Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Sevgili anneler bir sorum olacak

Birçok kaynakta ideal okul yaşı için 7 deniyor.. Ben oldum olası bu yaş meselesini anlamadım.. 7 yaş 72 ayını doldurmuş mu demek yoksa 84 ayını mı doldurmuş demek.?

Bu konu nerden aklıma takıldı derseniz geçen sene bir arkadaşım kızını 70 aylık başlattı ama ileri derecede uyum sorunu olunca okuldan aldılar. Bu sene tekrar başlayacak.. Çocuk ve aile için çok yıpratıcı oldu..

Benim kızım Ekim 2015 doğumlu. İnşallah bu gelişme geriliğini atlatırsak ya 71 ya da 83 aylıkken başlayacak okula. Zaten böyle bir gelişim geriliği yaşamışken erken vermek istemiyorum ama bu yaş meselesini anlamadım.. Yankı Yazgan bir yazısında 72 aydan önce okula başlamamalı. En ideali 78 ay ve sonrası demişti.. Ben de çok kararsız kaldım.. Kızım zaten fizik olarak iri kız. 83 ay aklımdan geçen ama karar veremiyorum.. Sizlerin de fikirlerini almak istedim.. Sizler ne düşünüyorsunuz. İnşallah evlatlarınız herşeyi atlatınca ne zaman vermeyi düşünüyorsunuz.

D duruveannesi benim yas ile ilgili bi bilgim yok ama ablam oglunu erken vermisti cok sikinti cekmisti uyum saglayamadi yegenim ablam cok aglamisti ogluyla aralari iyce acilmisti ama ablam almadi okuldan simdi alisti hatta 3 senedir okul 1.cisi anaokul ogretmeni ablam simdi sakin erken vermeyin der

Birçok kaynakta ideal okul yaşı için 7 deniyor.. Ben oldum olası bu yaş meselesini anlamadım.. 7 yaş 72 ayını doldurmuş mu demek yoksa 84 ayını mı doldurmuş demek.?

Bu konu nerden aklıma takıldı derseniz geçen sene bir arkadaşım kızını 70 aylık başlattı ama ileri derecede uyum sorunu olunca okuldan aldılar. Bu sene tekrar başlayacak.. Çocuk ve aile için çok yıpratıcı oldu..

Benim kızım Ekim 2015 doğumlu. İnşallah bu gelişme geriliğini atlatırsak ya 71 ya da 83 aylıkken başlayacak okula. Zaten böyle bir gelişim geriliği yaşamışken erken vermek istemiyorum ama bu yaş meselesini anlamadım.. Yankı Yazgan bir yazısında 72 aydan önce okula başlamamalı. En ideali 78 ay ve sonrası demişti.. Ben de çok kararsız kaldım.. Kızım zaten fizik olarak iri kız. 83 ay aklımdan geçen ama karar veremiyorum.. Sizlerin de fikirlerini almak istedim.. Sizler ne düşünüyorsunuz. İnşallah evlatlarınız herşeyi atlatınca ne zaman vermeyi düşünüyorsunuz.
Merhaba
Öncelikle ülkemizde eğitime başlama yaşı o yılın eylül ayında 66 ayını doldurduysa zorunlu oluyor ama dilekçeyle ertelenebiliyor henüz okul olgunluğu sağlanamamış gibi bir dilekçeyle. Bu sorun yapılacak bir şey değil sanırım Çünkğ çevremde bi rçok aile bu şekilde erteledi.ama o Eylül’ün sonunda 72 ayını doldurduysa o zaman zorunlu oluyor.Mesela şöyle kendi oğlum dan örnek vereyim oğlum 2020 mayıs ta 72 aylık olacak Eylül de 76 aylık olacak ve okula vermem zorunlu olacak. eğer vermezsem doktor onaylı bir rapor almam gerekiyor sanırım.buna tam emin değilim.
Kızınız ekim doğumlu olduğu için 71 aylık olacak eylül ayı sonu itibariyle sadece dilekçe yazıp bir sonraki eğitim öğretim döneminde gönderebilirsiniz ama akranlarının yanında biraz büyük kalabilir bu durumda tecrübeli annelerden fikir almak önemli .

Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler anneler

Doktor olduğum için rapor sıkıntı değil ve raporun ilerde sorun olmayacağını da biliyorum.

Benim merakım okul için önerilen yaş 7 meselesi..

7 yaş denirken tam ne denmek istiyor bunu bilmek istiyorum.. Diğeri de 83 aylık okula gitmesi sıkıntı olurmu.. Yankı Yazgan 78 aydan sonrasını öneriyor ama tek korkum sınıfta büyük olmak sıkıntı olur mu?

Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler anneler

Doktor olduğum için rapor sıkıntı değil ve raporun ilerde sorun olmayacağını da biliyorum.

Benim merakım okul için önerilen yaş 7 meselesi..

7 yaş denirken tam ne denmek istiyor bunu bilmek istiyorum.. Diğeri de 83 aylık okula gitmesi sıkıntı olurmu.. Yankı Yazgan 78 aydan sonrasını öneriyor ama tek korkum sınıfta büyük olmak sıkıntı olur mu?
Merhabalar herkese..okul yaşi baz alinirken girilen yas esas aliniyor dolu dolu 6 yas oluyor 7den gun almaya baslayinca 7 yaş kabul ediliyor aslinda gercek yas 6. Benim oglum ocak 2015 ben gec vericem dolu dolu 78 ay olucak. Ysni 6.5 yasinda olucak ama okul 7 diycek yili esas alicak. Sevgiler

Merhabalar herkese..okul yaşi baz alinirken girilen yas esas aliniyor dolu dolu 6 yas oluyor 7den gun almaya baslayinca 7 yaş kabul ediliyor aslinda gercek yas 6. Benim oglum ocak 2015 ben gec vericem dolu dolu 78 ay olucak. Ysni 6.5 yasinda olucak ama okul 7 diycek yili esas alicak. Sevgiler

Merhaba

Ocak doğumlu olunca nasıl 78 ay oluyor? Benim yiğenim de Ocak doğumlu. 80 aylık başladı okula

Ben de çok daha erken olmasına rağmen bu okul mevzusunu çok düşünüyorum. Türk tabipler birliği bununla ilgili ciddi araştırmalar yapmış ve 72 ayını doldurmayan çocukların ilkokula başlamasının ciddi psikolojik sorunlara yol açtığını açıklayan bir yazı yayınladı, netten bulabilirsiniz. Akademik olarak belki zorlanmayabilirler fakat ruhsal açıdan zorluklar çek bikeceğini söylüyorlar. Asıl ideal olarak 78 ay yani 6,5 yaşı kabul ediyorlar.

Bizim 2020 Eylül de 70 ay olacak. 68 ay sonrası için devlet hastanelerinden okula başlamaya uygun değildir diye yazı istiyorlar. 66 ve 68 ay için rapor almadan sadece dilekçeyle erteleme hakkı bulunuyor. 69 Aydan gün alanlar dilekçe kabul edilmiyor. Ya hastane ya da RAM dan değerlendirme yapılıp okula bilgi verilmesi isteniyor. Bana kreş ve rehabilitasyona giden anneler böyle söyledi.

Ben de çok daha erken olmasına rağmen bu okul mevzusunu çok düşünüyorum. Türk tabipler birliği bununla ilgili ciddi araştırmalar yapmış ve 72 ayını doldurmayan çocukların ilkokula başlamasının ciddi psikolojik sorunlara yol açtığını açıklayan bir yazı yayınladı, netten bulabilirsiniz. Akademik olarak belki zorlanmayabilirler fakat ruhsal açıdan zorluklar çek bikeceğini söylüyorlar. Asıl ideal olarak 78 ay yani 6,5 yaşı kabul ediyorlar.

Bizim 2020 Eylül de 70 ay olacak. 68 ay sonrası için devlet hastanelerinden okula başlamaya uygun değildir diye yazı istiyorlar. 66 ve 68 ay için rapor almadan sadece dilekçeyle erteleme hakkı bulunuyor. 69 Aydan gün alanlar dilekçe kabul edilmiyor. Ya hastane ya da RAM dan değerlendirme yapılıp okula bilgi verilmesi isteniyor. Bana kreş ve rehabilitasyona giden anneler böyle söyledi.

Anladığımız kadarıyla 82 aylık vermeyi düşünüyorsunuz??

ben sınıf öğretmeniyim okula başlama yaşı 72 ay ve sonrası zorunludur 72 aydan önce olanlar veli dilekçe ve doktor raporuyla ertelenir yani eylül ayı doğanlar 72 ayını dolduruyorsa zorunlu kabul edilir netten tabloya bakabilirsiniz 2018 2019 okul yaşı girerek

Screenshot_2018-09-08-23-43-46-1.png

Çok teşekkür ederim anneler ama ben yasal durumu merak etmiyorum. Onun yolunu hallederim.. Özelden bazı annelerle konuştuğum gibi benim sorum 71 ay ile 83 ay arasındaki kararsızlığım. İkisinden birini seçmek zorundayız.. Normal gelişim gösteren çocuklar için bile önerilen 78 ay.. Biz gelişim geriliği yaşadık. O yüzden 71 ay beni korkutuyor... 83 ay için endişem ise kızımın fiziksel durumu . Zaten yaşından büyük gösteriyor.. Bir de 83 aylık giderse acaba sorun yaşar mı sınıfta dışlanır mı . Yoksa kesinlikle 83 aylık gitsin daha fazla çocukluğunu yaşasın istiyorum . Bu arada yazılarda 7 yaş deniyordu 7 yaşın açıklamasını sormuştum . 7 yaş demek 72 ay mı 84 ay mı merak etmiştim onun cevabını aldım.. 72 aydan sonrası 7 yaş oluyormuş

Benim oğlum yaygın gelişimsel bozukluk tanısı olan bir çocuk zeka düzeyi sınırda çıkıyor testlerde
Ben oğlumu geç gönderdim sınıfın en boylu çocuğu idi oğlum için en doğru kararı verdiğimizi görmek beni mutlu ediyor 5. Sınıfa geçtik bizde ortaokul deneyimi nasıl olacak yeni okul yeni arkadaslar beni çok düşündüruyor
Öğretmen seçiniz iyi yapın bizim çocuklara milli eğitim camiasinda maalesef önyargı var hafif düzey olmalarını bile kabul etmeleri sorun
Herseyin gönlünüzce olması dileğiyle

Benim oğlum yaygın gelişimsel bozukluk tanısı olan bir çocuk zeka düzeyi sınırda çıkıyor testlerde
Ben oğlumu geç gönderdim sınıfın en boylu çocuğu idi oğlum için en doğru kararı verdiğimizi görmek beni mutlu ediyor 5. Sınıfa geçtik bizde ortaokul deneyimi nasıl olacak yeni okul yeni arkadaslar beni çok düşündüruyor
Öğretmen seçiniz iyi yapın bizim çocuklara milli eğitim camiasinda maalesef önyargı var hafif düzey olmalarını bile kabul etmeleri sorun
Herseyin gönlünüzce olması dileğiyle

İşte benim merak ettiğim buydu.. Sınıfın en büyüğü olmak sıkıntı oluyor mu? Ne güzel sizde olmamış . Ben de bu riske girmek istiyorum

82 aylıkken yani 2021 de vermek istiyorum. Bakalım ne olacak tabi. Normal mi gidecek,kaynaştırma mı, alt sınıf mı olacak :KK43:

İşte benim merak ettiğim buydu.. Sınıfın en büyüğü olmak sıkıntı oluyor mu? Ne güzel sizde olmamış . Ben de bu riske girmek istiyorum
Günümüz çocukları yapılı gelişiyor ikinci sınıf ile oğlumu siniftan bir çok çocuk yakaladı çocuğun menfaati herşeyden önemli

Çok bilgim Yok, fakat kaynaştırma bile olamayacak seviyede farklılıkları olan özel çocukların sınıfına alt sınıf öğrencileri deniyor. Kaynaştırma normal çocuklarla aynı sınıfta olurken alt sınıflar özel olarak ayrı okutuluyor.

Biz peki devletin anaokuluna yazdirmaya mecburmuyuz? Tabloda anaokulu mecbur olanlarin araligida var. Misal Ben direk cocugumu 1.siniftan baslatamiyormuyum?

X