Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
cilek31 bende çok üzüldüm eşinin tutumunu hiç doğru bulmadım ama imtihandayiz iste. cilek31 yabancılarla iletişime gecmiyo yazmissiniz göz teması nasıl peki yabancılarla 3 yaşındayken nasıldı merak ettim kızıma benzettim

Goz teması var su anda 3 yaşındaykende vardi ama daha azdi tabi.yabancilatla konusmasi yine az ama artik sanırım huyu oldugunu kabullendim gibi konusmuyor cunku.evde yada bizimle hic bir problem yok ama baskalariyla konusmuyor cani isterse yada biz tesvik edersek konusuyor

Allah hepimizin yardımcısı olur inşallah tesvikle konuşuyorsa sizinle sorun yoksa sadece utangacmi acaba
ilk 2 yasinda goturdugumuz psikolog otizm dedi o andan beri dunyam yikildu her seyden bir mana cikarttim (halada oyleyim)daha sinra kresteede ayni seyleri soylediler tabi teshis deilde bir sikinti oldugunu.tv tabiki kapandi ,5 dk bile bos birakmayip ilgilenebildigimiz kadar ilgilendik kaliteli bir sekilde.sonra cok şükür azaldi ama yasitlarindan geri.ardindan goturdugumuz spikiyattistler devlettede ozeldede gitmedigimiz yer kalmadi.otizm olmadığını mizac huy olabileceğini muhtemelen uyaran eksikligi oldugunu söylediler. Bencede yasitlarindan geri. Seneye normal okula basliycak artik mecburen.orda nasil olucak korkuyorum

Insallah iyi bir öğretmene denk gelirse açılır çocuğunuz okula baslayacaksa başta öğretmene bisey söylemeyin bırakın ogretmen çocuğunuzu tanısın belkide hiç bir sorunu kalmayacak

Benim kızım da 3 yaşında yabancılarla göz teması az yani işine gelince onlarla da guzel kuruyo baya ama mesela bugün parkta başka çocuğun bisikletini hemen binmek istedi çocuğun annesi de biseyler dedi ama kızım hiç oralı olmadı tuhaf gorunuyo göz teması kurmayinca da.. bu olaydan 15 dk öncede bı çocukla baya oynadı göz teması kurdu ama yine annesiyle kurmasdi yani bu ara biraz çocuklarla kurmaya başladı ama yetişkinlerle işine gelirse.. ama birisi hişt dese sert hemenbakiyo.. böyle anlatınca göz teması iyi gibi ama asla değil işind gelince kuruyo hep

Insallah iyi bir öğretmene denk gelirse açılır çocuğunuz okula baslayacaksa başta öğretmene bisey söylemeyin bırakın ogretmen çocuğunuzu tanısın belkide hiç bir sorunu kalmayacak
isallah iyi birine denk gelir isallah Allah iyi insanlarla karsilastirsin hepimizin yavrularini
evetbizimde ole isine geldimi bakar eder isine gelmedimi sallamaz hiç

Arkadaşlar merhaba 18 aylık bir oğlum var stereotip hareketler sergilemeye başladı kendi etrafında dönme kafasını sallama bir elini çevirme gibi ama onun dışında anne baba mama çiş diyor işaret parmağını kullanıyor ismine genelde bakıyor göz temasımız iyi yabancılarla da iyi çocukları çok sever otur yat kalk al ver getir götür su ver bezini çöpe at terliklerini getir gibi komutları anlıyor bıcı bıcı yapalım dediğimde banyoya gidiyor yemek yiyelim dediğim de mutfağa gidiyor kapıyı aç kapat dediğimde yapıyor yat dediğimde yastığını getiriyor emziğini işaret ediyor yemeğini kendi yiyebiliyor vs yani kısacası bu hareketleri beni çok endişelendiriyor çocuk Psikiyatrisine randevu aldım ama daha var içim içimi yiyor lütfen bana bir akıl verin bu hareketler otizim olduğu için midir?

isallah iyi birine denk gelir isallah Allah iyi insanlarla karsilastirsin hepimizin yavrularini
evetbizimde ole isine geldimi bakar eder isine gelmedimi sallamaz hiç
Sizin kızınız tam olarak nasıl bilmiyorum ama bugün gezmeye gittik arkadaşlarla ordaki çocukla baya oynadılar faln iki kadın vardı onlarla nerdeyse hiç göz teması kurması sordujlarina cevap vermedi.. genel olarak ev içi iyi kuruyo göz temasını ama yabancılarla çok keyfine göre bu ara kendinden küçük çocuklarla biraz daha kuruyo gibi.. 3-4 kelimelik cümle kuruyo ama muhabbet edemiyo daha çok basit sorulara cevap verebiliyo.. utanacigini bildiği için göz teması kurmuyo gibi goze bakmak kızım için zor geliyo ne bilim ya kafam karosiyo devamlı dün 3 yaş kontrolünde hemşire iyi dedi gelişimi algısı açık dedi bı kaç renk sordu LEGO takalimmi dedi sadece.. göz teması kurabilsin utanmasin diye bak teyzenin gözleri hangi renk diye sorunca bakmaya calisiyo utana sikila göz teması karakteri gibi sanki işine gelince kurabiliyor çünkü 3-5 saniye kadar

Merhabalar,
Kimseyi endiselendirmek istemem yazdigim seyle, sadece sunu söylemek istiyorum: esim ve aileside oglum icin, isine gelince bakiyor, yapiyor vesaire’ derler. Fakat ben hic öyle düsünmedim. Ilgisini yakalarsaniz yapiyor, ediyor.
Ve bizim terapistimiz bana: isine gelmesi diye birsey yok, cocuklar bildiklerini göstermeyi severler demisti. Aklimada yatti.

Oğlum da bildiğini göstermiyor hatta çok iyi bildiği bir şeyi yabancıyı geçtim halasının yanında bile bilmiyormuş unutmuş gibi yapıyor . Özellikle rahat oynasın diye en sevdiği ve en kolay yaptığı yapbozu çıkarıyorum artık gözü kapalı yapıcak kadar ıyı ve cok seviyor. Hadı halanla oyna diyorum yapamıyormuş gibi hareketler sinir ediyor üzüyor beni .
Sen biliyorsun ya yap deyince halası da zorluyorum sanıyor. Kendince yardım ediyor benimki iyice bebeklesiyor.

Hiç bir zaman diğer çocuklar gibi bak ne yaptım veya anne bak demedi. Bana bakın napıyorum demedi. Parktaki çocuklar hemen benim bile dikkatimi cekmeye çalışıyorlar.

Mesela Bir misafir gelince diyorum ki hadi hoşgeldin de . Oğlum da ben babama hoşgeldin demek istiyorum diyor . Olur mu baban evdeydi zaten misafire demen lazım diyorum kaçıyor.

Bazen konuşması düzelmeye başladığı için birşeyi yok diyorum . Bazen de çok üzülüyorum boşa kürek çekiyorum gibi bunalıyorum. Umarım herşey çocuklarımız için çok güzel olur. İlerde hepimiz mutlu sonlarımızı insanlara umut olsun diye yazarız.

Benim oglumda öyle. Herkese merhabax, hoscakal x söyletiyorum, ama kimseyi öptürmüyorum. Hani bazilari öpüp , sende beni öp diyorlar ya, sonucta o cocuk icin hem yabanci hemde istemedigi birsey.
Ben onun yattigi oyun/aktiviteye ,cok güzel yaptin Anil!, diyorum.
Artik kendide yapboz bittikten sonra , Cok güzel yatin Anil! diyor. Hala ben diye söylemez.

benim kızımın da göz teması böyle işine gelince.. ama evde bizimle kurması yabancilarla işine gelince kurması çekingenlik ten de olabilir..evet çocuklar dikkat çekmeyi sever benm kizimda sever ama çekingen çocuk gormusunuzdr yerinden ble kalkmaz biz ailece cekingenizdr çocukken yerinden kalkamazdim dikkat çekmek dura koysun :) dün arkadaslarla gezmeye gittigimizde evet onlarla göz teması kurmadi pek ama benimle devamlı iletişim halindeydi bak kuşlar uçuyor gibi.. dediğiniz gibi işine gelmiyo diyenler var on kere cagiriyo çocuğa bı kere bakınca bakıyo diyenler var.. bu arada anilcik senin oglunun tanısı varmiydi belirtiler neydi

Ne yalan soylim biraz şaşırdım oğlunuz öyle cümle kurabiliyosa o yaşta çok iyi bı kaç farklı Dr a sorun bence.. bazı çocuklar yabani olabiliyo insan sevmeye biliyo

Sevgili seymikkk
Evet var, kanner / erken cocukluk otizmi.
Benim oglumun anne baba ile göz temasi hep vardi, simdi tüm aileyle öyle.yani anneanne vesaire. Ama yabancilari hic sayar, ara sira gördüklerini cok az göz temasi olur.
Canim 4 yasinda tani aldik, cünkü konusmuyordu( en önemli belirti)
2.5 yasina kadar hersey normaldi, konusmaya basladi , sonra herseyde geriledi. Konusmaz oldu, yemez oldu, korkular, stereotipler...

Göz teması benim kiziminda öyle ama 3-4 kelimelik cümle kuruyo soru soruyo basit sorular tabi nerde napiyo nereye gidyoz bu ne gibi.. ya bide bu hayali oyun oynamiyo benim kızım çok nadir bebeğe mama yedirir gibi yapiyo geçen iki oyincagini almış onları konustruyodu ama çok seyrek oynuyo.. böyle oyundan ziyade legolari birleştirip dondurma yaptm diyo tarağı bıçak yapiyo kutuyu tren yapiyo tmm bunlar çok yaratıcı oyunlar ama hayali oyuna giriyomu bilmem.. bı bebegin annesi gibi davransa daha iyi.. bu konuda ne diyorsun A Anilcik tecrubelisin

B Bir fikrim var bilemiyorum canim, benim oglumdan yola cikiyorum, hic hayali oyun oynamadi. Hep teknik aletlerle ilgilenir, su ile bütün gün oynayabilir, herseyi sira sira düzer.ama cok güzel lego arabalar evler yapabilir.
Birde sunu söyleyeyim, otizmli cocugu etrafdakiler farkediyor, yani birseylerin degisik oldugunu etraf daha cabuk anliyor sanki.
Ama sen doktoruna sor, icin rahat eder.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…