Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Pek fazla yazamıyorum buraya benim cocugum atipik dr risperdal verdi kullanan varmi ben henüz cesaret edip kullanamadık risperdal kullananlar bana ulasabilirmi oğlum 3 yaşına yeni girdi

Ekolalisi çok fazla bi ara duzelmisti dr atlattiniz dedi ama son gidizimisde atipik dedi sabah aksam 25 ml risperdal verdi adına bakmiyo göz teması yok bi ara harikaydı geriledik ne yazıkki eşya fırlatıyor herkese duvarları karneleri boyuyor dr bunun takıntısı olduğunu söylüyor birde kaka transferi diye bisey duyan varmi

mrb cnm ben foruma girip okuyorum arada ama yorum pek yazamıyorum çalıştığım için. dönem dönem duraklaması normal diye biliyorum bizdede konuşma yok hala ama algı açıldı baya komut alıyor 5 ay önce yapamadığı birçok şeyi artık yapabiliyor ama bazen oğlumda çok durgun oluyor moralini hiç bozma biz büyükler bile hergün aynı enerjiye sahip olamıyoruz iyi düşünelim iyi olsun ;-)

Pek fazla yazamıyorum buraya benim cocugum atipik dr risperdal verdi kullanan varmi ben henüz cesaret edip kullanamadık risperdal kullananlar bana ulasabilirmi oğlum 3 yaşına yeni girdi
Biz hic kullanmadik doktor gerek gormedigini soylemisti. Ama bu tur ilaclarin 4 yasindan sonra kullanilmasinin daha dogru oldugunu soyluyolar. Cocugun basedilmicek kadar kotuyse sonucta doktor vermis denerdim ben. Ama idare edebiliyosaniz verme bence. Kimbilir ileride belki bizede verirler cocuklarin bir gunu diger gununu tutmuyor.

Bana siz artık davranışlarına alismissiniz oyuzden normal geliyo dedi durtusel davranışları fazlaymis vede çok hareketliymis

Sağolun arkadaşlar aynı durumda olduğumuz arkadaşları forumda görmek iyi geliyor ilaç konusunda bende çok temkinliyim bize önermedi ama önerirse ne yaparım bilmiyorum eğer doktoruna ciddi anlamda güveniyorsan dediğini yapabilirsin ilaçlar maalesef bir yeri yaparken bir yeri bozuyor allah mecbur etmesin bende oğlumun hareketliliğine o kadar alışmışım ki normal geliyor yorulduğumu anlamaya bile vaktim yok

Ne azimli ne sabırlı anneym

Merhaba
Ben üc ay once oglumu bir docente ve bir profesöre gösterdim hiperaktivitesi icin ilac kullanmayi göze alamadigim icin ama ikisi de risperdal önerince artik gözümü karartıp denemeye karar verdim.çünkü inanilmaz hareketli ve dürtüsel davranıyor buda ögrenmesini engelliyor diye.

Sonuc olarak uc aydir risperdal kullaniyoruz.0.25 ile baslayip 1.5 mg kadar ulaştik fakat oglumun hareketliligi hic ama hic azalmadi.doktor yan etki olarak agzindan salya akabilir veya vücut kasılmaları olabilir korkmayın demisti .salya akmadi fakat yürürken dururken tik gibi kasılmalar baslayınca cok rahatsız oldum cok endiselendim ilacı bırakma kararı aldık.bizim amacımız biraz durdurmaktı oglumu ama etki etmedi sıfır etki.
Tek güzel yanı iştahı acildı ve uyumayan oglum gece cok guzel uyudu.gece uyanirdi ilaci alinca deliksiz uyuyordu.
ilerde yine ilaca yönelmemiz gerekebilir gerekirse baska ilaclar deneriz belki simdiden birsey demek cok zor Allah hakkimiz da hayirli olani versin.oglum 47 aylik

Arkadaşlar merhaba,
Bende okuyup yazamayan taraftayim. Yoğun geçiyor günler ama çok sukur. Şuan oğlum duraklama döneminde. Bizde dil gelisimi çok nadir eko genellikle diyalog şeklinde çalışmalarla devam ediyor. Eko yaptığında anlıyorum ki öğreniyor çünkü hemen oan tekrar ediyor ve sonra kendi kullanmaya başlıyor. Öğrenmesi anlamında durum lehimize olduğu için rahatsız olmuyorum. Ek olarak İngilizce öğrenmeye basladi. Kreste bunun için ders alıyor ama evde desteklemiyorum. Daha çok o kuduruyor ben kudurma şeklindeydi. Buara pek oyun oynayamiyoruz. Çünkü sürekli sokakta eve geldiğinde suyu çıkmış oluyor. Bizim stereotipik hareketimiz yok. Takıntı vardı ama şuan oda yok. Yolda yürüyünce kaldırım kenarından yürümek istemiyor, düşersin diyince zorlamiyor. Bende küçükken çok severdim mantar taşların üstünden yurumeyi, oda aynı. Birde buara elimi bırak ben yapicam,ben gidicem, ben yiyicem, merdivenden inip cikarken elimi tutma diye ergen tavırlar başladı. Bazen sabrımı zorluyor ama hemen dilimi isiriyorum. Buarada 42 aylık olduk. Gelişmeler böyle.

Merhabalar herkese,
Dunden beri yazilan mesajlarin ciddi bir bolumunu okudum.
Kisaca durumumuzdan bahsetmek gerekirse, esim oglumda normal olmayan seyler oldugunu com daha erken farketti ama ben kabullenmedim Ilk 3 yasina yaklasirken psikatriste girttik, o donem sikintilarimiz cocuklardan ve yabancilardan asiri korku, takintili tekrarlayici oyunlar, sese karsi asiri hassasiyet, kafasini yere vurma, degisime kapalilik, zamirleri karistirma idi( ben yerine sen, sen yerine ben kullaniyordu)
Doktor atipik otizm dedi, hemen krese baslatin dedi. 3-4 ay sonra tekrar goreyim dedi, krese devam edemezse ozel egitime yonlendiririz dedi. O donem tasinma isimiz da vardi, iki degisiklik zor olur diye krese biraz daha geciktik
kresten sonra sikintilarimiz hafifleyince yine inkar donemine girdim ben Doktor cok cabuk karar verdi, bak mrese baslayinca duzelme oldu vs
Ama sonra once gelismesi durdu sonra da gerilemeye basladi. Krese basladigimiz zamana donmustuk gecen hersey geri geldi Kresle de sorunlar yasadik, panikle yeni bir psikatriste gittik, ayni hafta kresi de degistirdik ama bu sirada oglum 3 yas 7 aylik olmustu. doktor bu sefer direk otizm dedi ama hafif durumda. ozel egitime baslayin iyi bir yer bulun dedi
Sunan ozel egitim kurumu arastirma donemindeyiz. burdan bir anneden ozel mesajla bir tavsiye aldim
Geciktigimiz icin ve kabullenemedigimiz icin cok pismanim zaman kaybettik

Ama gecmise care yok Su an en temel
sikintilarimizdan biri insanlarin bakislarindan bile rahatsiz olmasi. onunla konusurlarsa zaten kiziyordu ama artim daha da kotulesti, disari ciktigimizda bazen umursamiyor ama bazen de bana bakmayin diye bagirip aglamaya kendini yerlere atmaya basliyor

Doktorumuz ozel egitim merkezi disinda bir cocuk gelisimi uzmani bulun eve cagirin 2-3 gun gelsin dedi, siz boyle bisey denediniz mi
Bir de SAS diye birseyden bahsetti. Yonlendirdigim hastalarim memnun kaldilar dedi, ankarada merkezinvarmis( belki diger illerde de vardir bilmiyorum) Sadece muzik dinletisi yaptiriliyormus. Aranizda deneyen/duyan oldu mu

Arkadaşlar tam bir yıl önce yani 5 mayıs tarihinde gittigimiz özel psikolog oglum iin otistik ve çok geç kalmışsınız demişti o zaman tam olarak 2,5 yaşındaydı tabii sonrasında başka doktorlar özel egitim dil terapisi kreş duyu terapi glutensiz beslenme diyeti ( pek sadık kalamadık o ayrı ) herşeyi yaptık . Ve dün tekrar 1 yıl önce gittigimiz doktora gittik o zamanlar bize bu çocugu 50 doktor görse 30 u otistik 20 si karışık derdi demişti , 15 dk çocukla oynadı ve kesinlikle otizmle alakalı birşey kalmamış dedi ama bize egitim ve ilgiyi aynı seviyede yüksek tutmamızı maddi gücümüzün yettigi kadar destek almaya devam etmemizi söyledi . Tabii herşey 4 4 lük degil hala konuşmada ve bazı becerilerde eksigimiz var ama bu günlerimize şükür , buradanda a tipik tanı alan arkadaşlara sesleniyorum 7*24 ilgi ve destekle çocuklar çok iyi seviyelere geliyor sakın sadece egitimle kreşle çözülecek sanmayın olay sizde başlar sizde biter .

Hay maşallah maşallah demmekki emek gerekiyor uğraş sabır...
Ne mutlu size darısı bizim çocuklarımıza

Hay maşallah maşallah demmekki emek gerekiyor uğraş sabır...
Ne mutlu size darısı bizim çocuklarımıza
Sagolun inşallah dilerim hepsi iyi olsun . Aslında eksigimiz çok gerçi dil hocası daha 3,5 yaşında bazı soruları anlamayabilir çok kafaya takmayın diyor ama benim gevşeyecek veya ucunu bırakacak birşey yok biz egitim krei vb . ye devam edecegiz en çok sosyal olmak iyi geldi diye düşünüyorum ben .

Sizlere bir sorım olacak samimiyetinize sığınarak..ilk nelerinden anladınız çocuğunuzdaki farklılığı..birde öğrendikleri birşeyi unutma otizmin içerisinde olan bişey mi..

Sizlere bir sorım olacak samimiyetinize sığınarak..ilk nelerinden anladınız çocuğunuzdaki farklılığı..birde öğrendikleri birşeyi unutma otizmin içerisinde olan bişey mi..
Sadece otizmle mi ilgili bilmiyorum ama o dınem konuşabildiklerini söylememeye basladi. Gittikcede konusması bitti. Unutmak mi icine donmek mi tam emin degilim. Yuzumuze bakmamasi goz temasi kurmamasi yabancilara asiri tepkili aglamasi beni de konusturmak istememesi cocuklardan korkmasi onlarla oynamamasi bi de bazen kendi halinde kahkahalar atardi. En son eve yasitu bir misafir geldi ona bunu babana gotur al dedim yapinca bizdeki farkliligi daha cok anladim. Cunku benimki soylediklerimi hic anlamiyordu bile.

Göz teması kurmuyor ismine bakmıyor komut almıyor sanki kendi yarattığı dünyada gibiydi bazen en başından beri mi böyleydi diyorum sonra eski videolara bakınca nasıl hareketli bizimle sürekli iletişim içindeymiş göz teması da varmış ne oldıysa 16 Aydan sonra oldu

Herkese merhaba. Dün yeğenime otizm teşhisi konuldu. 34 aylık. Yurt dışında yaşıyorlar ve yaşadıkları ülkede özel eğitime dair hiçbirşey yok. O yüzden hemen Türkiye’ ye gelmek istiyorlar. Sizden ricam istanbul ya da İzmir de önerebileceğiniz iyi bir doktor, eğitimci ve özel eğitim kurumu var mı? Yardıma çok ihtiyacımız var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…