Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
İyi günler benim oğlumda aynı yasalar 2018 Nisan doğumlu ogl söylenenleri tekrar ediyor ama Kendisinin cu.lelri de var söylenenleri anlıyor istediğimiz şeyleri yapıyor eğer dikkati birsey de değilse ilk cagirmamizda adına bakıyor fakat birsey odaklanmış sa Bi Kac kere seselnememiz gerekiyor biz söylenenleri çok sık tekrar etme si sebebi ile doktora götürdük doktorlar bir teşhis koyamadı renkleri sayıları araçları bilir hatta devamlı kullandığımız yolları bilir elimizden tutar parka götürür dönen şeylere merakı yok ama söylenenleri tekrar etmesi her seselendigimizde göz kontağı kurmamasi asosyal olması sevindiginde ellerini hareket eetirmesi sebebi ile otizm den suphelendiler galiba ama emin olamadılar kreşe go derin dediler ugun kereste 3. Günümüz hala çok aktif sayılmaz oyunlara karışmak istemiyor sizde durumlar nasıl bizim durumumuz hakkımda ne dersiniz 1 ay sonra tekrar kontrolünü var

Kres zaman kaybı böyle durumlarda bi özel eğitim kurumuna gidip danışın büyüdükçe daha belirgin oluyor herşey özel eğitimciler test yapıyor orda

Merhabalar,

Bende forumdaki herkez gibi içimi kemiren o şüpheyle buradayım. Şöyle özetliyim durumu;kızım şuanda tam 2,5 yaşında toplasanız 30-40 tane kelimesi vardır onlarıda günlük hayatta devamlı kullanmıyor. İsmine çoğu zaman bakmıyor bazen baktığıda oluyor ama çok nadir ev dışında farklı bir ortama girdiğimizde hepten bize karşı algısını yitiriyor ortamın büyüsüne kaptırıyor sanki kendisini. İşaretle birşey göstermiyor asla bunun için uğraştımsada başaramadım kesinlikle. Bunlar dışında bultak yapıyor şekilleri doğru parçalara yerleştiriyor , bebekleriyle oynuyor bazrn onları uyutuyor üstünü örtüyor yemek yediriyor vs. Yani bunu izlediği videolardan da öğrenmiş olabilir. Sürekli bir bıdırdanma halinde ama kendine özgü bir dili var ne dediği anlaşılmıyor hiç . Bazen elimden tutup yanında oturmamı istiyor ama birlikte etkinlik yapmama müsade etmiyor hiç.

kendi etrafında değilde birşeyin etrafınd dönüyor bazen . Parmak ucunda yürüyor bazen .
Eski bebek hallerindeki videolarına bakıyorum gözümün içine bakıyormuş taklit ediyormuş söylediklerimi anlıyormuş ama sonra ne olduda bu kadar tepkisiz oldu anlam veremiyorum . Benimde çevremde sürekli şunun çocğu şu yaşta konuşmuş diyen tipler var bugüne kadar belkide duymak istediğim buydu ondan götürmedim doktora. Ama artık aşamıyorum bu durumu biran önce gerçeği duyup kabullenmem gerekecek. Bu konuda tecrübe edinmiş anneler ne önerirsiniz ? Devletemi özelemi gitmeliyim. Devlet ilgisiz özel para tuzağı vs hepsini geçtim boşa yol katetmek istemiyorum . İzmirde oturuyorum lütfen bildiğiniz memnun kaldığınız bir doktor var ise paylaşır mısınız?

Merhaba öncelikle devlet hastanesinden randevunuzu alın derim, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri değerlendirme yapıyor.Çocuğunuzla gidiyorsunuz 40 dakika özel eğitim öğretmeni gözlemliyorum oyun oynuyor. En azından fikir alırsınız. Biz böyle bir yol izledik. Özel eğitimci bizi yönlendirilmişti.

Teşekkür ederim . izmirde devlette yer bulmak acayip zor oluyor. Üniversite hastanelerinde de yaşı tutmuyor uyarı alıyorum anlamsız şekilde. Peki sizin süreciniz şuan ne durumda çocuğunuzdaki durum bizimkiyle benzermiydi eğitimlerin konuşmasında diyalog kurmasında etkisi oldumu ?

Canım vakit kaybetme özel eğitime başla aynı benim oglumda böyleydi 7aydır özel eğitime gidiyoruz açık ve net söyliyim hemen özel eğitime başla çocuğunu kaybetme

Canım vakit kaybetme özel eğitime başla aynı benim oglumda böyleydi 7aydır özel eğitime gidiyoruz açık ve net söyliyim hemen özel eğitime başla çocuğunu kaybetme
Merhabalar , haftaya götüreceğim kısmetse hem özele hem devlete bir kaç doktor görsün değerlendirsin istiyorum. Çünkü artık sağlıklı düşünemiyorum bende gece yarılarına kadar araştırıyorum uykusuz kalıyorum sabah işe gidiyorum. Birde hamileyim şuanda ister istemez daha duygusalım durup aklıma geldikçe ağlıyorum bu şekilde çocuğumada faydam olmayacak . Bu şüpheye düşen her anne gibi benimde duymaktan çok korktuğun birşey şuan çocuğunuz otizmli demeleri ama kendimi hazırlıyorumda bir taraftan buna . Sizin süreciniz nasıldı nasıl farkettiniz doktorlar nasıl yapıyorlar tespiti bir teste vs giriyormu ? Eğitim eve gelen özel öğretmenler yoluylamı gerçekleşiyor biraz bahsedermisiniz rica etsem . Allahım bu sıkıntıyı yaşayan her annenin yavrusuna şifasını versin tez zamanda sizinde çocuğunuz düzelsin inşallah . Ama geçmiş paylaşımlarınıza bakınca çocuğunuzun eve girmek istemediğini vs yazmışsınız dışarıda sizi dinlemediğini vs . Şöyle bir örnek vereyim size birebir şahit olduğum üst kat komşumuzun oğluda aynı bu şekilde acayp konuşkan bir çocuk ama annesinin yapma etme dediği hiçbirşeyi dinlemiyor dışarıdan eve zor sokuyolar . Sizdeki durum o hali konuşmadan dile getirmek sadece..

merhaba izmirde suha miral cok onerilmisti bi arastirirsiniz

Sizi çok iyi anlıyorum bende hamileydim kızıma.Ogluma otizm demişlerdi.Kizinizin takıntıları var mı mesela? Oğlum da parmak ucunda yürür.Zamanla sorunlar daha da artıyor...

Sizi çok iyi anlıyorum bende hamileydim kızıma.Ogluma otizm demişlerdi.Kizinizin takıntıları var mı mesela? Oğlum da parmak ucunda yürür.Zamanla sorunlar daha da artıyor...
Anlıyorum inşallah eğitimle zeka seviyesi yaşıtlarını yakalar . Yani bende bunu duymaya hazırlıyorum kendimi Allah yardımcınız olsun inşallah. Daha kötü bir durumun içinde de olabilirdik şuan .Benim kızımın takıntısımı bilemiyorum daha çok inat gibi hatta ben başlarda 2 yaş sendromu diye düşündüm aynı şekilde benimkide parklarda eve gideceğini anlayınca kendini yerlere atıyordu oo seninki baya inatçı diyolardı. Bazen güzel güzel de oynuyor kumla falan yüksekten korkuyor mesela kaydıraktan kaymaya çok çekindi başlarda ondan küçükler fıldır fıldırken . Sürekli bir koşma halinde sağa sola . Oyuncaklarıyla çok haşır neşir yan yana sıralayıp hemen saymaya başlıyor 10 a kadar sayıyor. Ama bazen amacına uygunda oynuyor şekilleri yerlerine takıyor eşleştiriyor vs . Parmak ucunda her zaman yürümüyor benim yeğenimde parmak ucunda yürümüştü ben o yüzden bunun bir problem olcağını düşünmemiştim hiç . Takıntılar dediğiniz nedir mesela sizin gözleminiz?

Tabi bikaç doktora götür saba soru soeup çocugun hal ve hareketlerine bakıolar ona göre teşhis koyuluyo. Bukadar üzülme canım bende otizmi duymak istemediğim için doktora gtürmedim biliodum. Hergece araştırıp aglıyodum ona bile bakamıyodum çünkü hiçbiley yapamıyodu oyun oynayamıyoduk duygularımı anlamıyodu dogum yapıp 2ay sonra baktım olacak gibi değil çocuk gelişmiyo özel eğitime verdik. Şuan çok güzel ilerlio hiç kelime istek bildirme biyeri acısa belli etme bunlar yoktu şimdi var

Merhaba iyi günler. Ben ne desem bilemedim hani benm oğluma da öule dediler 2 ay sonra gittik denver yaptılar sonra otizm dediler. Herşeyin hayırlısı olsun sıkmayın canınızı tabi sıkmamak elde deil biz cok olduğumuz için onları anormal kabul ediyoruz onlar cok olsaydı biz anormal olurduk. Artık öyle düşünüyorum raporumuz dün cıktı çok ağladım ama ağlamak fayda etmiyor marttan bu yana devamlı ağlıyorum. Ama ona ağlamam bsy fayda etmiyor elimden geleni yapıyorum takdir Allah ın iyi olsun yanımda olsun varsın böyle olsun şükrediyorum devamlı. En azından atlatabilecegimiz bsy öyle düşünün derim insan kendini mahfediyor yoksa

Siz de ne gibi belirtiler oldu bizim en büyük sıkıntımız ekolali yapması ve sorduğumuz sorulara düzgün cevaplar vermemesi

Siz de ne gibi belirtiler oldu bizim en büyük sıkıntımız ekolali yapması ve sorduğumuz sorulara düzgün cevaplar vermemesi
Ben konuşmuyor dye götürdüm. Zaten prematüre dye yaşıtlarından geriydi boyu fiziği falan bide kronik kusması var o yüzden de gittik ocakta gitmeye başladık martta tanı aldık. Raporu da çıktı çok şükür eğitime de başladık ama en hafif haliymiş atipik dediler bana Rabbim hepimize yardım etsin

Arkadaslar bizde son durum algisi tamamen acildi gibi cok sukur hiperaktif ama bazen cok sakin hep bizde el cirpmasi cok asiri degil biraz azaltmis bu seferse konusma tamamen durdu insallah dahada iyi oluruz sizde gelismeler neler

Arkadaslar bizde son durum algisi tamamen acildi gibi cok sukur hiperaktif ama bazen cok sakin hep bizde el cirpmasi cok asiri degil biraz azaltmis bu seferse konusma tamamen durdu insallah dahada iyi oluruz sizde gelismeler neler
Algı açıldıysa herşey olur merak etme canm en önemlisi algı. Bizdede çok hipektif hayır dediğim şeyleri yine yapıo dışardan eve gelmek zor dışarda sadece ordan oraya yürüyoruz algı pek yok evde ama gördüğü şeyi söylüyo merak ettiğini bu ne die soruyo bizimde dilde kelimeler arttı henüz 2li değil. Bende farkındalığının artmasını istiyorum artık uyku gelince odada dönüyo arada kafa döndürmeler baslafı şımardığında yapıo önceden hiç yoktu. Zıplama çekme motor gelişim olarak zayıf merdiven inme çıkma parkta çok kötüyüz istek çok var ama kendi başına henüz yapamıyo

Merhaba kızınızın son durumunu ögrenebilirmiyim acaba benim oğlum aynen sizin kızınızı anlattıgınız gibi bizde özel egitim alıyoruz tavsiye edeceginiz birsey yada nasıl yol izlememiz gerekiyor söyleyebileceginiz birseyler varmı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…