve bu yüzden korkuyorum girmeye.
Çarpıntın oluyor mu peki?
Mesela benim direkt mideme vuruyor, kalbime vuruyor.
Bişey yerken başlıyor daralmam ya da aklıma geldikçe daralıyorum arada carpıntım da oluyor bu benim bütün hayatımı etkiliyor artık

Bişey yerken başlıyor daralmam ya da aklıma geldikçe daralıyorum arada carpıntım da oluyor bu benim bütün hayatımı etkiliyor artık
Yemek yerken boğulmakla ilgili kötü bir tecrübe mi oldu?
Genelde altta yatan sebebi bulun diyorlar.
Ben ilaç kullanıyorum gece için çünkü uykularım bölünüyordu ve yemek de yiyemiyordum mide bulantısından.
Nefes alırken de sanki ciğerim parçalanıyor gibi hissediyorum ama diğerleri daha ağır bastığı için ona odaklanmadım.

Panik atak kısmını okumamıştım. Zaten teşhis konulmuş.. ilacı düzenli kullanıp nefes egzersizi yapacaksınız. Ama ilaç birsüre uyku ve halsizlik yapacak.. o yğzden internette panik atak egzersizlerini uygularsanız çok daha iyi olur..

Olabilir peki panik atak geçici bi durum mu:KK43:
Korkmayın, internette ilk araştırırken ben de korktum. 8 sene 10 sene yazmışlar ama ben biraz bastırdım. Tabi benim ataklarımın altında psikolojik sebepler ve aritmi var, bunu da bildiğim için şimdi daha iyi diyebilirim ilk günlere göre.

Nefes darlığı ve çarpıntı; panik atağın en sıkıntılı kısmı.
Eğer maddi imkanın varsa: düzenli terapi al.
Kendince sakinleştirici çözümler de bulmak zorundasın. Nefes darlığı ve çarpıntı geldiğinde bununla baş etmeyi öğrenip; minimum düzeye indirmen gerekiyor.
Bilmiyorum kitap okur musun ama panik atakla ilgili bilişsel davranış terapi kitapları var. Baş etmeni kolaylaştırıyor. İnan çok etkili.

Benim de psikolojik nefes darligim var. Yaklaşık on yıldır arada geliyor...
Neyse ki şu an yok.
Umarım sizinki de benimki gibi ara sıra yoklayip geçen turdendir.
Stresten arınmanizi tavsiye ederim ve spora başlamanızı.

Yemek yerken boğulmakla ilgili kötü bir tecrübe mi oldu?
Genelde altta yatan sebebi bulun diyorlar.
Ben ilaç kullanıyorum gece için çünkü uykularım bölünüyordu ve yemek de yiyemiyordum mide bulantısından.
Nefes alırken de sanki ciğerim parçalanıyor gibi hissediyorum ama diğerleri daha ağır bastığı için ona odaklanmadım.
Hiç bi durum olmadı yemek yedikçe nefesin kesiliyor bende ilaç kullanıyorum uykularımda çok bölünüyor nefes almak için resmen yırtınıyorum:KK43:

Ben de ara ara derin derin nefes alma ihtiyaci duyuyorum.bi ara olecek gibiydim durmadan nefes almaya calistigimdan tikanip kaliyodum artik.sakinlestirici kullandim aklima getirmemeye calistim gecmisti su ara yine basladi ufaktan.benimki psikolojik panik atak var cunku.

Nefes darlığı ve çarpıntı; panik atağın en sıkıntılı kısmı.
Eğer maddi imkanın varsa: düzenli terapi al.
Kendince sakinleştirici çözümler de bulmak zorundasın. Nefes darlığı ve çarpıntı geldiğinde bununla baş etmeyi öğrenip; minimum düzeye indirmen gerekiyor.
Bilmiyorum kitap okur musun ama panik atakla ilgili bilişsel davranış terapi kitapları var. Baş etmeni kolaylaştırıyor. İnan çok etkili.
Çok teşekkür ederim bunları da aratırıyorum ama inanın hiç fayda edecek gibi değil oksijen tüpü almayı bile düşündüm,:KK43:

Terapiye ve spora baslayabilirsin.
Ilacin fayda etmesi icin 3 hafta sure ver, faydasini gorursun.

Benim de psikolojik nefes darligim var. Yaklaşık on yıldır arada geliyor...
Neyse ki şu an yok.
Umarım sizinki de benimki gibi ara sıra yoklayip geçen turdendir.
Stresten arınmanizi tavsiye ederim ve spora başlamanızı.
Çok zr bir süreç bunaldım iyice hayatım boyunca cekmediğim dert sıkıntı kalmadı 25 yaşındayım ama sağlığım elden gidiyor :KK43: sizinki hiç azalması mı yada tamamen geçme ihtimali yok mu:KK43:

X