Oyun problemi

Madamadamm

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
25 Eylül 2024
61
17
Merhaba 2 yaş bebeğim var sabah 6 da uyanıyor ve ben 6 da gözlerimi zor açıyorum sabahın köründe aklıma etkinlik v.s gelmiyor motive olamıyorum. Bebeği erken saatlerde uyanıp etkinlik v.s neler yapıyorsunuz her gün devam edebiliyormusunuz ayrıca 26 aylık hala konuşmuyor buda ayrı sorun siz neler yaptınız bu konuda ?

Yatağına sevdiği oyuncakları koyup kendi kendine oynamasını sağlayabilirsiniz, top havuzu varsa içine koyabilirsiniz AMA çocuğunuz yüksek ihtimalle yürüyor ,keşfetmeye çalışıyor siz bir an derin dalarsaniz mutfağa gider, bir yere tırmanır vs sakıncalı olabilir odanızın kapısini kilitleyin.

Konuşma için bol bol kitap okuma ,soru sorma ,nesne ismi söyleme ve işaret ya da beden diliyle söylediği şeyleri anlamamazliktan gelip;" seni anlamiyorum ne demek istiyorsun ? Su mu istiyorsun ? Bardak mı istiyorsun ?" vs vs diye konuşmaya teşvik edin. Tabi en önemli kriter konuşan çocuklarla bir araya getirin.

Çocuğum yok ama kuzenim 3 yaşında konuşmaya başlamıştı o konuda yine doktora vs danışın tabi ama her çocukta farklı oluyor sanırım

Etkinlik kitaplarına başlamıştık biz iki yaşında. Kesme katlama etkinlikleri olanlar çok güzeldi.

Ekrana maruz kalıyor mu çocuk? Ya da şöyle sorayım; ekrana ne zamandan beri, ne kadar süreyle maruz kalıyor?

Her gün her dakika etkinlik yapmak zorunda değilsiniz. Ben önemli olan şeyin çocuğu hayata adapte edebilmek olduğunu düşünüyorum. Elbette oyun oynuyoruz, etkinlik yapıyoruz ama sürekli etkinlik yapmak icin aşırı stres hem sizi yıpratır hem de çocuğa yansır. Bazen benimle bulaşık makinasını yerleştirir bazen çorba karıştırır. Yürüdüğü içinde hep peşimde gezer zaten.
Konuşma konusunda eğer ekran varsa hayatınızda öncelikle ekranı çıkarın. Bol bol kitap okuyun. İlgisini çekecek kitaplar alın mesela hareketli kitapları çocuklar çok seviyor. Dokulu kitapları da çok seviyorlar. Onunda içinde olabileceği etkinlikler yapın, toplarla renkleri öğretebilirsiniz. Etkinlik kartları varsa onları duvara yapıştırın. Bende hayvan resimleri olan kartlar vardı onları duvara yapıştırdım gün içinde mutlaka bir kez orda hayvanları tek tek heceleyerek söylüyorum. Çocuğunuzla devamlı konuşun. Hadi şunu yapalım, hadi bezini değiştirelim, hadi kitap okuyalım tarzında devamlı konuşurum zaten ben normalde de çok konuşan bir insanım :)
En önemli nokta, kendinizi yıpratmayın. O sizin öğrenciniz değil, çocuğunuz. Yeri gelecek miskinlik yapacaksınız yeri gelecek dolu dolu bir gün geçireceksiniz. Önemli olan ikinizinde mutlu ve sağlıklı olması unutmayın :)

26 aylık bir çocuğun çoktan konuşmaya başlaması gerekiyordu, bir uzmana götürmenizi tavsiye ederim. Uzun zamandır çocuklarla çalışıyorum, sorun neyse uzmanına sorun lütfen.

Bazı çocuklar geç konuşabiliyor ama günümüzde ekrana çok bağlı kaldıkları için konuşma süresi daha da uzuyor.yegenim ekrana o kadar bağlıydı ki 5 yaşında falan doğru düzgün konuştu.suan birinci sınıfa gidiyor söylediği çoğu şey anlamıyoruz.cunku gün içerisinde sürekli tabletteydi.ablam çok uslu diye övünuyor ama ekrandan kafasını hiç kaldirmiyor ki yaramazlık yapsın.sizde ekrana çok maruz bırakıyorsaniz ondan olabilir

3yaşında oglum var kitap okuyoruz bahceye parka markete ekmek almaya bile götürüyorum bazen tv açarım. Evde top,koşturmaca, lego yaparız ben kitap okudugun zama oda alır okumuş gibi yapar benim oglumdadogru duzgün konuşmuyor. Ama abiside öyleydi

ay ne zordu ya
yaratıcı da değilim aklıma saçma sapan şeyler gelirdi
koltuğa çıkıp zıplardık aşağıda köpek balıkları olurdu güya
dizlerimi kaydırak yapıp oturtur kaydırırdım
parmak kuklaları konuştururdum
yataklarımız yan yanaydı uyandığı zaman yatağıma geçerdi,boyalarını alıp göbeğime resim falan yapardı
her gün kitap okurduk resimli
bahçe veya park çok önemli ,bütün gün bahçede karınca salyangoz kediyle vs oynardı haftasonları
zaten kreşte büyüdüğü için evde öyle kes yapıştır falan yapmazdım
hala der en güzel zamanlarım çocukluğumdu diye

Konuşma konusu hakkında bir uzmana gösterin..Bir sorun vardır demiyorum ancak bu yönden içiniz rahatlasın..

Uyanır uyanmaz etkinlik derdine düsmeyin
Ben yavrum küçükken uyandığında biraz opmeli oynamalı vakit gecirirdim oda bende bayılırdık
Konusması nasıl benim cocuk 3 tane biri erken digeri gec konustu ama kendini güzel ifade ediyordu bana o yuzden endişelenmedim ekrana maruz bırakmayın yeter
Etkinlik olayını da bu kadar takmayın keyifli vakit geçirin yeter biz birbirimize top yuvarlardık ,saklambac oynardık
Ağzın nerde,burnun nerde, gözün nerde sayardım oda gösterirdi ardına bi alkış değme keyfine aklıma gelen bunlar
Biraz daha büyüyünce renkleri öğrenmeye resim yapmaya başladık

Anne baba da mı demiyor? Tamamen konuşmamak ile az konuşmak arasında fark var dikkat edin. Mutlaka danışın bir doktora.

Biraz yalnız kalmaya ihtiyacı var çocukların bence. Yanınıza alın oyuncakları koyun oynasın sizde uyur uyanık destek olun arada.
Konuşmaması eğer kontrol yaptırdınız bir şey çıkmadıysa çevreyle alakalıdır. Sadece baba ve sizi görüyorsa , siz sürekli onunla konuşuyor ona fırsat ve zaman tanımıyorsanız konuşmaz. Kelimeleri biriktirip cümle olarak başlar konuşmaya ama geç başlar. oyun gruplarına götürebilirsiniz akran desteği de iyi gelecektir.

Benimki erken uyanmasada aklıma etkinlik gelmiyor Nasıl olduysa hadi bı tane buldum diyelim onu da bebeğim oynamak istemiyor
Konuyu actiginiz için teşekkür ederim bende biraz fikir edineyim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…