Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bebekler rol model alarak büyürler.. Davranış konuşma herşey taklit ile öğrenilir. O yüzden otizmli çocuklar zor öğrenir çünkü taklit yoktur. Çocuğunuz yalnız büyürken kimi rol model alacak. Aynısını biz yaşadık.. Kalabalık aileler çok şanslı . Aileniz kalabalık değilse kreş misafir gezmeleri çarşı pazar park ile siz sağlayacaksınız bunu . Ama sadece kalabalık ortama sokmak yetmez. Onu iletişime teşvik edin.ortam içinde. Mesela ben markette kasiyere parayı kızıma verdiririm. Parkta çikolatasını arkadaşına vermesini söylerim.. Hadi adını sor vs derim.

evet cok dogru dediniz bende ablaya teyzeye bay bay yap diyorum bi de parmagimla gosteriyirum gozlerine dogru bak kizim teyzeye bay bay yap diyorum hem baybay yapiyo hemde goz temasi sagliyorum. ama kuxuk oldugu icin daha herseyden cokta anlamiyor para vermek gibi falan

bisey daha sorcam cocuklarla oynamasi icin 3 yasi bejleyin diyolar benim kizim daha oynamiyo ama eger kosmali yakalamali oyun varsa hemen dahil oluyo baska oyunlarda yok

3 yaş öncesi genelde paralel oyun oluyor . Gerçekten bir oyun başlatma ve ya oyuna tam dahil olma 3 yaş ve sonrası . Ama bunlar kesin şeyler değil . 2 yaşında da bunu yapabilen çocuklar var . Ama mesela 4 yaşında hala oyuna dahil olma sıkıntısı varsa bu ciddi bir iletişim sorunu olabilir. Ama tüm bunlara rağmen şunu sakın unutmayın.. Belkide arkadaş canlısı olmayan asosyal ama onun dışında tamamen normal bir çocuğunuz olacak . Maalesef karakteri değiştirmek çok zor . Yapılacak şey doğru rol modellik yaparak yanlışa yönelmemesi.

Size asla sorun yok diyemem ama 2 yaş oyun oynama ve sosyal olabilme için küçük bir yaş . Tedbirli olun uzman kontrolünde olun ama bence bunu kafaya takmayı 3 yaş sonrasına bırakın

cok cok sagolun 2 yas icin uzmanlar giz temasina adina donmesine bakiyolar bakalim ins bi gun hepimizin cocuklari herseyleriyle normal olur❤

Eşimin aklına ilk gelen atılma oldu biz herşeyin en kmtüsünü düşünüyoruz

Benim oğlum bende oynamak istiyorum diyen biri bir ortama girince bazen onu istdmihor kendinden büyük çocuklar o ise bende oynamak istiyotm diyip yablarına gidiyor arkwdaş canlısı

Geçen haftadan beri yeni kreşe gidiyor acaba ne tespit ettiler bizi çağırıyorlar çokmu başına buyruk sorun ne acaba içim içimi yiyecek yarına kadar
Ne oldu ne dedi okul acaba bugun?

Arkadaşlar merhaba biz bugün eşimle gittik okula ve büyük bir şok yaşadık hiç ana hiç aklıma gelmez birşey oldu

Oğlum mestürbasyon yapıyormuş ama öyle değil kreşte tek bir kıza ve abanır gibi öğretmenin ilk sorduğu aynı odada mo uyuyorsunuz hayır dedim 6 aylıktı kendi odasına geçti ve eşimle beni öyle asla görmedi çünkü biz aynı odada değiliz küçük bebeğim doğdu doğalı benle beraber uyuyor ve babasını istmeihor sarılırken bile bizi görmediler yani

Neyse tek bir kıza sadece ona sarılıyor ve ittiriyormuş inanmamdk kız 3 yaşında ve konuşamıyor çok korkuyormuş bizim oğlan ise büyüklenmiş gibi onun peşinde öğretmeni ise asla asla kıZmuyoruz oğlunuz çok. Zeki dikkat dağıtılınca anlıyor hemen dedi

Bizde dikkati dağınık diye çağırıyorsunuz bizi sandık dedik konuştuk dedik gelişim geriliği için bizi çağırdınız sandık dedik çocuğunuz belki de üstün zekalı çok zeki algısı çok açık dedi sadece kuralsız olmuş ama geçecek dedi

Eve gelince ona kitaptan. Bir kız gösterdim işte kreşte satıldığı arkadaşının adını söyledi işte bu o buda o dedi mesela anne parmak baba parmak şarkısını kendisi ve kızın adı şle söylüyor

Kreşte kim var diyincr o kızı söylüyor

Biz evde dikkat ettik hiç. Öyle bir girişim olmadı hattaha evet kızlara sarılıyor ama Videolar var dedim gösterdim o tarz değil başka türlü dedi öğretmeni

Ve sadece o kıZa yapıyor kız korkudan konuşmazsa diye panik oldum bende çünkü dil gelişimi tamamlanmamkş bide kız çok naif bir karakter dedi öğretmeni onu takıntı etti sürekli dedi bizim oğlan zaten naif sessiz insanların yanında kendini güvende hissediyor dedik

Ben psikolojik yardım alalım bu durum beni çok panikletti dedim öğretmenler bekleyelim gözlem yapalım bu geçecek hep beraber atlatacaz oğlan artık bizim oğlan dedi Bu yaklaşımda olması beni çok mutlu etti

Düzelme olmazsa bu davranış geçmez ise yardım alacaz

Arkadaşlar böyle birşey duyan yaşayan oldu mu çok şaşkınım yakın çevrem ile paylaşmamayı düşünüyorum

Arkadaşlar merhaba biz bugün eşimle gittik okula ve büyük bir şok yaşadık hiç ana hiç aklıma gelmez birşey oldu

Oğlum mestürbasyon yapıyormuş ama öyle değil kreşte tek bir kıza ve abanır gibi öğretmenin ilk sorduğu aynı odada mo uyuyorsunuz hayır dedim 6 aylıktı kendi odasına geçti ve eşimle beni öyle asla görmedi çünkü biz aynı odada değiliz küçük bebeğim doğdu doğalı benle beraber uyuyor ve babasını istmeihor sarılırken bile bizi görmediler yani

Neyse tek bir kıza sadece ona sarılıyor ve ittiriyormuş inanmamdk kız 3 yaşında ve konuşamıyor çok korkuyormuş bizim oğlan ise büyüklenmiş gibi onun peşinde öğretmeni ise asla asla kıZmuyoruz oğlunuz çok. Zeki dikkat dağıtılınca anlıyor hemen dedi

Bizde dikkati dağınık diye çağırıyorsunuz bizi sandık dedik konuştuk dedik gelişim geriliği için bizi çağırdınız sandık dedik çocuğunuz belki de üstün zekalı çok zeki algısı çok açık dedi sadece kuralsız olmuş ama geçecek dedi

Eve gelince ona kitaptan. Bir kız gösterdim işte kreşte satıldığı arkadaşının adını söyledi işte bu o buda o dedi mesela anne parmak baba parmak şarkısını kendisi ve kızın adı şle söylüyor

Kreşte kim var diyincr o kızı söylüyor

Biz evde dikkat ettik hiç. Öyle bir girişim olmadı hattaha evet kızlara sarılıyor ama Videolar var dedim gösterdim o tarz değil başka türlü dedi öğretmeni

Ve sadece o kıZa yapıyor kız korkudan konuşmazsa diye panik oldum bende çünkü dil gelişimi tamamlanmamkş bide kız çok naif bir karakter dedi öğretmeni onu takıntı etti sürekli dedi bizim oğlan zaten naif sessiz insanların yanında kendini güvende hissediyor dedik

Ben psikolojik yardım alalım bu durum beni çok panikletti dedim öğretmenler bekleyelim gözlem yapalım bu geçecek hep beraber atlatacaz oğlan artık bizim oğlan dedi Bu yaklaşımda olması beni çok mutlu etti

Düzelme olmazsa bu davranış geçmez ise yardım alacaz

Arkadaşlar böyle birşey duyan yaşayan oldu mu çok şaşkınım yakın çevrem ile paylaşmamayı düşünüyorum

Canim cok normal bu 4 yaslarinda cocuklari masturbasyon yapan iki arkadasim var. Ikisi de cok panik olmuslardi. Psikiyatrileri ikisinede kizmamalari gerektigini soylemisti. Zamanlada azalarak gecti. Sizde kiz olayi kotu olmus takinti yapmis kiza. Belki sinif degistirirler. Bu durumdan dolayi sıkılma utanma gelisimin normal bir parcasi emin ol cogu coukta olmustur.

1. Herkese merhabalar, 2 yaşında oğlum var. seslenince bakmama, parmağıyla işaret etmeme, yabancılarla sınırlı göz teması (bizimle göz teması daha iyi), kendi yaşıtlarıyla ilgilenmeme, kendi etrafında dönme gibi otizmle ilgili belirtiler var. Ayrıca 20-25 kelime söylüyor ama bizimle diyoloğa gececek şekilde söylemiyor atıyorum topu alınca to diyor veya yumurtayı görünce yumuta diyor. Bu sıralar nedensiz aglama krizlerimiz de başladı. Yaklaşık 2 ay önce cocuk psikiyatristine götürdük %20 atipik otizm olabilir dedi. Fakat aglama krizleri başladığında 10 gün önce bu sefer bir pskoloğa götürdük direk otizm belirtileri var bir an önce özel eğitim önerdi. Zaten iki aydır otizm konusunu çok araştırıyordum özellikle ahmet aydının otizme çözüm var kitabını okudu eşim. Otizmin bir bağırsak hastalığı olduğunu ve özel bir diyetle çözülebileceğine dair bir kitap. Bir yakınımızın tavsiyesiyle Dr. Emin Mindana gittik, kendisi ayrıca beslenme uzmanı. Biyorezonans adı verilen bir teknikle oğlumun saç numunesinden ağır metal, kimyasallar, toksinler, kandida mantarı (şeker yediği zaman alkola dönştürüp kana karıştıran bir mantar), süte ve glutene intolerans çıktı. Oğluma çok sıkı bir diyet verdi şeker yok (meyve bile), gluten yok ( dışardan alacağınıx paketli glutensiz ürünler de yok), hiç bir paketli ürün yok, süt ve süt ürünleri yok, bakliyat yok, patates havuç bile yok. Bunun yanında d vitamini, omage 3, sindirim enzimi, ağır metallerden arınmak için kil banyosu ve alg, üzüm çekirdeği pestili (antioksidan), bach flowers gibi takviye vitamin ve gıdaları kullanıyoruz. Ahmet aydın ve emin mindan gibi otizmin diyetle çözüleceğini savunanlar otizmli çocukların bağırsaklarının geçirgen olması nedeniyle çevreden aldıkları toksinler atamadıkları (havadan, paketli ürünlerden ve deterjanlardan), gluteni ve süt ve süt ürünlerini sindiremedkleri için kana geçip kafalarını bulandırdığı, şekerin kandida mantarı aracılığıyla alkole dönştürülp kanlarına geçtiği tezlerini savunuyorlar. Bu nedenle bu çocuklar öğrenemiyorlar, iletişime geçemiyorlar kafalar bir dünya.. Biz 10 gndür yapıyoruz diyeti inanılmaz gelişme gördük çocukta, kendi etrafında dönme tamamen bitti (kendi etrafında dönmeyi toksinlerden dolayı beyne kan daha az gittiği için yapıyorlarmış). Göz temasında inanılmaz artış var, sürekli yanıma geliyor benle oynamaya çalışıyor, etrafıyla ilgisi acayip arttı. Dün ilk defa karşılıklı top oynadık ( asla yapmazdı şok olduk!!) işaret parmağıyla bir kaç kez bir şeyleri işaret ettiğini gördm, gelişmeleri izliyoruz. Daha yolun çok başındayız, sizlerle de paylaşmak istedim.
Merhaba gelişimlere çok sevindim şimdi nasıl evladınız otizm durumu bitti mi

Merhaba gelişimlere çok sevindim şimdi nasıl evladınız otizm durumu bitti mi
Sevgili ozed_ hayır otizm durumu bitmedi malesef. Diyete başladıktan sonra çok fazla iniş çıkışlarımız oldu bazen çok iyi bazen çok kötü. Son bir kaç haftadır daha iyi. Diyete ilk başlarken çok umutluydum ama tek başına yeterli değil. Zaten 2 ay oldu diyeti yapalı en az 6 ay yapmak gerekiyor etkisini görmek için. Biz dün ve bugün eğitime başladık yurt dışında olduğumuz için bir türlü başlayamamıştık, detaylarını müsait olunca yazıcam buraya.

Merhabalar. Oglumun sayilari kendi dilinde soyledigini zannediyordum uzun zamandir soyluyor. ama anladim ki ingilizce soyluyor tam soyleyemedigi icin degisik cikiyor sesler ama tam dinleyince aslinda hepsini ingilizce soyledigini anladim. Turkce seklini biliyor cunku sorunca gosteriyor ama soylemiyor. Reddediyor ben soyleyince küsüyor ağlıyor. Cok canim sıkıldı cok dikkat etmek gerekiyor nerden ne dinledigine. Anlamıyor sanıyoruz küçükken öğreniveriyolar. İnsallah duzeltiriz kisa zamanda. Aman yeni baslayanlar siz dikkat edin. Biz de gelismeler olmustu ziplama pedal cevirme ve cocuklara yaklasiminda. Bu aralar gerilemeler de oldu. ellerini acip ara ara bakmalar basladi. Yan bakma cogaldi yine sönmüşken. Hocamiz yan baktigi zamanlar döndürmemi söyledi. Iki ileri bir geri sekilde devam ediyoruz. Bu arada duyu butunlemeye baslayali 2 ay oldu. Kesinlikle cok iyi geldigini dusunuyorum. Ama her kurumda tam anlamiyla yapilmiyormus.

Merhabalar. Oglumun sayilari kendi dilinde soyledigini zannediyordum uzun zamandir soyluyor. ama anladim ki ingilizce soyluyor tam soyleyemedigi icin degisik cikiyor sesler ama tam dinleyince aslinda hepsini ingilizce soyledigini anladim. Turkce seklini biliyor cunku sorunca gosteriyor ama soylemiyor. Reddediyor ben soyleyince küsüyor ağlıyor. Cok canim sıkıldı cok dikkat etmek gerekiyor nerden ne dinledigine. Anlamıyor sanıyoruz küçükken öğreniveriyolar. İnsallah duzeltiriz kisa zamanda. Aman yeni baslayanlar siz dikkat edin. Biz de gelismeler olmustu ziplama pedal cevirme ve cocuklara yaklasiminda. Bu aralar gerilemeler de oldu. ellerini acip ara ara bakmalar basladi. Yan bakma cogaldi yine sönmüşken. Hocamiz yan baktigi zamanlar döndürmemi söyledi. Iki ileri bir geri sekilde devam ediyoruz. Bu arada duyu butunlemeye baslayali 2 ay oldu. Kesinlikle cok iyi geldigini dusunuyorum. Ama her kurumda tam anlamiyla yapilmiyormus.
Merhaba oğlunuz kaç yaşında bilmiyorum ama bazı yaşlarda yan bakmalar olabiliyormuş fakat geçici bir durummuş

Sevgili anneler

Aşılar ve otizm olayı büyük bir yalandır ve defalarca bilimsel çalışmalar ile gerçek olmadığı ispat edilmiştir . Bugüne kadar büyük bilimsel dergide 1 tane yazı vardır aşı ile otizm ilişkisi hakkında .Bu çalışmanın da yalan olduğu ortaya çıkartılıp yazı kaldırıldı ve doktor meslekten atıldı..

İdda edilen madde artık aşının içinde yok ama ona rağmen hala otizm tanısı giderek artıyor.. Güney Kore Finlandiya Japonya Amerika gibi ülkelerde yapılmış onlarca çalışma var. Aşı olan ve olmayan gruplar arasında otizm eşit çıktı.. Artık lütfen otizm ile aşı ilişkisi olayını bırakın..

Gelelim bağırsak olayı ve diyete.. Bağırsak geçirgenliği otizm yapmaz o yüzden hiçbir diyet ile otizm düzelmez.. Gaps diyeti kazein gluten falan otizm tedavisinde işe yaramaz . Bu olayın aslı şu. Barsaklarında geçirgenlik sorunu olan besin alerjisi olan ya da bağırsakta faydalı bakterileri az olanlarda vücuda zararlı maddeler girer. Bunlar beyine toksik etki yapar.. Çocukta algı bozukluğu konuşma geçikmesi tekrarlayıcı hareketler davranış bozuklukları görülür. Güzel bir diyet probiyotik ve vitamin kullanımı ile bu hasarın önüne geçilir ve çocuk toparlar.. Sonra otizmi yendik derler.. Hayır otizmi yenemezsin. Senin çocuğun düzeldi çünkü otizm değildi.. Toksinlerden dolayı otizm benzeri tablo olmuştu . Ağır metal olayı da aynı.

Şöyle anlatayım.. İnsan kanser olunca da öksürür ve kan gelir şiddetli bronşit olunca da.. Yapılan şu.. Öksüren ve kan tüküren çocuğa kanser diyorlar sonra ilaçlar ile düzelince kanseri yendik diyorlar.. Hayır kanseri yenmedin çünkü kanser değildin.

Konuşmayıp etrafında dönme sadece otizm de olmaz.. Dediğim durumlarda da olur.. Düzeltilince de geçer. Ama ne denir otizmi yendik.. Yahu tüm dünya söylüyor otizmin tedavisi yok. Sadece erken ve iyi eğitim ile bulgular hafifler yaşanabilir hale gelebilir.. Ama sadece bu forumda bile onlarca otizmi yendik diyen var.. Eee nasıl oluyor.. Benim kızımada çok ünlü bir profesör orta düzey otizm dedi 3 ay sonra özür diledi.. Asıl mesele bu...Bu forumda olanlar otizmi falan yenmedi. Zaten otizm değillerdi. Ama doktor rezil olmamak için ne diyor. Otizmi yendiniz. İnsan mesleğinden utanır bunu derken.. Evet 2 3 tane gerçekten otizm olabilecek çocuk gördüm bu forumda ama diğer hepsi için söylüyorum otizm değillerdi.

Aşıları eksiksiz yaptırın.. Yapılacaklar sağlıklı beslenme, düzgün bir eğitim,, bol ilgi sevgi oyun ve düzenli uzman kontrolü. Gerisi Allaha kalmış.. Çoğunuz otizm olmadığı için tamamen atlatacak bazısında 1 2 kişilik özelliği kalacak.. Gerçek otizm ve ağır olmayanlar da yaşayabilir hale gelecek.
Çok güzel yazmışşsınız evladınıza hangi vitaminleri kullandınız acaba isimleri nedir

Sevgili anneler

Aşılar ve otizm olayı büyük bir yalandır ve defalarca bilimsel çalışmalar ile gerçek olmadığı ispat edilmiştir . Bugüne kadar büyük bilimsel dergide 1 tane yazı vardır aşı ile otizm ilişkisi hakkında .Bu çalışmanın da yalan olduğu ortaya çıkartılıp yazı kaldırıldı ve doktor meslekten atıldı..

İdda edilen madde artık aşının içinde yok ama ona rağmen hala otizm tanısı giderek artıyor.. Güney Kore Finlandiya Japonya Amerika gibi ülkelerde yapılmış onlarca çalışma var. Aşı olan ve olmayan gruplar arasında otizm eşit çıktı.. Artık lütfen otizm ile aşı ilişkisi olayını bırakın..

Gelelim bağırsak olayı ve diyete.. Bağırsak geçirgenliği otizm yapmaz o yüzden hiçbir diyet ile otizm düzelmez.. Gaps diyeti kazein gluten falan otizm tedavisinde işe yaramaz . Bu olayın aslı şu. Barsaklarında geçirgenlik sorunu olan besin alerjisi olan ya da bağırsakta faydalı bakterileri az olanlarda vücuda zararlı maddeler girer. Bunlar beyine toksik etki yapar.. Çocukta algı bozukluğu konuşma geçikmesi tekrarlayıcı hareketler davranış bozuklukları görülür. Güzel bir diyet probiyotik ve vitamin kullanımı ile bu hasarın önüne geçilir ve çocuk toparlar.. Sonra otizmi yendik derler.. Hayır otizmi yenemezsin. Senin çocuğun düzeldi çünkü otizm değildi.. Toksinlerden dolayı otizm benzeri tablo olmuştu . Ağır metal olayı da aynı.

Şöyle anlatayım.. İnsan kanser olunca da öksürür ve kan gelir şiddetli bronşit olunca da.. Yapılan şu.. Öksüren ve kan tüküren çocuğa kanser diyorlar sonra ilaçlar ile düzelince kanseri yendik diyorlar.. Hayır kanseri yenmedin çünkü kanser değildin.

Konuşmayıp etrafında dönme sadece otizm de olmaz.. Dediğim durumlarda da olur.. Düzeltilince de geçer. Ama ne denir otizmi yendik.. Yahu tüm dünya söylüyor otizmin tedavisi yok. Sadece erken ve iyi eğitim ile bulgular hafifler yaşanabilir hale gelebilir.. Ama sadece bu forumda bile onlarca otizmi yendik diyen var.. Eee nasıl oluyor.. Benim kızımada çok ünlü bir profesör orta düzey otizm dedi 3 ay sonra özür diledi.. Asıl mesele bu...Bu forumda olanlar otizmi falan yenmedi. Zaten otizm değillerdi. Ama doktor rezil olmamak için ne diyor. Otizmi yendiniz. İnsan mesleğinden utanır bunu derken.. Evet 2 3 tane gerçekten otizm olabilecek çocuk gördüm bu forumda ama diğer hepsi için söylüyorum otizm değillerdi.

Aşıları eksiksiz yaptırın.. Yapılacaklar sağlıklı beslenme, düzgün bir eğitim,, bol ilgi sevgi oyun ve düzenli uzman kontrolü. Gerisi Allaha kalmış.. Çoğunuz otizm olmadığı için tamamen atlatacak bazısında 1 2 kişilik özelliği kalacak.. Gerçek otizm ve ağır olmayanlar da yaşayabilir hale gelecek.
Çok güzel yazmışşsınız evladınıza hangi vitaminleri kullandınız acaba isimleri nedir

Diyet ile ilgili uzun uzun yazmayacağım.. Diyetle otizmden kurtulmak diye şeyler maalesef aldatmaca.. Bir kere her çocuk sağlıklı beslenmeli zaten. Özellikle paket gıdalardan uzak durup organik beslenmek her çocuğun hakkı. İkincisi ağır metal ve gıda intolerans testleri yapılmadan diyete başlanmaz çünkü çoğu çocukta bu yoktur.. Ağır metal yüksek ve intolerans varsa elbette diyet ve şelasyon yapılmalıdır ve çocuk çok fayda görür.. Ama unutulan birşey var.. Ağır metal ya da intolerans otizm yapmaz.. Bunların varlığı otizm benzeri tablo yapar.. şelasyon ve diyet yapınca çocuk düzelir siz de otizmi yendik sanırsınız.. Hala otizmin ömür boyu sürecek nörolojik bir hastalık olduğunu kabul etmeyenler var maalesef..

Ben size kızımın 10 ay önceki yani 22 aylıkkenki bulgularını yazayım.. İsmine HİÇ bakmama, göz teması bizle bile kurmama, işaret parmağı kullanmama,, sıfır kelime anne baba bile yok,, komut alma sıfır al ver bile yok,, parmak ucu yürüme,, etrafında dönme ve kanat çırpma, korku algısı yok,, anne baba düşkünlüğü yok yanından kalkıp gitsek farketmez,, hayali oyun yok, oyuncaklarla amacına göre oynama yok sadece yan yana dizer, topa ayak vuramaz,, diş gıcırdatma,, yerli yersiz anlamsız çığlık.. Fazlası var azı yok aklıma gelenler bunlar.. Soruyorum size tanınız ne olurdu?? Çok ünlü bir profesörün tanısı orta düzey otizm çok beklentiye girmeyin ve acil eğitime başlayın..
Peki 10 ay sonraki durum ne.? Herkesle uzun uzun göz teması var, isme her zaman bakar,, işaret parmağını hep kullanır,, hiç bir davranış ve algı problemi yok,, bez kullanmaz tuvalet alışkanlığı var,, bütün renkleri sayıları şekilleri yiyecekleri vs. bilir, 3 4 kelimelik cümleler kurar, tüm komutları alır, her türlü hayali oyunu oynar,, 3 4 şarkı söyler, korku algısı var, tekrarlayıcı hareket yok,, davranış sorunu yeme içme uyku sorunu yok,, takıntı yok, oyuncakları amaca göre oynar,, kreşte arkadaşları ile çok güzel oynar. Şuan benim için tek problem karşılıklı sohbet olayı yok. Yani soru soruyor bu ne bu kaç ama gidip nasılsın ne yapıyorsun gibi şeyler yok. Tabi şuan 32 aylık Onun da zamanı gelecek inşallah..

Ne oldu biz şimdi otizmi yendik mi? Hayır çünkü zaten otizm değildik.. Tanıyı koyan hoca da zaten özür diledi..

Bu forumda onlarca otizmi yendik hikayesi okursunuz bizim gibi ama hepsi yanlıştı. Kimse otizmi yenemez.. Nerdeyse hiçbiri zaten otizm değildi.. Uyaran eksikliği,, atipik otizm, dehb falandı. Otizm yenilmez sadece otizm ile yaşamak öğrenilir.. Otizm ile baş etmek öğrenilir. 1000 sayfayı da okudum sadece 3 4 tane gerçek otizm vakası gördüm.. Birkaç tane de ağır geç kalınmış atipik ve uyaran eksikliği.. Onun dışındaki herkes emin olun benim kızım gibi toparlayacak inşallah..belki 1 2 kişilik özelliği kalacak o kadar.

Uzun lafın kısası erken ve yoğun eğitim, ilgi, sevgi,, mümkün olan en az tv telefon ve sosyalleşmek (kreş park avm) dışında şeylerle zaman kaybetmeyin Hele biorezonans, yunus terapisi, ozon tedavisi falan hiç bulaşmayın..

Diyet içinse şunu söyleyim.. Çocuğunuzun durumu ne olursa olsun sağlıklı beslensin. Paket gıdalardan uzak dursun.. Ceviz balık yağı prebiyotik demir ve d vitamini takviyelerini ihmal etmeyin. Çocuğunuzda intolerans varsa keçi sütü tüketin gluten tüketmeyin. Ağır metal yüksek ise şelasyon yaptırın.. Eğer bunlar normal ise gluten kazein vs diyetleri yapmayın.
Çok sevindim harika yazmışşınız Allah biz anne babalara evlatlarımızdan yana hep sevinmeyi nasip etsin

Demir şurubu , möllers balık yağı, Hyper super map vitamini ve maflor probiyotik damla kullandım sadece.

Demiri hergün vermedim. Maflor damla yerine bazen kefir verdim.. Balık yağı ve vitamini hergün verdim.. Kullandığım vitamini vitamin olsun diye kullanmıyorum çünkü maşallah kızım iyi besleniyor. O markanın içinde beyin gelişiminde önemli rolü olan inositol ve kolin var o yüzden kullanıyorum..

Sevgili anneler beyin gelişimi dolayısıyla zeka ve hafıza üzerinde en etkili maddeler demir, omega 3 (balık yağı), inositol ve kolindir.

Son düzenleme:
X