Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Yanlış tanının düzelmesi diye birşey olmaz zaten.. Ben normale çok yakın olmayı başarmış atipiklerden bahsetmiştim.. Ama lütfen çocuğunuzu olduğu gibi kabul edip sevin.. Herkes sınıfın en sosyal okulun en sevilen popüler çocuğu olmak zorunda değil. Çevrenizde hiç takıntıları olan asosyal insan yok mu. Atipik leri bekleyen en olumsuz şey bu durumlar. Varsın öyle olsunlar..
Sevgili duruveannesi atipik tanisi Alan onlarca cocuk var.Bazilari gercekten cok problemli.Yalniz her icine kapanik yasitlarindan geride olan cocuklarada atipik tanisi konuluyor.bu yuzden belki cok Aile yaniliyor belki bir gelisim geriligi var cocukta ama doktorlar hemen otizm tanisi koyabiliyor.Ben kizim cok mukemmel bir cocuk olsun istemiyorumki biseyler paylasalim istiyorum. Anne bana bu bebegi alirmisin.?desin istiyorum alamayiz dedigimde kussun trip atsin istiyorum.Okula gitmis gitmemis sosyal olmus olmamis umrumda Bile degil...Oda buyuyunce kendi yuvasini kurabilsin istiyorum....
Belki olacak belki hiçbiri olmayacak bilinmezlik yoruyor aileyi.

Sevgili duruveannesi atipik tanisi Alan onlarca cocuk var.Bazilari gercekten cok problemli.Yalniz her icine kapanik yasitlarindan geride olan cocuklarada atipik tanisi konuluyor.bu yuzden belki cok Aile yaniliyor belki bir gelisim geriligi var cocukta ama doktorlar hemen otizm tanisi koyabiliyor.Ben kizim cok mukemmel bir cocuk olsun istemiyorumki biseyler paylasalim istiyorum. Anne bana bu bebegi alirmisin.?desin istiyorum alamayiz dedigimde kussun trip atsin istiyorum.Okula gitmis gitmemis sosyal olmus olmamis umrumda Bile degil...Oda buyuyunce kendi yuvasini kurabilsin istiyorum....
Belki olacak belki hiçbiri olmayacak bilinmezlik yoruyor aileyi.

Sizi çok iyi anlıyorum ama bu günleri böyle Kendi kendinizi yiyip bitirerek geçirince elinize ne geçecek, bırakın zaman göstersin ne kadar sosyal olacak algısı ne kadar açılacak sizinle nasıl oynayacak ilişkiye girecek vs Bunların hepsi de biraz zaman meselesi değil mi? Siz elinizden geleni yapın pozitif olun dua edin. İlerde toparlarsa boş yere üzülerek geçen zaman olmayacak mı

Sizi çok iyi anlıyorum ama bu günleri böyle Kendi kendinizi yiyip bitirerek geçirince elinize ne geçecek, bırakın zaman göstersin ne kadar sosyal olacak algısı ne kadar açılacak sizinle nasıl oynayacak ilişkiye girecek vs Bunların hepsi de biraz zaman meselesi değil mi? Siz elinizden geleni yapın pozitif olun dua edin. İlerde toparlarsa boş yere üzülerek geçen zaman olmayacak mı
haklısınız elbet.Biz daha önümüzü göremedik küçük daha33 aylık inşallah aşacaktır yavrum

Ben son haftalarda yine karamsarım. sanırım oğlum atipik falan değil tipik otizmli bilemiyorum arkadaşlar. Tek sevindiren şey, göz teması çok iyi ve sosyal gülümsemesi var. Yabancı biri oğluma gülümseyince o da Gülümser, işaret ettiğim yere bakar, birilerini sevmeyi ve kendisini sevdirmeye bayılır genelde büyüklere karşı sıcaktır. Birde son günlerde şakacıktan gülüyor benim de aynen gülmemi istiyor.
onun dışında ezber konuşma harici hala konuşmuyor, soru sorup cevap vermiyor, mesafleli ve karmaşık komutları almıyor stereotiplerimiz ve aşırı hiperaktivitemiz tam gaz devam ediyor. en önemlisi yaşıtlarıyla hala iletişim kurmuyor. 4 Olduk resmen bu hafta

Ben son haftalarda yine karamsarım. sanırım oğlum atipik falan değil tipik otizmli bilemiyorum arkadaşlar. Tek sevindiren şey, göz teması çok iyi ve sosyal gülümsemesi var. Yabancı biri oğluma gülümseyince o da Gülümser, işaret ettiğim yere bakar, birilerini sevmeyi ve kendisini sevdirmeye bayılır genelde büyüklere karşı sıcaktır. Birde son günlerde şakacıktan gülüyor benim de aynen gülmemi istiyor.
onun dışında ezber konuşma harici hala konuşmuyor, soru sorup cevap vermiyor, mesafleli ve karmaşık komutları almıyor stereotiplerimiz ve aşırı hiperaktivitemiz tam gaz devam ediyor. en önemlisi yaşıtlarıyla hala iletişim kurmuyor. 4 Olduk resmen bu hafta

Ben uzmanların tipik otizm tanısını atlayacaklarını hiç sanmıyorum. Yalnız bir gerçeği unutmamak lazım, atipik otizm de bir otizm türüdür. Otizmde olan bulguların bazıları elbette atipik otizmde de olacaktır. Atipik otizm maalesef öyle kolayca üstesinden gelinecek bir durum değil. Sağolsun uzmanlar önüne gelene atipik otizm dedikleri için ve bu yanlış tanıyı alanların çoğu kısa sürede toparlandığı için kolay bir durum sanılıyor.

Atipik otizm asla öyle kolayca üstesinden gelinecek bir durum değildir ama asla da tipik otizm gibi karaları bağlanacak bir sorun değildir. Yanlış anlaşılmasın tipik otizmde karalar bağlanmalı demek istemedim. Halkın genel bakışını ifade etmek istedim.

artik yurtdisinda tipik atipik vs tanilar vermiyorlar.
taniya takilmamak lazim her cocuk ayri bir dunya.
benim oglum 6 yasina girecek yavas yavas asiyoruz daha ezber konusmalari karsilikli soru cevap da yok. sadece sorulana cevap veriyor.
ama hala umutluyum.

artik yurtdisinda tipik atipik vs tanilar vermiyorlar.
taniya takilmamak lazim her cocuk ayri bir dunya.
benim oglum 6 yasina girecek yavas yavas asiyoruz daha ezber konusmalari karsilikli soru cevap da yok. sadece sorulana cevap veriyor.
ama hala umutluyum.

Bu maalesef yanlış biliniyor. 2013 de yayımlanan dsm 5 te evet tek başlık altında toplandı ve otizm spektrum bozukluğu dendi. Ama iyi bilinmeyen kısmı bu bozukluğun 3 kademe olduğu kabul edildi. En ağırı nonverbal yani konuşması olmayan en hafif formu ise pdd nos (atipik) ve asperger olarak kabul edildi.. Yani atipik hala var.. Ayrıca 2018 yılı itibari ile dünyanın birçok çocuk psikiyatri bölümü tek başlığı klinik olarak kullanmıyor.. Peki neden dsm 5 te tek başlık altında toplandı.. Bunun nedenini uzmanlar, daha önceki sınıflamanın kafa karışıklığına neden olduğunu sonuçta bunların hepsinin hafif orta ya da ağır olsa da otizm olduğu şeklinde açıkladılar.

Bu maalesef yanlış biliniyor. 2013 de yayımlanan dsm 5 te evet tek başlık altında toplandı ve otizm spektrum bozukluğu dendi. Ama iyi bilinmeyen kısmı bu bozukluğun 3 kademe olduğu kabul edildi. En ağırı nonverbal yani konuşması olmayan en hafif formu ise pdd nos (atipik) ve asperger olarak kabul edildi.. Yani atipik hala var.. Ayrıca 2018 yılı itibari ile dünyanın birçok çocuk psikiyatri bölümü tek başlığı klinik olarak kullanmıyor.. Peki neden dsm 5 te tek başlık altında toplandı.. Bunun nedenini uzmanlar, daha önceki sınıflamanın kafa karışıklığına neden olduğunu sonuçta bunların hepsinin hafif orta ya da ağır olsa da otizm olduğu şeklinde açıkladılar.
biz teshisi 2016 da aldik. herhangi bir siniflandirma yapilmadi. autism spectrum disorder seklinde teshis konuldu. teshisi koyan 3 kisilik komisyon da bana bu aciklamayi yapti.
turkiyeye geldigimde cocuk psikiyatrisine sordum, turkiyede olsa atipik tanisi alirdi dedi.
tabii bunlar genel gecer seyler degiller bugun taniyi toplarlar yarin baskasini eklerler.
sonuc olarak taniya takilmamak lazim. tip dunyasi surekli kendini yeniliyor. ozellikle otizm gibi bir bilinmezlik sozkonusuyken.

Bu kadar işinin gücünün arasında mesaj yazan tüm annelere teşekkür ederim size de teşekkür ediyorum D duruveannesi çünkü çoğu bilimsel makaleleri okusam dahi net anlayamıyorum gayet normal tabi mesleğim sağlık değil. Ben tanının ismine hiç takılmıyorum desem de kendimi kandırmış olurum, en azından beni neyin beklediğini bilmek istiyorum. Duygularıma yenik düşüyorum istemeden

tipik olsa da benim evladım yine de sevmeye devam edeceğim. Çok ağır ilerliyoruz bu kafama çok takılıyor. Bu aralar sallama olayını azaltma eğiliminde sanki, çünkü yaptığının farkında ben daha yüzüne bakar bakmaz tamam deyip bıraktığı da oluyor (en fazla 5 dakika) sonra tekrar sallıyor ne bulsa. Bağımlı gibi. Birde şu sıra ne olsa “ o benim”diyor doktor müsade etmeyin ileride daha büyük sorunlar çıkar desede kıyamıyoruz ailece. yeter ki o benim desin her şeyi veriyoruz şimartıyoruz açıkçası.

Bu kadar işinin gücünün arasında mesaj yazan tüm annelere teşekkür ederim size de teşekkür ediyorum D duruveannesi çünkü çoğu bilimsel makaleleri okusam dahi net anlayamıyorum gayet normal tabi mesleğim sağlık değil. Ben tanının ismine hiç takılmıyorum desem de kendimi kandırmış olurum, en azından beni neyin beklediğini bilmek istiyorum. Duygularıma yenik düşüyorum istemeden

tipik olsa da benim evladım yine de sevmeye devam edeceğim. Çok ağır ilerliyoruz bu kafama çok takılıyor. Bu aralar sallama olayını azaltma eğiliminde sanki, çünkü yaptığının farkında ben daha yüzüne bakar bakmaz tamam deyip bıraktığı da oluyor (en fazla 5 dakika) sonra tekrar sallıyor ne bulsa. Bağımlı gibi. Birde şu sıra ne olsa “ o benim”diyor doktor müsade etmeyin ileride daha büyük sorunlar çıkar desede kıyamıyoruz ailece. yeter ki o benim desin her şeyi veriyoruz şimartıyoruz açıkçası.

Kesinlikle tanının adının ne olduğunun önemli olduğunu ima etmedim. Aksine hep şunu savundum. Tanısı ne olursa olsun onları seveceğiz ve elimizden geleni yapacağız. Tamamen otizm dışı olsa da sadece gelişim gecikmesi olsa da eğer bir çocukta gerilik varsa otizm değil nasılsa diyip başı boş bırakılmamalı.. Eğitim ilgi yapılması gereken neyse yapılıp gerisi zamana bırakılmalı. Benim geçen mesajı yazma nedenim sizde bir umutsuzluk görmemdi. Üzüldüm ve moral vermek istedim. O yüzden hekimler tipik otizm tablosunu atlamazlar dedim. Yanlış tanı genelde uyaran eksikliği ve atipik otizm arasında oluyor.

Anladım, öyle demek istemediğinizin farkındayım. Maalesef ailemiz otizm cenneti o yüzden bebekliğinden beri hep oğlumu inceledim sonunda resmen tanıştık bizde bu illetle. Şimdi otizm hakkında o kadar fazla araştırma yapılıyor ki bilgi kirliliği de çok fazla. Tabi ortak fikirlerde çok. Son yıllarda yapılan çoğu araştırma bunun genetik yatkınlığın ağır bastığı yönünde. İsteyen aşıyı suçluyor, isteyen ilgilenmediğini söyleyip aileyi anneyi suçluyor. Dilerim sebebi de çözümü de biran önce bulunur.

Devlet Hastanesi konusunda kesinlikle ayni fikirdeyim ama randevu alınması imkansız nerdeyse. Ben Devlet hastnesine artik o kadar ozele götürdüm ki devlet de gorsun istedim nerdeyse 1 ay takip ettim mhrs sistemini ve sabaha karsi anca randevu boslugu buluyorsunuz.
Barış korkmaza gelince onun hastanesinden randevu almak mhrs gibi deil o tam bir kaos ve orda 10 dk bakmasiyla ne kadar bakabilir. Ben kendisinin ozeline anca 1 2 aya randevuyu zor aldim devlet kismini siz düşünün.
Sevgili cilek31, Barış Korkmaz’dan özel randevu nasıl alabildiniz? Size özelden mesaj attım. Sevgiler

Anladım, öyle demek istemediğinizin farkındayım. Maalesef ailemiz otizm cenneti o yüzden bebekliğinden beri hep oğlumu inceledim sonunda resmen tanıştık bizde bu illetle. Şimdi otizm hakkında o kadar fazla araştırma yapılıyor ki bilgi kirliliği de çok fazla. Tabi ortak fikirlerde çok. Son yıllarda yapılan çoğu araştırma bunun genetik yatkınlığın ağır bastığı yönünde. İsteyen aşıyı suçluyor, isteyen ilgilenmediğini söyleyip aileyi anneyi suçluyor. Dilerim sebebi de çözümü de biran önce bulunur.
Otizim cenneti demişsin aileniz canım diğer aile bireylerinde varmı bu rahatsızlık benim 12 tane yağebim var cin gibi maşallah eşimin 4tane var içlerinden biri bence atipik 4yalından sonra konuştu takıntışarı vardı sosyalleşme sorunu hala var aile urfadaydı o dönemler kimse otizm demeniş yada onlar söylemiyor ama çocuğun hala bile yabancılarla göz trması kısıtlı neyse biz ikinci çocucu düşünüyorduk bi ara brnim daha önce 3 tane kimyasal gebeliğim oldu birde oğlumda böyle şüpheli bir tanı olunca drum ikinciyi düşünürsen kesinlikte tüp bebek yapalım dedi ha belki normal yolla sağlıklı bir bebekte olabilir ama diğer ihtimalinde yüksek cünkü kimyasal gebeliklerin %99 u grnetik neden dedi birde kürtajım olunca tüp dedi dr um ama zaten düşünmüyoruz artık sizlerde durum nedir genelin ilk çocuğumu?

Otizim cenneti demişsin aileniz canım diğer aile bireylerinde varmı bu rahatsızlık benim 12 tane yağebim var cin gibi maşallah eşimin 4tane var içlerinden biri bence atipik 4yalından sonra konuştu takıntışarı vardı sosyalleşme sorunu hala var aile urfadaydı o dönemler kimse otizm demeniş yada onlar söylemiyor ama çocuğun hala bile yabancılarla göz trması kısıtlı neyse biz ikinci çocucu düşünüyorduk bi ara brnim daha önce 3 tane kimyasal gebeliğim oldu birde oğlumda böyle şüpheli bir tanı olunca drum ikinciyi düşünürsen kesinlikte tüp bebek yapalım dedi ha belki normal yolla sağlıklı bir bebekte olabilir ama diğer ihtimalinde yüksek cünkü kimyasal gebeliklerin %99 u grnetik neden dedi birde kürtajım olunca tüp dedi dr um ama zaten düşünmüyoruz artık sizlerde durum nedir genelin ilk çocuğumu?
Tup bebek otizmi önlemiyor hatta risk daha fazla diye okudum

Otizm ile yardımcı üreme teknikleri arası bağ bilimsel olarak gösterilemedi. İspat edilen tek şey ileri baba yaşı. Onun dışında gebelikte d vitamini eksikliği ve sık ultrason yaptırma da suçlandı ama net ispatları yok.
Tabiki siz daha iyi bilirsiniz ben oglumu goturdugum psikiyatriye sormustum otizmin tup bebekle engellenemedigini soyledi risk fazla demedi ama ben o sekilde bi yerce okumustum

Benim oglum tüp bebek ve 1.5 yasindan sonra atipik otizm oldu. Otizmin nedeni belli olmadigindan tup bebek ile onlemek pek mumkun degil sadece genetik olarak gelen otizm riskiniz azalir. Bizimki genetik degil ailede kimsede boyle bir durum olmadi.

Kendimi yanlış anlattım sanırım.. Tüp bebek otizmi engelleyebilir demedim.. Tüp bebekte risk normalden daha yüksek değil demek istedim.

Yani ne otizm olmasın diye tüp bebek yapmak mantıklı ne de otizm olur korkusu ile tüp bebek yapmamak mantıklı.

Benim oglum tüp bebek ve 1.5 yasindan sonra atipik otizm oldu. Otizmin nedeni belli olmadigindan tup bebek ile onlemek pek mumkun degil sadece genetik olarak gelen otizm riskiniz azalir. Bizimki genetik degil ailede kimsede boyle bir durum olmadi.
Bizdede hiç yok birde benim doğumum normal oldu ama çok zor oldu acaba ordamı bişey oldu diyorum birde atlamayalım brnim 3tanr kimyasal gebeliğim bir kürtajım var o yüzden kafam karışık acaba eşimle aramızda genetik bir uyuşmazlık mı var diyorum eşime spermonıgrafi yapılacak bu hafta belkide spermlerde sorun var bebekler tutunamıyır bunun yanında çok ama çok şükür oğlum güzel gelişiyor bugun kresteki öğretmeni dedikş aryık nerdeyse tüm komutları alıyor diğer öğrenciler gibş olmaya başladı diye çok mutlu oldum bende diyorum ya son iki haftadır evde normal bir çocuk var gibi ama olumsuzluklar tabikide var devam ediyor onlarıda azaltmaya çalışıyorum bir kardeşi ılsun çok istiyotum ama korkuyorum bu arada cvplar için herkese teşekkürler

X