Psikolojik nefes darlığı

Ben de ara ara derin derin nefes alma ihtiyaci duyuyorum.bi ara olecek gibiydim durmadan nefes almaya calistigimdan tikanip kaliyodum artik.sakinlestirici kullandim aklima getirmemeye calistim gecmisti su ara yine basladi ufaktan.benimki psikolojik panik atak var cunku.
Bendede aynı şey psikolojik panik atak söylediğimiz her şeyi yaşıyorum şuan:KK43:

Korkmayın, internette ilk araştırırken ben de korktum. 8 sene 10 sene yazmışlar ama ben biraz bastırdım. Tabi benim ataklarımın altında psikolojik sebepler ve aritmi var, bunu da bildiğim için şimdi daha iyi diyebilirim ilk günlere göre.
Siz neler yapıyorsunuz

Hiç bi durum olmadı yemek yedikçe nefesin kesiliyor bende ilaç kullanıyorum uykularımda çok bölünüyor nefes almak için resmen yırtınıyorum:KK43:
Sizin de ilaç kullanmanız gerekiyor. Ben özeli tavsiye ederim ve psikiyatri değil nöroloji bölümünü tavsiye ederim. Kesinlikle dinliyor ve duruma göre değiştiriyor ilacı.

Sizin de ilaç kullanmanız gerekiyor. Ben özeli tavsiye ederim ve psikiyatri değil nöroloji bölümünü tavsiye ederim. Kesinlikle dinliyor ve duruma göre değiştiriyor ilacı.
Bunu bilmiyordum haftaya ilacın değişecek psikiyatriste yönlendirmişti

Çok zr bir süreç bunaldım iyice hayatım boyunca cekmediğim dert sıkıntı kalmadı 25 yaşındayım ama sağlığım elden gidiyor :KK43: sizinki hiç azalması mı yada tamamen geçme ihtimali yok mu:KK43:
ben de senin gibi nefes testinden alerji testine bir sürü teste girdim çıktım, hiç birşey çıkmadı ve doktor psikolojik dedi.
On yıldır var ve şöyle bir bakınca genelde stresli zamanlarda çıkıyor. Öyle ki bazen nefes alabilmek için pozisyon değiştirmek zorunda kalıyorum. Mesela düz yatarken nefes alamıyorum, köpek gibi dört ayak üstünde duruyorum falan :)) ama o stresli dönemim geçince, özellikle de egzersiz yapmaya başladıktan sonra bir de bakmışim nefes alabiliyorum...
Mesela bir senedir komple rahatım, Allah'a şükür :)
Ama geçen sene Mayıs ayı gibi (problemli bir donemde) birkac hafta uyuyamamistim bile nefes alamamaktan.
Şu an hayatımı etkileyecek düzeyde değil, arasıra geliyor, genelde rahatım.
Şu da bir gerçek, artık çoğu şeyi kafama takmıyorum. Kısa süre yogaya gittim (nefes egzersizi de yapılıyor yogada) , insanları umursamayi bıraktım.
Tavsiye ederim
Meşhur bir Afrika deyişi ne der bilirsin
Hakuno matata!

Çok teşekkür ederim bunları da aratırıyorum ama inanın hiç fayda edecek gibi değil oksijen tüpü almayı bile düşündüm,:KK43:
Sizi çok iyi anlıyorum.
Ben astım için verilen; küçük hava tüplerinden bile bir sürü kullanmıştım. Kaç kez çarpıntı için holter takıldı, kaç kez solunum testine girdim. Hep temiz çıkıyordu. İkna olmuyordum psikolojik olduğuna. Ama psikolojik işte.
İnanın azalıyor ve etkilemiyor, baş etmeyi öğrenince. Geçmeyeceğine değil; geçeçeğine odaklanın. Bu rahatsızlık sadece sizde değil, milyonlarca kişide var. Çaresiz ya da çözümsüz değil. Lütfen panik atakla ilgili çözüm ve terapi kitaplarını bir karıştırın.

Siz neler yapıyorsunuz
Öncelikle dediğim gibi uygun ilacı kesinlikle nörolojiye giderek alın. Akupunktur öneririm bana iyi geldi. Aritmim var onun ilacını kullanıyorum. Yoğun çarpıntı ve mide bulantısı vardı, yemek yiyemiyordum.
Doktor önce farklı farklı ilaçlar verdi. Denedikçe gittim ama uzun süre kullanmadım. Her seferinde değiştirdi, ağır geliyordu ve şimdiki biraz daha iyi.

Gece için ilaç alabilirsin mesela, gün içinde sersemlemek istemiyorsan. Ertesi gün de ilacın etkisi oluyor çünkü.
Tabi doktor bilir senin için uygun olanını ama ben kendimden anlatıyorum.
Dua ediyorum bol bol, korkunca, uyumadan önce, çarpıntım olunca.
Ani atak gelince kalkıp evde dolaşıyorum, acillik olma ihtimalime karşı hazırlıklı geziyorum :)

Haber izlemiyorum, kötü şeyleri duymamaya çalışıyorum. Kafamı telefonla meşgul ediyorum. Kaçmıyorum genelde üstüne gitmeye çalışıyorum.

Sizi çok iyi anlıyorum.
Ben astım için verilen; küçük hava tüplerinden bile bir sürü kullanmıştım. Kaç kez çarpıntı için holter takıldı, kaç kez solunum testine girdim. Hep temiz çıkıyordu. İkna olmuyordum psikolojik olduğuna. Ama psikolojik işte.
İnanın azalıyor ve etkilemiyor, baş etmeyi öğrenince. Geçmeyeceğine değil; geçeçeğine odaklanın. Bu rahatsızlık sadece sizde değil, milyonlarca kişide var. Çaresiz ya da çözümsüz değil. Lütfen panik atakla ilgili çözüm ve terapi kitaplarını bir karıştırın.
Çok teşekkür ederim , soludugum hava yetmiyor bana bende hava kullanıyorum ama hiç etki etmiyordu , şuan bile etki edcek gibi değil Rabbim şifamızı versin inşallahh

Öncelikle dediğim gibi uygun ilacı kesinlikle nörolojiye giderek alın. Akupunktur öneririm bana iyi geldi. Aritmim var onun ilacını kullanıyorum. Yoğun çarpıntı ve mide bulantısı vardı, yemek yiyemiyordum.
Doktor önce farklı farklı ilaçlar verdi. Denedikçe gittim ama uzun süre kullanmadım. Her seferinde değiştirdi, ağır geliyordu ve şimdiki biraz daha iyi.

Gece için ilaç alabilirsin mesela, gün içinde sersemlemek istemiyorsan. Ertesi gün de ilacın etkisi oluyor çünkü.
Tabi doktor bilir senin için uygun olanını ama ben kendimden anlatıyorum.
Dua ediyorum bol bol, korkunca, uyumadan önce, çarpıntım olunca.
Ani atak gelince kalkıp evde dolaşıyorum, acillik olma ihtimalime karşı hazırlıklı geziyorum :)

Haber izlemiyorum, kötü şeyleri duymamaya çalışıyorum. Kafamı telefonla meşgul ediyorum. Kaçmıyorum genelde üstüne gitmeye çalışıyorum.
Geçmiş olsun sizede:KK43: bende şuan ilaç kullanıyorum hava kullanıyorum, söylediklerinizi bende uyguluycam inşaallah geçer çok teşekkür ederim

ben de senin gibi nefes testinden alerji testine bir sürü teste girdim çıktım, hiç birşey çıkmadı ve doktor psikolojik dedi.
On yıldır var ve şöyle bir bakınca genelde stresli zamanlarda çıkıyor. Öyle ki bazen nefes alabilmek için pozisyon değiştirmek zorunda kalıyorum. Mesela düz yatarken nefes alamıyorum, köpek gibi dört ayak üstünde duruyorum falan :)) ama o stresli dönemim geçince, özellikle de egzersiz yapmaya başladıktan sonra bir de bakmışim nefes alabiliyorum...
Mesela bir senedir komple rahatım, Allah'a şükür :)
Ama geçen sene Mayıs ayı gibi (problemli bir donemde) birkac hafta uyuyamamistim bile nefes alamamaktan.
Şu an hayatımı etkileyecek düzeyde değil, arasıra geliyor, genelde rahatım.
Şu da bir gerçek, artık çoğu şeyi kafama takmıyorum. Kısa süre yogaya gittim (nefes egzersizi de yapılıyor yogada) , insanları umursamayi bıraktım.
Tavsiye ederim
Meşhur bir Afrika deyişi ne der bilirsin
Hakuno matata!
Bende insanları unursamamayı her şeyi bıraktım ama iş işten geçti gibi:KK43: artık dünya yansa umrumda olmaz

Bunu bilmiyordum haftaya ilacın değişecek psikiyatriste yönlendirmişti

Uykuda nefesim kesilecek diye korkuyorum
Ben uyanıyorum kesilince.
Onu da tecrübe ettim, atak uykuya dalarken geldi ama araştırmalarıma göre öyle bir durumda uyanıyorsun hemen.

Ölüm korkusu var sanırım, ben bu konuda mukadderat diyorum inancımdan dolayı. Benim korkularım başka senaryolardan oluyor ve bu çarpıntı süründürüyor. Mide bulantım geçti de rahatladım şükür. Uykumu da bölmezse artık depresyondan başka sorunum kalmayacak sanırım. Ailemi katmıyorum tabi bu sorunlara.
Kursa başlayacağım ben de ve emin ol evde durmaktan iyidir. Ben de çözmeye çalışıyorum ama dışarda olmak daha güvenli geliyor bu hastalıkla sanki.

Ben uyanıyorum kesilince.
Onu da tecrübe ettim, atak uykuya dalarken geldi ama araştırmalarıma göre öyle bir durumda uyanıyorsun hemen.

Ölüm korkusu var sanırım, ben bu konuda mukadderat diyorum inancımdan dolayı. Benim korkularım başka senaryolardan oluyor ve bu çarpıntı süründürüyor. Mide bulantım geçti de rahatladım şükür. Uykumu da bölmezse artık depresyondan başka sorunum kalmayacak sanırım. Ailemi katmıyorum tabi bu sorunlara.
Kursa başlayacağım ben de ve emin ol evde durmaktan iyidir. Ben de çözmeye çalışıyorum ama dışarda olmak daha güvenli geliyor bu hastalıkla sanki.
Uykuda bi kaç kes solunumum kesilmişti uyanırken , okula baalıycam yalnız kalacağım için o yüzden korkuyorum biraz, dışarda da tutuyordu atak eve kendimi zor arıyorum inşaallah atlatırız bu durumu:KK43:

Benim nefes darlığı ile ilgili bir sorunum var, uzun zamandan beri nefes darlığım var, bunun için bi kaç farklı hastaneye gittim, kan tahlillerim akciğer röntgenlerim solunum testlerim iyi çıkıyordu bu yüzden kesin teşhis koyamıyorlardı.

1 hafta önce aşırı nefes darlığıyla hastaneye gittim tahlillerim temiz cıktı, doktor nefes darlığımım psikolojik olduğunu söyledi psikiyatri bölümüne sevk etti, psikiyatrist panik atagım olduğunu söyledi ve 1 tane ilaç yazdı.

Sorun şu ki ne hap ne de çektiğim hava nefes darlığıma etki etmiyor , aşırı daralıyorum, istemsiz nefes alamıyorum. Bu durum benim gün içerisinde bütün hayatımı etkiliyor ne dışarı çıkabilşyorum ne de bişey yiyip içebiliyorum, nefesim daralacak diye hiç bişey yapamıyorum, bu durumdan nasıl kurtulabilirim ? İnanın çok huzursuzum:KK43:

Çarpintin oldugu zamaanlarda mi nefes alamiyorsun??
Mesela kalbin cok hizli atiyo ve sen burnundan nefes almakta zorlaniyosun gibi mi

İlaçlar 2 haftadan sonra etkisini göstermeye başlıyor

Ama bazen verilen ilaclar sizin vücudunuza uygun olmuyor sonra doktora söyleyince değiştiriyor zaten. 1-2 hafta dayanın olmazsa tekrar gidin doktora bence

Benimde nefes testim falan normal cikmisti. Sanki nefesimin üstüne bisey bastiriyolar derin nefes alma ihtiyaci duyuyorum bazen. Doktora gittim nefes ölctu herseyime bakti nefes darligin yok dedi. Bu arada alerjim var ama o etkilemez heralde. Doktor strestende olur dedi üzülüncede olur dedi. Bende ustune dusmuyorum. Jer zaman olmuyo ama oluncada derin nefes alma ihtiyaci duyuyorum. Gecmis olsun sizlerede

X