Panik bozukluk hakkinda yardım

Maşallah. Ne güzel atlatmışsınız. İnşallah ben de iyi olurum.
Tam olarak atlatmış sayılmam aslında.ancak dediğim gibi yaşadığım şeyin psikolojik oldugunu düşünüp bunu aşabilirim,güvendeyim,sorun yok diye telkin ediyorum kendimi.pandemi dönemi başladıktan bir yıl sonra evlendim.düğün öncesine kadar da aşı yaptırmadım.evime misafir davet edemiyordum çat kapı gelen oldugunda maskeyle dolaşıyordum kendi evimde.sonra durumu tanıdıgım samimiyet kurdugum insanlar geldiğinde "onlar gayet rahat sorun yok herkes maskesiz artık aşılıyız"diyerek aştım aslında aşmak zorunda kaldım evden çıkamadıgım için misafir davet edemediğim için insanların tuhaf tavırlarına maruz kaldım.kendimi daha kötü hissettim bu ikinci kötü hissetme hali bende ilkinden ağır bastı ve yakın çevreme karşı bu panik halini aştım.ama eşimin akrabaları ama benim tanımadıgım kişiler geldiğinde titremeye başlıyordum.ağlama krizine girdiğim de oldu.şuan dediğim gibi araçta yasıyorum sorunu dizlerim titriyor hız yapıldıgında ya da yanımızdan biri hızla geçerek bizi solladıgında.zaman zaman başka şeylerde de panik hali oluyor ama anlık hemen geçiyor telkinlerle.kendimi eğitiyorum sanırım.siz de inşallah üstüne gider telkinlerle durumu en aza indirirsiniz.hayat kalitesini etkileyen bir durum çünkü.panik hali geldiğinde ben herkesin rahat oldugunu gözlemleyip sorun yok diyorum.onlar iyi herkes normal sakin ol diyorum kendime.ve geçiyor.hemen farklı bir şeye odaklanıyorum.araçtayken paniklemeye başladıgımda telefonla oyun oynuyorum ya da kitap okuyorum ya da instagranda geziniyorum.yani yön değiştiriyorum.bunları yapmıyorsam mutlaka panik yaşıyorum araçta.ilaç kullanmayı ya da doktora gitmeyi düşünmedim hiç.inşallah mecbur kalacağım kadar ilerlemez

Merhaba. Uzun zamandır yaygın panik bozukluk yaşıyorum. Her türlü tedaviyi denedim. İlaç, terapi, regresyon, hacamat, dualar. Ama hala şifamı bulamadım. Şimdi ise hamileyim ve ilacımı da bıraktım. Bu durumu yenenler varsa her türlü öneriye açığım. Yardımcı olun bana😔
Bioenerji duydunuz mu onu bir deneyin isterseniz

bazen bana faydalı gelmiyor dedigim de oluyor ama aslında oluyor. Bunu uzun vadede farkediyorsunuz. Maalesef insan psikolojisi bozulan bir cihazı tamir etmek ya da bozulan parcayi degistirmek gibi kolay çözümlerle, hap bilgilerle değişen/düzelen/yol alan bir sey değil.
Bu konuda size sonuna kadar katılıyorum benim de terapide fayda etmiyor gibi gelip vazgeçmeyip gittikçe sonra sonra faydasının farkına vardım. Çok güzel yazmışsınız tam yazmak istediklerimi kaleme almışsınız bununla yaşamayı öğrenmek gerek yani iyi olduğunuzda bir anda aniden geldiği de olur ve o anı yönetebilmek mesele farkındalık kazanmak gün içerisinde belki birçok insana olan duygular bunlar ama onlar üzerine çok düşmediği için arkası gelmiyor düşündükçe daha da çok artıyor bu akışına bırakmak gerek ve ne iş yapıyorsak o an yine o işimize devam etmeli

Ben onu da başaramadım. Bir yolu mutlaka vardır ama buraya derdi Olan geliyor. İyi Olan biri okumaz sanırım bu forumu. İnşallah ümidim var iyi olacağız.
Karamsarlığa kapılmışsınız iyice. Ümidinizi sakın yitirmeyin. Ben şu an çok iyiyim. Sadece eski kötü günlerin ne kadar zor olduğunu unutmadım. O yüzden böyle konulara yorum yaparım mutlaka. Bu süreç uzun ve yorucu. Bazen pes ediliyor illa ki. Ama yılmadan devam etmek gerekiyor. Başardıktan sonra gerçekten geçti mi diye şaşıracaksınız. Arada tekrar yoklayacak böyle böyle öğreneceksiniz.

Tam olarak atlatmış sayılmam aslında.ancak dediğim gibi yaşadığım şeyin psikolojik oldugunu düşünüp bunu aşabilirim,güvendeyim,sorun yok diye telkin ediyorum kendimi.pandemi dönemi başladıktan bir yıl sonra evlendim.düğün öncesine kadar da aşı yaptırmadım.evime misafir davet edemiyordum çat kapı gelen oldugunda maskeyle dolaşıyordum kendi evimde.sonra durumu tanıdıgım samimiyet kurdugum insanlar geldiğinde "onlar gayet rahat sorun yok herkes maskesiz artık aşılıyız"diyerek aştım aslında aşmak zorunda kaldım evden çıkamadıgım için misafir davet edemediğim için insanların tuhaf tavırlarına maruz kaldım.kendimi daha kötü hissettim bu ikinci kötü hissetme hali bende ilkinden ağır bastı ve yakın çevreme karşı bu panik halini aştım.ama eşimin akrabaları ama benim tanımadıgım kişiler geldiğinde titremeye başlıyordum.ağlama krizine girdiğim de oldu.şuan dediğim gibi araçta yasıyorum sorunu dizlerim titriyor hız yapıldıgında ya da yanımızdan biri hızla geçerek bizi solladıgında.zaman zaman başka şeylerde de panik hali oluyor ama anlık hemen geçiyor telkinlerle.kendimi eğitiyorum sanırım.siz de inşallah üstüne gider telkinlerle durumu en aza indirirsiniz.hayat kalitesini etkileyen bir durum çünkü.panik hali geldiğinde ben herkesin rahat oldugunu gözlemleyip sorun yok diyorum.onlar iyi herkes normal sakin ol diyorum kendime.ve geçiyor.hemen farklı bir şeye odaklanıyorum.araçtayken paniklemeye başladıgımda telefonla oyun oynuyorum ya da kitap okuyorum ya da instagranda geziniyorum.yani yön değiştiriyorum.bunları yapmıyorsam mutlaka panik yaşıyorum araçta.ilaç kullanmayı ya da doktora gitmeyi düşünmedim hiç.inşallah mecbur kalacağım kadar ilerlemez
İnşallah ilerlemez. Ben de öyle yoruldum ki. Neden güçlü değilim diye ağlıyorum, neden geçmiyor diye de. Bulacağız inşallah şifamızı.

Karamsarlığa kapılmışsınız iyice. Ümidinizi sakın yitirmeyin. Ben şu an çok iyiyim. Sadece eski kötü günlerin ne kadar zor olduğunu unutmadım. O yüzden böyle konulara yorum yaparım mutlaka. Bu süreç uzun ve yorucu. Bazen pes ediliyor illa ki. Ama yılmadan devam etmek gerekiyor. Başardıktan sonra gerçekten geçti mi diye şaşıracaksınız. Arada tekrar yoklayacak böyle böyle öğreneceksiniz.
Aynen öyle doğru söylüyorsunuz. Uzun zamandır mücadele halinde olmak yordu beni. Vardır bunda da bir hayır. Tekrar teşekkür ederim.

Merhaba. Uzun zamandır yaygın panik bozukluk yaşıyorum. Her türlü tedaviyi denedim. İlaç, terapi, regresyon, hacamat, dualar. Ama hala şifamı bulamadım. Şimdi ise hamileyim ve ilacımı da bıraktım. Bu durumu yenenler varsa her türlü öneriye açığım. Yardımcı olun bana😔
Bebeğine odaklan sen artık bir annesin onu düşün paniklediğin zaman ben bir anneyim ben bir kadınım çok güçlüyüm bu duygunun seni ele geçirmesine izin verme o an da kendi kendine telkinde bulun önce Allah var Allah hep seninle ve daha sonra sen bir annesin psikoloğa gitmeye devam et olmadı Tuğçe ışınsu veya zaten oldu diye bir dua eden yardımcı terapistler var bu dediğim iki insanı araştır instagramdan çok yardımı olur bende yaşadım bunu allahın izniyle hiçbirşey kalmıyor ne mutluluk ne acı ne hüzün herşey geçicidir

Dışarıda olmaya korkuyorum. Evden uzakta olmak kaygi duymama sebep oluyor. Agorafobi eşlik ediyor kaygi bozukluğuna. Ama bu duruma nasıl geldim inan bilmiyorum

Eklentiler

• Screenshot_20231211_113359_Facebook.jpg
    Screenshot_20231211_113359_Facebook.jpg
    67 KB · Görüntüleme: 18
Bende anksyete vardi hamileligimde ilac kullanmadim ama ve dogumdan sonra bebegimle bas basa kalinca tetikledi cok kotu oldum 4 aya kadar zorla dayandim kafayi yemek uzereydim ilac kullanmaya basladim cok sukur iyiyim suan bu dualari gormustum youtubeda ben yapamadim ama siz yapabilirseniz yapin belki faydasi olur o an o panikle hicbirseye odaklanamamistim

Canım öncelikle çok geçmiş olsun şu iki vitamini kullan kesinlikle çok rahatlıyıcaksın

D3K2 (Venatura alırsan daha iyi olur kilo başına 1000 İU,1damla)
Magnezyum glisinat(500-1000 mg)

Bende anksyete vardi hamileligimde ilac kullanmadim ama ve dogumdan sonra bebegimle bas basa kalinca tetikledi cok kotu oldum 4 aya kadar zorla dayandim kafayi yemek uzereydim ilac kullanmaya basladim cok sukur iyiyim suan bu dualari gormustum youtubeda ben yapamadim ama siz yapabilirseniz yapin belki faydasi olur o an o panikle hicbirseye odaklanamamistim
Cok gecmis olsun size de. Şimdi iyi misiniz peki?

Allah razı olsun canım. D vit alıyorum. Magnezyumu da ekleyeyim inşallah.
D vitamini magnezyumsuz hiçbişeye yaramaz ikisi birlikte çalışıyor magnezyumu dediğim dozda kullan 1 haftaya etkisini bariz görüceksin bide d vitaminini ne kadar alıyosun doz olarak muhtemelen o da düşük dozda kullanıyorsundur?

D vitamini magnezyumsuz hiçbişeye yaramaz ikisi birlikte çalışıyor magnezyumu dediğim dozda kullan 1 haftaya etkisini bariz görüceksin bide d vitaminini ne kadar alıyosun doz olarak muhtemelen o da düşük dozda kullanıyorsundur?
Her gün bir puf günlük doz olarak alıyorum. Magnezyum eksik doğru söylüyorsunuz. Hamileyim ya doktoruma danışıp onu da ekleyeyim rutine. Çok teşekkür ederim

Evden uzaklaşmak çaresiz hissettiriyor. Kimse bana yardım edemez gibi. Yaklaşık 5 senedir bu durumu yaşıyorum. Pandemi tuzu biberi oldu. Cikmadikca çıkmak istemedim hastalık kaparım diye. Sonrası bu durum. İlaçla hafifledi ama geçmedi. Belki para odaklı olmayan bir terapist bulmalıyım. Teşekkür ederim.
Cok var ben seansini gayet uyguna aliyorum hatta toplu aldigimda indirimli oluyor internette bu konuda cok kapsamli siteler var hatta oradaki (terapi aldigim site diyeyim) birkac psikolog ile sohbetim de oldu gayet işinin ehli insanlar.
Acikcasi sizin psikoterapiye devam etmeniz gerektigini düşündüm yazdiklarinizdan yani ben uzman değilim ama önceki mesajima bakarak sizi anladigimi yazmışsınız. Anksiyete/panik bozukluk gibi durumlarin kesin ve bicak gibi kesen bir tedavisi yok, zaman zaman bu durum nuksedebiliyor. Ben de beni tetikleyen şeyleri farkettigimde bunun hayatimi ele gecirmemesi için başa çıkmaya çalışıyorum. Örneğin bu sebepten 1 günüm gidecegine 1 saatim gidiyor ama sonrasında normal hayatima devam ediyorum. Emdr de deneseniz siz net ve somut çözüm arıyorsunuz o olmazsa hic bir sey olmuyor diye hayal kırıklığına ugrayacaginizi düşünüyorum. Yavaş yavaş uzerine gidin ve mesela disari cikmak sizi tetikliyor ya, bunu aşmak için biraz kendinizi maruz birakmaniz gerekiyor.

Bazen kendi kendime kırılıyorum. Allah dualarımı kabul etmiyor diye düşünüyorum. Imtihandayiz. Unutuyorum. Çok sağolun
Kontrolcu yönünüz agir basıyor. Haşa Allahin isine karisacak kivama gelmissiniz yani duanin kabulunu bile kontrol etmeye çalışıyorsunuz. Bunu bilerek isteyerek yapmadiginizi biliyorum. Elbette yazilan tavsiyelerdeki gibi dua, namaz/meditasyon hepsi etkili olur fakat sizin çabanız ve gerçekten bununla basa çıkma isteginizin agir basmasi gerekiyor. Kesin net tek ve hap gibi bir çözümü yok. Yavas ve uzun süreli bir durum bu.
Mesela benim de pandemide disari cikmam beni endiselendiriyordu hasta olurum korkusu ile. Ilk birkac gün zorlandim ama sonra alıştım. Insan zamanla her seye alışır, maruz kaldikca ve kendini buna alistirdikca gececektir.
Terapiye devam edin. Bırakmayın, sizin bu paniginizi ne azaltiyor mesela? Hobileriniz var mi? Hayatinizda ev isi/yemek/cocuk/eş vs harici ne gibi uğraslariniz var?
Ataklari ne arttiriyor, ne azaltiyor bunlari bulmanız gerekiyor. Kontrolü biraksaniz en kötü ne olur? Buna dair kitaplar da var okuyabilirsiniz.

Allah razı olsun canım. D vit alıyorum. Magnezyumu da ekleyeyim inşallah.
Hic bir ilaç, vitamin veya takviyeyi doktora sormadan kullanmayın herkes yardimci olmaya çalışıyor kötü bir niyet yok belki ama ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalı. Anksiyetede illa ki vitamin destegi de gerekebilir ama lütfen buna doktorunuz karar versin, kan tahliline göre zaten doktorunuz gerekeni söyler.

Bunu yenmenin yolu basit , bir gün panik atak geçirirken artik pes ediyorum şuan kalp krizi geçiriyorsam yapacak bjrsey yok ölümden başka deyip bir kabullenmeyi deneyin. Mücadele etmeye kalktiginizda bireylerin değiştiğini farkedeceksjniz. Allah şifa versin. Zor bir sorun ama asacaksinizdir inş
Ben tam olarak boyle iylestim💐

Merhaba izzet güllü dinlemenizi öneririm. Youtube da sayfasında ilk izlenecek videolar var. Her gün sabah akşam 2 video izleyin.. zamanla telkin oluşturacak ve iyi hissedeceksiniz. Videolarını izlerken bile rahatlıyor insan. Ben de tüm ataklarımı izzet güllüyle ilaçsız aştım…

X