Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
kleopat kleopat esimden izin almasi o kadar zor ki bisey yok deyip duruyo yinede az bekle bi gotururuz dedi su siralar esim niraz rahatsz yoksa gitmek istoyorum aradtiriyorum da iyi bi psikyatri biraz para koyup kenara iyi biyere gitmk istiyorum yoksa kendimi rahatlatmak degil buu hemen siz geliyosunuz aklima bisey takilinca tecrubelisiniz cogunuz

Merhabalar, kızım şu anda 35 aylık ve ben ne yazık ki bir farklılık olduğunu 34 aylık anladım. Aslında 26 aylıkken dinlediği tüm şarkıları söylerdi, ben bu durumu konuşuyor diye algıladım. O dönemler iletişim açısından geri kaldığını fark edemedim, çünkü sürekli ya şarkı söyler ya da okuduğumuz kitapları tekrar ederdi. 34 aylık aslında bunların iletişim amaçlı olmadığına dikkat ettim. Bu arada temel ihtiyaçlarını gayet net söylerdi, su, kurabiye, yoğurt, denize gidelim, parka gidelim vb. Son 1 ayda neler yaptık , öncelikle tüm elektronik eşyaları televizyon dahil kestik, 7/24 konuşarak ve onunda konuşmasını sağlayacak sorular sorarak ilerledim, 2 hafta sonra kısmen hayali oyun başladı, kısmen kendi cümlelerini kurmaya çalışıyor, ama bu cümleler de içinde bulunduğu durum ile ilgili değil (Örn. "camdan bakarken sokak lambaları dönmüyor" diyebiliyor) fakat ağırlıklı ezber konuşur, 1 psikolog ve 1 psikiyatrist gördü, tam bir teşhis koymadan, yuvaya verip 3 ay gözlemlememizi istediler. Aslında benim en çok rahatsız olduğum durum ekolali’nin çok fazla olması, hem anında hem de gecikmiş, okuduğum tüm kitapları 2 günde ezberleyip olmadık yerde paragraf paragraf söylüyor, soru yok, karşılıklı konuşma çok net olmasa da çabalıyor gibi hissediyorum, ben- sen henüz oturmadı, (su istermisiniz? istersinnn) 1 aydır günde 4-5 saat parklarda geziyoruz, diğer çocuklar ile oynamaya çalışıyor fakat iletişim kurmuyor, daha doğru nasıl kurabileceğini bilmiyor gibi geliyor bana, dün 4,5 yaşında bir çocuk kızımla oynarken “aklıma bişey geldi” dedi.Tabi bizimki hemen “aklıma bişey geldi” diye tekrar etti. Çocuk da ne geldi aklına diye sordu bizimkine, kızım hiç cevap veremedi, çocuğa baktı, sonra anneanne orada oturuyor dedi. Aslında doğru anneannesi o sırada arka bankta oturuyordu. Ben bu duruma iletişim demeli miyim, dememelimiyim inanın karıştım. Özellikle psikiyatristin atipik otizm diyemem 3 ay yuvaya bakalım demiş olması beni daha çok endişelendiriyor, gerçekten yuvada tüm ekolalinin düzelmesini beklemek, karşılıklı iletişim kurmasını öğrenmesini beklemek çok inandırıcı gelmiyor, 3 ayı kaybetmekten korkuyorum. Tam teşhis olsa özel eğitim ile kreşi desteklerdim diye düşünüyorum. Acaba başka bir doktora da götürsem mi?? Bu arada Pazartesi günü yuvaya başlıyor. Özellikle bu durumları yaşayan siz annelerin görüşleri benim için çok değerli.

Merhabalar, kızım şu anda 35 aylık ve ben ne yazık ki bir farklılık olduğunu 34 aylık anladım. Aslında 26 aylıkken dinlediği tüm şarkıları söylerdi, ben bu durumu konuşuyor diye algıladım. O dönemler iletişim açısından geri kaldığını fark edemedim, çünkü sürekli ya şarkı söyler ya da okuduğumuz kitapları tekrar ederdi. 34 aylık aslında bunların iletişim amaçlı olmadığına dikkat ettim. Bu arada temel ihtiyaçlarını gayet net söylerdi, su, kurabiye, yoğurt, denize gidelim, parka gidelim vb. Son 1 ayda neler yaptık , öncelikle tüm elektronik eşyaları televizyon dahil kestik, 7/24 konuşarak ve onunda konuşmasını sağlayacak sorular sorarak ilerledim, 2 hafta sonra kısmen hayali oyun başladı, kısmen kendi cümlelerini kurmaya çalışıyor, ama bu cümleler de içinde bulunduğu durum ile ilgili değil (Örn. "camdan bakarken sokak lambaları dönmüyor" diyebiliyor) fakat ağırlıklı ezber konuşur, 1 psikolog ve 1 psikiyatrist gördü, tam bir teşhis koymadan, yuvaya verip 3 ay gözlemlememizi istediler. Aslında benim en çok rahatsız olduğum durum ekolali’nin çok fazla olması, hem anında hem de gecikmiş, okuduğum tüm kitapları 2 günde ezberleyip olmadık yerde paragraf paragraf söylüyor, soru yok, karşılıklı konuşma çok net olmasa da çabalıyor gibi hissediyorum, ben- sen henüz oturmadı, (su istermisiniz? istersinnn) 1 aydır günde 4-5 saat parklarda geziyoruz, diğer çocuklar ile oynamaya çalışıyor fakat iletişim kurmuyor, daha doğru nasıl kurabileceğini bilmiyor gibi geliyor bana, dün 4,5 yaşında bir çocuk kızımla oynarken “aklıma bişey geldi” dedi.Tabi bizimki hemen “aklıma bişey geldi” diye tekrar etti. Çocuk da ne geldi aklına diye sordu bizimkine, kızım hiç cevap veremedi, çocuğa baktı, sonra anneanne orada oturuyor dedi. Aslında doğru anneannesi o sırada arka bankta oturuyordu. Ben bu duruma iletişim demeli miyim, dememelimiyim inanın karıştım. Özellikle psikiyatristin atipik otizm diyemem 3 ay yuvaya bakalım demiş olması beni daha çok endişelendiriyor, gerçekten yuvada tüm ekolalinin düzelmesini beklemek, karşılıklı iletişim kurmasını öğrenmesini beklemek çok inandırıcı gelmiyor, 3 ayı kaybetmekten korkuyorum. Tam teşhis olsa özel eğitim ile kreşi desteklerdim diye düşünüyorum. Acaba başka bir doktora da götürsem mi?? Bu arada Pazartesi günü yuvaya başlıyor. Özellikle bu durumları yaşayan siz annelerin görüşleri benim için çok değerli.

Canim senin durumun bana cok benziyor prof atipik dedi durumu hafif krese ver ozel egitime gittim 2 ay simdi daha iyiyiz ekolali bitti sayilir bu konusacagini gosteriyor korkma ama mutka krese ver

Sagolun @Kestanesekeriiim evet ne ne diye devmli soruyo guzel ama kizim hala bizden baska kimseule iletisime gecmiyor babasi babanesi ben baskada kimse olsun istemiyo insallah yalniz buyumeye baglidir bu yabanilik ins Hepimizim evlatlari siyrilir unutur gideriz
Sosyal fobi olabilir bence psikiyatriste goturun iciniz rahatlasin gizli gizli goturun gerekirse ben gizli goturdum sonradan soyledim esime bu arada o yaslarda bazi tekrarlarda olabilirmis oglumdan ornek vereyim bi arkadasim anahtar getirdi. esime;leyla anahtari getirdi derken oglum duydu o ara aanahtari her gormesinde surekli lella anahtar getirdi deyip durdu .doktora bunu soyledim hatta soylerken oglum yine lella anahtar dedi ve doktor bunu sorun olarak gormedi bile

Son düzenleyen: Moderatör:
Canim senin durumun bana cok benziyor prof atipik dedi durumu hafif krese ver ozel egitime gittim 2 ay simdi daha iyiyiz ekolali bitti sayilir bu konusacagini gosteriyor korkma ama mutka krese ver
Çok teşekkürler cevabın için, bu hafta kreşe başlattık, bugün 5. gün ve ilk defa tam gün kalacak. Dün ilk defa ne yediğini ve hangi aktiviteyi yaptığını sorduğumda söyledi. Tabi daha 1 hafta olacak, kreşin etkisini görmek için en az 1-2 ay beklemem gerektiğini düşünüyorum ama yine de hemen birşeyler değişsin istiyorum. Öğretmeni soru sorduğunda bazen saçma ama bazen doğru cevaplar vermiş. Orada ekolali yapıp yapmadığını takip edemiyorum, evde halen sürüyor, özellikle kitaplarını aynen tekrar etmeye başladığında hemen bişeyler sorup dikkatini dağıtmaya çalışıyorum.

Merhaba arkadaslar bisey sorucam kizima babanesi babasi yokken baba gel mama getr ogretmis 4 kelimelik bi cumle ama bazen kapiya dogru gidip yine oyle sesleniyo arada bu ezberlenmis bi cumlrmi yada ekolalimi ayni cumleyi bu aksam iki abi gelmisti abiler disari ciktiginda baya bi zamn sonra 5 dk sonra abi gel mama getir diye seslendi bu nedir arkadaslar ekolali mi ezberlenmis bi cumle ama abi gel mama getr dedi babanesi baba gel mama getr ogretmisti.. Cok karisik oldu kusura bakmayin ayni kafam gibi.. Bu nedir tecrubeli arkadaslar yardimci olursanz sevinirim..
Merhabalar, kızınızın bu söylediğinin ekolali ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Bir kere baba olarak öğrendiği cümleyi abi olarak değiştirmiş, o sırada abiler geldiği için. Bir ilişki kurmuş. Kızınız konuşmak istiyor ve çevresindeki cümleleri ezberleyerek konuşma isteğini yerine getiriyor. Siz sürekli konuşun, sorular sorun inanın kısa zamanda bu cümleleri yerinde kullanmayı öğrenecek.

Cok sagolun B balbocegim_2015 bildigi seyleri cevapliyor bu ne sac bu ne burun bu kim amca vs ama hala evet yada hayir kullanmiyo istemedigi seylere tepki veriyo vucud diliyle ama hayir evet yok hala szn kizinizda da bisey yok demis psikiyatri bi rahatlayin bencr kreste iyi gidiyo gibi ins toparlar

Sevgili anneler bir konuda yardiminiza ihtiyacim var

kizim 32aylik yaklasik 30 -40kelimesi var goz kontagi isaret etme isaret edilene bakma ismine tepki yemek belirtiler gun gectikce siliklesti
Bilissel olarak renkler sekiller organlar hayvanlar vs ogrendi
Uzak ve yakin komutlari anlar Uygular
Takinti ve tekrar eden bir davranis sorunumuz yok
Baybay yapar opucuk atar gorduklerjnu taklit Eder
Ama hala cok geri.
Sosyallik kismini asamiyoruz ve duygular
Mesela sasirmiyor kizim yada mesela anneye gidiyoruz disari cikalim dendiginde evet seviniyo bazen ama normal cocuklar gibi tepkiler yok
Bizimle ayni sorunu yasayan anneler zamanla bunlari yapabilecekmidir kizim ben neler yapabilirim tavsiyeleriniz nedir ?

Son düzenleme:
Sevgili anneler bir konuda yardiminiza ihtiyacim var

kizim 32aylik yaklasik 30 -40kelimesi var goz kontagi isaret etme isaret edilene bakma ismine tepki yemek belirtiler gun gectikce siliklesti
Bilissel olarak renkler sekiller organlar hayvanlar vs ogrendi
Uzak ve yakin komutlari anlar Uygular
Takinti ve tekrar eden bir davranis sorunumuz yok
Baybay yapar opucuk atar gorduklerjnu taklit Eder
Ama hala cok geri.
Sosyallik kismini asamiyoruz ve duygular
Mesela sasirmiyor kizim yada mesela anneye gidiyoruz disari cikalim dendiginde evet seviniyo bazen ama normal cocuklar gibi tepkiler yok
Bizimle ayni sorunu yasayan anneler zamanla bunlari yapabilecekmidir kizim ben neler yapabilirim tavsiyeleriniz nedir ?
Beyzaelif masallah diyelim size.
Ben kaslarimi catip kizgin kiziyorum gibi seyler diyorum. Yada mutlu oluyorum. Sasirmayi abartarak yapiyorum ogrensin diye. Daha yeni kizgin diyorum kizgin ol diyorum ben de yapiyorum az bisey kaslarini catmaya basladi. Baska ne yapilabilir bilmiyoum. Ben de deneyimlerinizden yararlanmak isterim. Oglum 4 yasinda.

Benim Kizimda duygulardan pek anlamaz sadece utanmayi bilir bi de bize kiz dedigimizde kizar gibi taklit yapar

Beyzaelif masallah diyelim size.
Ben kaslarimi catip kizgin kiziyorum gibi seyler diyorum. Yada mutlu oluyorum. Sasirmayi abartarak yapiyorum ogrensin diye. Daha yeni kizgin diyorum kizgin ol diyorum ben de yapiyorum az bisey kaslarini catmaya basladi. Baska ne yapilabilir bilmiyoum. Ben de deneyimlerinizden yararlanmak isterim. Oglum 4 yasinda.
Tesekkur ederim canim yavas yavas ilerliyoruz bizde
Kizim asla sasirmiyor olaylarin farkinda utanir yapmamasi gereken bisey yaptiginda kizarsam yuzu duser
Ama cilve yapmiyor sasirmiyor
Diger konularda problemimiz beklemeyi asla istemiyor agliyor yabancilara ait bir seyi alabiliyor cekinmiyor
Bunu zamanla asacaktir biliyorum
Cumle kurmuyoruz hala
Daha hızlı ilerlesin istiyorum mesela babaaa diye babasına sarılsın istiyorum tek takılmasın istiyorum......
İnşallah zamanla buradaki aşan bir çok çocuk gibi bezlerinde çocukları aşar bu durumu

Arkadaşlar çocuklarınıza hyper super map vitamin kullanıyor musunuz almayı düşünüyorum bilginiz var mı

Merhaba sevgili D duruveannesi möller balık yağına başladık sütü bıraktık sadece kefir içiriyorum nutrigen vegy kullandık bitiyor supra ile devam edicez birde hyper super map vitamin başlamak istiyorum oğlum 2 buçuk yaşında kullanabilir miyiz

O ozed_ Ben dr eczaneye sordum 10ml yaziyo yarisini ver dedi aldim super hyper map 3. Gundeyiz bugun abi grldi 20 li yadlarda kizim ilk bas cok guzel goz temasi kurdu sonra cok ilgilenmedi ama bastan guzel kurdu goz temasi.. Sen yinede dr sor arastr

O ozed_ Ben dr eczaneye sordum 10ml yaziyo yarisini ver dedi aldim super hyper map 3. Gundeyiz bugun abi grldi 20 li yadlarda kizim ilk bas cok guzel goz temasi kurdu sonra cok ilgilenmedi ama bastan guzel kurdu goz temasi.. Sen yinede dr sor arastr
Cnm kusura bakma 3. Gündeyizden sonraki yazdıklarını anlamadım

@Kestanesekeriiim Aglarken gormedi ki bak üü üü derim diyorum bakiyo sadece ama kiz dedigimde kizar gul dedigimde guler korkut deriz korkutur eger ben icten gulersem oda guluyo benle.. Tam emin degilim aslinda ezberledigi icinmi yapiyo yada duygulari bildigi icinmi bilmem

X