Parami nasil alabilirim?

Bir arladasim vardı aşırı yakın değildik ama yakındık yani. Arkadaşlarımın olduğu öğrenci evinde kaliyordu bende arada kalmaya gidiyordum orda tanışmıştık. Her neyse şimdi ben örgü örmek için ip alıyordum ve bu kız bana da al demişti ben de ona 4 tane ip aldım. İpleri teslim etmek için evine kadar yürüdüm evinde yoktu ortak buluştuğumuz yere bıraktım almadı. Hep ona hatırlattım ve asla üstüne almadı. Bu durum beni aşırı sinir etti üstünden 4 ay geçti ben de bugün gidip mesaj attım ibanimi ve parayı atmasını nazikçe yazdım bugün atacağım dedi fakat hala atmamış. Bende para miktarından bağımsız (180 tl) çok sinir oldum. Fikriniz nedir ?
Yünler kimde?

1 lira dahi olsa istemeye hakkı var ve utanılacak bir şey değil.
Ben öğrenciyken arkadaşlarımızla hesapları kuruşu kuruşuna yapardık. Ne hak geçsin ne eksik kalsın diye.

Çevremdeki arkadaşlarımda aynı benim gibiydi zaten, üzerlerinde borç kalsa rahatsız olan tiplerdi yani konu arkadaş arasında lafı olmaz mevzusu değil. Yakını uzağı dinlemiyor, üstümde borç varsa aşırı rahatsız olurum.

Ayrıca 180 TL az para değil bir öğrenci için asla değil.

Ki ihtiyacım yoksa bile o parayı alır hayvanlara mama alırım. İhtiyacı olmayan birine gitmektense ihtiyacı olana gitsin.

Arayıp iste konu sahibi daha etkili olur. Şu an ihtiyacım var, hemen gönder lütfen de

Bir arladasim vardı aşırı yakın değildik ama yakındık yani. Arkadaşlarımın olduğu öğrenci evinde kaliyordu bende arada kalmaya gidiyordum orda tanışmıştık. Her neyse şimdi ben örgü örmek için ip alıyordum ve bu kız bana da al demişti ben de ona 4 tane ip aldım. İpleri teslim etmek için evine kadar yürüdüm evinde yoktu ortak buluştuğumuz yere bıraktım almadı. Hep ona hatırlattım ve asla üstüne almadı. Bu durum beni aşırı sinir etti üstünden 4 ay geçti ben de bugün gidip mesaj attım ibanimi ve parayı atmasını nazikçe yazdım bugün atacağım dedi fakat hala atmamış. Bende para miktarından bağımsız (180 tl) çok sinir oldum. Fikriniz nedir ?
Ben isteyen olsada özellikle unutma desede almam ayy unuttum tüh derim aklima gelsede,çünkü ihtiyacı olana,müskulu olana geri almamak kaydıyla epeyce para veririm ama böyle borç şekline giren bana onu al bana bunu al olayına girmem,gece yatamam 5 tlm bile kalsa verene kadar beyninde dolanır paranı al paranı al,almamda istememde banane ya

Ben dört ay bu parayı beklemezdim, çoktan gözden çıkarırdım. Sadakam olsun der, bir daha da para ilişkisine girmezdim. Asla iban yollayıp parayı isteyemezdim. Helal olsun, resmen azim örneği. O 180 lira ana sütü gibi hakkınız, geri alırsınız inşallah. 😁

Yakın arkadaşımlarıma aldığım şey çoktur.
Yakın arkadaşlarımın bana aldığı şey çoktur.
Yakın arkadaşlık para pul mevzularının aşıldığı ilişkilere denir.
Bahsettiğiniz mebla için hele hele bir ip için bu kadar mevzu yapmaya utanırdım. Başkalarına danışmak şurda dursun.
Arkadaşı yakı arkadaş değil..

180 lira lafı bile edilmeyecek bi miktar istemeniz bana cok garip geldi açıkcası.Cimri birinin ancak bu meblağ için msj vs atacagnı düşünüyorum.O arkadaşın yerinde olsam 181 lira olarak parayı iade eder sizi de defterden silerdim.
Etmiyor iste etsede silse kizi .etmiyor etmez cunku o bedavaci bak cimri bile degil belesci bir arlanmaz 😂

Kendi parasini istemekten neden utansin yahu. Bende arkadasimin 2 lirasi kalsa unutmam veririm ya da hesaplaşirim bir sekilde. Bende kalmaz o para yani. "Yakin" arkadas olunca kese birmiş gibi hareket edilmez.

Eger kişi kendisi "ben ismarliyorum ya da bana ödemene gerek yok" demediyse o para verilecektir miktarindan bagimsiz.
Vermeyen insanin utanmasi gerekir, kendi parasini isteyen neden utansin. 180tl lafi olmazmis filan nedir bu cok zenginim tripleri anlamadim. 😀
Bi para aldiysaniz ödemeniz lazim arkadaslar, karsi tarafin cok parasi olmasi veya miktarin az olmasi o parayi sizin hakkiniz yapmiyor.
Ne ilginc seyler ya.
Burda yazanların çoğu laf olsun torba dolsun. Çok da kaaleye almayın. Mantık aramayın yani 🤣

Siz arkadaslarinizla karsilikli boyle yurutuyor olabilirsiniz ama bu kendi parasinin geri ödenmesini istemeyi utanilacak bir şey yapmiyor. Kişi borc olarak verdiyse ikiletmeden ödenir bitti bunun amasi yakinligi miktari vs filan yok yani.

Biri benden borcunu istese beklettim diye utanirim üste cikmak ne demek. Madem miktar begenilmiyor neden ödenmiyor 3 kuruş para? Garip
Burdaki üyeler sırf kavga icin varlar. Insanlara zerre akil verdikleri yok boyuna elestiri kavga cikarmak

Utanırdım dememdeki tek nokta yakın arkadaş vurgusuydu. Bunu yukarda da belirttim.
Yoksa ödenmeliydi,teklif edilmeliydi ona bir sözüm yok. Ama vermemiş, vermiyor 🤷🏻 E yakın arkadaş kategorisinde olan biri parayı vermiyor ne yapılabilir? Yapılacak tek şey yok saymak değil mi? Bana göre asla konusu yapılacak bir durum değil. Kimse kaba tabirle kendini yoldurmasın okey. Ama yine söylüyorum yakınım dediğim kişi sorumsuz davranıp beni zora soktuysa-konunun para olması şart değil- ya artık yakınım değildir ya da ikincisi olmaz bunun.Olamaz. Mebla burda şu şekilde önemli olur benim için. Evet madem az bi para e versin o zaman doğru. Ama çok büyük bir para olur da peşine düşersin ciddi sıkıntıya girersin. Bu önemli görülebilse de aman aman insanı batırıp bitirecek bir para değil.Değer mi gözüyle bakarsam mebla burda önemli olur.
Karşıdaki insan sorumsuzsa çizginin dışında kalır olur biter. Uzatılacak bir mevzu olarak görmem.

Ne kadar uğrasir uğrasmaz bilemem artik orasi konu sahibine kalmiş. Ben de gidip kendini parcala demiyorum ama parami ver dedi diye utanilacak ve dile getirmemesi gereken bir şey yapmiş olmuyor bu cimrilikte degil buna değinmek istedim bazi yorumlara karsilik.
Boyle boyle insanlari kendi malini, kendi parasini istemeye utanir hale getirmemek gerekir.

1 lira dahi olsa istemeye hakkı var ve utanılacak bir şey değil.
Ben öğrenciyken arkadaşlarımızla hesapları kuruşu kuruşuna yapardık. Ne hak geçsin ne eksik kalsın diye.

Çevremdeki arkadaşlarımda aynı benim gibiydi zaten, üzerlerinde borç kalsa rahatsız olan tiplerdi yani konu arkadaş arasında lafı olmaz mevzusu değil. Yakını uzağı dinlemiyor, üstümde borç varsa aşırı rahatsız olurum.

Ayrıca 180 TL az para değil bir öğrenci için asla değil.

Ki ihtiyacım yoksa bile o parayı alır hayvanlara mama alırım. İhtiyacı olmayan birine gitmektense ihtiyacı olana gitsin.

Arayıp iste konu sahibi daha etkili olur. Şu an ihtiyacım var, hemen gönder lütfen de
Kesinlikle haklısınız, zaten maddi olarak çok iyi bir durumda olsam da isterdim çünkü davranışı hatalı. İstedim gonderecem dedi ama yollamamis, artık o da onun sorumsuzlugu

Yakın arkadaşım değil, biz öğrenciyiz ve bizim için küçük paralar da değerli, arkadaşım orta üst segmentte bir ailenin çocuğu, bana herhangi bir şey almadi henüz
Eee nasıl yakın arkadaşlık bu.yakın değilseniz almasaydın.180 lira şuan ilkokul çocuğuna bile çok fazla değildir yani.şu zihniyeti değiştirmeden de arkadaş edinmeyin bari.marketten 3 parça abur cubur bu kadar para ediyor.insanlar yüzlerce lira borç veriyor birbirine.

yazik kendi parasini istedi diye elestirilmis de elestirilmis konu sahibi. ister ogrenci olsun ister calisan olsun sonucta o parayi hibe etmemis arkadasina. hediye de etmemis ipleri. hem aldirip hem de parasini vermiyor, bana gore istyen degil ipleri aldirip parasini vermeyen borcunu odemeyen cok ayip etmis. ogrenci icin cok para ayrica, sonucta o da ailesine muhtac, kendisi kazanmiyor. yillar once arkadasima yuklu miktarda borc vermistim.sıkışınca istemek zorunda kalmistim, sıkıstıgımı bile bile ustune hic bsmamisti) sonra kotu olan ben olmustum.

Kendi parasini istemekten neden utansin yahu. Bende arkadasimin 2 lirasi kalsa unutmam veririm ya da hesaplaşirim bir sekilde. Bende kalmaz o para yani. "Yakin" arkadas olunca kese birmiş gibi hareket edilmez.

Eger kişi kendisi "ben ismarliyorum ya da bana ödemene gerek yok" demediyse o para verilecektir miktarindan bagimsiz.
Vermeyen insanin utanmasi gerekir, kendi parasini isteyen neden utansin. 180tl lafi olmazmis filan nedir bu cok zenginim tripleri anlamadim. 😀
Bi para aldiysaniz ödemeniz lazim arkadaslar, karsi tarafin cok parasi olmasi veya miktarin az olmasi o parayi sizin hakkiniz yapmiyor.
Ne ilginc seyler ya.
Çok doğru miktar farketmez borç adı altindaysa ödemek zorunda , hak hukuk yahu . Bende çok dikkat ederim , millet ne rahat , kendilerinede aynı durum olsa odemeyecekler demek

X