Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Aslında whatsapp grubu kursak orda çocuklarımızın gelişimlerinden kullandığımız vitaminlerden yapılan çalışmalardan etkinliklerden bahsetsek çok iyi olur bence arkadaşlar

Yaninda ciddi bir sekilde agliyor gibi yap bakalim ne yapacak

Herkese iyi geceler.allah yardımcınız olsun.biz 2 yıl içinde raporumuzu attık oğlum atipik otizmliydi.darısı hepinizin başına

Kesinlikle psikiyatra götür derim

Kesinlikle psikiyatra götür derim
:) tabi takip edilmeyince anlasilmiyo olabilir. Beyzaelif zaten tanı aldı özel egitime gidiyor.
Geçmiş olsun adınıza cok sevindik. Bir arkadasimin kizinin da bir senede tanisi silinmisti. Bir senede nasip olmadi ama insallah bi sekilde nasip olur. Merak ettigim tanı sildirme nasil oluyor ve kaynastirmasi varmiydi.

Merhabalar, duyguları öğrentme noktasında ben en çok kitapların faydasını gördüm. Büyük resimleri olan, hikayesinde balığın, kedinin, köpeğin şaşırdığı, korktuğu vb. gibi duygularını gösterdiği resimleri olan kitaplar çok faydalı oldu. Ben bir yandan hikayeleri okudum, bir yandan bak kedi nasıl şaşırmış veya nasıl korkmuş vb gibi hep konuştum. Sonrasında hep kızım ben hikayeyi okurken, “kedi korkmuş” veya “balık şaşırmış” demeye başladı. Sonrasında öğrendi. Şimdi başka kitapları okurken ben daha söylemeden kendisi bir şeyler bulmaya çalışıyor. “kız üzülmüş” diyor mesela. Ben de evet, çok doğru, vb. gibi onu destekliyorum. Bol bol bu duyguların resimlendiği kitapları okuyun, unutmayalım bu çocuklarımızın görsel yetileri daha iyi, bir şeyi görünce veya resimleyince daha iyi öğreniyorlar. Soyut algıları geride gibi geliyor bana, o nedenle birşeyi öğretirken resimlendirelim. Ben faydasını görüyorum. Tabi bazen resimleri yanlış duygulandırabiliyor, “köpek üzülmüş” diyor aslında öyle birşey yok. O zaman neden üzüldüğünü düşündün, nereden anladın diye soruyorum, pek bir cevap alamasamda sonra acaba şöyle mi düşündün diye konuşuyorum. kızım dinliyor ve başka bir resimde benim anlattıklarımı kullanmaya çalışıyor, azıcık başarılı olabilse bile kar kardır.

Otizmli bireylerde göz teması olmaz ortak dikkat olmaz taklit yeteneğini ya çok çok azdır ya da yoktur duygularınızı düşüncelerinizi mecazları anlayamaz komutları yerine getiremez çünkü algıları normal bireyler gibi değildir uzun eğitimler sonrasında bile sağlanan göz teması normal bireyin ki gibi değildir tabiri caizse buz gibi donuk bakışlar sadece göz temasını sağlamak bile aylar yıllar alabilir öğretilen bir çok şeyi bir anda unutabilir genelleme yapamazlar beyindeki nöronların kopukluğu ya da gereksiz bağlantıları yüzünden çevreyi sizden çok farklı algılar çoğu kişinin rahatsız olmadığı durumlarda aşırı etkilenir ya da rahatsız olunacak durumlarda aşırı duyarsız olabilrler onlarla bırakın iletişimi etkileşim sağlamak bile çok uzun zaman alabilir her çocuk davranış problemleri gösterebilir sosyallik derecesi farklı olabilir sonuçta mizaç diye bir şey var çocuğunuzla az ilgilenmiş olabilirsiniz 24 saat yanındasınızdır ama 1 dk bile etkili ve doğru iletişime geçmemişsinizdir çok fazla ekrana maruz kalmıştır akran birlikteliği çok yoktur gibi gibi ve siz doğru yaklaşım içine girdiğinizde çocuğunuzda dönüt almaya başlarsınız her problemli çocuk otizm değildir otizm o kadar basit ve çözümü olan birşey değil ömür boyu süren sadece yaşam kalitesini o da her otizmlide değil yüksektebileceğiniz nörolojik ve psikolojik bir rahatsızlık ama annelerde haklı doktora gidersiniz otizmli rapor al rehabilitasyona gönder der yollar çocuğu gözlemlemez ki doğru düzgün belki çocukta uyaran eksikliği var ebeveyn ilgisiz git çocuğunla şu şekilde ilgilen şu yolu izle demez sonra çocuğun yaptığı her şeyi otizmle bağdaştır dur

Bazı çocukların otististik belirtiler göstermesi onun otizmli olduğu anlamına gelmez lütfen önce kendinizi hayatınızı ve çocuğunuza yaklaşımınızı sorgulayın işinde uzman kişilerden alacağınız yardımlarla bu belirtiler zaten kısa sürede ortadan kalkacaktır bunun çok örneğide bu forumda var ama bir kaç belirtiyle çocuğum otizmli diye yaslara bürünmek gerçekten otizm gerçeğiyle mücadele veren ağzından bir hece duymak için yıllarca uğraşan annelere büyük haksızlık olur

S seymikkkkk bana cevap yazar mısın cnm görmedin sanırım mesajımı
Z zamgul Eger ayip etmis olmazsak belirtileri nelerdi nasil bi yol İzlediniz bu arada cook sevindim oglunuz adina
Ben oğlumda ters giden bişeylr olduğunu 7 ayllıkken fark ettim.oğlumda göz teması vardı adına dönüp bakıyordu ama sağlıklı değildi tam istedğim gibi değildi.taklitleri ve ortak dikkatimiz azdı yada hiç yoktu.oğlu bazen normal çocuktu bazen kaybediyordum.eve kimse gelsin istemiyordu.oturmalar gittiğimiz zaman ortama alışson diye dakikalrca balkonda bekledğim günler oldu.pazar yok market yok v.s aşırı assosyel bi çocuktu.sonra araştırdım bütün yollar otzme çıkıyordu.eşim ve ailesi kabul etmiyorlardı hep abartığımı düşünüyorlardı.alıcı dili çok az ifade edici dili yoktu.bende kabullenemiyordum.sonra kendim evde eğitmeye başladım belli bi zamandan sonra kilitlendim.doktora götürdüğümde otistik ama çok iyi eğitim almış dedi.çok sevindim çabam boşa gitmemişti.38 aylıkken rapor aldım 60 aylıkken raporu attık çok şükür.sizleden ricam çocuklarınızı ilk önce kreşe verin sonra doğru rehabilitasyonu ve doğru eğitmeni bulun.benim gözlemlediğim kadar bir çocuk otizmden kurtuluyorsa %50 annenin bakın baba demiyorum %25 okulun %25 eğitmenin payı var.iyi geceler

Z zamgul belkide otizm degilmiydi acaba.. Cunku goz temasi varmisti bazi cocuklar yabani olabiliyo otizm olsada kurtulmussunuz cok sevindim cocugunuz adina

A azzya cok guzel anlatmisiniz ama atipik var silik otizm var asperger var tam belirtileri karsilamiyo atipik otizmliler galba siz tipik otizmden bahsettiniz

A azzya cok guzel anlatmisiniz ama atipik var silik otizm var asperger var tam belirtileri karsilamiyo atipik otizmliler galba siz tipik otizmden bahsettiniz
Bizimkisi atipikti hatta doktorumuz çok hafif olduğunu iyi bir eğitimle bir yıl içinde raporumuzu atabileceğimizi söyledi.hatta eğitmenlerimiz yeni yeni üstün zekalı olduğundan bahsdiyorlar.

Sevgili azzya yazdiklariniza katiliyorum malesef son zamanlarin ve ailelerin en buyuk kabusu bu otizm nete cocugum konusamiyor diye yaz otizm parmak ucunda yuruyor yaz otizm (kizim nerdeyse 6 ay bu sekilde yurudu gayet normal 12 yasinda ) bir cok anne bu sekilde girdi bu form a kendimden de buna dahilim otizm evet cok farkli omur boyu suren norolojik bir rahatsizlik atipik zaten doktorlarinda tani koyamadigi bir kac belirtinin oldugu bir durum tipik otizm den cok farkli ve zamanla bu cocuklar aciliyorlar bir kac sikinti kalabilir evet ama buda cocugun karakteristik ozelligi olabilir nasil her kisinin karakteri farkliysa cocuklarin gelisimide farkli forumda bu yuzden bu kadar iyilesti hikayelwrini okuyoruz forumda yeni anneler var belki okumuslardir yazdiklatimi oglum 43 aylik belirti olarak sadece sevunince el cirpma vardi bir kac uyurayila birakti bizim mesafeli komutlarda sikinti vardi ve konusma hic yoktu ama ingilizce sayilar renkler turkce de oyle ve tum alfabeyi biliyordu tabi bunda tabletin etkisi buyuktu malesef Gelismelerimz mesafali komutlari anlamaya basladi markette herseyi adiyla istiyor ilk defa iki ay once anne cikar dedi corabini cikarmami istedi tek tek geliyor kelimelerimiz cok sukur bu gunumuze bu arada beni en cok endiselendiren oglumun gelisiminde isaret etmeye gec basladi hatta ben goaterdim bu sekilde ogrendi zManla asicaklar bu cocuklar hwrseyi ufak tefek sikintilar evet kalabilir hangimizin yok tuhaf davranislari yada takintilari saglikli gunler diliyorum yavrulariniza

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…