Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Buna cok sevindim bizde gerileme oldu yoksa anne baba kaka mama diye en azindan kendini ifade edebiliyordu aslinda tuvalete alissa hersey gececek ne zaman bu sık kaka yapma istegi ama zorlanma basladi 2 yastan beri oglum otizm belirtileri vermeye basladi benim oglum normalde sakin cok hiperaktif degil suan cok sakin ne zaman tuvaleti gelse otizm belirtileri veriyor israr tuvalet egitiminin ustunde duruyoruz Allah hepimizin yardimcisi olsun evlattir zor kolay degil ama basarcagiz gececek bu gunler en azindan bizi anlamasida bir umut bir sey yurtdisindayim burada yapayalniziz etrafimizda türkler olsa dahi ne bir gidenimiz ne bir gelenimiz var bu cocuk nasil arkadasi olsun elimizden geldigi kadar sosyallestirip gezdiriyoruz ne yapabiliriz Turkiyede en az bir arkadas oluyor Yurtdisinda o sikinti var Allah yardimciniz olsun yoldaşlar

Benim kızım da maalesef yazdan beri kaka tutma alışkanlığı var tanı konulduktan 1 sene sonra ortaya çıktı. Tuvalet eğitimi vermeye çalıştım ama oldukça barışçıl ve yumuşak bir biçimde ısrar yoktu. Olmadı bıraktık. 1 ay sonra kaka tutma problemi başladı. Yaparken acı çekiyor ve ayakta poposunu sıkıyor. Tuvaletini yapamadığı günler aşırı sinirli ve hırçın. Çocuk cerrahisine ve doktoruna götürdüm. Bir problem yok. Hergün iki kaşık zeytinyağı, kayısı kurusu ve gün aşırı laksatif şurup veriyorum yok hala 7 aydır bu problemle uğraşıyoruz. Psikolog otizmli çocuklarda varoluşlarını hissetmek için acı verici davranışlarda bulunulduğunu söyledi zaten kafasını ve kolunu vuruyor. Bu da eklendi. Mesela olabildiğince gözüyle yan bakması gibi. Bağırsakla otizm ilişkisi için 2 ay glütensiz diyet yaptırdım ama çok zor zaten yemekte seçici olduğu için başarılı olamadık. İleitişimde olduğumuz nörolog ve psikiyatrist de etkisi olduğuna dair çalışmalardan bahsetti. O kadar çabaya oran az olunca bıraktık. Malum otizmli çocuğun sadece yemek olayı olmuyo eğitimi, evde eğitimi, ilaçları, krizi, uykusu, tuavleti bunlar normal çocuğun 10 katı yoruculukta. Allah bizlere sabırı bol versin.

Gelisiminde sIkInti varki geriliyor.
2 yasindan sonra gerilemek kanner otizmi/ erken cocukluk otizmin en tipik göstergesi oldugundan soruyorlar, önceden hersey normal miydi, gerileme ne zaman basladi diye.
Tabii gerileme durumunda baska bir etken yoksa, yani kimi cocuk fazlasiyla tv tablete maruz birakildiginda, veya bir trauma yasadiginda, veya böyle baska bir durum yoksa.

Fazla tv nin önüne verdik cunku hic arkadasi yoktu

Benim gelisiminde sikinti yok dedigim nörolojik demek istedim

Bizimde yaklasik bir senedir kakasini tutuyor ama belirtileri hic yoktu 1 sene sonra belirtileri cikti otizme dair suan ileri derecede bagirsak sorunumuz var sık kaka yapma istegi ama zor yapma bizim doktorlar kanner sendromundan supheleniyorlar ama daha test ve tani konulmadi cok uzgunum kesinlikle tv yuzunden oldu yalniz arkadaslari yok actik hepsimdide kaka ve uyku sorunlari yuzunden kreşe gidemiyor Allah yardmcimiz olsun hergu tuvalet egitimi veriyorum bakalm inşallah düzelir

Bizim de uyku sorunu ayrıca var. Uyku ve tuavlet sorun olunca o gün seanslar da herşey de kriz yaşıyoruz. Ben 3 yaşından sonra likit melatonin verdim. Benim kızım da uykuya dalamama problemi var.

Mrh cocugunuz suanda nasıl

Kızımda bezli ancak bizim eğitmenimiz kreş şart dedi ve bugün bu tür çocuklara çok sıcak bakan bir kreşle görüştük eğitimi olmadığı günler 2 saat kreşe gidecek duruma göre süre azalabilir ya da artabilir. Siz de böyle başlayabilirsiniz şartlar müsaitse

@Zehaa
Anladim. Benim oglumdada vardi bagirsak sorunu, cocuk doktoru ilac yazmisti. Suya atilip limonata tadinda biseydi kakasini yumsatsin diye. Bir süre hergün kullandik. Iyi gelmisti. Uyku problemi en kötüsü... yillardir cektik ve hala var. Allah yardimciniz olsun.

Ben yurtdışında yaşıyorum burada çocukları sen farklisin sen okula gelme diye birsey yok ama malesef Türkiyede var.Kreş alışmasi icin 45 dk dan baslayarak zamani cogaltiyor normali 8 ila 12 arasi kreş egitimi ama biz 1 saat en fazla suan duruyoruz yalniz bir problemimiz basladi oğlumun kakasini iyi yapamamasi uyku düzenini bozdu kreşe yetisemiyor malesef.Geç uyaniyor biz dr terapi desteginide testi beklemeden terapi destek istiyoruz elbette beklemedeyiz geç olmadan etrafimiz bize soruyor nasil bize kiyiyorsunuz ben olsam sormazdim canimizi acitiyorlar sessiz kalin bir ya biz bir önümüze bakalm cocugumuzu iyi edelim herseyi aşariz belki ama insanimizin merakini bilip bilmeden fikirlerinden kurtulamayiz bu bilmisligi meraki aşamayiz.Ben iyiydim bugün bize sormalariyla canim baya sıkıldı.Insanlari aslinda takmiyorum oglumu dusunuyorum kimse umurumda degil cocugu oglumla yasit oldugu icin kiyaslamalar oluyor kendileri tani bile koymuslar masallah doktorlar daha iyi anlamislar.Biz istermiydik boyle olmasini valla hic kimse umurumda degil Allah bize bu derdi verdiyse bir bildigi vardir buda bizim sinavimiz dermanida verir insallah bir komsumuz vardi kizi rett sendromuydu babasi kizini hep bize gonderiyordu bende niye hep acaba diyordum megersem iyilesme umuduyla bir beklenti arkadasi yok belki sosyallesir umudu..kac yasinda olursa olsun aileler asla umudu kesmez bunu gördüm o anneyi simdi ne kadar iyi anliyorum zor arkadaslar ilginiz icin cok tesekkur ederim buraya gelip desteginizi almak kimseye konusamadigim bu durumumu icimi size dökmek beni rahatlatti ferahlatiyor icimi Allah sizlerden razi olsun

Tesekkur ederim bizde onun gibi birsey kullandik iyidi bir sure ama sonra ishal oldu devamli yaomak istiyordu bu istegi durduramiyordu bizdr biraktik karin agrisi oldumu arada agri kesmesi icin damla veriyoruz Allah hepimizin yardimcisi olsun insallah

Tehlikeyi bilmemesi otizm belirtilerden birisi baska neleri var onu bilirsek hangi otizm cesidi oldugunu anlariz belki otizmde degil ama olabilirde
Canm rehabilitasyona gidiyorum aftada 2gün oradaki çocuklar genelde atipik otizm.agır olan büyüklerde var tabi ama küçükler genelde atipik. Oglum da göz teması iyi komut almayok ismine bakma arada. Oyun oynama sınırlı. Ben saklanınca o buluyor çok seviniyor kahkahalarla oynuyoruz. Eli biyere skşsın öyle duruyo çok acıma olursa aglıo. Dışarıda gidiyor istediği yöne bana bakmıyo pek dışarıdan eve gelmek istemiyor. Dengesiz yürüme var buyuzden ergoterapi de aldırmam gerekio muş.acıktığını susasıgını belli etmiyo. Ben suyu gösteriyorum koşuyor alıo içiyo. Hangi biçimi otizm bilmiyorum konuşma yok buara biras farkındalığı arttığını düşünüyorum böyle canm hepimizin ki gecer inşallah

Kakasını tutan cocukları görünce yazmak istedim. Oğlum 6 yaşında ve bu kaka tutma olayindan cok cektim. Tuvalete kaka yapmak istemiyordu sadece kucuk tuvaletini yapiyordu. Hep bez taktirirdi. Ayakta yavas yavas. Zorlayamazdik. Zorla otursada yapmazdi.aglardi bagira bagira yer icinde kalirdi. Fitil kayisi suyu filan ise yaramiyordu.cunku kendisi tutuyordu. Su an anliyorum ki bi kere kabiz olsa poposu acisa bir daha aynı seyi yasamaktan korktugu icin yapmis bunlari.
Probiyotik ise yariyor hergun kakayapiyor. Tutmazsa yapar yani. Kabiz ve ishalede iyi geliyor.
Inanin 5 yasina kadar bu durumdaydik. Kaka gelince bezini getirirdi bana. Krese gidiyordu orda tutardi. Cok iyi tutuyordu 4 5 gun hatta bir hafta bazen daha fazla 10 gunu bile geciyodu. Ama bi gun inat ettim hic bez takmadim. Yok bitti bez dedim. Altina yap ya da tuvalete yap dedim. Altina kacirdi öğürdü agladi hep altina yapti. Alisti yapmaya. Sonra ben hep pis oluyo tuvalete yap diye gosterdim. Bayagi sürdü. Bir gun yapti tuvalete. Onca cabama ragmen babasi goturmus oturtmus ilk kez tuvelete babasiyla yapmis yani. :) Bir kac ay yine bi tuvelete bi altina derken en sonunda birakti altina yapmayi. 6 7 ay rahat surdu. Kararli olmadan olmuyo. he bir de beze de yapsa altinada yapsa gider kakayi tuvalete atardik gorsin bilsin yeri orasi diye.
Su an hala kabizlik sonrasi biz yapmak istememe durumu var. Poposuna zeytinyagi suruyorum yaparken kolay ciksin diye ama zorlayamiyorum. O kendi gidiyor artik. Zorlamayla olmuyo. Anlatiyorum o bir gun cesaretini toplayip yapiyor.
Insall size fikir vermisimdir. Ben cok cekmiatim ve etrafimda bi durumu yasayan yoktu.

Merhaba herkese geçmiş olsun öncelikle..
Benim oğlum 18 aylık bir ay önce teyzesi ismine dönüp bakmamasını farketti ve bizim serüvenimiz böyle başladı..
İlk önce kabullenemedim,çok ağladım,gece uykularım tamamen bitti..
İşyerimden izin aldım öğrendiğim günden buyana işe de gidemiyorum.
En iyi psikiyatristleri,çocuk nörologlarını araştırdım tek tek götürdüm,tüm testleri tahlilleri ve eeg sini çekip baktılar.
Size bir ay sonraki gelişimimizden bahsedeyim.
Bir aydır haftada 3 gün özel eğitim,2 gün duyu bütünleme ve 2 gün oyun etkinlik merkezine gidiyoruz.
Oğlumda sadece de de kelimesi vardı,şimdi ise dede baba gel ve tabi ağzı dolu dolu yakında diğerleride gelecek gibi..
Yemeğini biz yedirirdik şuan çatalla kaşıkla kendi tutup yemeyi öğrendi.
Suyu biberon dışında başka hiçbir şeyle içmezdi şuan bardaktanda içebliyor.
Konut alma sıfır dı,şimdi kapıyı kapat diyoruz kapatıyor,lego oynuyoruz artık toplayalım diyoruz eline legoyu veriyoruz at kutunun içine dediğimizde atıyor.
Başka odaya gidip sesleniyoruz saklandığımız yerden bizi buluyor..
Şuan aklıma gelenler bunlar..
Ben halâ iyimiyim değilim fakat o iyi oldukça bende iyi olucam inşallah

Bizim de nerdeyse 6 aydan beri tutma davranışı var maalesef. Çok zor bir durum bu süreçte tuvalet eğitimini erteledik. İnşallah sizin gibi düzlüğe çıkarım.

1ayda çok yol katetmişsiniz masallah doktorlar ne dedi peki tanıya

Bence üzülmeyin iyi olun 1 ayda bukadar yol almak cok güzel biz bazi seyler için aylarca uğraşıyoruz. Algida bazi çocuklar daha açık oluyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…