Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
evet kullanıyor. sizin ki kullanmıyorsa siz yanında sık sık işaret parmağınızı kullanın bence. ve gördüğünüz şeyleri şaşırarak ona gösterebilirsiniz. mesela bir kuşu bir uçağı
Evet doğru bence de sen sürekli kullan bir de istediği şeyi hemen yapma işaret parmağınla sen kendin göster ona da göster de çocuğunda kullanmaya başlar

Kullaniyo benim kizim da ama gec kullandi 20 ayliga yakindi basladiginda

ben bu ara her şeyi anlatarak yapıyorum. bebeğin çorabı annenin çorabı, büyük dilim küçük dilim, bir de seçim yaptırmaya çalışıyorum. büyük dilim mi küçük dilim mi gibi. Onlar anlamıyor gibi görünse bile bir süre sonra bakıyoruz ki anlamış uyguluyor.

Evet anlamiyo gibi gorunuyola bi bakmisin yapmis bende qrtik kirmizi kamyon yesil elma gibi degilde sen yemek yedin bende yiyim gibi normal muhabbet gibi konusmaya basladim bi iki gundur bakalim nolur

Arkadaşlar bugün İstanbul da bir kuruma gittim oğlum için öyle psikolog psikiyatrist falan değil bana da kreşten bir veli tavsiye etmişti yapılan her şey çok mantıklıydı 2 saat kadar oğlum ben ve eşim incelendikten sonra artık ne yapmamız gerekiyorsa öğrendik isteyenler olursa özelden yazarım şimdi buradan yazınca reklam gibi kabul edilebilir

Ekolali yaşıyoruz uzun süredir fakat çığrından çıkmak üzere özellikle de gecikmiş ekolali daha fazla. Biraz karmaşa yaşıyor isimlerde. Mesela anne kaçağına çıkar yerine, merdivene çıkar diyerek kollarını uzatıyor. Okulda ne yaptınız diye soruyorum cevap veremiyor. Nasılsın sorusuna bile yanıt Yok. Yemek yerken mesela, kendi kendine “çamaşır yıkıyor”diyor hiç alakası yokken.
Anında ekolali çok fazla belli olmuyor. Dışarı çıkalım dersem “hadi çıkalım” diyor. Yemek yiyelim dersem “yemek zamanı” falan diyor. Gecikmiş okolali asperger de daha çok görülen bir durum olduğundan şimdi de acaba o mudur diyorum. Ekolali konularını dikkatli okumamışım zamanında. Yaşayanlar tecrübelerini paylaşırsa çok memnun olurum.
Kendi kendime tanı arıyorum ve durum böyleyken de kendime kızıyorum. Sürekli çocuğu bir şey oldurmaya kalıba sokmaya çalışırken buluyorum kendimi.

Haklısın bir çoğumuz böyle net bir şey bilmek istiyoruz sanki sonuca daha çabuk ulaşacağız gibi geliyor ya da ona göre çözüm yolları buluruz gibi ama maalesef otizm yelpazesi içinde bir şeyin netleşmesi zaman alıyor çocuk büyüdükçe içinde bulunduğu durum görülüyor aldığı eğitimlerden ne kadar dönüt aldığıda zamanla görülüyor bu sebepten ki otizm sürecini kabullenmek zor oluyor ekoli için benim okuduklarım hep konuşmanın başlangıcı gibi devamında mantıklı konuşmaya başlanacak yönünde hiç ses çıkarmamaktan daha iyi olduğu yönünde ne zaman geçer biter hep çocuğa bağlı benim oğlum da 34 aylık konuşmuyor şarkı söylüyor her şeyi tekrar ediyor nesne fiil hepsini biliyor kartlarda ve ya üç boyutlu şekilde görünce ama iletişim amaçlı konuşma yok

Bu nesneleri tanıma üç boyutlu veya stilize edilmiş çizimleri bilmesi bizde de var. 2 yaşında göstermeye 3 yaşı geçince hepsinin ismini söylemeye başladı. Bir nesneyi her türlü çizimden tanır ister karakalem ister karikatür ister sadece dış hatlarla çiZimden olsun çıkarır. Renkleri sayıları bilir kendisi isterse 12-15 rengi söyler ama ben sorunca “sarı nerede? kırmızıya “Sarı” der kalkar gider. Dinlemiyor çok başına buyruk, Cümleler yazın ortasında başladı. 1 ay sonra 4 yaşında oluyoruz. Soru cevap Yok en çok ona canım sıkılıyor dilerim siz daha çabuk atlatırsınız

Kafamı kurcalayan ise göz Teması çok iyi, yabancılara bakar Gülümser oynamaya çalışır. Çocuklara karşı ilgisi var fakat içlerine karışmıyor. Ben çocuklardan korktuğunu düşünüyorum çünkü çoğu çocuk oyunun dozunu kaçırıyor ve zarar veriyor. En basiti dün Komşumuzun oğlu top oynamak istedi sözde, bir iki dakika geçmeden topu oğlumun kafasına veya karnına doğru atmaya başladı. Belki maksadı zarar vermek değildi fakat çocuklar bunu hemen hemen hep yapıyor. 7-8 yaş üstü çocuklar bunu yapmıyor diye daha iyi anlaşıyor onlarla

Arkadaşlar mwrhaba herşey yolundadır iniaşalllah
Oğlıma mölers balık yağı aldık kış dönemi haatalıkları içinde iyi olur

B6 vitamini veren arkadaşlar varmıydı varsa yazabilirmisibiz acaba

Bu arada oğlum 40 aykık şu an en çok tiyatro müzikal seviyor ama bir müzaikl bitmeden diğerini istegip ağlıyor sürekli etkinlik dolaşıyoruz

Evde sıkıldım bunaldım sevmiyotum evi diyor

Konuşması çok arttı mesela dışarı çıktıysa suraya gittik kardeşime bunu aldım babam para versi diyot

Kreşi sorunca anlwtıyor ne yedin diyince söylüypr

Eşim algı özel epitime götürdü oradaki doktor birşeyi yok çok uyunlu belki versiğiniz kreşi sevmedi çocuk daha iyi bir kreşe gidebilir belki sevmedi bide onun açısından düşünün demiş ama siz diyorsunuz birşey var diye hisleirbizi hafife almayın biz yarım saat görüyoruz sonuçta demiş

Taktımı takıyor ağlmaları hayatı dar etmeleri var güzel şeyler oluyor elvet ama takınca inat ediyor çocuk

Ram de gördü onlar da davrnaış problemleri için her çocukta olabilir demişker

Problemler arkadşaları oynatken bozması bpzuyprmuş oyunları elinden oyuncak çekiyormuş çok fazla sarılmak istiyormuş söz dinlemek yokmuş öğretmenin sabrı yok bence ama oda haklı 16 çocuk varmış

Zeka testi yapmış yine ram normal çıkmış ama kendinden büyük çocukların şeylerini de biliyor uygulamak istemiyor demiş yapan kişi

Bu davranışlar kardeş kıskançlığı temelli de olabilirmiş araştırmaya devam

Oncelikle senin adina cok mutlu oldum.bence oglunun hic birseyi yok biz anneler biraz evhamliyiz malesef.bu arsda esimin 7 yasinda bir yigeni var annesi babasi bosandi babasiyla kaliyor anneyle hic gorusmuyor belki yasadigi sorunlardan dolayi bilmiyorum ama davranis bozuklugu cok fazla var herkese gore cok normal bir cocuk cok da zeki ama hic susmaz duvara surtunerek yuruyor bu gibi davranislari var okul derslerinde de cok basarili.yine bi ornek daha vereyim teyzemin torunu 1 bucuk yasinda konustu suan 3 yasinda isaret parmagini orta parmaginin ustune koyma hareketini onda da gordum ama cocuk gelisim olarak yasitlarindan ilerde.bazi cocuklara baktigimizda otizm degil ama benzrr davranislar cogunda mevcut.

Kuntaycım merhaba, ben ekolali konusu geçince mutlaka cevap yazma gereği duyuyorum, yaklaşık bunla 1-1.5 yıl uğraşmış biri olarak. Sizinle benziyor gelişimlerimiz. 3 yaştan 4 yaşa hatta 4.5 ekolaliyle uğraştık. Şuan 5 yaş 4 aylığız. Ekolalili yi atlattık .. Ki gelişimimiz o kadar yavaş gittiki, iğneyle kuyu kazdık .. 3 yaşında ilk defa çok ama çok basit cümle kurdu ilk cümlesi camdan bakarken kedi gitti demişti. Sonra 3 yaşla 4 yaş arası bu seyirde gitti. 2li 3 lü cümleler.. Bunlarıda cımbızla ala ala çıkarttık. Yani biliyordu ama söylemiyordu çok canı isterse, yada ilgi duyduğu bir konu olursa..Mesela seslenme yoktu, benim annesini olduğunu biliyodu ama anne diye seslenmiyordu. 4 yaşında anne diye seslenme başladı. 4 yaş 3 aylıkken bu ne sorusuna başladı. En az anne kadar sevinmiştim. Soru sormaya başlaması çok önemli, kabuğundan çıkmaya başladığını gösteriyor, dış dünyanın farkındayım ve merak ediyorum du benim için.. Bunları sadece çok geç ilerlediğimizi göstermek için yazıyorum.. O yüzden sabret , uzman değilim tabiki ama anne deneyimi olarak şuan geçici bir durum olduğunu şimdi anlıyorum ama o dönemde çok ama çok üzülmüştüm. Ekolaliden sonrada takıntılarla çok uğraştık. Mesela ışığı o yakıcak kapıyı o açıcak, önce masaya o oturacak sabak eşortman yerine pantolon giyecek gibi gibi Bu dönemde çok yorucuydu benim için.. Belki okurken basit şeyler gibi oluyor ama istedikleri olmayınca yaptığı öfke patlamalarını görseniz ne kadar yorucu olduğunu anlarsınız.
Hazır gelmişken şuanki durumlarıda anlatayım. Anasınıfına gidiyoruz, özellikle son 6 ay çok güzel geçti çok akıllandı, ilk defa geleceğe umutla bakıyorum, sosyallik kısmımız şuan problemli, ama en azından kurallı oyun oynuyor, eğleniyor, 1-2 tane en azından sevdiği ve iletişime geçtiği çocuk var okulda, sorulanı anlıyor cevap veriyor.. Öyle uzun uzadıya sohbetler hala yok ama anlamlı diyologlar kurabiliyoruz. Evde onunla başbaşayken beni tedirgin eden, garip gelen şeyi kalmadı, ama sınıf ortamına girdiğimde daha yaşıtlarından geri olduğunu görebiliyorum. Özellikle sosyal becerilerde, iletişimde.. İnşallah zaman içinde onuda aşarız. Seneyede nasıl olacak bilmiyorum ama ne yapıp edip 1 sene okula geç göndermem lazım umarım başarabilirim.

İnan’ın o kadar karamsarım ki hatta bu yola ilk çıktığımızda bile stres yapmayıp rahatlamıştım en azından ilerleriz ve ailem kabullenecek herkes elini taşın altına koyacak diyordum. O kadar yavaş ilerliyoruz ki sanki hiç geçmeyecek diyorum artık.
Bizde söylenme huyu çok. Sürekli konuşur fakat kendi dilinde Çince Arapça gibi. Soru cevap Yok. Nasılsın diyorum? “!Nasılsın iyi”diyor hem sorup hem cevabını veriyor tabi hepsi ezberlenmiş kalıp konuşmalar. Sizin de dediğiniz gibi canı istediği şeylerde daha iyi. Mesela “bahçeye çıkalım, kapıyı aç, minibüse binelim babaanneye gidelim, hadi kahvaltı zamanı”gibi şeyleri çok net olarak söylüyor.
Görselleri kullandığımızda her soruya cevap verir renkleri rakamları öğrendi tabi yine kağıt üstünde. Sözlü olarak sorsam mavi rengi göstermez mesela
Son olarak sağ- sol olayı hala oturmadı. Bunun 6 yaşına kadar yolu var diyor doktorlar ve eğitimciler fakat yine de bir eli diğerinden daha belirgin kullanmalıymış. Biz hala yemek yerken bir kaşık sol elle, diğer lokmada kaşığı sağa alıyor. Beynin her iki tarafını da aktif kullanıyor bu da karmaşaya sebep oluyor tabi bu da otizm spektrum bozukluğunun çemberinde bir olay

Arkadaslar nette 2 yasindaki cocugun bu ne ben kimim gibi sorulara cevap vermesi gerektigi soyleniyor.benim oglum bu ne bu kim sorusuna cevap verebiliyor ama ben kimim deyince kendi ismini soyluyor arda diyor acaba bi gelisim geriligimi soz konusu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…