Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Arkadaşlar bu sayfada ki her yazışmayı ara ara okuyorum ve bu sayfa da bahsedilen çocukların yaşları küçük ve yine nerdeyse hiç birinin otizmli olduğunu düşünmüyorum otizm belirtisi başka bir şey otizmli olmak başka bir şey evet sizlerde benim gibi endişeli annelersiniz sizleri anlıyorum ama şu var ki o kadar yere gittim gittiğim yerde ki uzmanlar şunu söyledi çocuğun konuşup konuşmaması önemli değil çocuk 4 yasında da konuşmaya başlar ve en son size bahsettiğim kurumda ki kişi otizmli olupta konuşan çocukların da olduğunu söyledi ama tabii çocuk riske atmaya gelmez ve şu da davranış problemleri olabilir çocuklarımızda ama yine otizm diyemeyiz adı üstünde çocuk dönem dönem bize garip gelen davranışları olacaktır bizler şunu yapalım balık yağı verelim kefir içirelim süt vermeyelim b6 ve b12 vitamini olan vitaminleri tercih edelim birde bugün öğrendim kelle paça içirelim sık sık çocuklu ortamlara sokalım birde lütfen çocuklarımıza yetişkin gibi davranalım örneğin yemeği koyun önüne kaşık çatalıda koyun yerse yesin yemezse aç kalacağını öğrensin 1 yemez 2 yemez sonra yemeye başlar hepinizi seviyorum hepimizin yavrularına dualar ediyorum sizde benim yavruma dua edin lütfen birde çocuklarınızla oyun oynayın oynadıkça öğrenip algıları açılacak sevgiler

Gittiğiniz kurumda size ve Çocuğunuza ne gibi sorular sordular gelişim testi yapıldı mı neler sordular
Ben buradan çok yapılanları net yazamıyorum ama kısaca şöyle yazayım 2 saate yakın 3 kişi inceledi aynı anda bir tanesi ile oyun oynadı diğeri bizimle konuştu ve aynı zamanda oğlumu inceledi bir ara oğlumla oyun oynadı diğer 3. Kişi de sadece izledi kreşe hazır olmadığı çıktı ortaya ve gerçekten kreşte mutlu değildi oğlum kreşten aldım gelişim testleri daha önce yapılmıştı sosyal gelişimde geride kalmıştık bize nasıl iletişim kurmamız gerektiği anlatıldı sürekli jest mimik ve duygu kullanıyoruz şuanda oğlum ergoterapiye başladı ve orda mutlu faydalı olacağına inanıyorum çünkü bize de burayı kreşten bir veli tavsiye etti oğlu 1 buçuk yaşındayken otizmin 1 altı tanısı almış yani otizme çok yakınmış ve durumu o yaşta olmasına rağmen ağırmış çocuk şuan 4 yaşında yaşıtlarından hiç bir farkı yok çocuğu da gördüm

Cevabın için teşekkür ederim biz 32 aylığız kelimeler var ama çok yavaş geliyor kelimeler özel eğitim ve karşılayabilirsek dil terapisine başlayacağız tabi kreşede konuşmama dışında çok sıkıntımız yok ama taniyı zaten boşverdim ben burayı sürekli t takip ediyorum nefes egzersizleri kaba ve ince motor üstünde duruyorum allah hepimizin yardımcısı olsun

Arkadaslar hasan onalin onerdigi yurt disindan aldiginiz probiyotigin ismi neydi yazabilir misiniz arayinca bulamadim

Gittigimiz kurum toplanti yapmisti orada da bahsedilince ben de probiyotik almayi dusunuyodum yurt disindan da bi akrabamiz gelecek onu alip deneyeyim diye dusundum adini bulabilirsem tabi.
Gittiğiniz kuruma arayıp sorun bence adını bize de bilgi verin lütfen

Gittiğiniz kuruma arayıp sorun bence adını bize de bilgi verin lütfen
Eski mesajlari okudukca hasan onalin herkese degisik probiyotikler verdigini gordum. Sonra her probiyetigin farkli alanlarda kullanildigini ogrendim. O yuzden kafama gore almaktan vazgectim. Belki de vitamin ile karistirdim. Eski mesajlarda super nu thera diye bir vitamin vardi yurtdisindan almis cogu kisi sanirim aklimda probiyotik olarak kalmis ama vitaminmis.

F3B1782B-890D-4D23-BF2A-0BFEBF79D9E7.jpeg
Gittigimiz kurum toplanti yapmisti orada da bahsedilince ben de probiyotik almayi dusunuyodum yurt disindan da bi akrabamiz gelecek onu alip deneyeyim diye dusundum adini bulabilirsem tabi.

Arkadaşım da oğluna aldı. Hasan Önal tavsiyesiyle. Fotoğrafını atıyorum canım. 43 dolar Türkiye’de yok doğru hatırlıyorsun. probiyotik+vitamin

Ayrıca eczaneye sorup onaylatın sipariş vermeden önce. Çünkü kargo dahil 300 tl yi bulur boşuna para harcamayın canım.

Sevgili anneler bir sorum olacak

Birçok kaynakta ideal okul yaşı için 7 deniyor.. Ben oldum olası bu yaş meselesini anlamadım.. 7 yaş 72 ayını doldurmuş mu demek yoksa 84 ayını mı doldurmuş demek.?

Bu konu nerden aklıma takıldı derseniz geçen sene bir arkadaşım kızını 70 aylık başlattı ama ileri derecede uyum sorunu olunca okuldan aldılar. Bu sene tekrar başlayacak.. Çocuk ve aile için çok yıpratıcı oldu..

Benim kızım Ekim 2015 doğumlu. İnşallah bu gelişme geriliğini atlatırsak ya 71 ya da 83 aylıkken başlayacak okula. Zaten böyle bir gelişim geriliği yaşamışken erken vermek istemiyorum ama bu yaş meselesini anlamadım.. Yankı Yazgan bir yazısında 72 aydan önce okula başlamamalı. En ideali 78 ay ve sonrası demişti.. Ben de çok kararsız kaldım.. Kızım zaten fizik olarak iri kız. 83 ay aklımdan geçen ama karar veremiyorum.. Sizlerin de fikirlerini almak istedim.. Sizler ne düşünüyorsunuz. İnşallah evlatlarınız herşeyi atlatınca ne zaman vermeyi düşünüyorsunuz.

Merhabalar,
Benim kızım da Ekim 2015 doğumlu, bazı problemleri var, tipik teşhisi almasa da konuşmanın özgün olmaması, ekolali, ezber konuşma vb. geçen hafta ayrıntılı olarak yazdım. Kesinlikle 1 sene geç vereceğim. Yani 2021 Eylül’ün de okul öncesine, 2022 Eylül’de ilkokul 1. sınıfa vermeyi planlıyorum. Bu arada böye bir sorunumuz olmasaydı da aynı şeyi düşünüyordum.

Merhaba arkadaslar bisey sorucam kizima babanesi babasi yokken baba gel mama getr ogretmis 4 kelimelik bi cumle ama bazen kapiya dogru gidip yine oyle sesleniyo arada bu ezberlenmis bi cumlrmi yada ekolalimi ayni cumleyi bu aksam iki abi gelmisti abiler disari ciktiginda baya bi zamn sonra 5 dk sonra abi gel mama getir diye seslendi bu nedir arkadaslar ekolali mi ezberlenmis bi cumle ama abi gel mama getr dedi babanesi baba gel mama getr ogretmisti.. Cok karisik oldu kusura bakmayin ayni kafam gibi.. Bu nedir tecrubeli arkadaslar yardimci olursanz sevinirim..

Merhaba arkadaslar bisey sorucam kizima babanesi babasi yokken baba gel mama getr ogretmis 4 kelimelik bi cumle ama bazen kapiya dogru gidip yine oyle sesleniyo arada bu ezberlenmis bi cumlrmi yada ekolalimi ayni cumleyi bu aksam iki abi gelmisti abiler disari ciktiginda baya bi zamn sonra 5 dk sonra abi gel mama getir diye seslendi bu nedir arkadaslar ekolali mi ezberlenmis bi cumle ama abi gel mama getr dedi babanesi baba gel mama getr ogretmisti.. Cok karisik oldu kusura bakmayin ayni kafam gibi.. Bu nedir tecrubeli arkadaslar yardimci olursanz sevinirim..
Oglum teyze kelimesini ogrenmisti. 3 gun evde kendi kendine teyzeler filan yok ortada teyze teyze teyze deyip durdu.papagan gibi degisik ses tonlariyla kendi halinde anlamsiz. Bir kere ekolali olayini boyle yasadik. Sizinki bana anlamli geldi. Neden ekolali oldugunu dusunuyorsunuz. Öğrenmis soyluyor.

Ne bilim bazen aklina gelince babasi isteyken kapiya gidip o cumleyi soyluyo ama oyle ikiyi hadi bilemedim 3 u gecmez ekolalimi oluyo bu bi de daha oyle cok ozenerek konuskuyo bazende sacma sapan karistryo ortaya biseyler

Ne bilim bazen aklina gelince babasi isteyken kapiya gidip o cumleyi soyluyo ama oyle ikiyi hadi bilemedim 3 u gecmez ekolalimi oluyo bu bi de daha oyle cok ozenerek konuskuyo bazende sacma sapan karistryo ortaya biseyler
Bnce sizin kizinizin biseyi yok bu ne sorusunu duyduktan sonra gec kalmis bir soru da degil 3 yasindan sonra baslayabilirmis sorulari o yuzden sakin olun bence

Siz hala bir psikiyatriye gitmediniz degil mi. Kendi kendinize suphelerinizi yazip rahatlatiyo musunuz yoksa hala kendinizi. Ama inanin burasi yeri degil. Lütfen supheleriniz varsa psikiyatriye gidin. Tutup deli damgasi vurmazlar korkmayin. Cocugunuzda otizm yok bence ama baska bi sey olabilir. Bir seylerden supheleniyosunuz ama yanlis yerlerde ariyorsunuz.

Sagolun @Kestanesekeriiim evet ne ne diye devmli soruyo guzel ama kizim hala bizden baska kimseule iletisime gecmiyor babasi babanesi ben baskada kimse olsun istemiyo insallah yalniz buyumeye baglidir bu yabanilik ins Hepimizim evlatlari siyrilir unutur gideriz

X