Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Otizm atlatilmiyor maalesef, iyilesen sadece otizmin getirdigi davranis bozukluklari oluyor.
Biri gidiyor biri geliyir, egitimle bu bozukluklar minimuma indiriliyor.
Bence dili cözülür , biraz daha zamana birakin.

İtme dökme hareketleri azaldı bitmedi henüz.
Sanki hayata daha odaklanmış gibi. Gayretli. . İlaç çok zor bi karardı ama başladım artık doktorumuzun dediği gibi devam edicez. Çok şükür yan etki görmedik.
Yanlış anlaşılmasın Kimseye ilaç tavsiye etmiyorum . Hala da korkuyorum herkesin duasını bekliyorum. Bende bütün çocuklarımıza dua ediyorum. Ama doktorumuza güvendik bi doktora da extradan sorduk.....

Merhaba ilacı yavaslatıp kesme kararı aldık. 15. Gün doktorumuz yeterınce fayda görmediğimizi düşündü ve biraz korkuları oldu. Mesela herzaman kaydıgı yukseklıktekı kaydıraktan korkmak gibi. Şuan azaltarak kesiyoruz.
Hayırlısı olsun. Ben hep bi ilac içse bitse gözüyle baktıgım için biraz hayal kırıklığı oldu .

Bıde yerlerı döndürme makinesinden bahsediyordu galiba başı dönmüş olabilir mi bilmiyorum.

Gecen gün düğün fotoğraflarımı çıkardım 1.5 yaşındaki kızım anne baba diye bizi gösterirken oğlum ‘anne o klima mı ‘ diye arkamızdaki klimayı gösterdi . 😞

Merhaba ilacı yavaslatıp kesme kararı aldık. 15. Gün doktorumuz yeterınce fayda görmediğimizi düşündü ve biraz korkuları oldu. Mesela herzaman kaydıgı yukseklıktekı kaydıraktan korkmak gibi. Şuan azaltarak kesiyoruz.
Hayırlısı olsun. Ben hep bi ilac içse bitse gözüyle baktıgım için biraz hayal kırıklığı oldu .

Bıde yerlerı döndürme makinesinden bahsediyordu galiba başı dönmüş olabilir mi bilmiyorum.

Gecen gün düğün fotoğraflarımı çıkardım 1.5 yaşındaki kızım anne baba diye bizi gösterirken oğlum ‘anne o klima mı ‘ diye arkamızdaki klimayı gösterdi . 😞
Hangi ilacı kullandığını zı sorBilirmiyim

Merhaba 28 aylık bir oglum var 20 aylıkken bir farklılık olduğu anladım yani ismine bakmıyo surekli TV izliyordu göz teması vardı ama Sınırlı çoçuk psikiyatri doktorları götürdüm bulgular var ama 3 ay kreş dedi gönderdim artı doktor istemeden 2 ay özel egitim aldırdım suan konuşmaya basladı 50 ye yakın kelimemiz var her duyduğunu söyleme çalısıyor sosyal açıdan abi ve kardeşi iyi oyun oynuyo 6 aylık kardeşini çok kıskanıyor çöpe at yastığını getir kıyafetini giy ayakkabılarını giy anlıyor böyle komutları kolay olanları dişarda Bi çoçuk görünce ona sarılıyor elini tutuyo ama her çoçuga degil bay bay yapar iyi günler der çak yapar şarkılara mırıldanarak eşlık eder daha birçok şey ama doktorumuz özel egitim alsın diyor gerek varmı burda tecrübeli annelere sormak istiyorum ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

15 gunde bir dr nasil faydasini gormeyipte ilaci biraktirma karari aldi ilginc. He bana kalirsa zaten hic ilac kullanilmamaliki bahsettiginiz ilac cok etkili bir ilac.onceki mesajlarimdan da gormusunuzdur zatende.cocugunuz icin hayirlisi olmus ama ben dr da takildim. Ilaca baslattiripta 15 gunde bitirme karari almasi!! psikilojik ilaclar ole agri kesici deilki hemen etksi var devam yada etkisi yok keselim olsun. Bence drunuzu biraz sorgulayin.belki alternatif gidiyorsunuzdur muhakak ama gitmiyirsaniz da baska biriniede götürün.
Cocugunuzun ilgisini klima cekmistir belki nolcak ki onu göstermiştir ne var ki bunda

Hangi ilacı kullandığını zı sorBilirmiyim

Risperdal

15 gunde bir dr nasil faydasini gormeyipte ilaci biraktirma karari aldi ilginc. He bana kalirsa zaten hic ilac kullanilmamaliki bahsettiginiz ilac cok....

Doktorumuz Prof. Fatih ünal ve bence çok değerli bir doktordur. Doktor seçimi sizlere kalmış . Evet aynen yazdığım gibi oldu. 15 günde karar verdi. Ben çok yazan biri değilim fakat değerli bir deneyim olduğunu düşünüp yazmıştım.
Bugun zor bir gün geçirdiğim içindir mi bilemiyorum ama yazış tarzınız biraz rahatsız edici geldi..sanki hangi doktor diye sormanız uydurma olay anlattığımı mı ima etmekti acaba? Bundan ne gibi bir çıkarım olabilir ..

Klimayı göstermesinden annesinin endişesini anlayabiliyorum çünkü hala dönen nesnelere ilgisi var bizde de olduğu gibi:KK43: çok mu önemli ?onu zaman gösterecek sanırım. Ben uzman değilim ama düşüncem şu; bir tanı ancak çocuk kendi kendine oyun kurup, iletişime geçince ortadan kalkıyor. Yoksa çocuk takıntı vs sen dolayı sosyalleşemiyor. Ama yılmamak havlu atmamak gerekiyor. Biz evladımızdan ümidi kesersek kimse onu bizim gibi saramaz.

Merhaba 28 aylık bir oglum var 20 aylıkken bir farklılık olduğu anladım yani ismine bakmıyo surekli TV izliyordu göz teması vardı ama Sınırlı çoçuk psikiyatri doktorları götürdüm bulgular var ama 3 ay kreş dedi gönderdim artı doktor istemeden 2 ay özel egitim aldırdım suan konuşmaya basladı 50 ye yakın kelimemiz var her duyduğunu söyleme çalısıyor sosyal açıdan abi ve kardeşi iyi oyun oynuyo 6 aylık kardeşini çok kıskanıyor çöpe at yastığını getir kıyafetini giy ayakkabılarını giy anlıyor böyle komutları kolay olanları dişarda Bi çoçuk görünce ona sarılıyor elini tutuyo ama her çoçuga degil bay bay yapar iyi günler der çak yapar şarkılara mırıldanarak eşlık eder daha birçok şey ama doktorumuz özel egitim alsın diyor gerek varmı burda tecrübeli annelere sormak istiyorum ilginiz için şimdiden teşekkür ederim
Size naçizane tavsiyem lütfen o televizyonu kapatın, daha da açmayın hiçbir şey yapmazsa uyaran eksikliği ya da dikkat eksikliği yapıyor. Anneler hisseder derim hep eğer bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünüyorsanız, öyledir. Eğitim aldırın, en fazla paranız gider ama aldırılmayan eğitim, ki inşallah bir şeyi yoktur, pişmanlık olarak geri dönüyor. Zaten yaşı küçük olduğu için çok çabuk cevap verecektir.

Size naçizane tavsiyem lütfen o televizyonu kapatın, daha da açmayın hiçbir şey yapmazsa uyaran eksikliği ya da dikkat eksikliği yapıyor. Anneler hisseder derim hep eğer bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünüyorsanız, öyledir. Eğitim aldırın, en fazla paranız gider ama aldırılmayan eğitim, ki inşallah bir şeyi yoktur, pişmanlık olarak geri dönüyor. Zaten yaşı küçük olduğu için çok çabuk cevap verecektir.
Şu anda kreşe gidiyor bakalım özel eğitim konusunda kararsız kaldım ama göndereceğim bugün ikili cümle kurmaya başladık

15 gunde bir dr nasil faydasini gormeyipte ilaci biraktirma karari aldi ilginc. He bana kalirsa zaten hic ilac kullanilmamaliki bahsettiginiz ilac cok etkili bir ilac.onceki mesajlarimdan da gormusunuzdur zatende.cocugunuz icin hayirlisi olmus ama ben dr da takildim. Ilaca baslattiripta 15 gunde bitirme karari almasi!! psikilojik ilaclar ole agri kesici deilki hemen etksi var devam yada etkisi yok keselim olsun. Bence drunuzu biraz sorgulayin.belki alternatif gidiyorsunuzdur muhakak ama gitmiyirsaniz da baska biriniede götürün.
Cocugunuzun ilgisini klima cekmistir belki nolcak ki onu göstermiştir ne var ki bunda
Yanlis yonlendirmek istemiyorum ama her sozunuze katiliyorum olabilir klima ilgisini cekiyordur bence otizmde once iletisime bakilmali ben bakiyorum her cocuga atipik teshisi koyulmus gibi belki uyaran eksikligiydi gelisiminin geri oldugu donem sonra duzeldo cogu cocuk yanlis teshis gibi geliyor yada benim goturdugum doktorlar fazla iyimser ben kendimi kandiriyorum

Risperdal

Doktorumuz Prof. Fatih ünal ve bence çok değerli bir doktordur. Doktor seçimi sizlere kalmış . Evet aynen yazdığım gibi oldu. 15 günde karar verdi. Ben çok yazan biri değilim fakat değerli bir deneyim olduğunu düşünüp yazmıştım.
Bugun zor bir gün geçirdiğim içindir mi bilemiyorum ama yazış tarzınız biraz rahatsız edici geldi..sanki hangi doktor diye sormanız uydurma olay anlattığımı mı ima etmekti acaba? Bundan ne gibi bir çıkarım olabilir ..
Kesinlikle siz yanlis anlıyorsunuz. Yavrularimiz hakkinda kim uydurma bir sey yazipta heleki bole bir konuda burda vakit harcar. (Bunu boyke soylemeniz bana bunu dusundurdu asil,aklimda hic ole bir sey yoktu)
Tabiki herkezin dusuncesine kendine ,herkezin doktor secimi kendine.bende burda fikrimi beyan ettim.
15 gunde boyle bir ilaci kullandiirp ta biraktirmak bana cok farkli seyler dusundurdu dr hakkinda.elbette gitmisinizdir baska dr ama ben her zaman farkli dr lara gosterme taraftariyim. (konu ,hastalik ne olursa olsun)
Kendimde tr de en ünlü doktordan normal ozel yerlerden farkli gorus alip.devllette normal devlet hastnesinden ,ruh hastanesine kadar götürdüm (he belkide benimkide bir hastalik ama soz konusu yavrum olunca) sadece bir tanesi ilac olabilecegini oda hic gerek olmadigini en son ihtimal olabilecegibi soyledi. Ve yine belirtiyorum herkezin durumu tabiki farkli olabilir ilac tabiki gerekebilir ama bahsedilen ilac en buyuk yan etkilere sahip helede uzun dönemde kullanimi cok daha felakete surukleyici. Normal sartlarda bile psikolik ilac ole 15 gunde baslatilip birakilacak bir ilac türü deildir.
He neyse taktir sizin.yavrunuz sizin.siz daha iyi bilirsiniz tabiki. Ama ne yapiliyorsa kim ne yapiyorsa nacizane tavsiyem iyi arastirilmali.
Klimadada donen bir sey mi varki niye donen seylerde ilgisini cekio ile bagdastirilmis. Cocugun dikkatini cekmistir gostermistir.

Yanlis yonlendirmek istemiyorum ama her sozunuze katiliyorum olabilir klima ilgisini cekiyordur bence otizmde once iletisime bakilmali ben bakiyorum her cocuga atipik teshisi koyulmus gibi belki uyaran eksikligiydi gelisiminin geri oldugu donem sonra duzeldo cogu cocuk yanlis teshis gibi geliyor yada benim goturdugum doktorlar fazla iyimser ben kendimi kandiriyorum
Artik biraz bende bu isin ticari boyuta kactigini dediginiz gibi cocuga her seye otizm yaftasi yapistirildigi Böylece bir sektör yaratildigini düşünüyorum (tabiki gercek olanlar baska gercek rahatsizligi olana elbette bir sey diyemem)
Her cocugun huyu suyu farklı. Malesef tv tablet cok etkiliyor butun alicilarini kapatıyor.

S sheetan bana kalırsa siz bı kac Dr daha gidin tek Dr la kalmayın bende de şüphe uyandırdı doktorunuzun ilaca hemen başlatıp biraktirmasi.. bu yaşta bu kadar güzel derdini anlatabilmesi ramda ki öğretmenlerin biseyi yok demesi.. sizin kesinlikle 2 farklı Dr a daha gitmelisiniz

🧿 maşallah o zaman ne güzel 👍 büyük ihtimalle değişecektir sevindim
Ben çocuğum da bir şey olduğunu zannetmiyorum zaten çok televizyon izlediği onun etkisi Yoksa yani 6 ayda bu kadar ilerleyemez zannetmiyorum otizm olan bir çocuk şimdi Gözde hastalık otizm yanlış tanı yanlış ilaçlar çocukların muaf ediyoruz Bizim de doktora ne anlattınız çok önemli sonuçta bizim sözlerimize yola çıkıyorlar çocuğumuz da olan Ufacık şeyleri çok büyütmemek gerekiyor bence çocuk dönen nesnelere ilgi duyar bazen ismine bakmaya bilir elinde bir oyuncağı varsa göz teması kurmaz oyuncağı ile ilgilenir Ben de başlarda çok korkmuştum otizm diye ama değilmiş çok şükür Allah bizi yavrularımız la sınamasın bütün hasta çocuklarımıza da şifa versin

Merhaba, oglunuzun bir tanisi var mi? Benim oglum da 4 yasinda. Her seyi soyluyor, her dedigimi yapıyor. Ama tuhaf bir tutukluk var hala. Biz de su zamana kadar otizme işaret eden tum belirtileri yasadik. Hepsini astik cok sukur. Ama anlayamıyorum... Mesela cocuklara anlamsizca satasiyor, ates gucu su gücü diye kendince ates ediyor... Ya da alakasizca bir grup oyun oynayan cocuga "merhaba, ne oynuyorsunuz?" diyor, parktaki herhangi kadinin yanina gidip konusmaya çalışıyor. Oglumun durumunu anlayamıyorum bir türlü... Bunlari yasayan var mi arkadaslar? Bana yardımcı olabilecek birileri olursa cok sevinirim.
Çocuğunuzun şimdiki durumu nasıl benim oğlumla davranışlari çok benziyor

X