Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Oğlum 4.5 yaşında öğretmeni özel eğitim alması gerektiğini söyledi...doktorda Rapor vermiyor almadan ben nereye gidip ne diyeceğim çok üzgün ve şaşırmış durumdayim

Vah vah ki ne vah vah yandık desenize günümüz anneleri! 10 dk da otizm teşhisi koyan drlar bitti şimdi işine gelmeyen çocuğu özel eğitime gönder diyen öğretmenler türedi. Bı de internet karistiran anneler var ki onları hiç sormayın aha benimle göz teması kurmadi otizmli çocuğun diyenler var. Allah hayr etsin sonumuzu dikkat eksikkigiyle otizm karistiralmasi bunlar. vermelho- senin bu anlattığım davranışlar geçen sene tanıdığım çocukta vardı saçma sapan konusuyo diyodu babanesi bı tuhaf bu çocuk diyodu. Noldu şimdi bı sene anaokuluna gidince o saçma konuşmalar kayboldu pes etmeyin anneler gonderin. Paralı kreşe gonderseniz bakın bakalım o öğretmenler bişey var diyomu.. yine diyorum vah vah halimize!!!

İnşallah soylediginiz gibi tum bunlar kuruntudan ibarettir. Maalesef devlet okullarında öğretmenler sorun yaratan cocukla ugrasmak istemiyor. Hem aileler hem de ogretmenler icin cok yipratici bir surec... Henüz iki haftada darmadagin oldum kendi adima.

Öğretmen kalabalıkta yeterli olamayacağını söyledi bire bir ilgi terapi daha etkili olurmuş ama bende kendi kendime terapisti nereden bulacağım

Sizin oglunuzun sorunu nedir?

Genel olarak birşey yok gibi biraz hareketli el kasları çok zayıf önüne kağıt koyarsan boyamaz ama elinden tutup gösterirsen birşeyler yapmaya çabalar... Ama öğrtmene göre sorunlu biri

Genel olarak birşey yok gibi biraz hareketli el kasları çok zayıf önüne kağıt koyarsan boyamaz ama elinden tutup gösterirsen birşeyler yapmaya çabalar... Ama öğrtmene göre sorunlu biri
Daha önce otizm belirtileri varmıydı varsa ne boyutdaydı 2 yaşındayken nasıldı mesajla konuşması ne zaman başladı ilk çümlelerini nezaman kurdu

Merhabalar 3 yasinda atipik otizmli hic konuşmayan oglum var
Tuvalet egitimini çocuklarınıza nasil verdiniz lutfen yardımcı olun bana

Valla benimki 5,5 yaşında öğrendi. Geç öğreniyor bizimkiler. Fikir veremiyorum Allah yardımcın olsun demeye geldim....

Ben yeni başladım başarılımıyım bilmiyorum. Ama belki faydası olur dıye yazıyorum.
Bulunduğum yer çok sıcak hala . Kışı da hafif geçiyor. Siz soğuk bir yerdeyseniz acaba ertelesenız mı yaza bilemedim. 3.5 yaşız. Konuşuyor ama net anlaşılır değil.

Ama ön hazırlığım var 6 aydır bahsediyordum. Stressiz tuvalet eğitimi diye bir kitap var güzel ben faydalandım.
Eğitimin en uzun kısmı çocuklarımızı ve kendimizi hazırlamak diyorlar . Yani ön hazırlık.
Artık tuvaletten bahsediyoruz. Saklanarak tuvaletini yapıyorsa tebrik ediyoruz. Benimki saklanarak yapmıyordu. Saklanarak yapması için bi köşe belirledik koltuğun arkası (aynı teonun kitabındaki gibi ) orda yap koş koş diyorduk. Bizim tuvaletimiz gelince Tuvalete gidiyorum beklermisin çişim geldi de gitmem gerek diyoruz haber veriyoruz . Parkta oynarken giden biri olursa belki çişi gelmiştir diyebiliriz. Bebekler ve oyuncaklarda oyun oynarken bazen çiş yapsın şurası da şakacıktan tuvaletmiş çok çişi gelmiş diye oyunlar. Çok sıkmadan bilinçlendirmek için.
Oyun hamurundan klozet yapıp içine diğer hamur parçalarından şakacıktan çişler kakalar yaptık . Sifon çekmeyi bazısı sever bazısı sesten korkarmış bizimki seviyodu arada çektiriyordum . Sonra lazımlık aldık onu misafirlere falan gösterdik sevdik ilk başta beziyle merak edince oturtup sonra aa çiş olmuş şakacıktan hadi dökelim çişi hadi sifonu çek diyip sifon çektiriyordum. Gece uyuyunca bez bağlıyorum hala gece çişe kaldırmıyorum sabah kalkar kalkmaz lazımlığa gidibce bezi çıkarıyorum . Bahçede çiş gelince ağaçları suluyoruz.
Kaçırmamız da oldu yapmak istememiz de bi ara üst değiştirmek bile istemedi . ilk başta damla çikolatadan ödül verdim. Çikolata vs zararlı ama damla çikolata artık minicik diye düşündüm. Hala tam çişim var demiyor saatte bir götürünce yapıyor.

Geç olsun güç olmasın çevremiz daha bez mi bağlıyorsun diye sıkıştırıyor akrabalarımız tuvaleti annenın bir basarısızlıgı gıbı goruyor olabılır ama boşverin en önemlisi çocuğunuz hazır mı . Saklanarak tuvaletini yapma ara sıra bezin kuru kalması vs gibi kriterleri taşıyor mu.

Yazıldığı gibi değildi çok zordu.Hala bizim süreç devam ediyor. Kendimizi zora hazırlayalım ama hepsi öğreniyor merak etme. Geçiyor öğreniyorlar inşallah Allah yardınız olsun. Onlar için de zor yavrularımız zaten normal çocuklar için bile zor bizimkiler için kat kat zor. Kızmayalım çok fazla da tuvalete önem vermeyelim . Yani tuvalet bizim için önemli değil. Çocuk için önemli olduğunu hissettirelim bak sen büyüdün tuvalete gidiyorsun bebek değilsin gibi.bez de rahatsız ediyordu zaten hatta sızıyordu bazen iyiki kurtulduk diyelim .

Allah yardımcımız olsun

Son düzenleme:
Valla benimki 5,5 yaşında öğrendi. Geç öğreniyor bizimkiler. Fikir veremiyorum Allah yardımcın olsun demeye geldim....
Özel eğitime gidiyor mu? Bizde özel eğitim hocası çok ilgileniyordu. Bak benim tuvaletim geldi hadi gel beraber yapalım falan diye tuvalete götürüyordu. Benim büyük oğlum da geç konuştu muhtemelen asperger o da. O da başka çocukları tuvalete girerken görüp taklit ederek öğrendi. Neyse küçüğüm yani otizmli olan bu yöntemlerden öğrenemedi
Kreşte bi olay yaşamış aslında basit bi şey hocanın haberi bile yok. Ama bu hocanın yüksek ses tonundan etkilenmiş. Günlerce dışarı çıkamadı korkudan. Aldık kreşten tabii....
Neyse ben de çalışıyorum evde bakıcı var yaş olmuş 5,5.Bakıcısı demiş ki tuvalete yapmazsan çişini doğru okula gidersin. O gün bu gün öğrendi hem de gece gündüz artık çok büyümüştü ondan mı bilmiyorum . Allah yardım etti sizin de yardımcınız olsun inşallah....

Merhabalar 3 yasinda atipik otizmli hic konuşmayan oglum var
Tuvalet egitimini çocuklarınıza nasil verdiniz lutfen yardımcı olun bana
ben 3 yas 3 aylikken ogretmistim. cok ugrastim once defalarca oturtup cisini kakasini tuvalete yaptirmaya ugrastim. sonrasinda ben tutunca yapiyordu ama soylemiyordu.
oglum mukemmeliyetciydi, altindaki butun camasirlari cikardim. uzeirne uzun bi tisort giydirdim. lazimligi ortaya koydum.
haliya yere fln yapmamak icin kostu oturdu cisi kakasi geldikce.
3 4 gun ciplak kaldi alti boyle. ic camasiri bile olsa altina yapiyordu. sonra ic camasiri olmadan bol esofman falan giydirdim kendi kolayca indirebilecegi. boylelikle ogrendi.

Teşekkür ediyorum mukemmeliyetci tarafi benim ogluma benziyor umarım bende sizin gibi ogretebilirim

Teşekkür ediyorum mukemmeliyetci tarafi benim ogluma benziyor umarım bende sizin gibi ogretebilirim
bazen otizmlilerde tuvalet egitimi normal gelisen cocuklardan bile kolay oluyor.
kizim 4.5 yasinda hala cisini altina kaciriyor zaman zaman. geceleri de bezliyorum
oglum masallah ogrendikten sonra hemen hic kaza yapmadi, geceleri de kuru (masallah, ne zaman iyi bisey desem tersi olur )

Masallah 40bin kere
Oğlunuz konuşmasi nasil peki sifir konusmayla nasil ogretilir oglum herseyi parmagini gostererek talep ediyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…