Psikolojik nefes darlığı

Benim nefes darlığı ile ilgili bir sorunum var, uzun zamandan beri nefes darlığım var, bunun için bi kaç farklı hastaneye gittim, kan tahlillerim akciğer röntgenlerim solunum testlerim iyi çıkıyordu bu yüzden kesin teşhis koyamıyorlardı.

1 hafta önce aşırı nefes darlığıyla hastaneye gittim tahlillerim temiz cıktı, doktor nefes darlığımım psikolojik olduğunu söyledi psikiyatri bölümüne sevk etti, psikiyatrist panik atagım olduğunu söyledi ve 1 tane ilaç yazdı.

Sorun şu ki ne hap ne de çektiğim hava nefes darlığıma etki etmiyor , aşırı daralıyorum, istemsiz nefes alamıyorum. Bu durum benim gün içerisinde bütün hayatımı etkiliyor ne dışarı çıkabilşyorum ne de bişey yiyip içebiliyorum, nefesim daralacak diye hiç bişey yapamıyorum, bu durumdan nasıl kurtulabilirim ? İnanın çok huzursuzum:KK43:
Bende de var :KK43: Birkaç yıl önce başlamıştı özellikle sıcak basık boğucu havalarda nemde nefes alamıyorum. Bir defasında akşam eve giderken çok darlandım acile koştum oksijen tüpü bağladılar biraz yattım kendime geldim. Dr. ilk muayenede bişey bulamadı hastaneye yönlendirdi kalp ciğer herşeye bakıldı şükür bişey çıkmadı. En son gidilen Dr. psikolojik gibi görünüyor dedi. Ya antidepresan yazicam yada kendini telkin ederek baş etmeyi öğreneceksin ama antidepresan önermem dedi. Ben de atak geldiğinde kendime bunun gerçek olmadığını, az sonra geçeceğini telkin ederek yavaş yavaş kurtuldum. Fakat gebelik 3 ay bittiminde benim nefes darlığı yine başladı :KK43: :KK43: uykudan siçriyorum kabuslar görüyorum. Birkaç kez ağladım sanki boğazım sıkılıyor. Eşim hamilelikte normalmiş diye rahatlatmaya çalışiyor. Dr um kbb ye bi gorun dedi gittim hamilelik hormonlari yuzunden aşırı burun tikanikligim var sprey verdiler biraz rahatladim gibi. Dr. kansızlık da nefes darligi yapar dedi kan degerlerim dusuk haftaya kısmetse hematolojiye gidicem. Ama korkum hiç geçmiyor. Her an nefesim tıkanıcak diye korkuyla yaşıyorum sanki boğazım sıkılıyor. Aklımda yokken sorun yok ama burnum tikandiginda yada bunu düşündüğümde başlıyor. Nefesime odaklaniyorum başka bişey düşünemiyorum. Bir ara hiç uyuyamıyordum saat başı kalkıp pencere kenarında nefes almaya çalışıyordum. Şimdi sadece sabah uyanınca oluyor. Çok zor çok sıkıntılı :KK43: Bebeğim için de endişelenip iyice sıkıntıya düşüyorum inan. Bu derdi çekmeyen bilmez. Umarım Allah şifa verir bir an once

Benimde nefes testim falan normal cikmisti. Sanki nefesimin üstüne bisey bastiriyolar derin nefes alma ihtiyaci duyuyorum bazen. Doktora gittim nefes ölctu herseyime bakti nefes darligin yok dedi. Bu arada alerjim var ama o etkilemez heralde. Doktor strestende olur dedi üzülüncede olur dedi. Bende ustune dusmuyorum. Jer zaman olmuyo ama oluncada derin nefes alma ihtiyaci duyuyorum. Gecmis olsun sizlerede
Ben araştırma hastanesine girmiştim en son orda söylenmişti psikolojik nefes darlığı ve panik atak büyük ihtimal sizinkide aynı sorun inşaallah gecer

Odak noktanızı değiştirin o anlarda örneğin bi işi sevdiğiniz bi anı düşünün hamileyken bana da olmuştu nette böyle yazıyordu baya işe yaramıştı

Bende de var :KK43: Birkaç yıl önce başlamıştı özellikle sıcak basık boğucu havalarda nemde nefes alamıyorum. Bir defasında akşam eve giderken çok darlandım acile koştum oksijen tüpü bağladılar biraz yattım kendime geldim. Dr. ilk muayenede bişey bulamadı hastaneye yönlendirdi kalp ciğer herşeye bakıldı şükür bişey çıkmadı. En son gidilen Dr. psikolojik gibi görünüyor dedi. Ya antidepresan yazicam yada kendini telkin ederek baş etmeyi öğreneceksin ama antidepresan önermem dedi. Ben de atak geldiğinde kendime bunun gerçek olmadığını, az sonra geçeceğini telkin ederek yavaş yavaş kurtuldum. Fakat gebelik 3 ay bittiminde benim nefes darlığı yine başladı :KK43: :KK43: uykudan siçriyorum kabuslar görüyorum. Birkaç kez ağladım sanki boğazım sıkılıyor. Eşim hamilelikte normalmiş diye rahatlatmaya çalışiyor. Dr um kbb ye bi gorun dedi gittim hamilelik hormonlari yuzunden aşırı burun tikanikligim var sprey verdiler biraz rahatladim gibi. Dr. kansızlık da nefes darligi yapar dedi kan degerlerim dusuk haftaya kısmetse hematolojiye gidicem. Ama korkum hiç geçmiyor. Her an nefesim tıkanıcak diye korkuyla yaşıyorum sanki boğazım sıkılıyor. Aklımda yokken sorun yok ama burnum tikandiginda yada bunu düşündüğümde başlıyor. Nefesime odaklaniyorum başka bişey düşünemiyorum. Bir ara hiç uyuyamıyordum saat başı kalkıp pencere kenarında nefes almaya çalışıyordum. Şimdi sadece sabah uyanınca oluyor. Çok zor çok sıkıntılı :KK43: Bebeğim için de endişelenip iyice sıkıntıya düşüyorum inan. Bu derdi çekmeyen bilmez. Umarım Allah şifa verir bir an once
Söylediklerimizin harfiyen yaşıyorum bi kaç yıldır vardı çok stresli zamanlar geçirdim o yüzden olduğunu düşünüyorum.

Çok geçmiş olsun size :KK43: gerçekten yaşamayan bilemez, aklınıza getirmemeyw çalışmak en büyük çare sanırım, nges darşığım başlayınca 1 günümü alıyor hayatım mahvoluyor resmen kendinde sağlık okuyorum okula nasıl gidecem hiç bilmiyorum hayatım alt üst oldu resmen

Terapiye başlamıştım ama gittiğim terapistin sevemedim 3. Seastan sonra girmemiştim
Farklı bir terapist bulun ve psikoterapiye mutlaka devam edin.
Panik atak ilaç ve düzenli terapi ile sıklığı ve yoğunluğu azalan bir rahatsızlık.
Lütfen ümitsiz olmayın ve tedavinize devam edin.
NOT: Psikolojik danışmanım.

Alerjiniz var mı?test yapıldı mı?
Ilk aklıma bunlar geldi bazen tanı için bunlar da gerekli.
Mesela uyku sırasında oluyorsa uyku merkezinde uyku teşhisi gerekebilir.

Bakınız:eşim uyku apnesi tanısı kondu şimdi nefesi kesilmiyor vihaz ile uyuyarak hayatını geçirmek zorunda

Alerjiniz var mı?test yapıldı mı?
Ilk aklıma bunlar geldi bazen tanı için bunlar da gerekli.
Mesela uyku sırasında oluyorsa uyku merkezinde uyku teşhisi gerekebilir.

Bakınız:eşim uyku apnesi tanısı kondu şimdi nefesi kesilmiyor vihaz ile uyuyarak hayatını geçirmek zorunda
Alerjim yok teer yapıldı eşinizde nasıl fark edildi apne? Hangi bölüme gittiniz

Stres durumunuz düzelince azalarak geçer umarım, aynı durum benim de başıma gelmişti, astım testleri,kardiyoloji muayeneleri herşey temiz ama nefes alamıyordum daha doğrusu içimdeki havayı tam olarak boşaltamıyordum..
Çarpıntı ve bu durumun psikolojik olduğu anlaşılınca baş etmem kolaylaştı açıkçası.Beni daha kötü yapan hasta mıyım düşüncesiydi.
Sizi çok iyi anlıyorum..
Ben bütün testler temiz çıkınca psikiatriye yönlendirildim ama gitmedim.
Kendime bir program yaptım,kitaplar; omega 3 desteği, olumlamalar , keyif aldığım şeylerle meşguliyet, yoğun telkinle 1 ay gibi bi zamanda azalarak bitti şükür..
Ben tabi bunu öneremem, sadece kendi deneyimim bu şekilde.İlaç kullanmanız gerekiyor olabilir.

Alerjim yok teer yapıldı eşinizde nasıl fark edildi apne? Hangi bölüme gittiniz
Nefesinin durdugunu ben farkettim.
Bogularak uyanıyordu.
Sabah uyandıgında çok yorgun
Terden yastıgı ıslak uyanıyordu.
Gögüs hastalıkları yada dahiliyr gidip doktor uyku bölümüne yönlendirdi.
Bir kaç defa uyku merkezinde uyuduktan sonra solunum cihazina baglı uyku ile sabah daha erken dinlenmiş ve uykusunu almış uyanmaya başladı.
Gün içinde uyuma istedigi tamamen kalktı

Nefesinin durdugunu ben farkettim.
Bogularak uyanıyordu.
Sabah uyandıgında çok yorgun
Terden yastıgı ıslak uyanıyordu.
Gögüs hastalıkları yada dahiliyr gidip doktor uyku bölümüne yönlendirdi.
Bir kaç defa uyku merkezinde uyuduktan sonra solunum cihazina baglı uyku ile sabah daha erken dinlenmiş ve uykusunu almış uyanmaya başladı.
Gün içinde uyuma istedigi tamamen kalktı
Ben bu durumu dile getirdim göğüs hastalıklarında dahiliyede de , apnem olabilir mi uykuda boğuluyormus gibi uyanıyorum diye pek üzerinde durmamışlardı, özele mi gitsem bunun için

Stres durumunuz düzelince azalarak geçer umarım, aynı durum benim de başıma gelmişti, astım testleri,kardiyoloji muayeneleri herşey temiz ama nefes alamıyordum daha doğrusu içimdeki havayı tam olarak boşaltamıyordum..
Çarpıntı ve bu durumun psikolojik olduğu anlaşılınca baş etmem kolaylaştı açıkçası.Beni daha kötü yapan hasta mıyım düşüncesiydi.
Sizi çok iyi anlıyorum..
Ben bütün testler temiz çıkınca psikiatriye yönlendirildim ama gitmedim.
Kendime bir program yaptım,kitaplar; omega 3 desteği, olumlamalar , keyif aldığım şeylerle meşguliyet, yoğun telkinle 1 ay gibi bi zamanda azalarak bitti şükür..
Ben tabi bunu öneremem, sadece kendi deneyimim bu şekilde.İlaç kullanmanız gerekiyor olabilir.
İnşaallah benimkide geçer, bende uzun süredir vardır atak gibi geliyordu nefes daralması, ilaçla geçecek gibide değil farklı aktiviteler yapcam artık inşaallah azalar ve geçer , benimkisi tamamen stresten kaynaklanıyor , size de çok geçmiş olsun

stresli günler yaşadığımda değil ama hemen akabindeki günlerde ben yaşıyorum, nefesim daralıyor, ancak esneyerek nefes almaya çalışıyorum .

Söylediklerimizin harfiyen yaşıyorum bi kaç yıldır vardı çok stresli zamanlar geçirdim o yüzden olduğunu düşünüyorum.

Çok geçmiş olsun size :KK43: gerçekten yaşamayan bilemez, aklınıza getirmemeyw çalışmak en büyük çare sanırım, nges darşığım başlayınca 1 günümü alıyor hayatım mahvoluyor resmen kendinde sağlık okuyorum okula nasıl gidecem hiç bilmiyorum hayatım alt üst oldu resmen
Sana da geçmiş olsun canım. Kafamıza takıyoruz işte ondan oluyor. Tüm gününü sakın mahvetme güzel şeyler düşün. Derin nefesler al ciğerlerin açılsın oksijen dolsun. Bol bol su iç biliyorsun suda oksijen var. Balkona çık camın önünde dur sürekli kendine geçti de. Zamanla sakinlesiyosun kalp ritmin normale dönüyor vücut rahatlıyor. Sadece 15 dakika surecegine kendini ikna et. Fazlası panikten oluyor. Hamilelikte oksijeni bebis kullandığı için daha da oksijensiz kaliyoruz:) bebek buyudukce diyaframa da baskı yapıyor. Üstelik benim kan değerlerim düşük o da nefes darlığı yapıyor. Gerçekten çok zor. Nefesime yogunlastikca daha da bunalıyorum o yüzden başka şeyler düşünmek gerek. Okul seni oyaliycak kosturmacadan aklına bile gelmez. Bak ne güzel sağlık sorunun yokmuş vücudun gereken oksijeni alıyordur sen rahat olmaya çalış çok kötü hissedersen acile gidersin rahatlatirlar psikolojin yipranmasin

bende de var, kalp icin tasikardi ilacı kullanıyorum o yuzden, yıllardır. ama bu aralar nefes darlığı iyice arttı, bilmiyorum panik ataktan dolayı mı ama doktora gidicem bu sefer de burnum icin belki burnumda kemik falan vardır nefes alamıyorum koku alamıyorum sanki :KK43:

Allah dusmanimin basina vermesin.
Yaslasik bir 8 ay yasadim bu durumu.
Simdi minimuma indi.
Tanamen psikolojik bu.Benim bir defa cok yuksek rakimda nefesim kesildi.Olucem sandim.Sanirim ordan kalma bu psikoloji.Gitnedigim doktor kalmadi.Hicbisey yok ne kalpte ne goguste ne tiroidde.Psikolojik.En son subatta nisanima 1 hafta kala bu nefes alamama sorunundan panik atak gecirdim.Hayatimin en berbat aylarini gecirdim o sure.Su anda nispeten daha iyiyim.Pasiflora iciyorum arada ve telkin.En onemlisi telkin.Iyiyim,gecicek,nefesim normale donucek.Bunlarla geciyor biraz.

X