Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Canim kendini suçlama bunu bende cok yapiyorum ama inan insan bunu cocuguna konduramiyor benim başıma gelmez diye düsünuyor birde cocuk bu normal diyoruz cogu seyi ben hala kabullenemedim o ayri.
sende üzme kendini elimizden geleni yapip gerisini Allaha birakmak zorundayiz baska Çaremiz yok. Annelik iste aglamadigin üzülmedigin gün var mi dersen yok.kendimi bazen cok yetersiz hissediyorum bazen cok umutsuz.Allah cocuklarimizi ve bizi bu durum dan kurtarsın tez zaman da.umudumuzu kaybedersek savasamayiz umudunu yitirme gec kaldım deme cocugunu bu halde bırakamayacagına göre savasmak zorundasın.

Arkadaşlar cocugu 4 yaş civarı olup bisiklet kullanabilen cocugu olan var mı? Ogluma bisiklet sürmeyi ögretmek istiyorum geriye dogru ceviriyor kolay olanı tercih etti.acaba kolay ögretebilecegim bir yöntem bilen var mi

Sizlere bir sorım olacak samimiyetinize sığınarak..ilk nelerinden anladınız çocuğunuzdaki farklılığı..birde öğrendikleri birşeyi unutma otizmin içerisinde olan bişey mi..
Cagirinca 3 ayliktan beri bakan oglum 2 yasa yaklasirken sanki sagir gibi ismine hic tepki vermemeye basladi. Isaret ettigim yere degil parmagima bakiyordu. Isaret etmiyor elimi tutup benim elimle gosteriyordu. Bay bay i duzgun yaparken asagi yukari salllamaya baslamisti.

Arkadaşlar cocugu 4 yaş civarı olup bisiklet kullanabilen cocugu olan var mı? Ogluma bisiklet sürmeyi ögretmek istiyorum geriye dogru ceviriyor kolay olanı tercih etti.acaba kolay ögretebilecegim bir yöntem bilen var mi
Benim oglum 3.5 yas civari ogrendi. Ama her cocuk farkli yonden etkilendigi icin psikomotorlari ayni olmuyor. Cok guzel zincirli bi bisiklet olsun 4 tekerli. Sakin 3 tekerli ya da zincirsiz bisikletlerle denemeyin. Zorlandikca hevesleri gidiyor. Ayaklarini siz cevirin cevirince gidecegini bilsin. Yakalamaya calisabilirsiniz. Oglum 4 yasa dogru direksiyon hakimiyetini ogrendi. Yakinda 2 teker denemeyi dusunuyorum. 5.5 yasinda

Kendinizi suclamayin, cocugunuzun durumu cok kotu degilmis o yuzden kabullenememeniz normal. Yasi da hala kucuk. Ozel egitimle ilerlersiniz cabucak. Regresif otizm sanirim sizinki, belki kreste yasadigi duygusal bi stres gerilemesine sebep oluyordur. Temkinli olun.

Merhaba arkadaşlar ben de bir süredir girmiyordum siteye. Oğlumda çok bir değişiklik yok genel olarak uyumlu inatlaşma yaşamayan çabuk adapte olan bir çocuk. Bizim ekolalimiz, sterotipi hareketlerimiz ve aşırı hiperaktivite sorunumuz var. Diyet yapıyoruz, diyetin bize tek katkısı karın ağrısı ve gece uykusunda düzelme oldu. Bize de risperdal yazdı gittiğimiz profesör. fakat kullanmadık çünkü doktorun kendisi bile dört yaşında başlanabilir dedi ve buna rağmen ilaç yazdı. Daha 3,5 yaşında 42 aylık yani.
İki gün anneannede kaldık, bugün hadi eve gidelim mi dedim eve gideyim dedi. Nesne sallama ve amaçsız koşma son sürat devam ediyor. Fakat iletişimi daha iyi bugün sürekli kuzenine sarıldı öptü kutu kutu pense oynadılar tabi teşvik ettim sürekli, çünkü çabuk kopuyor oyundan. Göz teması çok güzel hatta gözleriyle konuşur gibi, çok anlamlı bakar insanları ve hareketlerini inceler (koşmadığı ve sakin olduğu zaman) fakat soru cevap yok bir yıldır tuvalet eğitimi vermeme rağmen söylemiyor ben götürene kadar tutuyor. Büyüdükçe bunları aşacak diye umut ediyorum fakat durulup sakinleşeceği konusunda şüpheliyim. Daha çok gecikmiş ekolali var. Parkta kayarken “makarna ye” diyebiliyor mesela. Soru sorunca cevap yok fakat zorlarsam hiç alakasız bir replik söyler. Mesela “banyo yapalım mı”diyorum bana “arı kaç kaç pilav ye”diyor. Bu aralar iyi değilim ben de. Oğlumdan bir buçuk yaş küçük çocuklar bile bizden ileride. Hala bir yaşındaki çocukla ilgileniyorum gibi. Yıllar geçsede bebek kalan koca bir çocuktan farksız. Biraz karamsarlık hakim bende, özellikle büyüdükçe daha ağır geliyor. Bizde kendi kendine söylenmesi çok fazla. Hiç susmaz uykuda bile mırıldanarak konuşur fakat hiçbir anlamı olmayan sesler. Her türlü heceyi sesi çıkarıyor mesela bana bakıp “bajalukanitasa şabaji dattiyo” gibi şeyler söyledi az önce fakat anlamı yok hep böyle bir yaşından beri . Çocuğu Böyle olan annelerin yazmasına çok sevinirim bunu yaşayan tek bizmiyiz acaba ??kimseden duymadım bu gibi şeyler.

Alakasız yerde alakasız şeyler söylemek bizde de çok var ama oldukça azaldı öykü kapat gözlerini der bazen öykü burda yok okulda o deyince sinirlenip gelip vuruyor bana ama nispeten azaldı zamanla geçecek diyorlar hayal dünyaları çok genis mecburen bekliyoruz

Çiş egitimi ne kadar sürüyor yani çocuğu normal olup da 2.5 3 ay süren çocuklar var tanıdığım ben ikici defa deniyorum iki yas civarı denemiştimdenemişti ve başaramadım cisini bile tutamiyordu. Bu sefer uzun süre cisini tutuyor fakat yaptıktan sonra tuvaleti cise diyor bakıyorum yapmış

Aba terapisi tavsiye ederim tam terapi olmasa da karsilikli konusma programlarinda yol alabilirsiniz. Benim oglumda da anlik ekolali yogun, gecikmis ekolali de var

Yazım uzun ve çoklu konulardan oluşunca asıl sorduğum soru kayboldu. Ekolaliyi çok takmıyorum isteyen doktor istediğini söyleyebilir, benim asıl sormak istediğim konuyu kopyalayıp yapıştırayım en iyisi. daha önce çok sordum bu soruyu yanıt alamadım pek.
Sorum şu
Bizde kendi kendine söylenmesi çok fazla. Hiç susmaz uykuda bile mırıldanarak konuşur fakat hiçbir anlamı olmayan sesler. Her türlü heceyi sesi çıkarıyor mesela az önce bana bakıp “bajalukanitasa şabaji dattiyo” gibi şeyler söyledi sanki birşeyler anlatıyor fakat anlamı yok hep böyle bir yaşından beri . Çocuğu Böyle olan annelerin yazmasına çok sevinirim bunu yaşayan tek bizmiyiz acaba ??kimseden duymadım bu gibi şeyler. Günün 20 saati nerdeyse susmaz desem yeridir.

Bu konuşmalar her zaman kendi kendine olmuyor bazen bize yanıt olarak ya da hayali oyun oynuyor da karşısındakine bir şey anlatıyor gibi yapıyor. Çok önemliymiş gibi anlatıyor, ses tonunu yükseltip alçaltıyor hatta. Fakat tek kelime bile anlaşılmıyor uzaktan görenler Türkçe değil de farklı dilde konuşuyor sanıyor.

Cnm kizim ayni sekilde baslamisdi ama daha erken aylarda tabiki kiz cocukla erkek cocgun dil gelisimi cogu zaman ayni olmuyo surekli anlatirdi yalnis hatirliyo olabilirim ama sanırım 9. Aylar baslamışdı üç ay sonra kuzenıne adıyla seslenıyodu benim şahsi fikrim konuşulanı kaydedıyor beynine ama nasıl ne şekılde söylemesı ifade etmesı gerekır tam oturmamış o herşeyı anlattığını sanıyor sendende anlamanı beklıyor kızım krize gırerdı ben anlamayınca bir durduğu yerde durmazdı elimi bırakıp yola fırlardı koltuk tepelerinde çok yoran bir çocukdu şimdi 5. Sınıf gayet normal bir kız ozamanları duşunuyorum bu kadar gözümüzüze batsaydı bu otızm kızım da baya belırtı vardı nesnelerı atma vurma ısırma hiperkatıvıte sorunun cevabını net olarak veremedım ama konuşmayı öğrenırken her çocuğun yaptığı olay bu sanırım

Benim oğlumda aynı 29 aylık olacak anlayamadığım çok şey var kendi kendine söylediği aynı zamanda çok kelimeside var ama asla iletişim amaçlı kullanmıyor su demeyi biliyor ama su isterken ağlıyor şişesini yere atıyor ama su ver demiyor mesela pazara gittik bütün tezgahtaki meyveleri sebzelerin ismini söylüyor iki tezgah geçince ben eline elma alsam bu ne oğlum desem söylemiyor

Benim oglumda da var bu mesela hep çapıt çaaapıtt diye birsey soyler baska seylerde var hep duydugum sacma ama aynı kelimeleri yersiz soyler. Bi de evde sacma sacma konusur ne dedigi belli degil konussaydin cok cenen dusuk olcakmis senin diyorum. Ben uzun sure bu sesleri bile duymadigimdan ne bileyim hosuma gidiyor. En azindan dilini donduruyor artik. Bi caba var. Eninde sonunda anlamlastircak konustuklarini diye dusunuyorum.

BiZde kelimeler hatta cümleler var üç yaşını bir iki ay geçtikten sonra başladı. Fakat bu anlamsız mırıldanmalar bebekliğinden beri var. Susmak bilmiyor arada yerinde kullandığı çok kelimesi de var. En az 2-3 bin kelimesi vardır bir çoğunu yerinde kullanır. fakat görselle sorunca daha çok yanıt veriyor. Kitaptan brokoli, avakado gösteriyorum mesela bu nedir diyorum cevap veriyor brokoli veya avakado diyor. Görselle yanıtlamayı biliyor sedefe demekki.

Yazılanları şöyle bir okudum da genel olarak sorunlar aynı kelimeler var fakat konuskonuşma işlevsel degil sanırım farklı bu iliskilendirme şekilleri var babası kızımı ne zaman uyutmaya götürse kızım krese öğretmeninin sözlerini tekrarlıyor fakat uykuyla ilgili kapat gözünü gibi yada iyi bir şey yaptığında ben kızıma çikolata veri cem diyo. Tanıdığını görünce ömer abimi diye tekrar tekrar sorar takı evet ömer abi cevabını duyana kadar yani hı hı yada evet kelimesi onu kesmez daha önce duyduğu biçimde evet ömer abi şeklinde söyletmeye çalışır soylemedigimizde kendisi gözümüze bakar ve evet ömer abi der. Kalıp kalıp öğrenip iliskilendiriyor anlayacağınız. Aslında anlattığımız bütün safhaları yaşamış olabilirim yoğun gecikmiş ekolali ( hala devam ediyor) kendince uydurma bir dil. Örneğin beş ay önce anne yerine mık gibilerinden bir kelime kullanıyordu. Genelde yanına gelip anlamsız vücut dili ve uydurma bir dil karışımı şeyler yapıyordu.ama çok kısa sürdü . Aslında otizm bir nevi gelisim geriliği olduğundan çocuk bebeklik çağında ulaştığı gelişimin bir noktasında takılı kalabilir. Ben kendi kızımda öyle gözlemliyoruz. Gelisim testi hiç yapılmadi ama konuşması nerdeyse 1- 1.5 yıldır böyle... bunu egitimcimize soruyorum bu çocuk konuşuyor ya diyorlar. Yani hiç konuşmayan çocuklarla çalıştıkları için kızım onlara epey ilerde geliyor. Fakat kuntayinda dediği gibi hep aynı giden seylerde var.

merhaba arkadaşlar uzun zamandır yazmıyorum
dr hasan özer diyetine devam ediyoruz. 5 ay oldu 3. aydaki kontrollarde doktor iyiye gitigimiz söyledi
eskiye göre konuşma arttı artık 3,5 yaşına geldi zorlandığı zaman konuşuyordu anlamlı yerinde
artık devamlı konuşuyor ama kendi kendine son 10 gündür şarkı söylüyor
bu arada bir tanıdık supermap diye bir vitaminden bahsetti konuşmaya çok yardımcı oluyormuş kulanan varmı acaba ?

Tohum otizm e sakın yaklaşmayın .

Aba terapisi tavsiye ederim tam terapi olmasa da karsilikli konusma programlarinda yol alabilirsiniz. Benim oglumda da anlik ekolali yogun, gecikmis ekolali de var
Merhaba sevgili şismaniye
Bir süredir oglunuza aba egitimi verdiginizi biliyorum acaba bu egitimin oglunuza katkisi ne sekilde oldu.suan durumu nasil.burada özellikle takip ettigim üyelerden birisiniz hem oglunuzu merak ettim hemde abadan memnunmusunuz diye merak ettim.

Biz abayi cok yogun veremiyoruz hem okula gittigi icin hem de maddiyattan dolayi. Evde ve gundelik hayatta hep uygulamaya calisiyorum.
Ama bu az verdigimizle bile ogluma bircok seyi ogrettik. Kelimeleri talep ve cevap olarak yerli yerinde kullanmasi artti. Onceden bilse bile cok fazla kullanmazdi. Istek icin bile evet hayir demezdi simdi bilgisel evet hayir i da duzgun yanitliyor mesela bu kirmizi mi hayir o mavi, bu esek mi hayir o at, ben kosuyor muyum hayir sen otiruyorsun vs seklinde.
Davranis acisindan asiri ustune gitmedim dogrusu abayi daha cok biz ogretmek icin kullaniyoruz. Ama yine de kullandigim davranis problemleri de oldu asiri zora dustugumde yine faydasini gordum. Tavsiye ederim :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…