Popüler Konu ÖZMUAYENE

Merhaba :)
Ben 22 yaşındayım arada kontrol ederim çok şükür bir şey fark etmedim şimdiye kadar.
Deodorantla meme kanseri arasında ilişki olmamasına çok sevindim ben var sanıyordum..

Deodorantlarda terleme onleyici olarak kullanilan Aluminyum Tuzlari nin Meme Kanseri ile iliskisi tam olarak kanitlamamistir.Bunun nedeni yeterli calisma yapilmamis olmasi.Asagida belirtmis oldugum kaynak bir tip makalesinin ozetidir ve bu calismada deodorantlarin meme kanseri riskini arttirabilecegi belirtilmistir.

Kaynak:http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16045991

Baska bir kaynakta ise bazi kanserli meme dokularinda fazla oranda aluminyuma rastlandigini okumustum.Bu kaynagi da bulunca ekleyecegim.

Bence yapilmasi gereken alumiyum ve paraben kullanilmayan daha dogal deodorantlara yonelmek.
Ya da misir nisastasi,kabartma tozu ve hindistam cevizi yagini karistirip kendi dogal deodorantinizi uretmek.

Şu emzirmenin riski azalttığına da inanmıyorum.
Ama elbette emzirmeli bebe için sonuna kadar.
Emzirme menopozal dönemden önce görülen meme kanseri riskinde yaklaşık % 30 azalma yapar. Östrojene maruziyetin azalmasıyla alakalı bu. Ama menopozdan sonraki dönemdeki kadınlarda emziren ve emzirmeyen gruplar arasında risk oranı açısından gark yoktur.

Yaş 23
Son kontrol:13 10 2015
herhangi bir kitleye rastlamadım çok şükür

arkadaslar konu hakkında bılgısı olanlar bı yardımcı olabılır mı bıze hamılelık donemınde de bu kontrol saglıklı bır sonuc verıyor mu yoksa sut bezlerıyle karıstırabılır mıyız??

Menapoz sonrasıda çok önemli,her sene yapılması gerekiyor kontrollerin.
Ben ilk yaptırdığımda çok aşırı acı vermişti,sonrakinde doktora söyledim,kesinlikle cihazda çok fazla baskı uygulanmamalı dedi..

Ameliyatımdan beri zaten sürekli öz muayene yapıyorum. Çok şükür bir şey yok. Doktor muayenesi de en son şubat ayında olmuştum. Konu gerçekten çok güzel olmuş, teşekkürler..

Bunu doktorunuzla konuşun bunu,çok daha sağlıklı bilgileri verecektir size..

Muhtemelen hamilelilik döneminde doktorun kontrol etmesi daha doğru sonuç verecektir. Süt bezleri şişiyor sonuçta..

Bundan 5 yıl önce kız kardeşim sol göğsünde kitle olduğunu farketti ve doktoru lokal anestezi ile kitleyi aldı..hareketli bir kitleydi.Rapor sonuçları olumluydu çok şükür..kendi vücudumuzun dilinden anlayabilmek de bir nevi tedavi olsa gerek,en azından erken teşhis için çok gerekli..

Kendi kendine meme muaynesi gebelik sırasında yanıltıcı olabilir, memeleriniz gebelik sırasında sürekli değişim göstermektedir çünkü. Eğer risk faktörünüz varsa ya da gebelikten önce takip edilen kitleniz varsa, ya da gebelik sırasında da takiplerinize ara vermek istemiyorsanız mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmelisiniz. Özellikle ilk defa kendi kendine meme muayenesi yapacak hastalar çok efektif sonuç elde edemeyeceklerdir.

Annemin gogsunde bi kac tane irili ufakli parca tespit edildi ama iyi huylu olduklarini soylediler. Ne olur ne olmaz gorunce bakmak istedim. Ben emziriyorum ama ayni sekilde mi yapicam muayeneyi?
Eğer emziriyorsanız bebeğinizi doyurduktan sonra yani göğsünü boşken yapmalısınız muayenenizi. Eğer regl döneminizde başlamışsa reglin ilk gününden sonra 8. ve 12. günler arasında yapabilirsiniz bu şekilde :)

yağ doku, lenf dokuları ile bile karıştırabilirsiniz bu her dönemde de olabilir tabi. eğer hamileyseniz göğüs ucunuzu sıkmadan yapın meme muayenenizi bu arada.

teşekkürler
tamam akşam eve gidince yapacağım muayenemi.
yok henüz regl dönemim başlamadı o yüzden bugün de yapabileceğim.

Konu çok güzel olmuş harika bir proje. Bir hemşire ve ebe adayı olarak konunun destekcisiyim Hanım Abla :)

Yaş 22
Son kontrol: 24. 09. 2015
Herhangi bir kitle ele gelmedii.

Arkadaşlar merhaba,
Meme kanserinden annesini, hem de 43 yaşındaki annesini çok trajik bir şekilde kaybetmiş biri olarak bu konunun ne kadar önemli olduğu naçizane bir de ben size söylemek istiyorum.

Annem hastalığını ilk farkettiğinde maalesef çok geç kalınmıştı, 4. evreye kadar ilerlemişti kanser.
Ve geri dönüşü çok zordu.
Türkiye'nin en iyi doktorlarına gittik. Hatta Amerika'daki kliniklerle bile iletişim kurduk.
Milyarlarca para harcandı.
Hayatımız, yıllarımız harcandı.
Yalnız annem iyileşemedi.

5 sene hastalıkla en ağır koşullarda mücadele ettikten sonra 2002 senesinde artık daha fazla dayanamadı ve bizi yalnız bırakıp gözlerini bu hayata kapadı.

Ama kendini muayene etmiş olsaydı, bu konuda o zamanlar şimdiki bilinç olsaydı, annem belki tamamen iyileşmeyecekti. Yine de kim bilir belki daha fazla yaşayacak en azından en çok istediği şey olan üniversiteyi kazandığımı görebilecekti.

Hiç bir şeyi göremedi, yaşayamadı.
Ne üniversiteyi kazandığımı.
Ne mezuniyetimi.
Ne ilk maaşımla aldığım tatlıyı tadabildi.
Ne nikahımda göz yaşı dökebildi.
Şimdi hamileyim torununu da göremeyecek.

Sevdiklerinizden apansız ve zamansız ayrılmayın.
Kendi kendinizi muayene etmeyi öğrenin.
Düzenli kontrollere gidin.
Hepiniz sağlıkla kalın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…