Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
kalem kullanimi icin neler yaptiniz?
Oglum kalemi avucuyla tutar karalama yapardi. Ogretmenimiz pastel boyalarin ucudan küçücük kır sadece onları ver dedi. Belli bir sure parmaginin ucunda kucucuk boyayi tuta tuta alisti. Sonradan normal kalem verince kalemi güzel tuttu. Tabi kalemi hic tutamiyorsa bilemem. Belki isinize yarar diye yazdim. El kaslari gelissin diye kucuk bir maşa ile nohut fasulye gibi seyleri bardaga doldurtturun. Ya da boncuk. Oyun hamuru oynasin. Bi de köpük oluyo yeni beyaz esya alirken kutudan cikar hani ona raptiye taktirdim. Bi bos taktiriyoduk bi de altina kalin bir kagit koyarak. Bu gibi seyler yapiliyor onlarda ise yarayabilir.

Merhabalar,
Uzun bir aradan sonra ben de yazmak istedim. Biz bu yıl birinci sınıfa başladık. Kreş + anaokulu 3 yıllık bir serüvenden sonra ilkokul yeni bir başlangıç bizim için… Ben heyecanlı ve kaygılıyım… Her gün içim pır pır ederek oğlumu okula bırakıyorum.. Akademik olarak değil ama sosyal anlamda sıkıntı yaşayacağımızı düşünüyorum. Okuldaki arkadaşları bıcır bıcır, cin gibiler, kıyasladığımda benim oğlum biraz sakin, biraz çekingen kalıyor. Sosyal anlamda etkileşime geçse de iletişimi ilk başlatan taraf olmayı pek tercih etmiyor ya da nasıl başlayacağını pek bilemiyor ya da yeni ortamı gözlemleyip alışmaya çalışıyor ben de bilmiyorum. Oğlum gün içinde okulda yaptıklarını, arkadaşlarını, öğretmenlerini, yediği yemeği, oynadığı oyunları vb. şeyleri sorduğumda anlatıyor, okulu sevdiğini söylüyor. Belki de büyüten benim. Ama geçmişte yaşadığımız o sıkıntılar, o gelgitler var ya işte onlar hala içimi acıtmaya devam ediyor.
Okula yaşadığımız süreçten bahsetmedik. En başından oğluma ön yargılı yaklaşılsın istemiyoruz. Bir şeyler fark edilecekse de zaman içinde okul tarafından fark edilmesini bekleyeceğiz. Ancak her okul çıkışı kaygı düzeyim yüksek olarak okula gidiyorum. Okulu nasıl geçti acaba, neler yaptı, üzüldü mü, sevindi mi, öğretmeni durumu fark etti mi soruları kafamda dönüp duruyor.
Gelişmeler oldukça ben de paylaşmaya devam edeceğim. Ben de bu sayfaları okuyarak, oğlumla yaşıt çocukları olan annelerle yazışarak çok şey öğrendim ve daha öğreneceğim şeyler olduğunu da biliyorum. Belki yaşadıklarımız ve yaşayacaklarımız henüz çok başında olan anneler için bir rehber olur.
Umarım hayat tüm çocuklar için sorunsuz ve güzel olur…

Oncelikle okul hayatiniza baslamissiniz hayirli olsun.simdi konuya gelelim ben sizin gecmis yazilarinizi okudum cocugunuzda konusma geriligi disinda pek bir durum goremedim yani her cocuk otizm belirtisi gosteriyor ama otizm olmuyor tabiki oglunuzu en iyi siz bilirsiniz ama ekolali yapmis her cocuk yapiyor teker dondermis her cocuk aglama krizlerine girmis 3 yas donemi her cocuk bu krizlere giriyor evet hayir pek kullanmamis eger siz evet hayiri cok kullanmadiysaniz cocugunuz da kullanmaz.biz anneler fazla irdeliyoruz.yine diyorum siz daha iyi bilirsiniz ama benim okudugum kadariyla tabi doktor degilim bu konuyu arastirmis bir anneyim sadece

iyi dilekleriniz için çok tşk ederim, kalem tutmak için biz herhangi aparat kullanamadık eve gelen öğretmenimiz yazdıra çizdire öğretti aslında çokta istediğim gibi tutmuyor ama yazısı güzel ama çok yavaş yazıyor. Kalın keçeli kalemlerle başladık, sonra kalın kurşun kuru boyalara geçtik. keçeliler kaydığı için çok güç gerektirmiyor sanırım mantığı bu olmalı.
oğlum 75 aylık şuanda , 72 aydan sonra okul zorunlu ,

Merhaba, oglunuzun bir tanisi var mi? Benim oglum da 4 yasinda. Her seyi soyluyor, her dedigimi yapıyor. Ama tuhaf bir tutukluk var hala. Biz de su zamana kadar otizme işaret eden tum belirtileri yasadik. Hepsini astik cok sukur. Ama anlayamıyorum... Mesela cocuklara anlamsizca satasiyor, ates gucu su gücü diye kendince ates ediyor... Ya da alakasizca bir grup oyun oynayan cocuga "merhaba, ne oynuyorsunuz?" diyor, parktaki herhangi kadinin yanina gidip konusmaya çalışıyor. Oglumun durumunu anlayamıyorum bir türlü... Bunlari yasayan var mi arkadaslar? Bana yardımcı olabilecek birileri olursa cok sevinirim.

Doktora goturun.belki dehb vardir.bide parktakilerle konusmaya calismasi guzel bisey degilmi

Doktora goturun.belki dehb vardir.bide parktakilerle konusmaya calismasi guzel bisey degilmi

Canim butun bunlari anlamsizca yapiyor. Parkta bir cocuk babasiyla oyun oynuyor, gidip zorla aralarina giriyor ya da mesela geçen gun yanimizda yuruyen bir adama "merhaba, nereye gidiyorsunuz?" dedi durduk yere. Cocuklarla oyun oynuyor ama bazen onu yakaliyorlar sanip kahkaha atarak kaciyor.

2,5 senedir doktor takibindeyiz. OSB'nin kirintilari kalmis diyor doktorlar. 2 yil sonra ne duzeye gelecegiz hic bilemiyorum... Bu yasadiklarimiz normal gelisim gosteren cocuklarda da olabilir mi acaba? Tek dileğim Otizm'den kaynaklanmiyor olmasi... Hepiniz gibi bu surec beni inanılmaz yipratti...

Insallah otizmle ilgili degildir ve normaldir.siz nasil geriliyorsunuz degilmi o anlarda birileri anormal oldugunu soyleyecek diye.peki o hareketleri yaparken baskalarina anormal gibi geliyormu

Insallah otizmle ilgili degildir ve normaldir.siz nasil geriliyorsunuz degilmi o anlarda birileri anormal oldugunu soyleyecek diye.peki o hareketleri yaparken baskalarina anormal gibi geliyormu

Ben cok agir anksiyete ile bogusuyorum. İnsanların kucucuk bakisi bile beni öldürüyor artik. Birisi bir sey anlayacak, bir sey soracak diye insanlarin arasina girmek bile istemiyorum.

Konusmaya calistigi yetiskinler cok cana yakin oldugunu dusunuyor. Satastigi icin akranlari tarafindan ise pek sevilmiyor. "su cocuk cok yaramaz, su cocuk surekli bize satasiyor" diye sikayet ediliyor. Yani cok normal bulundugu soylenemez.

aynen bende ilac ve terapi goruyorum suan oglumda sorun yok benim evhamlarimdi belki insallah oyledir.bu arad cok anormalde gorunmuyor oglum neden yapiyorsun dediginde ne diyor peki.

Bence size öyle geliyo her çocuk tuhaf şeyler yapiyo zaten.. biraz da takinti yapmissiniz ben gibi.. aslında bı bıraksak çok rahatlicazda.. geçen parkta 12 yaşlarında çocuğu normal kadın var küçükken şüphelenmeye başladım hala ara ara acaba diyorum diyor :)) otizmli olsa hiç konusurmu yabancılarla.. belki çok toplum içine cikmiyosa bazı durumlarda nasıl davranacağını bilmiyodur

aynen bende ilac ve terapi goruyorum suan oglumda sorun yok benim evhamlarimdi belki insallah oyledir.bu arad cok anormalde gorunmuyor oglum neden yapiyorsun dediginde ne diyor peki.

Nedenli nicinli sorular biraz zorluyor oglumu, net bir yorum alamam sanirim.
Sizin oglunuz kac yasinda? Hicbir sorunu kalmadi mi gerçekten?
Evet toplum icinde nasil davranacağını kesinlikle bilmiyor. Bundan eminim. Dediginiz gibi ben bu konuda cok hassas oldugum icin belki de her hareketini anormal buluyorum. Disarida kimseye soramıyorum, belki burada birileri yardimci olur diye dusundum. Butun bu yasadiklarimizin geçeceğini duymaya o kadar ihtiyacim var ki...

vermelho- ben okbliyim cocuga taktim kafayi o yuzden sanirim her hareketini otizme yordum ama dikkat edince bunlari normal cocuklarin yaptiginida farkettim bizde dil gelisimi hic gecikmedi gelisim asamalari normaldi sadece goz temasi mssela benimle konusurken kolyeme bakarak konusuyor bazn baskalarinada oyle yapiyor.bazen goz temasi kuruyor bazende kiyafetteki bir ayrintiya bakarak konusuyor suan 3 yasinda bode bu ara benim tabagimdan yedi kiyameti kopariyor benim oyuncagimi elledi diye agliyor bu sinirimi bozmaya basladi artik

Ee o zamn sosyal ortam bulmanız lazım o sebebten tutukdur oğlunuz. Bı de siz kreşe neden devam etmediniz ki artık bişey duymaktan korkmasak iyi olacak. Hem otizme dair bı belirti yok ki oglunuzda. Anlattığımız şikayetler insan içinde nasıl davrandığını bilmedigini göstermekte zaten otizm belirtileri degilki bu saydıklarıniz. Göz teması konuşma adına bakma çocukla oynama varsa otizmde söz edilmez ki

Doktorlar oyle dusunmuyor. Sandığımızdan daha buyuk bir kapsamda degerlendiriliyor Otizm. Bu aralar zaten goz temasi da azaldi... Anaokuluna başlattım. Daha once anaokulu deneyiminiz oldu mu? Olumlu etkiler yaratir diye umuyorum...

Gelisim basamaklari normal ilerlediyse siz neden kendinizi bu kadar yiprattiniz? Gos temasi konusunda su anda ayni durumdayiz. Maalesef zorla baktiriyorum. Allah hepimizin yardimcisi olsun...

Merhaba kızım 3,5 yaşında ve 2 aydır terapi görüyor. Daha önce yazmıştım, gelişmeleri paylaşmak istedim. Tanımız atipik otizm. Doktorumuz umutlu olduğunu akranlarını yakalayabileceğini ancak bunun uzun bir süreç olduğunu (1-2 yıl)söylüyor. Göz teması arttı. Akranlarına ilgisi de arttı. Parmakla işaret etmeyi öğrendi. Ver diyor. Ancak konuşma açılmadı. Anne-baba bile demiyor. Nesnelerin/hayvanların ismini biliyor. “Bu ne?” Diye sorarsanız elma der. Ama canı isteyince elma diye istemez/isteyemez. Yerinde kullandığı sosyal bir dil yok. İki kelimeli cümlesi hiç yok. Komutları anlıyor yapıyor. Ama kendisi konuşmuyor. Bizim genel durumumuz bu şekilde...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…