Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Biz peki devletin anaokuluna yazdirmaya mecburmuyuz? Tabloda anaokulu mecbur olanlarin araligida var. Misal Ben direk cocugumu 1.siniftan baslatamiyormuyum?
Anaokulu ve kreş zorunlu değil. ANASINIFI (okul öncesi okula hazırlık) dedikleri zorunlu. 5 yaş oluyor. İster özele ister devlete gitsin sorun değil.

Anaokulu ve kreş zorunlu değil. ANASINIFI (okul öncesi okula hazırlık) dedikleri zorunlu. 5 yaş oluyor. İster özele ister devlete gitsin sorun değil.
iyice kafam karıştı biz simdi krese gidiyoruz. Normal ucretli, devlet okulunda deil.devlet Okuldaki anasinifi yerine gecmiyormu bu? Bu sene ay farkiyla zorunlu yazmiyor bizde, demek ki seneye kesin cikicak zorunlu diye,devlet okulundaki gondermessem belge va mi goturcem okula? Of yaa bu egitim sistemi o kadar karisik oldu ki akil almiyo valla

Devlet okulunda anasinifi ve anaokulu ayni anda var mi? O tablo benim aklimi karıştırdı acikcasi. Cunku anasınıfı ve anaokulu kismindada zorunlu secenekleri var. Ya bende bir sıkıntı vr herhalde gece gece aklim almiyor. Ben direk 1. Siniftan basliycak diye düşünüyorum Devlet okulunda, ama o tablodaki ana sinifi anaokulu seçenekleri zorunlu yazmaları kafami karıştırdı

Arkadaşlar merhaba oğlumu geçen hafta belediye kreşine verdik çünkü maddi açıdan zorlandık 2 bine yakın kreşler brlediye kreşine verdik o sebepten

Evimizr yakın devlet okulı ise 1 5 idi brn çalışıyorum zor olur diye oraya vermedik

Öğretmen eşimi aramış oğlunuz İle ilgili tespit ettiğimiz şeyler var yüz yüze konuşmamız lazım dedi

Ne tespit etmiş olabilirler ki özellikle artık herşeyi konuluyor söylüyor belki duygu ifade sorunu var ama eşim otizm diyip atarlar mı kreşten diyor dikkat dağınıklığı derler atarlar mı diyor

Arkadaşlar böyle şeyler varmı çocuğu atma gibi dutum var mı

Sonuçta dikkat dağınıklığı hiperaktif böyle böyle sorunları olan çocuklar da gidiyor kreşe kaldı ki bizi koskoca Prof tespit edemedi hadi öğretmen hep vakit geçiriyor ama yarın bize bu çocuk otizimli der mi nasıl konuşacak acaba. Öğretmen

Hiç böyle sorunlar yaşayanlar oldu mu

Biz doktora daha yeni gittik bide ayrıca her çocuk aynı olamaz ki olmamalı da belki dikkat dağınıklığı var bunu doktor da dedi

Bu çocuklar için sosyal ortam önemli ne yapalım evde mi tutalım 2 3 bin mi verelim özel kreşlere kaç para kazanıyoruz ki biz o kadar verelim korkuyorum iyi kötü kreşe alıştı diye sevinirken yine birşey patlak veriyor

Kreşte sorunlar yaşayanlar oldu mu

Arkadaşlar merhaba oğlumu geçen hafta belediye kreşine verdik çünkü maddi açıdan zorlandık 2 bine yakın kreşler brlediye kreşine verdik o sebepten

Evimizr yakın devlet okulı ise 1 5 idi brn çalışıyorum zor olur diye oraya vermedik

Öğretmen eşimi aramış oğlunuz İle ilgili tespit ettiğimiz şeyler var yüz yüze konuşmamız lazım dedi

Ne tespit etmiş olabilirler ki özellikle artık herşeyi konuluyor söylüyor belki duygu ifade sorunu var ama eşim otizm diyip atarlar mı kreşten diyor dikkat dağınıklığı derler atarlar mı diyor

Sonuçta dikkat dağınıklığı hiperaktif böyle böyle sorunları olan çocuklar da gidiyor kreşe kaldı ki bizi koskoca Prof tespit edemedi hadi öğretmen hep vakit geçiriyor ama yarın bize bu çocuk otizimli der mi nasıl konuşacak acaba. Öğretmen

Biz doktora daha yeni gittik bide ayrıca her çocuk aynı olamaz ki olmamalı da belki dikkat dağınıklığı var bunu doktor da dedi

Bu çocuklar için sosyal ortam önemli ne yapalım evde mi tutalım 2 3 bin mi verelim özel kreşlere kaç para kazanıyoruz ki biz o kadar verelim korkuyorum iyi kötü kreşe alıştı diye sevinirken yine birşey patlak veriyor

Neden aklınıza atılma geliyor, onu mu ima ettiler? Ayrıca sorunsuz çocuk olmaz. Robot değil bunlar. Çok ciddi sorunlar olmadıkça kimse kimseyi atamaz. Zaten atma diye birşey olamaz.. Çok ciddi sorunlar varsa sizle oturup konuşup ne yapabiliriz diye konuşmaları lazım.. Çözüm aramaları lazım.. Bu sırada çocuk uzman desteği de alır.. Tüm bunlara rağmen ciddi sıkıntı varsa ancak ozaman çocuğunuzu almanızı isteyebilirler. Tabi bunlar benim mantığıma göre.. Maalesef bu ülkede herşey mantıklı olmuyor.

Anneler Merhaba bi konuda fikrinize ihtiyacım
Kızımı yarım gün krese vermeyi düşünüyorum yalnız sabahmi olmalı ogleden sonrami emin değilim
Sabah saatine servis imkanı yok ogleden sonra ise kızım özel eğitim alıyor
Ikilemde kaldım sabah gelmesi daha iyi olur dedi öğretmenleri öğlen uyku saatleri varmış
Krese yollayan anneler siz sabah saatinimi ogleden sonrayami yolladıniz cocuklarinizi

Anneler Merhaba bi konuda fikrinize ihtiyacım
Kızımı yarım gün krese vermeyi düşünüyorum yalnız sabahmi olmalı ogleden sonrami emin değilim
Sabah saatine servis imkanı yok ogleden sonra ise kızım özel eğitim alıyor
Ikilemde kaldım sabah gelmesi daha iyi olur dedi öğretmenleri öğlen uyku saatleri varmış
Krese yollayan anneler siz sabah saatinimi ogleden sonrayami yolladıniz cocuklarinizi

Yarım gün kreşi eğer bakacak kimse yok diye veriyorsanız farketmez ama faydası olsun diye veriyorsanız kesinlikle sabah.

Cocuk degisik geldiklerinde aileyle konusmak icin cagiriyolar. Bu illaki otizm olmak zorunda degil. Siz biz psikiyatriye gittik cocukta bunlar tespit edildi otizm yok dersiniz zaten. Onlarin gorevi bu aileyi bilgilendirmek. Cunku cogu aile bunu kabullenmek istemiyor saklamaya calisiyor. Mesela boyle hocalarin psikiyatrilere gonderdikleri cogu cocukta ustun zekalikta tespit ediliyo. Cogu aile cocuklarinin ustun zekali oldugunu ogretmenleri vasitasiyla ogreniyor. Su an doktor size ne tani koymustu hatirlamiyorum ama gelisim geriliginiz varsa kaynastirma raporu da isteyebilirler sizden ama atilma olmaz diye dusunuyorum.

Neden aklınıza atılma geliyor, onu mu ima ettiler? Ayrıca sorunsuz çocuk olmaz. Robot değil bunlar. Çok ciddi sorunlar olmadıkça kimse kimseyi atamaz. Zaten atma diye birşey olamaz.. Çok ciddi sorunlar varsa sizle oturup konuşup ne yapabiliriz diye konuşmaları lazım.. Çözüm aramaları lazım.. Bu sırada çocuk uzman desteği de alır.. Tüm bunlara rağmen ciddi sıkıntı varsa ancak ozaman çocuğunuzu almanızı isteyebilirler. Tabi bunlar benim mantığıma göre.. Maalesef bu ülkede herşey mantıklı olmuyor.
Eşimin aklına ilk gelen atılma oldu biz herşeyin en kmtüsünü düşünüyoruz

Benim oğlum bende oynamak istiyorum diyen biri bir ortama girince bazen onu istdmihor kendinden büyük çocuklar o ise bende oynamak istiyotm diyip yablarına gidiyor arkwdaş canlısı

Geçen haftadan beri yeni kreşe gidiyor acaba ne tespit ettiler bizi çağırıyorlar çokmu başına buyruk sorun ne acaba içim içimi yiyecek yarına kadar

Cocuk degisik geldiklerinde aileyle konusmak icin cagiriyolar. Bu illaki otizm olmak zorunda degil. Siz biz psikiyatriye gittik cocukta bunlar tespit edildi otizm yok dersiniz zaten. Onlarin gorevi bu aileyi bilgilendirmek. Cunku cogu aile bunu kabullenmek istemiyor saklamaya calisiyor. Mesela boyle hocalarin psikiyatrilere gonderdikleri cogu cocukta ustun zekalikta tespit ediliyo. Cogu aile cocuklarinin ustun zekali oldugunu ogretmenleri vasitasiyla ogreniyor. Su an doktor size ne tani koymustu hatirlamiyorum ama gelisim geriliginiz varsa kaynastirma raporu da isteyebilirler sizden ama atilma olmaz diye dusunuyorum.
Öncelikle yorum yaptığın iöin teşekkürler

Aslında bir teşhis yok oğlum 6 7 kelimelik cümleler kuruyor konuşuyor herşeyi biliyor şükütlet olsun ama dikkat dağınıklığı da var bize de değişik geliyor zaten farkındayız ama her çpcukta aynı olamaz dimi

Çok dost canlısı yaşıtlarına sarılıp hadi oyun oynayalım diyor ama bazen oyunda kalmıyor sıkılıyor

Teşhis için tekrar gidicez asistan doktot gördü test yaptı sadece yuvarlak çizememiş oğlum onu da siz göstermedbiz galiba demiş rşime

Mesrla acıkınca naparsınız demiş doktor makarna yeriz demiş seviyormusun makarnayı demiş doktpr evet makarnayı seviyorm demiş

Bazı soruları duymazdan gelmiş kardeşin varmı sprusu gibi mesela normal de çok sever kardeşini ama bahsetmek istememiş

Bize aile hekimi oğlumun 18 ay aşısında otizm tarama trsti var dedi devlet yapıyor diyincr ikisi içinde randevu aldık

Arkadaslar merhaba. Zeynep Kamil hastanesinde yaygin gelisimsel bozukluk konusunda onerebileceginiz bir doktor var mi?

vermelho- vermelho- zeynep kamilde psikiyatrileri bilmiyorum ama uzman dr. nihan uygur kulcu var bende kizimin davranislari icin gotrmustum diger bi doktora nihanhanimi sordugumda o bisey yok dediyse yoktr demiati tecrubeli bi dr zaten yasindanda belli

vermelho- vermelho- zeynep kamilde psikiyatrileri bilmiyorum ama uzman dr. nihan uygur kulcu var bende kizimin davranislari icin gotrmustum diger bi doktora nihanhanimi sordugumda o bisey yok dediyse yoktr demiati tecrubeli bi dr zaten yasindanda belli

Canim Nihan Hanim pedagog sanirim, pedegoglara daha once bircok defa gorunduk, psikiyatristlere yonlendiriyorlar.
Ben ozellikle otizm alaninda calismalari bulunan tecrubeli bir hekime gostermek istiyorum oglumu. Onerin icin cok tesekkur ederim.

arkadaslar onceki gun bi arkadasim geldi 4 tane cocugu var kizim iki yasinda arkadimkiler 1-4-9-12 yaslarindalar kizim geldiklerinin farkindaydi bastan bakti sevindi ama sonra kendi haline hopladi zipladi.. en son bi su tabancasi vardi suyu bitince devamli 4yasindaki kizin eline verip su su diye agladi su koy diyo yani bu bi iletisimmi iletisimse oncesinde niye cok ilgilenmedi bi de aksam 20 li yaslarda misafirimiz vardi yine onunda geldiginin farkindaydi sonra yine kendi oynadi yemek yerken ona 3 kere faln bisey verdi masadan pek gozleeine bakmadan Allah askina kizimi cozemiyorum iletisim var ama zayif heralde cok yalniz buyuyo ondanmiki diyorum diger adina bakma isaret etme goz temasi faln bizle iyi de su baska insanlarla olan iletisimi biraz zayif ayni zamnda cekingen yapida biraz sanki cekingenligini kendini oyalamakla bastiriyo gibi bilemedim. ozellikle D duruveannesi ve kleopat kleopat sizden yorum bekliyorum tecrubelerinze guvendigim icin

arkadaslar onceki gun bi arkadasim geldi 4 tane cocugu var kizim iki yasinda arkadimkiler 1-4-9-12 yaslarindalar kizim geldiklerinin farkindaydi bastan bakti sevindi ama sonra kendi haline hopladi zipladi.. en son bi su tabancasi vardi suyu bitince devamli 4yasindaki kizin eline verip su su diye agladi su koy diyo yani bu bi iletisimmi iletisimse oncesinde niye cok ilgilenmedi bi de aksam 20 li yaslarda misafirimiz vardi yine onunda geldiginin farkindaydi sonra yine kendi oynadi yemek yerken ona 3 kere faln bisey verdi masadan pek gozleeine bakmadan Allah askina kizimi cozemiyorum iletisim var ama zayif heralde cok yalniz buyuyo ondanmiki diyorum diger adina bakma isaret etme goz temasi faln bizle iyi de su baska insanlarla olan iletisimi biraz zayif ayni zamnda cekingen yapida biraz sanki cekingenligini kendini oyalamakla bastiriyo gibi bilemedim. ozellikle D duruveannesi ve kleopat kleopat sizden yorum bekliyorum tecrubelerinze guvendigim icin

3 yaş deseydiniz daha net konuşurdum ama 2 yaş için iletişimi değerlendirmek kolay değil.. Anne baba dışındaki iletişim daha çok 3 yaş ile başlıyor. Ama bir iletişim eksikliği olduğu kesin. Bu var olan gelişim geriliği ile mi ilgili yoksa kişilik özelliği mi onu zaman gösterecek.. Her anneye aynı şeyi söylüyorum çocuğun sıcak kanlı olması değil iletişim kurması önemli . Onu sürekli iletişime zorlayın . Sonrası ise zaman meselesi . Bekleyip hepimiz göreceğiz..

cok sagol D duruveannesi iki secenek var aklima gelen birincisi cok yalniz buyumesi gercekten 16 aylik oluncaya kadar nerdeyse cok az disari cikti gelenimz gidenimizde yoktu ikincisi ise kendi ailem babam ablam ve yegenlerm babamla ablam cok asosyqller nerdeyse bi iki arkadastan baska hic aekadaslari yok hatta ablam ailesi disinda kimseye gelip gitmez yegenlerimde boylelerdi 2 sene onceye kadar sanki ablamin kizi 4 yasina kadar asla badini yerden kaldirmadi yabanci gelince hemen kacardi hala abisiyle beraber durmazlar kalabalikta bilemiyorum ins boyle biseydir

he bi de kadir tugcuya da sormustum ev ici iletisimi iyiyse bisey yoktr diye yabani buyumustr demisti

X