Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Canim masallah suan kac yasinda takintilari varmi uyurken her hangi bi bir nesneyi yatagina goturmek istermi cocuklarla parkda oynarmi benim oglumda konusmaya baslarken boyle baslamisti

Canim masallah suan kac yasinda takintilari varmi uyurken her hangi bi bir nesneyi yatagina goturmek istermi cocuklarla parkda oynarmi benim oglumda konusmaya baslarken boyle baslamisti
Kızım 2.5 yasinda 29 aylik cocuklarla genelde buyuiler oluyo yanlarina gitmiyor ama uzaktan onlari izliyor yasitlariyla paralel oyun oynuyor abla abi diye sesleniyir buyuklere takintisi yok canim yani her cocuk gibi hep yapmayi sevdigi seyler var ama rahatsiz edecek boyutta degil hâlâ ayakta sallıyorum o yuzden pek oyuncak yanina istemiyor ama niloyasi var onu sorar nerde diye bulamayinca

Bu arada 22 aylıkken alaninda en iyi psikatriye götürdüm doktor kucağına aldi ceee oyununu oynadı kaşesi vardi kagidin uzerine doktor basti aynısını kizimin yapmasını istedi ve kizim yaptı ve otizim degil ama gelisim geriligi var bol bol parka götürün dedi ve kizim o zamandan bu yana inanilmaz degisim gösterdi tabi evimizi memlekete tasidik kalabalik icine karisti tv izlemedi ve herşeyi normale döndü

Oğlumla ayni yaşta olan annelerin yazılarına bakınca biz de o günleri görecek miyiz acaba diyorum. Benden sonra buraya üye olanlar artık Nadire’n giriyor,çünkü çoğu şeyi atlatmışlar çok şükür. Bugün kreş psikoloğuyla görüşmeye gittim tabi hüsranla döndüm canım çok sıkıldı. Oğlum yaşıtlarından özellikle konuşma konusunda çok geri. konuşması en az 2 yıl geriymiş. Sosyal olarak hala yalnız takılıyormuş sınıfta yaşıtlarıyla iletişim kurmuyor yani. Benim gözlemlediğim şeylerdi, birde ondan duydum. Çok hızlı ilerleme kaydetmiyormuş aradaki yaş farkı çok açılmış akranlarıyla. Ezber konuştuğunu söyledi. mesela kaç yaşındasın diye sorunca 4 diyor adını sorunca söyler. Baba nerede dersem “baba işe gitti”der. Babaanne evde der gibi şeyler. Yaşıtlarını yakalayamayacak galiba :KK43:

Tek iyi tarafı İnce kaba motor iyi, bilişsel olarakta yaşıtlarından pek fark yokmuş. Biraz kararlı olunca istenilenleri de yapıyor inadı her çocukta olduğu kadar falan dedi. 4 yaşına girdik.

Oğlumla ayni yaşta olan annelerin yazılarına bakınca biz de o günleri görecek miyiz acaba diyorum. Benden sonra buraya üye olanlar artık Nadire’n giriyor,çünkü çoğu şeyi atlatmışlar çok şükür. Bugün kreş psikoloğuyla görüşmeye gittim tabi hüsranla döndüm canım çok sıkıldı. Oğlum yaşıtlarından özellikle konuşma konusunda çok geri. konuşması en az 2 yıl geriymiş. Sosyal olarak hala yalnız takılıyormuş sınıfta yaşıtlarıyla iletişim kurmuyor yani. Benim gözlemlediğim şeylerdi, birde ondan duydum. Çok hızlı ilerleme kaydetmiyormuş aradaki yaş farkı çok açılmış akranlarıyla. Ezber konuştuğunu söyledi. mesela kaç yaşındasın diye sorunca 4 diyor adını sorunca söyler. Baba nerede dersem “baba işe gitti”der. Babaanne evde der gibi şeyler. Yaşıtlarını yakalayamayacak galiba :KK43:

Tek iyi tarafı İnce kaba motor iyi, bilişsel olarakta yaşıtlarından pek fark yokmuş. Biraz kararlı olunca istenilenleri de yapıyor inadı her çocukta olduğu kadar falan dedi. 4 yaşına girdik.
Rabbimden sifa diliyorum bütün yavrularimiza oglunuz babasi yakininda olunca da mı ise gitti diyor babannesi yaninda varken de mi evde diyor

Canım biz de o da yok.Bu aralar kelimeler artti taklit artti ama o kadar. Bi de anlamasi artti. Icerden mendili getir burnunu sileyim dedim getirdi. Oyle yas soylemez adini soylemez. Baba ise gitti demesi bana gore mucize. Anne diyorum anne diyor. Baba diyorum parmagiyla yaziyomus gibi ama dogru sekilde baba yaziyor. Konusmak yerine yazmayi tercih ediyor yani. Ama ben umudumu yitirmedim. Diger cocuklarla kiyasladiginda moral bozucu kiyaslama bosver. Yapabildiklerinize odaklan.oglum 4 yasinda

kuntay kuntay Bi psikolog yazisinda okumustum izzet gullu hatta adi.. Yorumkar iyi hakkinda hep.. Yetiskinler 20 sene okul hayati varken iletisime gectigi kisi bir veya iki kisi yazmis.. Yabancilarlq iletisime gecmek bizim icin kolay degilji yavrukarimiz icin olsun.. Neyse yani kisaca umidin asla bitmesin.. Umit biterse hersey biter hem Allahtan umit asla kesilmez.. Bu ara unitsiz oldugundan bahsediyon belki oglun seziyodr bence biraz rahat ol durumuda kotu degil yavrunun

Canım biz de o da yok.Bu aralar kelimeler artti taklit artti ama o kadar. Bi de anlamasi artti. Icerden mendili getir burnunu sileyim dedim getirdi. Oyle yas soylemez adini soylemez. Baba ise gitti demesi bana gore mucize. Anne diyorum anne diyor. Baba diyorum parmagiyla yaziyomus gibi ama dogru sekilde baba yaziyor. Konusmak yerine yazmayi tercih ediyor yani. Ama ben umudumu yitirmedim. Diger cocuklarla kiyasladiginda moral bozucu kiyaslama bosver. Yapabildiklerinize odaklan.oglum 4 yasinda
Ekolali yapıyor canım senin oğlun da. Ben de nette okudum bir profesör yazmıştı. Ekolali yapması hiç konuşmamasından iyiymiş. Genelde ekolali yapan çocuklar ileride bir çoğu konuluyormuş. Dilerim öyle olur. Sosyal olmaması bireysel farklılığından kaynaklanan bir durum olabilir. Ben 37 yaşındayım hala sosyal değilim genelde kalabalık ortama girince boş oda varsa hemen bahane edip kaçarım başka yere.

kuntay kuntay Bi psikolog yazisinda okumustum izzet gullu hatta adi.. Yorumkar iyi hakkinda hep.. Yetiskinler 20 sene okul hayati varken iletisime gectigi kisi bir veya iki kisi yazmis.. Yabancilarlq iletisime gecmek bizim icin kolay degilji yavrukarimiz icin olsun.. Neyse yani kisaca umidin asla bitmesin.. Umit biterse hersey biter hem Allahtan umit asla kesilmez.. Bu ara unitsiz oldugundan bahsediyon belki oglun seziyodr bence biraz rahat ol durumuda kotu degil yavrunun
Evet babası yanındayken sorunca da ayni şeyi der. Fakat dikkat edip etrafa bakıp babasını görünce şaşırır işe gitti demez cevap vermez

Rabbimden sifa diliyorum bütün yavrularimiza oglunuz babasi yakininda olunca da mı ise gitti diyor babannesi yaninda varken de mi evde diyor
Size değil başka yere cevap yazmışım kafa kalmadı. Babası yanındayken de baba işe gitti der. babanın evde olduğunu görünce cevap vermez tabi dikkat ederse. Dikkatli dinlemiyor oturduğu yokki :KK43:

Size değil başka yere cevap yazmışım kafa kalmadı. Babası yanındayken de baba işe gitti der. babanın evde olduğunu görünce cevap vermez tabi dikkat ederse. Dikkatli dinlemiyor oturduğu yokki :KK43:
Çocuğunuza tiyatro eğitimi aldırırsanız hem sosyallik hem de konuşma için faydalı olabilir ayrıca özgüveni artar

Ekolali yapıyor canım senin oğlun da. Ben de nette okudum bir profesör yazmıştı. Ekolali yapması hiç konuşmamasından iyiymiş. Genelde ekolali yapan çocuklar ileride bir çoğu konuluyormuş. Dilerim öyle olur. Sosyal olmaması bireysel farklılığından kaynaklanan bir durum olabilir. Ben 37 yaşındayım hala sosyal değilim genelde kalabalık ortama girince boş oda varsa hemen bahane edip kaçarım başka yere.

Cocuklarimiz ayni yasta bizim yaslarimizda ayniymis :) ekolali yapiyor diye bana yazmissin ama yanlis yazmissin canim ekolalik bir durum yazmadim. Simdiye kadar bir kere iki gun teyze teyze dedi ekolalik durum olarak. Onun disinda hep anlamsizca anlatir. Bir de benim sikinti cektigim durum var ben bir iki uc kos desem kosar. Sonra ben dicem diye anlatmaya calisiyor demiyor tabi ben anliyorum a tu ti deyi kosar. Yani bir iki uc demiyor ingilizce soyluyor. Bi de anne dedigimde anne der. Bunlarin disinda baska kelime taklit etmiyor. Motosiklet gorse oseose der. Her zaman. Bence senin oglan su anda benim oglandan daha önde. Bikiyorsun bizim cocuklar farkli. O yuzden ne yaparsak oteki cocuklardan farkli olacak gibime geliyor. Bizim icin su an onemli olan onlari hayatin icine katabilmek. Degisik olsunlar ama hayata tutunsunlar. Ne bileyim okusunlar ise girsinler dertlerini anlatabilsinler. Belki cogu seyleri eksik olacak ama mutlaka bir yonden de ilerde olacaklar. O yonlerini bulup ona yonlendirerek mutlu olmalarini saglamaliyiz. Neyse uzun yazdım. Diger cocuklarla karsilastirma yoluna bak. Bastan beri ne cok yol katettiniz siz ben biliyorum.

Cocuklarimiz ayni yasta bizim yaslarimizda ayniymis :) ekolali yapiyor diye bana yazmissin ama yanlis yazmissin canim ekolalik bir durum yazmadim. Simdiye kadar bir kere iki gun teyze teyze dedi ekolalik durum olarak. Onun disinda hep anlamsizca anlatir. Bir de benim sikinti cektigim durum var ben bir iki uc kos desem kosar. Sonra ben dicem diye anlatmaya calisiyor demiyor tabi ben anliyorum a tu ti deyi kosar. Yani bir iki uc demiyor ingilizce soyluyor. Bi de anne dedigimde anne der. Bunlarin disinda baska kelime taklit etmiyor. Motosiklet gorse oseose der. Her zaman. Bence senin oglan su anda benim oglandan daha önde. Bikiyorsun bizim cocuklar farkli. O yuzden ne yaparsak oteki cocuklardan farkli olacak gibime geliyor. Bizim icin su an onemli olan onlari hayatin icine katabilmek. Degisik olsunlar ama hayata tutunsunlar. Ne bileyim okusunlar ise girsinler dertlerini anlatabilsinler. Belki cogu seyleri eksik olacak ama mutlaka bir yonden de ilerde olacaklar. O yonlerini bulup ona yonlendirerek mutlu olmalarini saglamaliyiz. Neyse uzun yazdım. Diger cocuklarla karsilastirma yoluna bak. Bastan beri ne cok yol katettiniz siz ben biliyorum.

Sana yazdım hayatım tabi yanlış anlamışım. Sizin söylediğiniz her kelimeyi tekrar ediyor sandım. Anne demesi de mucize ilk anne dediğinde havalara uçmuştum. Sizde de komut alma iyi bize göre. İnanın hepsi farklı, kimse gibi değiller hatta kimse gibi değiller

Bizden daha geri olanlar bizi geçti mesela. Dün rehabilitasyonda bir kadın oğlumu görünce kendi oğlunun 4 yaşında anne demeye başladığını 5-6 ya kadar ekolali yaptığını söyledi. Şimdi ilköğretim 2 ye gidiyor sadece dil için geliyor, raporu kalkacakmış dediğine göre. Benim oğlumun kendi oğlundan çok iyi konuştuğunu söyledi 4 yaşlarındayken onlarda hiçbiri yokmuş. İnan’ın hiç ümitlenmedim bile. Çünkü hep aynı şeyler duyuyorum iki yıldır. İnanıyorum anlatılanlara fakat çocuğa göre değişiyor durum. Belki oğlu daha geriydi, fakat daha hafif belirtisi olmasına rağmen ilerlemeyende var. Biz hangi guruptayız zaman gösterecek.Doktorlar boşuna 6-7 yaşı bekleyelim demiyorlarmış. O yaşlarda işin rengi ortaya çıkıyor. Çok hızlı ilerleyende çok ağır giden de o yaşta ortayı buluyor çoğunlukla istisnalar dışında.

Esimin kuzeni var 23 yasinda evli cocugu var 1 yasinda esimin kuzeni asosyal biri yani siz birsey söylemeden konusmaz kalabalıktan sıkılır ve baska odalarda oturur yanliz kalmayi seçer mecazlari hemen algılamıyor ve ileri görüşlü degil birseyi bilmiyorsa öğreneyim diye çabalamıyor geri biraz babasi da öyleydi hâlâ öyle kardesi var 13 yasjnda o da asosyal ve stopik hareketi var one arkaya sallanıyor biz uyariyoruz suruyor yarim saat sonra devam ediyor yani disaridan görülebiliyor biraz farklı oldukları ama anne babasi hic doktora götürmemiş farklılık gormemisler sanırım bilemiyorm onlar otizim icinde mi değil mi bilemiyorum ama otizime yakinlar gibi hissediyorum yani diyecegim su ki bu ozel cocuklar ilerde aile kurabiliyorlar galiba kalabaliga cok karışmasalar bile kendi hallerinde bize gore dogru veya yanlis hayatlarini guzelce sürdürebiliyorlar hic umitsizlige kapilmayin rabbim hic kimseyi evladiyla sınamasın

Merhaba arakadaşlar kizim 22 aylikken yazmıştım buraya kizimin tanisi yok ama ben şüpheleniyordum kizimdaki gelismeleri yazmak istiorum

benim kizimin gelismelerinden bahsetmek istiyorum kizim 29 aylik anne bak kedi çizgi-film izlicem patates yicem babam gelmis gibi cümleleri var su sekilde gelişti konusmasi patates yiyecekmisin dedigimde yicem diyordu bir süre sonra patates yicem demeye basladi bu normal bir konusma evresi olduğunu saniyorum.ekolali eskisi kadar dedil azalmaya basladi ki tekrar ettigi kelimeleri yerinde kullanmaya basladi basit komutlari anlıyor hadi gezmeye gidiyoruz diyorum odasından koşup kapiya yöneliyor veya hadi banyo yapicaz dedigimde banyoya gidiyor mavi araba kirmizi toka gibi nesleri birleştirmeye basladi kitap okuyalim dediğimdekitabini getiriyor 1 ay onceye kadar 3 4 ay boyunca arada da olsa parmak ucunda yürüme vardi suanda yok zaten bu donemlerde olabiliyormuş bebekleriyle cok guzel oynuyor hadi gezmeye gidiyoruz diye bebegine kapiya goturuyor eşeği var evde ona sapka takiyor ayy cok guzel oldu diyor bunlar hayali oyunlar midir yeterli midir bilemiyorum hapsurdugunda kensisine iyi yasa diyor bu gecikmis ekolali midir bilmiyirum tv de hapsu cizgifilmini izliyor hapsu ah disim vah disim diyor o da bir sure sonra anne ah disim vah disim diye dişlerini tutuyor ismine bakiyor yan komşunun cocugu var 1.5 yasinda o yanlis birsey yaptığında ahmet yapmaa diyr bağırıyor kostugunfa buraua gel diyor bu cocuklarla iletisim halinde oldugunu mu gosteriyor bilemiyorum yeterli mi ? Anne aciktim su icicem diyor bu cumleler kizim su icecek misin dedigimde icicm dedigi seyler bazı kelimeleri kendisi kuruyor ben soylemeden birleştiriyor teyzesiyle goruntulu konuşuyoruz teyzeye gidelim diyor mesela bu onun kendi cumlesi aglamak kizmak küsmek gülmek bu ifadeleri biliyor ve bana söylüyor eylul agliyo diyor mesela konusmasinin cok ileride oldugunu düşünmüyorum sapkayi takip bize gösteriyor ayy diyoruz hosuna gidiyor bu ilgi çekmeyeçalışmak midir acaba veya birsey kirildiginda bana getiriyor kirilmis diye bu sabah odasından kalkti geldi gunaydin dedi ben her uyandiginda diyorum cunki goz temasimiz cok uzun değil 3 4 saniye bakıyor ve bizimle iletişimi guzel isaret parmagini kullanıyor işaret ettiğim yone bakiyor bana da ilgisini çektiği şeyleri parmagiyla gösteriyor aneee diye diğer odadan bana sesleniyor babasina sesleniyor velasil gelişmeler böyle otizim ihtimalinden uzaklaştığını hissediyorum otizimli bir cocuk bunlari yapar mi onu da bilmiyorum cunki hic cevremde yok rabbimyavrularimizi korusun şafi ismiyle sifa versin bir gun bu düşüncelerden kuskulardan tamamen kurtuluruz insallah iyi.gunler diliyorum
Dil gelisimi super benim oglum 24 aylik ayakkabi giyecegi zaman anne agga giy diyor yani ayakkabimi giydir demek istiyor sizin kizinizin dil gelisimi super masallah daha ne olsun darisi bizim basimiza

Benim oglum bi kurbagayla uyuyor ama kurbaga olmayinca pelus kopekle de uyuyordu ama kurbagasinin yeri cok ayri bu anormal bi durmmu ben bu yaslarda boyle bagimli oldugu bi oyuncak olabilir diye biliyorum

Benim oglum bi kurbagayla uyuyor ama kurbaga olmayinca pelus kopekle de uyuyordu ama kurbagasinin yeri cok ayri bu anormal bi durmmu ben bu yaslarda boyle bagimli oldugu bi oyuncak olabilir diye biliyorum
Tabi ki cocuklarimiz 2 yasla birlikte ayri bir birey hissediyorlar kendini ve hayali arkadas edinme dönemiymiş cok normal gelişimlerinin bir parcasi yani benim kizim oyuncaklariyla konusuyor ayi buraya otur diyor cok sevimli oluyor sonr bana donup ayi oturdu diyor:)

Dil gelisimi super benim oglum 24 aylik ayakkabi giyecegi zaman anne agga giy diyor yani ayakkabimi giydir demek istiyor sizin kizinizin dil gelisimi super masallah daha ne olsun darisi bizim basimiza
Benim kizim 24 aylikken anne demişti baska 10 tane yarim yamalak kelimesi vardi birak cümleyi tam kelime söylemiyordu işte haziranda kelimeler geldi 1 ay sonra cümle geldi simdi basit 2 li cümleleri var hepsi tv kapandiktan sonra oldu tanisi yok kendim cok ilgilendim bak kus bak agac abi napiyo diye biliyorum dk sini boş birakmadim şükürler olsun meyvelerini aliyorum inşallah daha guzel konuştuğu zamanları görürüz

X