Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
kuntay kuntay Ve kleopat kleopat galba sizin bu laflariniz bana İns dediginiz gibi olmasini cok isterim ama farklilik var kizimda iyi yaptigi seyleri yazmamdaki sebeb otizmde bunlar olurmu diye.. Sevgili kuntay bu sabah yazmissin daha dr oglumu iyi buldu diye dr iyi demis sz metrodaki sacma hareketlerini (bu sizin tabiriniz ) kafaya takmisiniz simdi noldu dr otizm degil dedi sizde metroda uzuldunuz.. Bizim durumumuzda aynen bu.. Hem tecrubeli anneler dedik siz dr daha iyisiniz bile dedik sizin yardim etceginizi dusunduk.. Yine soyluyorum kimse hava atmak icin gelip buraya yazmaz ben iyisinide kotusunude yazmamdaki sebeb tecrubeli annelerden fijir almak. Burasi sanal bi alem ama gercekten kalbimi kirdiniz insallah kizimda otizm yoktur ama ins sizin ogullarinzda otizm yoktur. Fazla sahiplenmissiniz buraya smdi bi anne gelio sze endiselerini yazmakta tereddut etcek. Neyse bi daha yazmicam insallah he bu arada bi ben degik burda yuzlerce anne suphelerini yazmis zamaninda ama simdiki gibi bana yapilan biseyle karsilasmqmislardir neyse hakkinizi helal edin asla ama asla kizimin iyi ozellikleri icin degil goz temasi kisitli ve sosyql acidan zayif oldugu icin buraya yazdim eski msjlarimi okursaniz anlarsaniz neyse bi sabah uyaninca hepimiz mutlu uyaniriz hqyirli geceler..
Size trajikomik bir şey yazmak istiyorum. Geçmişte yazılmış bir yazı vardı duruyormu bilmiyorum. Eski mesajlardan biri sırf annelerle dalga geçmek için üye olmuştu buraya Hiç unutmuyorum o yazıyı. Aynen şöyleydi. “Ohhhh benim oğlum bir yaşında konuşmaya başladı 4 yaşında okuma yazma öğrendi şimdi de okul birincisi. Akıllı oğlum benim” yazmıştı şimdi gülüyorum o mesajı düşündükçe. Yani böyle komedilerde yaşıyoruz. Kzınızla uzun sağlıklı ömürler diliyorum sizi ya da başkasını kırmak niyetiyle yazmadım biz biraz fazla hassasız galiba

Yemin ederim asla oyle bi niyetim yok buraya otizm sayfassina yazmak icin akik danismak icin girdim kizimi yakindan gorseniz bu niye gozumize bakmiyo dersiniz belki yazarken iyi ifade edemiyorum son konustugum psikoloj inanin bakmadu bile cocuguma yarim dk da bisey yok dedi. Yarim dakkada ne anlasilir soruyorum sze.. Yorgunsunuz biliyorum ben bile dusunurkn yoruluyorum keske sizin zannettiginiz gibi olsa ins hepimizde yanlis yere supheleniyoruzdr

Metroda uzulmusussunuz ben o durumlari nerdeyse her pqrka gidiste yasiyorum. Bi de acaba banami oyle geliyo yada gercekten tuhafmi kizim karar veremiyorum anlayamiyorum neyse yani su sira tek duam hepimizinkine bi mucize olsun kleopat yazmis akil vermeyin gibisinden ne biliyoruz sifa neden gelir havuc suyu tavsiye edende evcil hayvan tavsiyesi edende olmus bilinmez sifa neden gelir komik gelebilir ama bi havuc belkide sifamizdr hem ne zarqri var bu tavsiyelerin ne zarari var ki bazen olmuyomu yasadigimiz olaylarda aa onca ugrastm bu kadar basitmiymis dedigimiz neyse ben hepinizin umitli olmasini istiyorum

Yemin ederim asla oyle bi niyetim yok buraya otizm sayfassina yazmak icin akik danismak icin girdim kizimi yakindan gorseniz bu niye gozumize bakmiyo dersiniz belki yazarken iyi ifade edemiyorum son konustugum psikoloj inanin bakmadu bile cocuguma yarim dk da bisey yok dedi. Yarim dakkada ne anlasilir soruyorum sze.. Yorgunsunuz biliyorum ben bile dusunurkn yoruluyorum keske sizin zannettiginiz gibi olsa ins hepimizde yanlis yere supheleniyoruzdr
kizinizda sorun olabilir ya da belki karakteri oyledir. ama her gelisimsel, davranissal ya da sosyal problemde akla otizm geliyor artik.
halbuki selective mutizm var, dehb var, disleksi var, mental reterdasyon var, sosyal fobi var.
yani kendinizi otizme sartlandirmayin ben gerci artik tani arayan mesajlari okumuyorum bile ama bugun icinde oldugunuz tartisma inanin yeni birsey degil. gecmiste de bir cok kez yasandi.
zaten cocugu otizmli olan insanlarin yanina gelip "insallah sizde yoktur" temennisi beklenmesi gercekten bizleri yoruyor.
ha davranis problemleri forumuna ya da bir derdim var bolumune kendiniz bi konu acarsiniz cocugum otizmli mi diye, orada paylasirsiniz, inanin herkes yardimci olacaktir yanlis anlayan da olmayacaktir.

Sevgili Kuntaycım,
Senin yazılarını okudukça kendi ümitsiz günlerim aklıma geliyor. Diyorsun ya eskiler birer birer kayboldu. Kaybolmadık... Ben hergün buradayım, her yazılanı okuyorum. Sadece biz o mutsuz günleri biraz geride bıraktık galiba. O yıllarda olumlu şeyler duymak bana iyi geliyordu, empati kurup mutlu oluyordum. Ama herşey düzelmis gibi gorunse de, bazen benim hassas olduğum durumlar da oluyor değil. Herseyden bir anlam çıkarma, durum ne kadar iyi olursa olsun galiba geçemeyecek.
Sanırım siz suan 4 yaşa yakınsınız. Biz o yaşta yeni yeni açılmaya, dünyayı farketmeye başlamıştık. Yaklaşık 1 sene kadar özel eğitimden olumlu dönüşleri istediğimiz gibi alamıyorduk. Sancılı günlerdi benim için . Oğlumun hep bana bağımlı bir yaşamı olacak diye dusunuyordum. Olsun ben onun dili, gözü, kulağı olacaktım ne vardı ki bunda. Sonra hersey hızlandı. 4,5 yaş sonrası diyebilirim. Ben kreşin olmazsa olmaz olduğunu hep düşündüm . Oğlum konuşmayı, yemek yemeyi, gülmeyi, ağlamayı, şikayet emeyi orada öğrendi . Şanslıydık, O'nu cok seven bir öğretmeni , hakkını ödeyemeyeceğim bir bakıcı ablası ve oglumu yargılamayan arkadaşları oldu. Şimdilerde herşey ufak tefek farklarla normale yakın gibi. Sizi okudukça kendi günlerimi hatırlıyorum . Söyleyeceğim tek şey çocuklar zamanla açılıyorlar, biz de 4,5 yaş sonrası çok yol katettik. Ben çocuğunuzun sizi şaşırtacağını, güzel gunlerinizin çok yakın olduğunu düşünüyorum . Doktor görüsmenizin iyi geçmedine gercekten çok sevindim.
Sessiz kuzunuzu öpüyorum .
Güzel dileklerin için çok teşekkür ederim
Bir Tek davranış problemleriyle uğraşmıyorum ki. Geçen yıl bu zamanlar gece ağlaması başlamıştı kaç kere acile gittik çığlık çığlığa evde koşturuyordu. Doktorlar konuşamadığını görünce, bize deli gözüyle bakıp Ağrı kesici verip eve yolluyordu. Hasan Önal diyeti, probiyotik, doğal beslenme ve ek takviyelerle atlattık. Son iki aydır yine başladı. Aşırı gaz sancısı oluyor karnına dokunuyorum beton gibi kaskatı gaz çıkarırsa uyur çıkaramaZsa sabaha kadar nöbetçiyiz. Ona da çok üzülüyorum öyle bir ağrı ki normalde her şeye ağlayan bir çocuk değil. Canı yansa bile belli etmez burnu yere düşse yerden almaz tabiri caizse. Bu ağrılar ve gece ağlamaları bizi daha çok mahvediyor. Son çare çocuk gastroenterolojiye gidicez çocuk doktoru önermişti daha gidemedik. Buna benzer sorun yaşayan var mı acaba neler yaptılar merak ediyorum.

Bir Tek davranış problemleriyle uğraşmıyorum ki. Geçen yıl bu zamanlar gece ağlaması başlamıştı kaç kere acile gittik çığlık çığlığa evde koşturuyordu. Doktorlar konuşamadığını görünce, bize deli gözüyle bakıp Ağrı kesici verip eve yolluyordu. Hasan Önal diyeti, probiyotik, doğal beslenme ve ek takviyelerle atlattık. Son iki aydır yine başladı. Aşırı gaz sancısı oluyor karnına dokunuyorum beton gibi kaskatı gaz çıkarırsa uyur çıkaramaZsa sabaha kadar nöbetçiyiz. Ona da çok üzülüyorum öyle bir ağrı ki normalde her şeye ağlayan bir çocuk değil. Canı yansa bile belli etmez burnu yere düşse yerden almaz tabiri caizse. Bu ağrılar ve gece ağlamaları bizi daha çok mahvediyor. Son çare çocuk gastroenterolojiye gidicez çocuk doktoru önermişti daha gidemedik. Buna benzer sorun yaşayan var mı acaba neler yaptılar merak ediyorum.
Bu gece aglamalarinin otizmle ilgisi olmadığını dusunuyorum. Bir derdi olmalı anlatamadığı icin aglıyor. Cunku hastalandiginda benimki de agliyor sinirli oluyor. Soyleseler keske suram agriyor soyle oluyor diye de bilsek. Ben de kac kere bilmeden agri kesici verdim. Belliki bir derdi var oğlunun. 2 yas civari gece aglamalari bizde de vardi. Kabus gorup uyandiginda da kabus gordugunun farkinda olmadigindan agladigini dusunuyorum. Simdi kabusla uyansa belli bir sure sonra uykusu acilinca geciyor cunku.

Sismaniye Sismaniye Galba ben anladim szi buraya sadece tani alan anneler yaziyo iyi bizde yazmayiz madem ole isteniliyo takip edip ogreniriz bizde sizden gelismeleri :)) kuntay kuntay kirildim falan dedim ama sen bosver gecti kirilmm bide boyle seyleri kafaya takmayalim siz taniyla bizde supheyle yoruluyoruz zaten ben sizede her zamn duaciyim iyi gunler

Sismaniye Sismaniye Galba ben anladim szi buraya sadece tani alan anneler yaziyo iyi bizde yazmayiz madem ole isteniliyo takip edip ogreniriz bizde sizden gelismeleri :)) kuntay kuntay kirildim falan dedim ama sen bosver gecti kirilmm bide boyle seyleri kafaya takmayalim siz taniyla bizde supheyle yoruluyoruz zaten ben sizede her zamn duaciyim iyi gunler
Canim icinde bir seye varsa mutlaka ustune git cunku annelerin hisleri yuzde 80 dogru cikiyor en ufacik bir his varsa arastir cocugun eksiklerini gör ve onu tamamlamaya calis onun uzerinden yogunlas beb cocugumda bir seylerin ters gittigini anlamistimki malesef annem yok oyle bir sey cicukta kusur arama taki 2.5 yasinda dalmalar döndermeler ekolali baslayana kadar 6 aylikti camasir mak yandan yandan derin derin bakiyordu 2.5 yasindan sonra cok ilgilendim ekolalisi cok az kaldi evet hayir diye biliyor tabi cok eksikler var ama asacagiz allahin izniyle sende ustune git cok ilgilen allah kimseye yasatmasin

Gaz sorununu bizde yaşıyoruz beslenmesine dikkat etmeme onu rahatlatacak takviyeler yapmama rağmen sabahı sabah ettiğimiz oluyordu sonradan anladım ki gaz çıkarmaktan korkuyor ve nasıl yapıyorsa tutuyor kendini şimdi oyunla masajla rahatlatıp öyle yatırıyorum bağırsak sistemiyle alakalı hiç bir sorunu yok aslında büyük tuveletini yapmakta istemiyor bu gerçekten zorlayıcı ve henüz tuvalet eğitimi veremedim

Gaz sorununu bizde yaşıyoruz beslenmesine dikkat etmeme onu rahatlatacak takviyeler yapmama rağmen sabahı sabah ettiğimiz oluyordu sonradan anladım ki gaz çıkarmaktan korkuyor ve nasıl yapıyorsa tutuyor kendini şimdi oyunla masajla rahatlatıp öyle yatırıyorum bağırsak sistemiyle alakalı hiç bir sorunu yok aslında büyük tuveletini yapmakta istemiyor bu gerçekten zorlayıcı ve henüz tuvalet eğitimi veremedim

Neler neler yapmadım ki. Masaj yapıyorum gece uyanırsam her seferinde masaj yapıyorum akşamları uyumadan 2 saat önce yemeğini kestim, gaz yapacak her yiyeceği kestim olmadı. Bizde alerji sorunu vardı hep. Sürekli alerji yapan yiyecekler değişiyor ben de çözemiyorum açıkçası. domatesi kestim üç gün oldu şimdilik sorun yok. Guluten hassasiyeti çıktı altı ay önce. Bebekken yumurtaya alerjisi vardı. Geçen sene çileğe. Ağızdan çok hava alıyor çünkü hiç susmuyor hep kendi dilinde konuşuyor :KK43:

Arkadaskar gaz sorunu olunca yazmk istedim faydam olur belki diye kizim 2 bucuk yasinda gunduzleri degil ama hergece gszdan uyaniyodu taa ki bu haftaya kadar metsil diye bi surup qldim kucuk bebeklerde kullanabiliyo yatmadan 2 saat once bi olcek veriyorum uyaniyo ama rahat atiyo gazini sonrada uyuyo cok sukur bende cok cektim o gazdan

Bravo probiyotkmi B Bluelagoonn bahsettigi buydu ama hasan onalin onerdigimi bilmiyorum
Biz başladık bravo probiyotiğe arkadaşlar 20 gündür kullanıyoruz. 3 ayda bu probiyotikle konuştugunu, bu probiyotiğe başladıktan bir süre sonra “anne ben artık otizmli değilim” diyen bir kız olduğunu iddia ediyor üreticileri. Oglumun doktoruna sordum ölüyü bile diriltir bu dedi içinde lohusanın ilk koyu renkte gelen süt var ya çocugun ömür boyu bağışıklığını korurmuş işte kolostrum o bile varmış.. Pek inandırıcı değil ama en azından denemekten be çıkar diye başladık bakalım hayırlısı:))

Neler neler yapmadım ki. Masaj yapıyorum gece uyanırsam her seferinde masaj yapıyorum akşamları uyumadan 2 saat önce yemeğini kestim, gaz yapacak her yiyeceği kestim olmadı. Bizde alerji sorunu vardı hep. Sürekli alerji yapan yiyecekler değişiyor ben de çözemiyorum açıkçası. domatesi kestim üç gün oldu şimdilik sorun yok. Guluten hassasiyeti çıktı altı ay önce. Bebekken yumurtaya alerjisi vardı. Geçen sene çileğe. Ağızdan çok hava alıyor çünkü hiç susmuyor hep kendi dilinde konuşuyor :KK43:
Rabbim şifa versin yavruna sanada sabr

Biz başladık bravo probiyotiğe arkadaşlar 20 gündür kullanıyoruz. 3 ayda bu probiyotikle konuştugunu, bu probiyotiğe başladıktan bir süre sonra “anne ben artık otizmli değilim” diyen bir kız olduğunu iddia ediyor üreticileri. Oglumun doktoruna sordum ölüyü bile diriltir bu dedi içinde lohusanın ilk koyu renkte gelen süt var ya çocugun ömür boyu bağışıklığını korurmuş işte kolostrum o bile varmış.. Pek inandırıcı değil ama en azından denemekten be çıkar diye başladık bakalım hayırlısı:))
Merhabalar bu probiyetik hakkinda bilgi verebilir misiniz birde nereden temin edebiliriz

Merhaba arkadaşlar benimde 26 aylık bir oğlum var ben oğlumdaki farklılığı yaklaşık 13 aylıkken farkettim bir kaç dr maceraöızdan sonra kimisi var kimisi yok desede en son asperger eğilimli tanısı süphesi dendi neyse bu süreçte ben çok üstüne düştüm benim oğlanın göz teması hem bizle hemde yabancılarla çok iyidir ismini tanır döner bakar hayırdan anlar basit komutları alır işaret parmağını kullanır taklit yeteneği var topar vurur nesneleri tanır sorduğunuzda en abzurd olanı bile bilir renkleride tanır iki aydır günde 3saat oyun grubuna gidiyor geliştiğini görüyorum şimdi bunları size anlatma nedenim tabi birde olumsuzları söylim elinde nesne tutma diş sukma kol çırpma gibi tekrarlayan hareketler ve sadece bir iki kelimelik dil becerisi
Ben dr dedimki özel eğitim alalım mı şimdilik bekleyelim dedi oyun grubunun etkisini görmek istedi galiba ama ben oyun terapisi eşliğinde dil terapisi düşğnüyorum sizce bir yeremi götüreyim eve gelen birimi oldun sizler naptınız bu durumda cvplarınız için allah razı olsun rabbim yavrularımıza şifa versin

X