Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Cevap verirseniz cok sevinirim kızınız şuan nasıl 3 yıl gecmiş benim oğlumda sizin yazdıgınız gibi bi an onu anlatıyorsunuz sandım

Bizde bas sallama suan tamamen gitti canm ben turkiyede cok onemli olan bir doktoru dilledim kanner sendromunu anlatti dedi bu tekrarlayici hareketleri azalabilr tamamen gidebilir baska bir tiki olur bu sekilde rahatlayacak strese girdimi heyecan yaptimi utandimi bizimki genelde misafirliklerde yada kaka yapmak istedignde el cirpar ziplar hiperaktifligini gün gün degisiyor ama hiperaktif yuksekten dusme istegi var ama cok fena uyanik algi goz kontagi tamamen kuruyor bir ismine bakmiyor bakmasida zor diyor kolay degil diyor doktor insallah daha iyi olurz sanki oglum kurtuldu gibime geliyor Allahim insallah bu cocuklar %70 i zihinsel ama normla cocuklarla yoksa ayni gelisimsel ozellikleri var konusma disinda zor onlar icim aman diyorm cok sukur benimki daha bir egitim gormedi beklemedeyiz ama derdini konusmasada anlatabiliyor resimlerle mesela su istedimi bardagi getiriyor yemek istedimi beni mutfaga goturuyor suan anlasiyorz bu sekilde oyun oynayabiliyro artk tv den uzaklasti telefona arada bakiyor cok degil ama.Onla konustumu anliyor karsilik veriyor sanki dilsiz gibi cok sukur inanin millet boyle boyle acayip acayip bakiyor bir ona uzuluyorm derdimi anlatamiyorm kim isterdi oglu hasta olsun ama cok sukur oglum beni biliyor babasini biliyor sadece konusmuyor sariliyor

Eğitimsiz güzel ilerlemissin canım çok iyi anlattıkların. Konuşmayıda özel eğitimcimiz oğlum sarkıları sevdiği için düzwnli olarak sarkıları söyle demişti ama çok yavas ve vurgulu. Ögretmek isteğini vurgulu ve yavas söyleyerek ilerledi dilimizde bizim. Kac defa anne demişimdir desin die şimdi annecim dio hiç susmuyo aklına geleni gördüğünü söylüyo. Bizde motor gelişimde ve algıda dışardaki farkındalıkta ilerleywbilsek inşallah düzelicek. Ben hergün eğitim aldırıyorum haftada 8kere falan

Ben yurtdisinda yasiyorum burada terapi var ağirsa 2 gün sadece 40 dk Türkiyede daha cok sansli ama kreşler cok ilgili günde 4 saat kreş baya etkili olur ogluma 2 saatti özel biri ilgilenecek 4 saatte.Insaah sizinkide iylesir Allah buyuk dualarimiz kuzucuklarla ♡

Iyi gunler benimde 18 aylik kizim var konusmuyor icimde bi sikinti var biseyler yolunda gitmiyor gibi kafama takilanlari soylemek istiyorum mutlaka tecrubeli anneler yardimci olacaktir
Konusmuyor
cicege ciceeee kediye iyav kopek hav hav essek ia ordek bak bak kuzu mee su fuu elmaya emba biseyler yedirirken hapim diyor ama cok nadir
Surekli agzinin icinde sarki tarzi mirildanma
Sar sar makarayi hareketlerini yapar
Ceviz adam yapar
Sasirana bes tokat oynariz
Hemsire oynariz
Babaya 1 bir soylicem
Bay bay a day day
Saclarini kulaklarini agzini burnunu ellerini ayaklarini sordugumuzda gosteriyor
Bana maskemi getirip takmami istiyor
Abiye kiz dedigimde hiiii die kiziyor
Cici yap dedyince yapiyor
Pat yap deyince yapiyor
Mumu ufle dedigimizde puf yapmaya calisiyor
Anne baba abi annane deyince o kisiye bakiyor
Al ver at biliyor
Gidi gidi yapar guler
Annane uzaktan geldi ona elindekini ver dedigkmizde vermiyor
Catalin kasigin ne ise yaradigini biliyor
Sise varsa kapagini kapat dedigimde kapatiyor
Cocuklarla oynamayi seviuor
Beni rahatsiz eden konular
Biz seslenirsek hemen bakiyor ama baskasina hemen bakmayabikiyor
Surekli agzinda ayni seyleri tekrarliyo
Goz temasi cok iyi
Donen seylwre ilgisi yok
Babami bu donemde covid yuzunden kaybettim ve kizimla hic ilgilenmedim tv ye cok maruz kaldi her gece sabahlara kadar arastiriyorum doktora gittik 1 ayda 1 kelime gelmesini beklicez dedi sizce otizme benziyor mu

Bizde de gelişmeler var.Aklima gelenleri yazayım.Merdivenleri kendi başına teker teker inip çıkıyor,kaygilari vardı onlar bitti.Uykularimiz berbattı.Gece geç vakitlere kadar uyumak istemezdi uyuduktan sonra da ağlayıp uyanır ışıkları açar koşardı o bitti.Uykular düzene girdi Sabaha kadar uyuyor deliksiz.İsiklari açardı günduz vakti o yok artık.Surekli düşerdi şimdi düşmüyor dersem yeridir.Yolda bile yürüyemez düşerdi o da bitti.Hiperaktivite aynı.Parkta sadece salıncağa binen çocuğum büyük ve küçük bütün kaydıraklara binip tek başına kayıyor korkusuzca diğer aletleri de deniyor.Parkda dolaşıp insanların suratlarına bakıyor.Cocuklara olan ilgisi arttı.Yabanci birilerini görse başlardı ağlamaya artık ağlamıyor.Ogretmenleri nerdeyse 40 dakika boyunca masadan kalmadığini söylediler.Beni en çok mutlu eden şeylerden biri de tuvalet eğitimine başlamış olmamız.Büyük tuvaletini anladığım an götürüyorum tuvalete yapıyor 1 hafta oldu hic bezine yapmadi.Kahvalti yaparken peyniri elledi peynir dedi diş dedi

Uzman değilim ama tecrübe edindiklerimden yola çıkarsam alakası yok otizmle.Bence...

İyi akşamlar değerli anneler, 2014 Kasım. Doğumluyuz okul işini geçen sene erteledik bu sene yine ertelemenin yollarını arıyorum var mı bir yol bir çözüm,
Son mesajımdan bu yana 6 ay geçmiş son 2 aydır konuşmasını arttırdı i, 5,6 kelimelik uzun cümleler kuruyor, ayları, haftanın günleri, gezegenleri, mevsimleri, 10 ar 5 er saymayı öğrendi,
fakattttt sadece ezber hepsi, 2 sayısının anlamını bilmez okulda toplama çıkarma yapması imkansız!!! Zamanla olacağına inanıyorum sadece zaman bizde farklı işliyor, "genel görelilik kuramı" tam da bu sanırım , sağlık olsun geç olsun da güç olmasın
Özel alt sınıfta yapamaz çok etkilenir diyor hocamız, ama normal okulda da geri kalır, tam ortada kaldık
Okula Vermey kesinlikle düşünmüyoru. Bu sene, En fazla para cezası verilir çocuğumu polis zoruyla okula yollayacak halleri yok ya,

2017 den beri yazıyorum tanır eskiler beni, oğlum da süreç hep geriden geldi fakat hiç gerilemedi, her şeyi yaşıtlsrındsn 2 sene geç öğreniyor ama öğrendiğini unutmuyor,
Gittiğim okulds ve burada hep yazıyorlar konuşan çocuk birden konuşmayı bıraktı diye, bizde o hiç olmadı, ama gerilemedi de, fakat çok yavaş ilerliyor,

Kuntay merh
Kuntay merhaba bende bayram tatilinde yıllar sonra foruma bakayım dedim en son bıraktığımda modun çok düşüktü şuan bu gelişmeleriniz duymak çok sevindirdi beni bundan sonra hep ileri canım birçok şey gitmiş bitmiş başarılar dilerim okul biz yaşında gönderdik inan bende başaramaz diyodum çok şaşırttı bizi ben raporsuz göndermeyi başaramadım çünkü sisteme düşüyor başlamak zorunda dediler iykide gitmiş bence bixi çok şaşırttı şuan 3 e geçtik herşey yolunda seninde öyle olacak sevgiler

Okulla konuştuk 2019 yılında sistem değişti, 4 e kadar aile isteğiyle sınıfları tekrar edebiliyor, kayıt yaptırıp dondurucam
1 inci sınıfı 2 sene tekrarlatmayı düşünüyorum, okul öncesi bir psikiyatriye götürmeyi planlıyoruz onun fikri de önemli, sonra RAM a götürücez onlar karar versin, annesi olarak 1 sene daha geç gitmesi taraftarıyım, sizin çocuğu hatırlıyorum, iyi konuşuyordu, bizde soru sorma hala yok mesela, kim geldi, gezmeye hazır mısın dışında sorusu yok onlar da ezber zaten,

bizde sorun çok farklı yani=, diyalog yok, ezber kalıp cümleler dışında, sağlık olsun yaşı büyüdükçe bunlar kaybolur daha mantıklı cevaplar verir diyor psikolog bakalım zamana bıraktık,
Benim oğlumda gerileme ve unutma hiç olmadı tek iyi yanı, yavaştan olsa hep ilerliyoruz, bazen 5 adım hızla bazen 1 adım hızla ama hep ileri gidiyor

Çok sevindim sizin adınıza, darısı başımıza

Benim kızım içinde kreş hakkında sizin gibi düşünüyorum versem mi vermesem mi? Hazır mı değil mi? 4 yaşında bir çocuk gibi değil çünkü. Bayağı geride. Ama bence bir deneyin, çok farklı bir çocukla karşılaşabilirsiniz olmazsa sınıfı tekrar etsin. RAM karar versin ama çocuğunuzun gelişimi iyiye gidiyor umarım kaynaştırma olur. Durumunuzdan haber verin lütfen yaşı büyük çocuğu olan bir tek siz yazıyorsunuz çok teşekkürler.

Bende artık çocuğum parkta oynarken dibinde onunlayım baska anneler gibi uzaktan izlemek istiyorum obiyere gidince o yanıma gelir markete gidince birlikte yürümek dediklerimi anlaması dur bekle demekten anlaması twhlikeyi bilmesi bunlar nezaman olcak kızlar gece gündüz bunu düşünüyorum dışarı çıkarmaya korkuyorum öyle basını alıp gitmek istiyo ev yolunda aglıyo top atamıyo zıplayamıyo sizde bu durumları yaşıyomusunuz

Otizm Sabır işi hem aile hem çocuk için, oğlum 6yaş 9 aylık oldu, bu sene yanımdan ayrılmıyor geçen sene bile başını alıp gidebilirdi,
Ben de çok yalnız bırakmadım tabi onun da etkisi çok
Geçen ay hayvanat bahçesine götürdük ben onu uzaktan takip ettim, eğer beni göremezse hemen koşarak yanıma geldi, güvenli alanından uzaklaşmıyor artık, parka gitmek istiyorum deyince git ayakkabılarını giy gidelim diyorum, o önden gidiyor ben arkasından takip ediyorum, çok hareketli diye hep kısıtladım maalesef o da özgüveniini köreltti , dengeyi bulmak deneme yanılmayla sağlanıyor, herkes kendi çocuğunu en iyi kendisi tanır, çok zorlamadan tamamen serbestte bırakmadan bir çözüm bulmamız gerek o görev de biz annelere düşüyor,
Bir örnekle, Ayakkabısını hep kendim giydirdim çünkü yarım saat başında beklemek zor geliyordu, nasılsa ben bir dakikada giydiriyorum diye kolayına kaçtım hep, bir gün düşündüm ve kendime dedim ki:
1 ay boyunca saatlerini feda et ama ömür boyu özgürlüğünü eline al, evden çıkmadan 1 saat erken kalktım kıyafetlerini ayakkabılarını kendisi giysin diye bekledim, hafif destekle sabırla bekledim, şimdi tuvaletten banyodan çıkınca üstünü kendisi giyer gezmeye gideceksek ayakkabısını giyer, şimdilik iliklemek ve çorap giymek zorluyor onları da öğreticem, size tavsiyem bırakın yapsın, 3 ay 6 ay 1 sene farketmez, eninde sonunda öğrenecekler çünkü ömür boyu yanlarında biz olamayız

Evet ama çok hareketliler dikkat etmeliyiz bizimki de parkta öyle 1.5 yasindaki bebek daha kontrollü trampolin aldınız mı eve kaç aylık yavrunuz

Evet çok haklısınız sabır işi. Onlar yeterki iyi olsun. Bi gelişmesinde dünyalar benim oluyo küçük oglum var ona sarılıp gülüyo buaralar onları heycanla izliorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…