Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
cocugunuz adina cok sevindim bencede bir seyi yok cocugunuzun herkezin huyu suyu farkli her cocuk bir olucak deil. Yalniz sunu anlamaidm zeka testi uzmanlar 6 yasindan once yapilmaz yapilsada saglikli sonuc vermez diolar bende yaptirmak istedim ama hic bir de yanasmadi yada direk ben soylemeden kendileri bunu belirtti.siE Eka testi yapan kimdi? Nasil sonuc aldiniz?

siE mesaj atmistim ama cvp vermediniz hala. Kurum adi vs bilgilerini paylasirmsiz

Anneler merhaba ben daha önce de sordum ama yazan olmadı. 3 aylık uyaran eksikliği denmişti şuan silik otizm belirtileri ile eğitim almalı dediler. belitriler çok silik ben çok kararsızım. eğitimden önce kreş mi oyun gurubu gibi bir şeyler mi bilemedim. tecrübeli anneler tavsiye verebilir mi lütfen?

3 aylık yazmışım 18 aylık uyaran eksikliği dendi. suan 23 aylık.

3 aylık yazmışım 18 aylık uyaran eksikliği dendi. suan 23 aylık.

Bu konuda doktorlar bile farklı şey söylüyor İnanın. Çocuğu önce annne tanır. gerçeklerle yüzleşen (abartma-umursamazlık yapmamak kaydıyla) Anne doğru tanıyı koyuyor çoğunlukla. Eğer uyaran eksikliğiyse, kreşle üç ayda açılıyor.

Biz ikinci kontrolümüzde bu acı gerçeği birebir yaşadık. Bizden önce odadan çıkan çocuk için doktor aynen şöyle dedi.

“İlk olarak kreşe yollamanızı isteme sebebim uyaran eksikliği mi? yoksa başka bir durum mu var? Anlamak istiyoruz. Sizden önce odadan çıkan çocuğu da üç ay önce görmüştük. O aileye de hemen kreş önerdik. çocuk iletişim kurmaya, komut almaya basit cümleler kurmaya başlamış bu üç aylık dönemde. Siz(biz) üç ay kreşe yollamanıza rağmen bir ilerleme göremiyorum. İki ay daha bekleyelim eğer gelişiminde fark olmazsa hemen özel eğitime başlayın” dedi
Doktorlarda yanılabiliyor,çünkü uyaran eksikliği otizmle birebir benzerlik gösterebilir.
Şahsi fikrim: Özel eğitim için araştırma yapın bu Arada hemen oyun gurubu kreş gibi bir yere gönderin. İki ay içinde siz de farkedersiniz. Çoğu anne uyaran eksikliği olan çocuğunu ilgilendiği için hemen otizmden kurtulduk sanıyor. Ya da kreşle otizmi yendik diyor. Siz iki ay kreşe ve yoğun ilgiye boğun çocuğu sonucu az çok belli olur.

cevabınız için teşekkür ederim. çok karışık konular cidden. hayırlısı olsun hepimiz için.

Biz anneler mukemmel anne olcaz diye cocugumuzdaki her degisik hareketi sorguluyoruz herkes kendi cocugunu farkli buluyor kuntay dun parkta 4 yasinda bi oglan cocugu hic konusmuyor siz aklima geldiniz en azindan isine geldiginde konusan bi oglunuz var.. Annesiyle konustk gotrdum doktora renkleri faln hep gosterdi dedi bi sikintisi yok demisler gorseniz annesi o kadar rahat ki konusur elbet diyor 4 yasinda kelime bile yok hercocuk gercekten farkli her farki otizme yoruyoruz burdaki anneler cunku otizm suphesi bi girdimi tamm yokta deseler acaba diyoruz birazda zaman lazim

Anneoluncaanladim diye bi sitede 5 yil once birisi oglunun durumunu sormus kadir tugcuya goz temasi faln az veya yokmus ordaki bayanla msjlastik su an oyle bi sikintisi yok diyor okula gidiyomus ve bayada belirti mevcutmustu

Kreşe hazırsa yavrunuz kreşe verin ama değilse yollamayın istanbuldaysanız size özelden yazdığım yere bi götürün derim

Birde benim kizim kizinca anliyo guluncede guluyo babasinin cantasini karistrvagi zamn kizmasin diye sirinlik yapiyo kiz diyorum kiziyo korkut diyorum korkutuyo szce orda ogrendiginiz icin soruyorum bu davranislar iyimi

7 ayın içinde bebeğim var ...otizm şüphesi beynimi kemiriyor...yatarken göz temasımız var...oyuncaklarını ve biberonu tanıyor ve takip edebiliyor...zor gülüyor...konuşanlara bakıyor...İsmine bazen bakıyor bazen bakmıyor..Kuçakta sağa sola çok bakıyor...Bazen vara yoğa bağrıyor...iki elini sallıyor...daha 7 ayın içinde ne yapmalıyım...balık yağı versem mi...büyümesini beklesem....biricik oğlum benim.....kime ne desem

Endişelenmeniz için çok erken bir dönem göz temasınız varmış 7 aylık bir bebekten beklenti ne olabılırki siz tabiki takipte kalın ama otizm şüphesiyle çocuğunuzada kendinizede hayatı zehir etmeyin gerçi bu şüphe bir girdimi insanın içine hepimiz yaşadık yaşıyoruz her hareketını sorguluyoruz malesef

Bir yas ve ustu otizm belirtileri ile bebeginizi karsilastirmayin. Bebekken dikkat etmeniz gereken göz temasi olmasi siz konusurken sizi dinliyormu gulucuk ve babildamalari var mi saga sola donebiliyormu oturabiliyor mu aklima simdilik bunlar geldi. Bizim belirtilerimiz buraya yazdiklarimiz bir yas ustunden sonra hatta 15 aylikken olusan belirtiler. Cocugunuzu beslerken hep göz temasi kurup konusun. Tv ve telefona maruz birakmayin. Masaj yapın yerde battaniye uzerinde ellerini kollarini hareket ettirsin oyuncaklara uzanmaya calissin gibi seyler yapin. Acikcasi bizim bebekken hic bir belirti yoktu iyi gecti bebeklik. Bir yasindan sonra ne olduysa oldu. Hic belli olmuyo. Otizm bebekken kendini belli edebilir ama atipik otizm 1.5 yasindan sonra anlasilabiliyo. Uzman degiliz tabiki gercekten supheleriniz icinizi kemiriyosa bir cocuk psikiyatrisi ile de paylasabilirsiniz.

Merhabalar, kızım şu anda 35 aylık ve ben ne yazık ki bir farklılık olduğunu 34 aylık anladım. Aslında 26 aylıkken dinlediği tüm şarkıları söylerdi, ben bu durumu konuşuyor diye algıladım. O dönemler iletişim açısından geri kaldığını fark edemedim, çünkü sürekli ya şarkı söyler ya da okuduğumuz kitapları tekrar ederdi. 34 aylık aslında bunların iletişim amaçlı olmadığına dikkat ettim. Bu arada temel ihtiyaçlarını gayet net söylerdi, su, kurabiye, yoğurt, denize gidelim, parka gidelim vb. Son 1 ayda neler yaptık , öncelikle tüm elektronik eşyaları televizyon dahil kestik, 7/24 konuşarak ve onunda konuşmasını sağlayacak sorular sorarak ilerledim, 2 hafta sonra kısmen hayali oyun başladı, kısmen kendi cümlelerini kurmaya çalışıyor, ama bu cümleler de içinde bulunduğu durum ile ilgili değil (Örn. "camdan bakarken sokak lambaları dönmüyor" diyebiliyor) fakat ağırlıklı ezber konuşur, 1 psikolog ve 1 psikiyatrist gördü, tam bir teşhis koymadan, yuvaya verip 3 ay gözlemlememizi istediler. Aslında benim en çok rahatsız olduğum durum ekolali’nin çok fazla olması, hem anında hem de gecikmiş, okuduğum tüm kitapları 2 günde ezberleyip olmadık yerde paragraf paragraf söylüyor, soru yok, karşılıklı konuşma çok net olmasa da çabalıyor gibi hissediyorum, ben- sen henüz oturmadı, (su istermisiniz? istersinnn) 1 aydır günde 4-5 saat parklarda geziyoruz, diğer çocuklar ile oynamaya çalışıyor fakat iletişim kurmuyor, daha doğru nasıl kurabileceğini bilmiyor gibi geliyor bana, dün 4,5 yaşında bir çocuk kızımla oynarken “aklıma bişey geldi” dedi.Tabi bizimki hemen “aklıma bişey geldi” diye tekrar etti. Çocuk da ne geldi aklına diye sordu bizimkine, kızım hiç cevap veremedi, çocuğa baktı, sonra anneanne orada oturuyor dedi. Aslında doğru anneannesi o sırada arka bankta oturuyordu. Ben bu duruma iletişim demeli miyim, dememelimiyim inanın karıştım. Özellikle psikiyatristin atipik otizm diyemem 3 ay yuvaya bakalım demiş olması beni daha çok endişelendiriyor, gerçekten yuvada tüm ekolalinin düzelmesini beklemek, karşılıklı iletişim kurmasını öğrenmesini beklemek çok inandırıcı gelmiyor, 3 ayı kaybetmekten korkuyorum. Tam teşhis olsa özel eğitim ile kreşi desteklerdim diye düşünüyorum. Acaba başka bir doktora da götürsem mi?? Bu arada Pazartesi günü yuvaya başlıyor. Özellikle bu durumları yaşayan siz annelerin görüşleri benim için çok değerli.

Sizin durumunuz bana farkli geldi. Bence de agir bir tablo yok ama ustunde durup ilgilenilmeli. Doktorun dedigini uygulayin 3 ay krese gidin bence. Cocuklarin cocuklara neler kattigini yasamadan bilemezsiniz. Yeterki algisi acik olsun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…