Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Merhaba arkadaşlar. oğlum 2 yaşına yeni girdi. Haftada 3 yarım gün olarak kreşe gidiyor. Ancak kapıda çok ağlıyor ve girmek istemiyor. 4. gidişi ve akşam eve gittiğimde benim hiç suratıma bakmadı. Sürekli anneannesi ve babasıyla kalmak istiyor. Sizce bu durumda kreşte ısrarcı olmam doğru mu? Bana tavır aldığını hissdiyorum

2 yaşında bir çocuk asla ve asla zorla kreşe götürülmez. Mecburiyetten yapmıyorsanız 3 yaşına kadar saatleri kademeli artacak şekilde sizinde olacağınız oyun gruplarına gidin. O alıştıkça kendinizi geri çekersiniz

Söylediğiniz çocuğun asla bir konuşma terapisine ihtiyacı yok.. Zaten 26 aylık çocuk için dil terapisi bence çok anlamsız.. Ayrıca tanınız doğru ise aspergerde konuşma sorunu olmaz yani dil terapisi ihtiyaçları pek olmaz . Ama ben olsam özel eğitim aldırırdım. Oyun grubu da eğer çocuk uyumlu ise beraberinde yapılsın tabi.. Ben daha para kaybı dışında özel eğitimi aldırıp pişman olan görmedim.. Varsın çocuklarımız için 3 5 kuruşumuz boşuna gitsin.. Ben de 4 ay gereksiz yere (bunu şimdi anlıyoruz tabiki ozaman bilemezdik) eğitim aldırdım.. Hiç pişman değilim.. Tuzsuz yemeğin çaresi var ama tuzlu yemeğe çare yok. Eğitm aldırmazsan çocuğunu kaybedersin gereksiz eğitim aldırırsan sadece para kaybedersin.

Hafta sonu terapiye başlıyoruz inşallah birde eve gelicek birini bulsam süper olucak para işinden geçtim zaten ne için çalışıyoruz çocuklarımız için oyın grubunun faydasını gördük hem çol seviyor okulu yemekte yiyormuş orda birde eve geliyor ve uyuyor sonrada evde hep oyun eğzersiz 5dk boş bırakmıyorum tekrarlayan hareket yapmasına hiç müsade etmiyoruz unutuyor inşallah birde market ğazar hep götürürüm eşya aldırırım parayı hep o öder amcalara hayatın içine sokmaya çalışıyorum hep işte bakalım terapilerden sonra neler olcak

Canim

Merhaba, uzun zamandır giremiyorum siteye. Maşallah gelişim gösterenlere çok sevindim. Oğlum bu ayın sonunda 4 olacak. Artık birçok seyi astik, geriye şuan sadece dil kaldı. 4 ayda bir kere psikologa gelişim takibine götürüyorum. Oda dil dışında tüm alanlarda yaşında gelişim gösteriyor dedi. Dildeki sıkıntı herşeyi konuşması ama dili etkin kullanamaması. Hayır kelimesi cok yerinde kullanıyorken ,evet cok zor oturdu ama son 4-5 aydır çok şükür hihi evet yada sadece hihi sadece evet kullanımı aktif. Bizim tek sorunumuz diyalog. Yani soru cevap var, kendinde okulda olan biteni anlatıyor ama artık daha fazla konuşması lazım yaşına göre dedi psikolog. Bunun için bu hafta 5n1k seti aldım, lali yayınlarının inceleyin mutlaka. Birde konuşmaya yeni başlayanlar için adım adım konuşuyorum seti var toplam 4 kur. Psikolog onu kullanıyormuş ve tabiri caizse aileyi resmen dil terapisti olma seviyesine getiren bir set dedi. Belki işine yarayan olur diye yazıyorum. Haftada 1 özel eğitim haftanın 5 tam günü kreş devam ediyor. Arkadaş taklidi çok var, hem olumlu hemde olumsuz, yani simarikliklari bile taklit ediyor. Şuanda gelişimini engellemediği için müdahale etmiyorum. Eğer diyalog kisminida halledersek yirticaz inşallah. Psikologa eski hallerinden bahsettim oğlumun. Resmen direkte bir tur atıp, kenarından dönmüşsunuz dedi, epey otizm belirtisi varmış dedi. Bizde gelişmeler böyle. İnşallah daha iyi günlerini görürüz hepsinin.

Çok güzel canım, daha çok küçük bir şeyi kalmamış bence. Çok ilerlemişsiniz Darısı başımıza inş.

Merhaba uzun süredir yazamıyorum yoğun is temposu çocuktu evdi derken ama yazmasamda takip ediyorum bravo prebiyotik denmiş nerden alabiliriz nasıl temin ettiniz. Aldığınız yerleri söylerseniz bende almak isterim

Lali konusma seti 4 set halinde mi teker teker mi bilen varmi
İki haldede satılıyor. İster kur kur satın alın ister set halinde. Yayınevinden alınca daha uyguna geliyor. Ben 5n1k setini ( ne, nerede,nasıl,ne zaman,neden,kim) kart setini 320 TL'ye aldım. Arayin, bilgi veriyorlar. Kitapları yirtmasi konusundada küçükken benim oğlumdada vardı, birsure kitapla başbaşa bırakmayın. Siz okuyun ve kaldırın,yani kitabın islevini öğrensin, zamanla bırakır

Degerli anneler lutfen atpik otizim olup 6 yasina gelince okula alisan otizim belirtileri kaybolan yada bazi ozellikleri kalan bu sureci geciren anneler lutfen deneyimlerinizi yazip bize isik olun

Degerli anneler lutfen atpik otizim olup 6 yasina gelince okula alisan otizim belirtileri kaybolan yada bazi ozellikleri kalan bu sureci geciren anneler lutfen deneyimlerinizi yazip bize isik olun
Bunu gercekten Bende cok istiyorum cunku bazen cok umutsuz oluyorum kzimin yasitlari ucmus gitmis nasil olacak diye kahrediyorum kendimi

Eğer amacınız moral depolamak ise söyleyim 6 yaşına gelmiş ve akranlarını yakalamış çok çocuk var. Yalnız şurasını sakın unutmayın eğer tanınız doğru ise asla tam bir normalleşme olmaz Bu hastalığın doğasına aykırı.. Ama eğer çok iyi eğitim alınır ve çocuğun kapasitesi varsa çevreden insanların anlayamayacağı,, normal okullara gidip başarılı olup evlenip çocuk iş sahibi olan çok insan var. Ancak onlarla uzun zaman geçirenlerin fark edeceği bir tuhaflığı Olabilir ki genelde bu bir takıntı kişilik Özelliği ya da sosyalleşme sorunu olacak. Bunun dışında herşey normale yakın olacak..

Ama ülkemizde okadar çok yanlış tanı var ki o yüzden atipik olup sonradan tamamen normal olan çok çocuk var. Maalesef bunun nedeni onların yanlış tanı alması, tabi aileler bunu hiç bilemeyeceksiniz, otizmi yendik sanacaksınız.

evet uklemizde cok yanlis tanilar var ama siz yanlis atipik Tanisi alip duzelenlerimi kast ediyorsunuz yoksa gercek atipik tanili bir cocugumu.?

Son düzenleme:

Merhabalar benim oğlumda atipik otizmli. 4yaşına girdi. Biz farketmekte geç kaldık ne yazıkki. Çocuğum konuşmuyordu, çevresiyle ilgili değildi. Sonra otistik çocuğu olan komşum yanlış anlama sana birşey deyicem deyince gözümüz açıldıda doktor rapor gibi süreçlere girdik. Yaklaşık 1 aydır rehabilitasyona gidiyor. Aynı zamanda da komşumun önerdiği bir özel eğitim öğretmenin den haftada 2 saat özel ders alıyoruz. Bu süreçte oğlum o kadar güzel ilerlediki şu an çok mutluyum. Güzel bir şekilde konuşmaya başladı, ve iletişimini artırdı. O sebeple ümitsiz olmayın, bu işin çözümü eğitim, iyi bir şekilde eğitim almasını sağlamaya çalışın. Bizim çocuklarımız özel çocuklar.

Maalesef bu da çok yanlış biliniyor. Benim çocuğum konuşuyor renkleri sayıları biliyor İngilizce öğrendi vs deniyor.. Zeka geriliği yokki tabiki yapacak hepsini Atipik tanılı bir çocuk ilgi ve eğitimle herşeyi öğrenir. Geç de olsa konuşur yazar okur hesap kitap yapar.. Atipik için kalıcı olabilecek şeyler yabancılar ile sosyal iletişim, takıntılar ve davranış sorunlarıdır.

evet uklemizde cok yanlis tanilar var ama siz yanlis atipik Tanisi alip duzelenlerimi kast ediyorsunuz yoksa gercek atipik tanili bir cocugumu.?

Yanlış tanının düzelmesi diye birşey olmaz zaten.. Ben normale çok yakın olmayı başarmış atipiklerden bahsetmiştim.. Ama lütfen çocuğunuzu olduğu gibi kabul edip sevin.. Herkes sınıfın en sosyal okulun en sevilen popüler çocuğu olmak zorunda değil. Çevrenizde hiç takıntıları olan asosyal insan yok mu. Atipik leri bekleyen en olumsuz şey bu durumlar. Varsın öyle olsunlar..

merhaba arkadaşlar bu haftasonu oyunve dil terapisine başladık benim oğlan orda gayet iyi kadınla oyun iletişim hatta kadın biraz şaşırdı göz teması iletişimi çok iyi güzel komutta alıyor dedi ama tabi daha ilk terapi birkaç terapi sonra daha anlaşılabilir olur dedi haftaiçi beni çağıracakmış ev ödevi ve evde yapılması gerkenler nasıl davranmamız gerektiğini falan anlatacakmış anlıyacağınız bizde başladık bu sürece sabah ben oyun gurubuna bırakınca çok ağlıyor ama ben çıkınca bekliyorum iki dakika sürmüyor ağlaması sıpanın 9.30 dan 12.30 a kadar gurupta öğle yemeginden sonra eve geliyor biz faydasını gördük evde şarkı sölüyor hareketlerini yapıyor son bir aydır evde daha normale yakın bir çocuk var artık eşimde baya değişti diyor ya umarum daha iyiye giderler ama ben bazen çöküyorum mesela ha bire ağlayasım geliyor oyun gurubunda bakıyorum böle yanlış anlamayın ben oğlumu dünyaya değişmem hiç böle olacağımı düşünmezdim ama aşırı seven çevremin tabirince pinpirikli bir anneyim zaten bütün korkularımda çok sevdiğimden ama bazen neden demekten kendimi alamıyorum sebebinide bilmiyorum ve çok kızıyorum herseye ( offf neyse beni boşverin bizim negetif olma lüksümüz yok allahın izniylede yüksek oranla çözcez bu işi inşallah allah jepimize kuvvet versin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…