Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Geçmiş olsun

Evet hastalıklar çok etkiler gelişimi. Önce şunu söyleyim Lütfen antibiyotik son çare olsun.. Ben kızımın ateşi çıksa bile 38.5 i geçmedikçe 3 gün bekliyorum. 35 aylık olduk çok şükür sadece 2 kere kullanmak zorunda kaldık. Antibiyotik direnci inanın büyük sıkıntı ve bağışıklık sistemini daha da çok zayıflatıyor.. Ve antibiyotik mutlaka şişe bitene kadar içilmeli.

Çok sık hastalanıyor ise 1 kere en azından immünoloji bölümüne gitmekte fayda var..

Onun dışında genel önlemler neler olabilir.. Organik beslenme.. Sebze meyve yeterli tüketmek.. Mutlaka kefir ya da benzeri probiyotik kullanmak.. Düzenli olarak hasta olmasa bile immünex kullanmak hastalık başlar başlamaz umca tarzı damlalar kullanmak faydalı olur.. Zencefil ve zerdaçal bağışıklık sistemini güçlendirir.. Ayrıca demir takviyesi önemlidir..

meraba bayanlar yeni uye oldum burdaki msjlari nerdeyse hepsini okudum. otizm evet bi kere aklina dustumu tamm degisik bisey doktorlar yok bisey desede ikna olunmuyor var bisey desede.. gerci otizm icin cok propaganda yapiliyo yuzlerce belirtisi var aslinda temelde 3 belirtisi var bildigimiz.. ablamn 11 yasinda bi oglu var soyle bi dusunuyorum da eger bu senelerde dogsaydi kesin otizm tanisi alirdi yada o zamnlar doktora gitse.hep yalniz bi cocuktu kimseyle iletisime grcmezdi kolay kolay hala daha yeni yeni 2-3 arkadasi var otizm falanda degil.. benimde kizim var 2 yasinda suphelerim var.. bende yakalandim su supheye artik biraz sabir etmek dustu buyudukletinde belli olacak

burda tani aramaya niyetim yok ama tecrubeli annelerede bi anlatim dedim.. kizim 2yasinda cok hareketli goz temasi oyle bazi cocuklar gibi super degil ama kotu de degil cok devamli bakar gozleeime ama kisa sureli hareketten durupta pek uzunbakamz. baznde 10saniyeyibulur isine gelince.. tanimadigi insanlara cok bakmazdi onceden simdi onlarada baya bakiyo COK YALNIZ BUYUDU cevremiz yok gurbette sayiloriz adina %80 bakar donen seyleri merak eder ama seyretmez bi dk dam fazla yaklit yetenegi cok iyi.. isaret parmagi 4 ay once faln kullanmaya basladi.. ben ogrettim sayilir.. cok ta onemliymis isaret parmaktan sonra iletisme gectigini gorebildim.. komutlari alir fatma bebegini al babana ver gibi.. kumndayi ver gibi vb.. cocuklarla oynamiyo pek 3 yasa kadar yolu var diyo doktorlar ne bilim disari cikinca ilgilenmiyo anca kosmali bi oyun varsa hemen dahil oluyo gecen eve iki yasiti kiz geldi cok sevindi basta ucu hopladilar cok eglendi sonra kendi hallerine donduler tabi yaslari oyunu uzatmaya uygun degil.. ne bilim evde daha ilgili sanki insanlara cunku cani sikiliyo disarda ilgilenmiyo bu da akla dikkatimi dagiliyo acaba disarda diye geliyo.. 60-70 kelimesi var bu ara birlestrmeye basladi mor kamyon yesil top diye anne bak bu ara beni sevindiren seyse elindeki seyi bana gostermesi hatta parkta iki buyik abla ve abi taniyo 10 yaslarinda onlarada gosterdo gidip kendiliginden cok sevindim.. cok arada doner kendi etrafinda ama tekrarlayici hareket oldugunu dusunmuyorum cunku ne zamndir donmuyo el cirpar gibide yapar ama oda telrarlayici degil
.. ama cok yabani bu cocuk acaba mi diyo insan.. bu ara en korktugum sey degisik bisey goruyo mesela tavanda degisik bi karalti yada herhangi nisey onu gercek gibi dikkatini cekmeye calisiyo holuyo zipliyo bazen onlara nisey anlatoyo hayali arkadasmi desem bilemedim hayali arkdas degil ama ole gordugi kendine gore degisik seuleri getcek saniyo bu da disaridan cok sacma gorunuyo arkadaso yok ondanmiko diyorim ama arkadas gelince oynamayada niyeti olmuyo belki kisa sureler gordugu icindir hergun devamlo ayni cocuklaro gorse belko farkli olur.. dedim ya cevremz yok bana kalirsa bunlar hep yalnizliktan yorumlarsaniz sevinirim bayanlar

burda tani aramaya niyetim yok ama tecrubeli annelerede bi anlatim dedim.. kizim 2yasinda cok hareketli goz temasi oyle bazi cocuklar gibi super degil ama kotu de degil cok devamli bakar gozleeime ama kisa sureli hareketten durupta pek uzunbakamz. baznde 10saniyeyibulur isine gelince.. tanimadigi insanlara cok bakmazdi onceden simdi onlarada baya bakiyo COK YALNIZ BUYUDU cevremiz yok gurbette sayiloriz adina %80 bakar donen seyleri merak eder ama seyretmez bi dk dam fazla yaklit yetenegi cok iyi.. isaret parmagi 4 ay once faln kullanmaya basladi.. ben ogrettim sayilir.. cok ta onemliymis isaret parmaktan sonra iletisme gectigini gorebildim.. komutlari alir fatma bebegini al babana ver gibi.. kumndayi ver gibi vb.. cocuklarla oynamiyo pek 3 yasa kadar yolu var diyo doktorlar ne bilim disari cikinca ilgilenmiyo anca kosmali bi oyun varsa hemen dahil oluyo gecen eve iki yasiti kiz geldi cok sevindi basta ucu hopladilar cok eglendi sonra kendi hallerine donduler tabi yaslari oyunu uzatmaya uygun degil.. ne bilim evde daha ilgili sanki insanlara cunku cani sikiliyo disarda ilgilenmiyo bu da akla dikkatimi dagiliyo acaba disarda diye geliyo.. 60-70 kelimesi var bu ara birlestrmeye basladi mor kamyon yesil top diye anne bak bu ara beni sevindiren seyse elindeki seyi bana gostermesi hatta parkta iki buyik abla ve abi taniyo 10 yaslarinda onlarada gosterdo gidip kendiliginden cok sevindim.. cok arada doner kendi etrafinda ama tekrarlayici hareket oldugunu dusunmuyorum cunku ne zamndir donmuyo el cirpar gibide yapar ama oda telrarlayici degil
.. ama cok yabani bu cocuk acaba mi diyo insan.. bu ara en korktugum sey degisik bisey goruyo mesela tavanda degisik bi karalti yada herhangi nisey onu gercek gibi dikkatini cekmeye calisiyo holuyo zipliyo bazen onlara nisey anlatoyo hayali arkadasmi desem bilemedim hayali arkdas degil ama ole gordugi kendine gore degisik seuleri getcek saniyo bu da disaridan cok sacma gorunuyo arkadaso yok ondanmiko diyorim ama arkadas gelince oynamayada niyeti olmuyo belki kisa sureler gordugu icindir hergun devamlo ayni cocuklaro gorse belko farkli olur.. dedim ya cevremz yok bana kalirsa bunlar hep yalnizliktan yorumlarsaniz sevinirim bayanlar

Otizm olmadığı çok belli. Zaten önemli olan da bu.. Yaygın gelişimsel bozukluk yaşıyor.. Bu uyaran eksikliği de olabilir atipik otizm de. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği de. İsim çok önemli değil.. Yapılacak şeyler belli.. Önce uzman görüşü ki bence bu 2 ayrı uzman olmalı. Sonrası çocuğun durumuna bağlı.. Eğitim de alabilir evde yoğun ilgi de yetebilir buna uzmanınız karar verecek.. Eğer hazırsa kreş çok faydalı olur ama hazır ise. Hiperaktivite varsa aşırı uyarandan zararlı uyarandan ve adrenalinden uzak tutmak gerekir.. Ne kadar oturmayı beklemeyi öğrenirse o kadar öğrenmesi ve algısı artar.

Lütfen bol bol doğru uyaran verin.. Bol ilgi sevgi konuşma.. Gerisine uzmanınız karar verir.. Ama otizm yönünden rahat otizm değil ygb li bir evladınız var ve 2 yaş erken tanı.. 1 yıl bile sürmeden toparlar.. En çok dikkat etmeniz gereken davranış sorunları. Varsa onlar üzerine yoğunlaşın.

cok sagolun D duruveannesi aslinda 4 tane cocuk doktoruna sordum bi sikinti yok gibi dediler bi tane ozel hastanedeki cocuk doktoru belki hafif biseyler vardir asperger gibi faln dedi ama anlayamam dedi oyun grubuna gitsin dedi iki ay daha bulamadim oyun grubu.. zeynep kamilde bi tane cocuk dktoruna da sordum bu doktor en buyuk doktorlarindan nihan hanim diye biri.. baska zeymep kamil doktoruna nihan hanima muayene olduk dedigimde o baktiysa baska doktora gitmene gerek yok demisti. nihan hanim bu cocukta oyle bisey yok dedi bende dedimki acaba dikkat eksikligi olabilirmi cunku ailecek bizde de dikkat eksikligi vqr dedim hayir yok dedi.. normalde zeynep kamil hastanesinde boyle sikayetlerle gidince hemen cocuk psikiyatriye yonlendiriliyor.. ama nihan hanim aranma dedi.. dedigim gibi de tecrubeli bi doktormus yasindan da belli.. aslimda biraz rahatladm ama hala yine olabilirmi diyorum.. ozele gittugimiz doktor cok pimpirikli biri daha oncede gozu daliyo diye gtmistim hemn eeg cektrir falan demisti en ufacik seyi arastrmak istiyo.. neyseki kizimin dalmasi yok o ara cok uykusuz kalmisti.. cok hareketli evet ama ogreniyo herseyi hemde hemen.. hareketli ama cok

oyle hizli hareket eden cocuk degil sunu cekip surdan dusureyim sunu alim gibi degil sadece oturmaz kolay kolay anca oyuncaklariyla oynarken yada cok sevdigi bi oyun oynarken

bi de sunu da anlatmak istoyorum ben pek ilgili bi anne olamiyorum yapamiyorum mesela oyun oynatamiyorum onceden hatrliyorum ben oyincaklarinin basina oturunca hemen gelirdi ama kizim degil ben kalkardim hemen hala da oyleyim.. beceremiyorum yalniz takilmayi col severim eskiden beri smdi kucik bi bebek devamli ilgi istiyo sayilir karsilayamiyorim gibi sanki

cok sagolun D duruveannesi aslinda 4 tane cocuk doktoruna sordum bi sikinti yok gibi dediler bi tane ozel hastanedeki cocuk doktoru belki hafif biseyler vardir asperger gibi faln dedi ama anlayamam dedi oyun grubuna gitsin dedi iki ay daha bulamadim oyun grubu.. zeynep kamilde bi tane cocuk dktoruna da sordum bu doktor en buyuk doktorlarindan nihan hanim diye biri.. baska zeymep kamil doktoruna nihan hanima muayene olduk dedigimde o baktiysa baska doktora gitmene gerek yok demisti. nihan hanim bu cocukta oyle bisey yok dedi bende dedimki acaba dikkat eksikligi olabilirmi cunku ailecek bizde de dikkat eksikligi vqr dedim hayir yok dedi.. normalde zeynep kamil hastanesinde boyle sikayetlerle gidince hemen cocuk psikiyatriye yonlendiriliyor.. ama nihan hanim aranma dedi.. dedigim gibi de tecrubeli bi doktormus yasindan da belli.. aslimda biraz rahatladm ama hala yine olabilirmi diyorum.. ozele gittugimiz doktor cok pimpirikli biri daha oncede gozu daliyo diye gtmistim hemn eeg cektrir falan demisti en ufacik seyi arastrmak istiyo.. neyseki kizimin dalmasi yok o ara cok uykusuz kalmisti.. cok hareketli evet ama ogreniyo herseyi hemde hemen.. hareketli ama cok
Cocuk doktorlari bu konularda uzman degil cocuk psikiyatrisine basvurmalisiniz. Ben de özel hastanede muayene olurken cocuk doktoruna danismistim ama anlayamamisti. Cocuk psikiyatrisine danisin demisti. Ama cocukta bariz bisey yoksa belki ondan bisey yok demislerdir. Icinizin rahat olmasi icin ne biz ne baska doktor sadece psikiyatrileri tercih etmelisiniz.

Tabi duruve annesi cok ozel bir doktor. Kendi cocugu da riskli olunca okuyup arastirmis bilgilerini bizimle paylasan bir doktor. Sagolsun:KK200:

cok sagolun kleopat kleopat ins gitmeyi dusunuyorum ama ozel egitim aldirmk gibi bi niyetim yok cunku kizim ogrenmesinde sikinti yok gibi pat diye otizm derler diyede korkmuyo degilim panik bi anneyim zaten.. cok ta yanlis tani alan var gecen haberlerde pskiyatri konusmustu yanlis tanilar hakkinda.. simdi cok bariz bi davranislari yok beni korkutan bakalm gidersem psikiyatriye burayada yazarim sze

aaa oylemi iyi cok sevindim duruveannesinin bi kac msjini okumustim basta hic goz temadi olmayan bi cocuk oldugundan bahsetmis msjlarinda ne bilim en onemlisi goz temasi diyolar bi bakmisin otizm degil diyolar bakalim zaman gostetcek herseyi hepimizin yavrularina Rabbim sifa versin

cok sagolun kleopat kleopat ins gitmeyi dusunuyorum ama ozel egitim aldirmk gibi bi niyetim yok cunku kizim ogrenmesinde sikinti yok gibi pat diye otizm derler diyede korkmuyo degilim panik bi anneyim zaten.. cok ta yanlis tani alan var gecen haberlerde pskiyatri konusmustu yanlis tanilar hakkinda.. simdi cok bariz bi davranislari yok beni korkutan bakalm gidersem psikiyatriye burayada yazarim sze
Tani koyarlar icinize sinmezse baska doktora gidersiniz siz istemediginiz muddetce rapor cikmaz. Ozel egitime sadece otizmli cocuklar gitmiyor disleksi hiperaktif sadece konusma sorunu olan degisik tanili cok cocuk var. Isterseniz ozel olanlarini da tercih edebikirsiniz rapor almadan siz oderseniz. Ozel egitim iyidir. Cocugunuz bencede otizm degil ama supheleriniz varsa gitmenizde fayda var

Sevgili anneler

Asla kendimiz bir tanı çabasına girmeyin Herşeyin bir uzmanı vardır hele ki konu sağlık olunca.. Bu konuların da ilk uzmanı çocuk psikiyatrıdır sonra da nörologu. Ben hep gülerek uzman görüşünden yanayım o yüzden içiniz rahat değilse mutlaka 2 ayrı çocuk psikiyatrı görsün .

Eğitim konusu da sizin insiyatifinizde olmamalı. Danıştığınız uzman özel eğitim önerdi ise mutlaka aldırın . Otizm de asıl sorma öğrenememek değildir zaten.. Yeterki zeka geriliği olmasın. Zaten 4 5 ay eğitim ile çocuk toparlarsa gerisine siz evde tek başınıza devam edebilirsiniz.. Ben d3 hiç bilmezdim ama hem eğitimini aldım hem eğitmenimizi takip ettim. Artık evde ben ve oyun ablamız yapıyor herşeyi..

Bu arada rapor şart değil.. Ben kızıma rapor aldırmadım kendim karşıladım..

Kızınızda otizm olmadığı kesin ama otizm değilse tamam bırakalım bu işi olmaz.. Anne sorunu hisseder..siz de hissetmişsiniz. O yüzden mutlaka uzman görüşü alın ve erkenden yapılması gerekenleri yaparak yaşıtlarını yakalayın.

Merhabalar S seymikkkkk forumu okudum diyorsunuz ama bence detaylı okumamışsınız. çocuğunuzun yapabildiklerini yazmaksa amacınız, hemen anlar, ismine bakar, parmağıyla işaret eder, , konuşur, komut alır; buradaki insanları kötü duruma düşürüyorsunuz bunu bilin. Sizin çocuğunuz zıplayıp tavanda baktıklarına takılıyorsunız benim çocuğum zıplayamıyor bile, çocugunuzla aynı yaşıt. Lütfen biraz ince düşünmeye gayret edin, insanlar sizin kızınızın yaptıklarını çocuklarına yaptırmak için senelerini harcıyor kurumlarda. Bence kızda bişey yok sadece annesinin canı sıkılmış..

Merhabalar S seymikkkkk forumu okudum diyorsunuz ama bence detaylı okumamışsınız. çocuğunuzun yapabildiklerini yazmaksa amacınız, hemen anlar, ismine bakar, parmağıyla işaret eder, , konuşur, komut alır; buradaki insanları kötü duruma düşürüyorsunuz bunu bilin. Sizin çocuğunuz zıplayıp tavanda baktıklarına takılıyorsunız benim çocuğum zıplayamıyor bile, çocugunuzla aynı yaşıt. Lütfen biraz ince düşünmeye gayret edin, insanlar sizin kızınızın yaptıklarını çocuklarına yaptırmak için senelerini harcıyor kurumlarda. Bence kızda bişey yok sadece annesinin canı sıkılmış..
Canim oglumun 4 yasina 3 ayi kaldi henuz yeni ziplamaya basladi. Gecen hafta bisiklet pedali ceviremezken 2 gun once cevirmeye basladi. Merak etme seninde olacaktir. Bizde tam 24 aylik 30 aylik arasi gerileme oldu kendi halinde kahkaha atma ve bizimle goz temasi hic yoktu. Inan ki pes etme hepsini yapacaktir. Benim o donem bilmedigim sonradan ogrendigim seyleri sana soyleyeyim. Takla attir. Gunde en az 20 kere. Elinle sen yaptir. Bol bol yurut bacak kaslari gelissin.

Canim oglumun 4 yasina 3 ayi kaldi henuz yeni ziplamaya basladi. Gecen hafta bisiklet pedali ceviremezken 2 gun once cevirmeye basladi. Merak etme seninde olacaktir. Bizde tam 24 aylik 30 aylik arasi gerileme oldu kendi halinde kahkaha atma ve bizimle goz temasi hic yoktu. Inan ki pes etme hepsini yapacaktir. Benim o donem bilmedigim sonradan ogrendigim seyleri sana soyleyeyim. Takla attir. Gunde en az 20 kere. Elinle sen yaptir. Bol bol yurut bacak kaslari gelissin.
Teşekkürler kleopat’cım tavsiyelerin için. Aslında inanırmısın takla atıyor kendi kendine yatakta çok seviyor takla atmayı ama zıpladığını hiç görmedim, belki de bilmiyor:))

B Bluelagoonn oncelikle Rabbim evlatlarimiza sifa versin. dedigim gibi icime bi suphe dustu.. aslinda tam da okumamisiniz msjlarimi benim kizim cocuklrla oynamiyo goz temasi da normal cocuklar gibi degil biraz ayrintili yazinca iyi seyler yazdigimi sanmissiniz.. cok yabani oldugundan bahsettim bu yabanilik belki iletisim sonudir he bi de bi kac kisiden garip bi kizin var duydum.. ziplamaya gelince parkta atipik tanili bi 3 yasinda kiz taniyorum devamli zipliyo anneside su hoplayip ziplamasi olmasa diyor.. anlicaginiz bende bi anneyim bende agliyorum yukarida msjda da yazdim kimine goz temasi var ama otizm degil diyolar diye.. herkes genis bi yelpaze oldugundan bahsediyo.. neyse benim asla ve asla kimseye kirmak gibi bi niyetim olmaz. anlicaginiz bende o supheye dustum artik Rabbim hepimizin evlatlarina sifa versin

ayrica hic kimse evladinda bi sikinti gormeden giriyim su forumada biraz hava atim diye dusunmez. duruveannesinin dedigi gibi anne hisseder nedir ne degildir inananin bilmiyorum adini koyamiyorum var bi gariplik belirtileri karsilamiyo gibi bazen ama bazende oyle icine kapaniyo napcagimi sasiriyorum. belki uyaran eksikligi belki dikkat ekdikligi ben siz tecrubeli annelerden bilgi almak istedim. emin olun her forumu okudugumda hetzamn dua ediyorum

Güzel anneler evlatlarınızı kreşe gönderdiniz mi gönderipte fayda gördünüz mü buraya bu konu hakkında da bilgi birikimlerinizi yazın lütfen

X