Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Aslında marketteyken nerdeyiz diye sorunca söylüyor. Ama geçmişi anlamıyor sanırım haklısınız. Banyo yaptıktan sonra mesela sen ne yaptın diye soruyorum o an havluyla kuruladıgım için ‘havluyla kuruluyo’ gibi bişey söylüyor. Tabi bu sorunlar devede kulak. En büyük problem farkındalıgının olmaması. Bebek gibi adeta küçücük bir dünyada yaşıyor. Hiç birşey sormuyor, merak etmiyor, ihtiyaçları dogrultusunda yaşıyor..

Kreşe gitmiyor henüz. Yurt dışında yaşadığımız için ikinci bir dil korkutuyor beni, o yüzden kreş konusunda tereddütlüyüm. 5 ay özel eğitim aldı. Şimdi eğitmenimizden uzaktan danışmanlık alıyorum. Kendim eğitiyorum evde. Bir yere kadar hızlı ilerledi ama durdu bir yerde. Algısı hala tam açık degil o yüzden sanırım. Bir de normal cocuklar gibi düşünme yok. Düşünmeleri için zorlamak gerekiyor sizin de belirttiğiniz gibi. Zaten düşünmeye yönelik çalışmalar yaptırıyorum ezber hiç bir çalışma yaptırmıyorum.

cnm 3 yaşında bir çocuktan daha ne bekliyorsun. çocuğun gayet sağlıklı. Senden ondan duyduğunu tabiki tekrar edip kelimeleri nerede kullanması gerektiğini zamanla oturtacak. problem bulmak için problem arayıp kendini üzme derim. ben de böyle yapıyordum saatlerce ağlardım. tabi ki hayal dünyasında yaşayarak bazı şeyler yapacak. adı üstünde çocuk. Telefondaki konuşmalarınızı duyup taklit etmezse bence problem var. hayali bir şey üretmezse problem var. arkadaşımın kızı 1 yaşında konuştu. şu anda 4 yaşında hala annesini taklit eder, ben senin annenim der, annesi kızar, sonra gidip kendi oyuncağına kızar. vs. vs. ya çocuk bunlar taklit tabi ki edecek. nasıl neden sorularına cevap vermekte zorlanıyorsa ilerde oturtur ne var bunda, 3 yaşında ki bir çocuğun bunları muhakkak anlaması lazım diye %100 şart mı var, bilmiyorum istersen psikoloğa bir danış. bence illaki bilmesi gerekmiyor. zamanla oturtur üzme kendini bence cnm

Oğlumla ortak benzerlikleri de var ayrıldığı noktalar da var. Biz yakında 5 olucaz hala aynı cümlelerle konuşuyor hala soru sormuyor en basitinden “bu ne” diye bile sormaz. 15-20 tane kalıp cümlesi var onun dışında farklı tek kelimesi yok. Sohbet etmesi iletişim amaçlı konuşması çok uzak bize. Sorulara cevaplarımız kalıp ve yarı ekolali tarzında. Nereye gidelim dersem, ortama kıyafetlerine bakarak doğruyu buluyor. Mayo giymişşe havuza der ya da çanta hazırsa okula der. Bir yılda konuşmasının üstüne neredeyse hiçbir şey katmadı geçen yıl da bu kadar konuşuyordu hemen hemen, çok az fark var. Artık açılacağı konusunda ümitsizim, sanırım biz o treni kaçırdık.4-5 yaş arası çok açılanı duydum. Biz o şanslılardan olamadık. oğlum aşırı hareketli bir türlü oturmuyor ve gecikmiş ekolalisi ciddi boyutta ilk günden beri. Zihin bulanıklığı yaşıyormuş doktora göre bilmiyorum artık. Ben normali yakalar mı diye düşünmeyi bıraktım kaynaştırma alsalar razıyım bu gidişle o bile zor gibi. 1,5 yaş küçüksünüz bizden bizim o yaşlarda kelimeler bile nadiren vardı. Dilerim 1-2 seneye bir şeyi kalmaz ya da minimuma iner sizin çocuğunuz.

Canim oglum 3 yasinda degil, 2 ay sonra 4 yasina girecek. Hala beni tam olarak anlayamamasi, amacsiz konusmalar yapmasi, konusmasinda suregenlik olmamasi beni dusunduruyor. Tabi ki bugünümuze cok sukur. Hic gelisim gostermeyip yerinde de sayabilirdi. Dedigim gibi egitim almadigi icin gec kalmaktan korkuyorum ben...

Sevgili kuntay, lütfen ümitsizliğe kapılmayın. İllaki konuşacak. Ama şahsi fikrim stereotiplerden ve uyaranlara dalmaktan dolayı sizde ilerleme biraz geç oldu. Yoksa cocugunun cok zeki oldugunu düşünüyorum. Bizde stereotipleri ve takıntıları kırdıkça çok hızlı ilerleme oldu. Ama şu sıralar sanki ilerleme yavaşladı. Uyaranlardan aşırı etkileniyor. Mesela bir soru sordugumda ortam uyaransızsa dogru cevap verir ama mesela havuza götürdük geçen, coştu resmen. 1 haftada zor toparladım resmen geriye gitti. Uyaranı daha azar azar vermeye karar verdim. Tolere edemediği zaman algısını kapatıyor o zaman konuşma zaten ezberden öteye gidemiyor. Konuşmadaki ezberi kırmak için var-yok ve evet-hayırı öğrettim. Soru soruyorum mesela ‘masada top varmı’ diye veya ‘muz istiyomusun-evet’ ‘limon istiyomusun-hayır’ gibi art arda soruyorum şaşırtmak için ezber cevap veremeyeceği için mecbur düşünmek zorunda kalıyor, düşünme de algıyı açıyor. Yanlış cevap verdiği zaman anlıyorum ya uyarana dalmış ya da düşünmeden ezbere söylüyor hemen uyarıyorum düzeltiyor.

Stereotiplere hiçbir şey yapamadık her yolu denedik. Bizdeki kendini rahatlatmak için yapıyor o yüzden bırakamıyor çünkü ileri düzey kaygı da eşlik ediyor. Kaygı stereotipi storotipte kaygıyı tetikliyor. Aşağı sakal yukarı bıyık misali. duyduğum tek olumlu kelime, algısı açık olduğundan yaşıtlarını geçte olsa yakalayacak deniyor. 3-6-9 yaş sınırları varmış. İlk 3 yaş altın dönem, 6 yaşa kadar gümüş, 9 yaşa kadar bronz dönem diye tabir ediliyor. Biz geç ilerliyoruz 9 yaşa da razıyım artık. İşin garip yanı aşırı asosyal değil, göz teması kurar yabancılara gidip yanaşır günaydın iyi akşamlar gibi şeylere yanıt verir. konuşma sorunu ve aşırı hareketlilik çok uç noktalarda. 5 e kadar saymayı bitiremiyor hoca çünkü oğlum kaçıyor. Beş saniye tutabilseler ona razılar. İlaç bizim son çeremiz gibi duruyor

Arkadaşlar merhaba biz otizimden nasıl kurtulduk neler yaptık başımızdan geçenleri sizlerle paylaşmak isterim

Oğlumuz 11 aylıktı ne söylenene bakıyor göz kontağı kuruyor sürekli oyuncak arabaların tekeriyle oynuyor dışarı çıkarsan havuzlardaki sulara kilitleniyor ayağının dibindeki güvercini bile görmüyordu. Çamaşır makinasına kitleniyordu Binaların dışındaki pervanelere yol tabelaları çok dikkatini çekiyordu. İsmine hiç tepki vermiyordu. Babasınıda ikna edip gelişim uzmanına gittiğimizde henüz erken olsada büyük ihtimal otizmli olcağını yolun başında fark ettiğimiz içinde şanslı olduğumuzu söylediğinde çok üzülmüştük tedavisi yokmuş eğitimle bi noktaya kadar sürekli özel eğitim vs anlatmıştı. İsmine kulağına çağırsan bağırsan bakmıyordu ama değişik ses duyduğunda bakıyordu mesala iki oyuncağı birbirinine vurduğunda dikkat ediyordu. Bunlar gibi belirtilerin sonunda acı gerçekle yüzleştik. Bu arada çocuğumuzun yürüme gelişimi normaldi .

Şuan 2 yaşına yaklaştı belirtilerden kurtulduk 4 aydırda konuşuyor çok Şükür Hamdolsun Rabbim şifasını verdi

Fazla uzatmadan yaptıklarımızı anlatmak istiyorum.

Haberi aldık acımızı içimize atarak dünyamızı yavrumuzun üzerine yoğunlaştırdık.

Birde bu haberi alanlar Otizme çözüm var kitabı ve Gaps Bağırsak ve piskoloji sendromu kitabını almaları çok büyük faydasını görürler. Hastalığın sebepleri ve aslında neleri düzeltirsek çocuktaki gelişmelerin nasıl hızlancağı nelerin çocuğu eroin gibi uyuşturduğunu anlamaları için çok önemli bu kitaplar. Gluten ve kazain yani peynir ve ekmek tarzı ürünler bağırsaklarda tam ayrışmağından çocuğa alkol etkisine alıp uyuşturduğunu uyuşmuş insanından eğitimlerde başarı vermediğinden mevcut diyetlerle çocuklardaki alkol etkisi ortadan kalkınca nasılda çocuğun açıldığını farkedeceksiniz. Kitaplarda genel olarak bağırsak problemlerini düzeltince gelişmelerin hızlandığını antibiyotiğin zararları vs ler anlatılıyor. Yani bu hastalığın çözümü var çok uğraş ve emekle düzelmeler yaşanıyor. Yoksa tv cep telefonu abur cubur çocuğu kendi halinde bırakmak bu çocuklara yapılan en büyük kötülük olduğunu unutmayalım. Ayrıntıları kitabı alan tedavi kısmı pahalı biz yapamadık ama diyet kısımlarını uygulasın

ilk önce nerelerde hata yapmış olabiliriz bunları düşündük tabi çok şey bulduk bunlardan birkaçı yemek yeme problemi oldugu için telefon karşısında yemek yediriyorduk bundan vazgectik başka çözümler bulduk,hiç oyun oynamadığımızı fark ettik, mesela eline hiç kaşık vermemişiz o yüzden ağzına birşey götürmeyi bile bilmiyordu. çocuğa sıfırdan herşeyi öğretmeya başladık babası 1 hafta arabayı elinde han han teker yuvarlamasın diye uğraştı bense sevdiği şeyleri önüne serip önce tutmasını ağzına götürmesine kadar öğrettiğimiz uzun bir süreçti. Bu süreç okadar kolay ilerlemiyor mesela ismine bakması göz teması kurması sizin yapmasını istediğiniz şeyler birden olabilcek seyler değil mesela 11.ayda göstermeye başladığımız kartların meyvesini 18. ayda aldık .Oyuncaklarla amacına uygun nasıl oynanır bilmiyordu atmaktan vurmaktan başka 1 hafta belki daha fazla araba nasıl sürülür bunu gösterdik ve bunun gibi bir sürü örnekler verebilirim.

Eve geldiğimizde yaptığımız ilk iş onun zaman geçirebileceği bir oda düzenledik.Demek istediğim şey birlikte aktivite yapabileceğimiz bir ortam hazırladık televizyonu tamamen ortadan kaldırdık. Bu zamanı onunla oyun oynarak iletişim kurarak geçirdik zeka kartları aldık hergün nerdeyse heran bunları gösterdik bu zeka kartları piyasada ayına uygun olarak satılmakta sizlerde temin edebilirsiniz konuşmasında en büyük yardımcımızdı.bu sürecte iş güç temizlik arkadaş komşu özel hayat sosyal hayat hepsiniden vazgeçtik. Sabah akşam ilgi oyun ve sürekli uyaranlar vermek çok önemli.Bunun yanısıra diyete başladık ve hiç kesmedik. Medikil Bentonit kullandık hem duşuna olanından hemde yemeklerden önce sıvı kaşıkla ayrı veriliyor bunun faydasını çok araştırdım yan etkileri varmı araştırdım inanılmaz faydalarını var. Bağırsaktaki ağır metalleri atıyor. Sizlerde ne kullanırsanız kullanın ilk önce zararlarını araştırın iyice soruşturun öyle başlayın. Birde bize iyi gelen birşey herkese iyi gelebilir diye birseyde yok. Antibiyotikleri vermemeye özen gösterdik çünkü zaten bağırsak doğru çalışmıyor geri kalan sağlamlarıda antibiyotik öldürüyor mecbur kalmadıkca vermedik. Ama rahatsızlığın durumuna göre doktorunuzun dediğini yapın

Bu durumu ailelerimizle paylaşmadık çünki evladımızın iyileşiceğine çok inandık ve kimseyi telaşlandırmak istemedik ve zaten kimsenin ah vahını dinleyerek kaybedecek zamanımız yoktu.Ama sizin yardıma ihtiyacınız vardır veya destek göreceğinize inanıyorsunuzdur hiç zaman kaybetmeden paylaşın.

Birde internette iyi olan insanların örnekleri çok mesela Ayberk kaç yaşında iyi olmuş. düzelmenin yaşı yok. Kalabalık aile ortamları çocuğa iyi geliyor çocuğu soyutlamayın hiç bir zaman. Birde eğitici malzemeler almaktan çekinmeyin çok faydası var paranız hiç ziyan olmuyor. Kitap alın okuyun resimli kartlar gösterin başta ilgilenmiyolar tekrar yapa yapa ilgi çekmeye başlanıyor.

EN ÖNEMLİ KISMINI EN SONA SAKLADIM...
Ne yaparsanız yapın Rabbim ol demeden hiç birşey olmadığının, eşimde bende çok iyi bilincinde olan insanlarız çok şükür. buraya kadar anlattığımız kısmı hep Tevekkür, dua, Kur'an la, ALLAH tan bekleyerek ilerledik.Namaz kılıyorduk dahada dikkat ettik hergün Yasin suresini okudum hala da devam ediyorum Kur'an okuduk hergün,.eşim içtiği suyuna hergün Tahmidiye duası şifa ayetleri okudu .

Rabbim hepimizin çocuklarını bağışlasın Bu işleri başına gelmeyen anlamaz. Dünyada nekadar boş meşkalelerin olduğunu gördük. Merak ettiklerini sorabilirsiniz.

Merhaba, yazılanların nerdeyse yarısını okudum. Çok faydalandığım yazılar oldu. Herkese teşekkür ederim. Kızım 3 yaş 3 aylık. Yaklaşık 3 hafta önce “otizm spektrum bozukluğu” teşhisi aldı. Çalışıyorum evde bakıcı ile yoğun tv’ye maruz kalmış. Ailede geç konuşma yaygın olduğundan farkedemedim. Göz Kontağı çok kısa süreliydi. Haftada 5 gün 2 şer saatten eğitime gidiyor. Psikiyatristimiz açılacağını umutlu olduğunu söyledi. Genel olarak durumumuz şöyle: konuşmuyor, yani kelimeleri biliyor ve söylüyor. Mesela resimli bir kitap açıp “bu ne?”
diye sorsanız meyveleri, hayvanları, taşıtları Sayar. Yine kitapta “bu ne?” Diye sorarsanız; yetişkin kadınlara anne, erkeklere baba, çocuklara da çocuk der. Ancak; bu kelimelerin hiçbirini iletişim kurmak için kullanmaz. 3 yaşında kızım bana anne, babasına baba diye seslenmez. İstediği şeyler için ver, al, su gibi basit kelimeleri bile kullanmaz. Herşeyi bizi götürüp, bizim elimizi uzatarak ister. Hayali oyun oynayamaz. Çok şükür duyusal bir problemi çıkmadı( küçük ve büyük kas gelişimi, nesne ve eşyalara tepki veya bağımlık)
Ben bu yazıyı faydalandığım diğer yazılar gibi belki faydası olur diye bu üç haftalık eğitimde neler öğretilmeye çalışıldığını paylaşmak istedim.
İletişimin üç ana adımı varmış. İstediği şeyi parmağı ile işaret etmesi, istediği şeyler için elinin parmakları ile gel işareti yaparak “ver” demesi. Ve aidiyet hissettiği şeyler için elini göğsüne götürüp benim demesi.
Biz üç haftadır eğitimde ve evde bunlara çalışıyoruz. Eğitimde oyun oynarken eğitmen 2 oyuncak gösterip soruyor “bunu mu istiyorsun, bunu mu?” Kızım hamle yapınca “ parmağını alıp oyuncağın üstüne koyuyor “ bunu mu? Çok güzel, vereyim mi?” Elini alıp ver işareti yaptırıp “ver, ver” diye söyletiyor. Biraz oynayıp sonra “bu oyuncak kimin?” Kızımın elini, kızımın göğsüne hafifçe vurarak “benim, benim” diyor.
Biz de evde tekrar ettirmeye çalışıyoruz. Derslerdeki kadar sabırlı olmasa da yavaş yavaş öğrenmeye başladı bunları. Üç hafta önce evdeki tv. Kablolarını söküp attım. Göz kontağı oldukça arttı. Etrafındaki insanların farkında değil gibiydi. Şimdi çevresi ile daha ilgili. Umarım çok daha güzel (normal) günlerini görürüm. Herkese sabırlar ve şifa diliyorum.

Kiziniza atipikmi yoksa tipik otizm teshisimi koyuldu.

İnşallah hepimizin çocukları iyileşir sabah akşam risperdal 0 25 kullanıyoruz başka kullanan varmı aslında çok üzgünüm biraz içimi dökmek istiyorum esim ogretmen ama bir türlü kabullenemiyor durumu tatil diye bizi ailemin yanına yolladı başka şehire çevreye bizi çıkarmıyor kaç gundurde bizi aramıyor yanında oldugumuzdada bizimle ilgilenmiyor sürekli dışarda bosanalim desem cocugu almakla tehdit ediyor annesine verecek mi s o bakacakmis bir ogretmen arkadasida çocuklar zekayı anneden alır demiş sürekli beni sucluyor ne yapmalıyım dumur oldum

Sizde ona otizm gibi durumlar baba tarafindan geliyormus genetik olarak deyin burda bi arkadas demisti yada otizmde baba yasi kanitlanan tek durum inanamiyorum su yaptigina o sizin yavrunuz cok sukur gozu goruyor ayagi var yuruyor uzuvlari tam bu hayatta neler neler var inanin kendine araba carpsa yuz ustumu birakacaksiniz.yada beyin kuculmesini erken yasasa birakacakmisiniz.Rabbim yardimciniz olsun size guzel gunler yasatsin insallah evladinizla sizler gercek annelersiniz cocuklari icin cabalayan guclu annelersiniz.sizi bu sek8lde uzmeye ne hakki var

İnşallah hepimizin çocukları iyileşir sabah akşam risperdal 0 25 kullanıyoruz
Risperdali anlatırmısın canım
Ne zamandır kullanıyorsun olumlu olumsuz neler oldu ılk zamanda iştah yaptı kullandıkca gectı vs gibi bu ılacla ılgılı olabılecegını dusundugun herseyı yazarmısın.

Günaydın 24 şubattan beri kullanıyorum ilk 1ay sadece aksam 1 aydan sonra sabah aksamkullandik iştah açmadı zaten çok bisey yemiyor tek yönlü besleniyor bulgur pilavı salatalık sadece ama üstündeki siniri biraz azaldı gibi

ssedefff çok tesekkur ederım cevabın için.
Allah tüm annelerimizin Yardımcısı olsun . Tüm çocuklarımıza şifa versin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…