Popüler Konu ÖZMUAYENE

Düzenli olarak dikkat ettiğim bir konu , 2 teyzemde ve annem de karşılaştığımız bu sebeple benimde endişe ettiğm bir konu.
Sizde lütfen üşenmeyin ve takip edin :110:

Merhaba arkadaşlar birsey soracağım. Benim 2 koltuk altimda şişkin yani tüm tanıdıklarıminki çukur ki oyle olmasi gerekiyor sanirim. Hic benimki gibi siskin bezeli gibi olan duymadim. İnternete de baktim bulamadim. Hep mi vardi sonradan mi oldu bilmiyorum ama sonradan olsa bile en az 8 9 yıldır kesin vardır bence. Bu kadar uzun sureli (belki de hep boyleydi dedigim gibi bilmiyorum) siskin olmasi bir sorun olmadığını gösterir degil mi? Yoksa yillar sonra da bir problem yaratabilir mi ? Arada bi dokunur bastiririm hic agrimazdi. Ilk kez sol koltuk altima (şişliğin biraz altına derine) bastirdigimda ağrı hissedince sorma gereği duydum. Digerinde yok agri. Aranizda oyle normalde şiş olan var mi koltuk altı? Ya da bildiginiz biri? normal mi ki bu ? Doktora hiç gitmedim çünkü normal diye düşündüm hep surekli oldugu icin. Vucut seklidir diye düşündüm yani belki de öyle.

Merhaba arkadaşlar birsey soracağım. Benim 2 koltuk altimda şişkin yani tüm tanıdıklarıminki çukur ki oyle olmasi gerekiyor sanirim. Hic benimki gibi siskin bezeli gibi olan duymadim. İnternete de baktim bulamadim. Hep mi vardi sonradan mi oldu bilmiyorum ama sonradan olsa bile en az 8 9 yıldır kesin vardır bence. Bu kadar uzun sureli (belki de hep boyleydi dedigim gibi bilmiyorum) siskin olmasi bir sorun olmadığını gösterir degil mi? Yoksa yillar sonra da bir problem yaratabilir mi ? Arada bi dokunur bastiririm hic agrimazdi. Ilk kez sol koltuk altima (şişliğin biraz altına derine) bastirdigimda ağrı hissedince sorma gereği duydum. Digerinde yok agri. Aranizda oyle normalde şiş olan var mi koltuk altı? Ya da bildiginiz biri? normal mi ki bu ? Doktora hiç gitmedim çünkü normal diye düşündüm hep surekli oldugu icin. Vucut seklidir diye düşündüm yani belki de öyle.

merhaba gitinizmi doktora? Bence en iyisi bir gidip baktirmak benim sivilce cikmistida deli oluyordum yinede baktirdim :) Süphe kötü birsey. Benim anladigim kadari ile zaten kanser yavas yavas gelisiyormus 5-6 yilda

merhaba gitinizmi doktora? Bence en iyisi bir gidip baktirmak benim sivilce cikmistida deli oluyordum yinede baktirdim :) Süphe kötü birsey. Benim anladigim kadari ile zaten kanser yavas yavas gelisiyormus 5-6 yilda

Merhaba :) gitmedim hala erteleyip duruyorum :/ uzun zamandir oyle olduğundan sorun yoktur diyorum bi yandan. Daha doğrusu hep öyleydi belki de bilmiyorum. Ama yine de sorayım dedim burda sağolun cevap icin. Doğru aslında birkac yılda da gelişebilir.

Hangi doktora gidilir ki acaba

Merhaba :) gitmedim hala erteleyip duruyorum :/ uzun zamandir oyle olduğundan sorun yoktur diyorum bi yandan. Daha doğrusu hep öyleydi belki de bilmiyorum. Ama yine de sorayım dedim burda sağolun cevap icin. Doğru aslında birkac yılda da gelişebilir.

Hangi doktora gidilir ki acaba

Ya insan paranoya bagliyor cidden ben artik rüyalarimdan gögsüm alinirken görüyordum. Doktor sivilce bunlar cikip gider dedi birde s1ktigim icin cabukta gitmedi. Benimde mesela ezelden beri sag gögsüm daha büyüktür bunuda takmistim. Jinekologa gitmen gerek sanirim

Ya insan paranoya bagliyor cidden ben artik rüyalarimdan gögsüm alinirken görüyordum. Doktor sivilce bunlar cikip gider dedi birde s1ktigim icin cabukta gitmedi. Benimde mesela ezelden beri sag gögsüm daha büyüktür bunuda takmistim. Jinekologa gitmen gerek sanirim

Benim de biri biraz daha büyük :) herkesin oyle galiba. Ama fazla bir fark varsa bilemem tabi.

Bidahaki ay jinekologa gidecektim. O zaman sorayim bari en iyisi. Sağol :)

Arkadaşlar öz muayene gerçekten çok önemli fakat şöyle de bir durum var, menapoz öncesi kadınlarda meme dokusu çok yoğun olduğu için elle muayenede kitleler farkedilemiyor. Farkedilebilir seviyeye ulaştığında da ilerlemiş olabiliyor yani erken teşhis olmuyor. Elle muayene meme konusunda farkındalık yaratması açısından çok önemli elbette ama daha da önemli olan kaliteli cihazlarla ve meme konusunda tecrübeli bir radyooji uzmanına düzenli takip olmaktır. Ayrıca muayeneler arasında memenizi tanıması ve var olan değişikliklerin eski mi yeni mi olduğu vs gibi durumları farkedebilmesi açısından hep aynı radyoloji uzmanının takip etmesi gerekiyor. O yüzden iyi bir hastane ve iyi bir radyoloji uzmanı seçilip sürekli ona muayene olunmalı. Türkiye'de meme kanseri teşhisi konan kadınların sadece yüzde 25 i evre 0 ve evre 1 aşamasında....

Ben meme ultrasyonu denince hep korkmuşumdur aklıma geldikçe fenalaşıyorum,sağlık ocağına gittiğimde elime bir kağıt verdiler ve keteme gidin erken kanser tarama testine girin artık muhayene olma yaşınız geldi dediler,hemen kağıdı attım yok ben gidemem dedim,sonra hemşiremiz eşimi aramış eşiniz gittimi demiş eşim neden gitmiyorsun bak sağlık ocağından ne güzel arıyorlar git yaptır dedi,yok dedim gitmem,Neyse birgün rahatsızlandım göğsümün ora ağrıyor sertleşmiş koltuk altım heryerim ağrıyor,bu sefer de acaba göğsümde birseymi var diye korkmaya başladım ağrılarım hergün biryerlerimde gezmeye başladı,3 haftada tam 6 doktora gittim içim yanıyor birtürlü bulamıyordum kafamda da göğsüm aklımda.Kontrol etmeye bakmaya bile cesaretim yoktu ya birşey varsa diye,göğsümdeki ağrı artınca dedim gitmeliiyim artık ve genel cerrahiden randevu aldım sıra beklerken dualar okuyorum ne olacak diye,o kadar bayan vardıki çok kalabalıktı o bölüm neyse sıra geldi neden geldin dedi doktor dedim ağrılarım var elle muhayene etti ve kan testi ve usg istedi neyse 2 gün sonra onlarıda verdim sonuç için gittiğimde hiçbirşey çıkmadı okadar mutluydumki keşke daha önceden gitseydim dedim.6 ayda bir muhaneye dedi oda yaşımız 38 olduğu için dediler,şimdi artık her 6 ayda gitmeyi düşünüyorum,daha sonra bu korkumu yenmişken ketemede gittim smir testi verdim şükürler olsun oda temiz çıktı,ordaki hemşilerin dedikleri ne olur gelmekten korkmayın geç kalkmaktan korkun dediler muhanyane zamanları mutlaka gelin dediler okadar rahatlattılarki birde yılda birkez kadın doğuma gidin ve yumurtalıklarınıza baktırmalısınız dediler

Bende emziriyorum ve göğsümde kitle gibi birşey farkettim daha önce fark ettiğimde süttendir dedim üstüne düşmedim ama bir haftadır gögüs ucumdada soyulmalar var gibi bide kitle olan göğsüm diğerinden küçük oda emzirdiğin içindir diyorlar ama içim rahat değil bende bu konuyu görmeden önce yarına randovu almıştım iyiki almışım diyorum her ihtimale karşı bir bilene danışmak lazım

Annemin anneannesinde rahim, anneannemde göğüs ve rahim kanseri öyküsü bulunuyor...
Sanırım annem ile ben de yüksek risk sınıfına giriyoruz. 19 yaşında olduğum halde bu tetkikleri yapmam gerekiyor sanırım...

Önümüzdeki aya randevü almam lazım 6 ayım doluyor insallah yeni bir sürpriz olmaz

X