Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Biz abayi cok yogun veremiyoruz hem okula gittigi icin hem de maddiyattan dolayi. Evde ve gundelik hayatta hep uygulamaya calisiyorum.
Ama bu az verdigimizle bile ogluma bircok seyi ogrettik. Kelimeleri talep ve cevap olarak yerli yerinde kullanmasi artti. Onceden bilse bile cok fazla kullanmazdi. Istek icin bile evet hayir demezdi simdi bilgisel evet hayir i da duzgun yanitliyor mesela bu kirmizi mi hayir o mavi, bu esek mi hayir o at, ben kosuyor muyum hayir sen otiruyorsun vs seklinde.
Davranis acisindan asiri ustune gitmedim dogrusu abayi daha cok biz ogretmek icin kullaniyoruz. Ama yine de kullandigim davranis problemleri de oldu asiri zora dustugumde yine faydasini gordum. Tavsiye ederim :)
Maşallah çok sevindim güzel haberler almak bana umut veriyor dilerim çok çok daha iyi olur sizin ve hepimizin kuzusu:KK200::nazar:

neden bole yazdin canim? Sikinti nedir?
Tohum otizm şikayet yada otimz sayfalarına gırsenız nedenını çok net anlarsınız insanların nasıl sömürüldüğünü benım oğlumun teşhısı yok otizm belirtileri gösterdi ama hepsi geçti hiç özel ders almadı kreşede yollamdım şu an seyri çok farklı öyle bir rant kapısı olmuş bu otızö dehp ygb hepsi otızm spekturm altında toplanıyo ozaman normal çocuk yok hepsı eyıtım almalı saçma sapan bşr mantık yani

Sizden baska soracak kimse yok kusura bakmayin nasil yazsam bilemedim aklim durdu.gece uyurken karanlıkta oglum öyle bir çıglık atarak ve titreyerek uyandın ki neye uğradıgımı şaşırdım.ben onun on katı korktum cünkü bu normal bir çıglık degildi abartmıyorum sanki başka alemde beni görmüyor duymuyor titriyor ve alabilgine hem aglayip hem ciglik atiyor.ve bu baya devam etti ara ara.hic uyumadim gece boyunca.
Şimdi asıl beni korkutan ve soracagim sey bu otizmden mi.kafayı yemek üzereyim bir daha yasamaktan cok korkuyorum Allah kimseye vermesin bana da birdaha göstermesin.otizm den kaynaklı olabilir mi

Sizden baska soracak kimse yok kusura bakmayin nasil yazsam bilemedim aklim durdu.gece uyurken karanlıkta oglum öyle bir çıglık atarak ve titreyerek uyandın ki neye uğradıgımı şaşırdım.ben onun on katı korktum cünkü bu normal bir çıglık degildi abartmıyorum sanki başka alemde beni görmüyor duymuyor titriyor ve alabilgine hem aglayip hem ciglik atiyor.ve bu baya devam etti ara ara.hic uyumadim gece boyunca.
Şimdi asıl beni korkutan ve soracagim sey bu otizmden mi.kafayı yemek üzereyim bir daha yasamaktan cok korkuyorum Allah kimseye vermesin bana da birdaha göstermesin.otizm den kaynaklı olabilir mi
Cok özür dilerim kızlar biraz icimi döker gibi olacak kızmayın cok kotüyüm öyle korktum ki gözümü kırpamadım ışıgı kapatamadım sanki heran bagıracak yine ya böyle devam ederse böyle olan da var mı diye düsünmekten vücuduma kramplar girdi.öyle zorki belki bu otizm belası olmasa başım da cocuk rüya gördü derim ama herseyi ona yoruyorum.acaba delirdi mi diye saatlerdir kendimi yiyorum.ise gidicem ama bir iki saat uyudum zombi gibiyim kafam da deli sorular

Cok özür dilerim kızlar biraz icimi döker gibi olacak kızmayın cok kotüyüm öyle korktum ki gözümü kırpamadım ışıgı kapatamadım sanki heran bagıracak yine ya böyle devam ederse böyle olan da var mı diye düsünmekten vücuduma kramplar girdi.öyle zorki belki bu otizm belası olmasa başım da cocuk rüya gördü derim ama herseyi ona yoruyorum.acaba delirdi mi diye saatlerdir kendimi yiyorum.ise gidicem ama bir iki saat uyudum zombi gibiyim kafam da deli sorular
ne olur yipratmayin kendinizi bu kadar ablaamin kizi yasamisti buna benzer bir durum ablamlar o an dua etmişlerdi oyle gecmisti geceleri dua okuyup yatirdilar tekrari olmadi diye biliyorum benim kizimda da oldu uykuda aglama seklinde ama bizi duymuyordu bizde okuduk tekrari olmadi ama bir muddet bizimle yatti olabiliyor boyle seyler ben cok duydum .cocuklar birseyden korkabiliyorlar . bol bol okuyun bildiginiz bütün dualari geçmiş olsun . dile kolay geliyor biliyorum ama siz saglam durmalisiniz .

Tohum otizm şikayet yada otimz sayfalarına gırsenız nedenını çok net anlarsınız insanların nasıl sömürüldüğünü benım oğlumun teşhısı yok otizm belirtileri gösterdi ama hepsi geçti hiç özel ders almadı kreşede yollamdım şu an seyri çok farklı öyle bir rant kapısı olmuş bu otızö dehp ygb hepsi otızm spekturm altında toplanıyo ozaman normal çocuk yok hepsı eyıtım almalı saçma sapan bşr mantık yani
Ne gibi belirtiler vardı doktor tani koyma gereği görmedimi?

Ne gibi belirtiler vardı doktor tani koyma gereği görmedimi?
Konuşma gecikmesi komutlarda sıkıntı hala mesafeli komutlarda sıkıntımız var bir ara sevınınce aşa yukarı el salladı bir kaç kez yuksek tonla uyarınca bıraktı çok tablet izlediği için gelişim geriliği olabilir ama otizm in temel hiçbir belirtisini taşımıyo dedi dr 37 aylık şu an 4 yaş tekrar bir değerlendirme yaparız konuşma için ona göre dil terapistine yönlendirim dedi bizim gıdişatımız biraz farklı seyredıyo şu an türkçe sayılar ıngılızce sayılar rnkler alfabeyı öğrenmiş okumaya çalışıyo

mrb cnm sakın üzülme geçici bi durumdur büyük ihtimal. kızım 3 yaşlarındayken yaşadık aynı durumu uyuduktan 2 saat sonra uyanıp çığlık çığlığa ağlardı en az 10-15 dk o an perişan ederdi bizi gözleri açık ama cevap vermezdi bende çok korkmuştum sanki sinir krizi geçiriyordu yavrum ama sonra araştırdım ve UYKU TERÖRÜ diye bişey çıktı karşıma istersen sende araştır dönemsel bişey sanırım şükürler olsunki artık olmuyor.

Benim oglum 2 li yaslarken yapardi, ilk yaptiginda yanimda yatiyordu kolunu ezdim kirdim falan zannettim, aklim cikmisti. Kizim otizmli degil 3 yasinda o da yapiyor ara ara . Gece teroru diyorlar o galiba. Zamanla gecer insallah.

Dneyimledik sadece para tuzagı ve size çocugun gelecegini bilmeden 10 yıllık plan çıkartıyorlar . Aylık 3,500 tl + devlet destegi alıyorlar ve verilen egitim sıradan .
Malesef kesinlikle bir cok yer ole. Rant kapisi olmis bir cok yer ,heleki mevzu cocuk oldumuu veliler de dayanamiyor tabii. Napcaz nereye guvencezz bende bilmiyorum :KK43:

Çok sagolun işte oldugum icin yazamadım ama okudum ve içim rahatladı otizmle ilgili olmadigina cok sevindim.insallah bir daha olmaz.Allah hepinizden razı olsun.

Çok sagolun işte oldugum icin yazamadım ama okudum ve içim rahatladı otizmle ilgili olmadigina cok sevindim.insallah bir daha olmaz.Allah hepinizden razı olsun.
Meltemesintisi canım biz bu dediğin olayı tam üç ay yaşadık dile kolay üç ay. Siz bir gece yaşamışsınız şanslısınız. Oğlum çığlık çığlığa uyanır ve evde üstüne kaynar su dökülmüş gibi odadan odaya koşardı. Gözü bizi görmezdi hatta çikolataya tapan oğluma sana çikolata vericem dediğim halde delirmiş gibi çığlık atardı, çikolata kelimesi duyunca bile sanki ona işjence edeceğimi söylemişim gibi daha çok bağırırdı. Çok zordu. Biz Hasan önal ın diyetiyle sadece bu konuda çok fayda gördük. Guluten ve sütü kesince aynı gece çığlık atmaları durdu. Burada yazmıştım eski yazılara bakarsan görürsün. Aynı şikayetlerimiz vardı. Birde eğitimcimiz uyku teröründen bahsetti. O halde olunca konuşmayın ve temas etmeyin sadece kendisine zarar verecek şeyleri ortadan kaldırın çünkü hiçbir şeyin farkında olmuyorlar aslında hala uykuda oluyorlar demişti. Üç aydır uykumuz düzene girdi akşam 9 sabah 7 deliksiz uyuyor. İki hafta önce makarna yedi gece yine ağladı. Bizde guluten hassasiyeti varmış. Hasan önal sağolsun bize derman oldu. Her şeyi otizme yoruyoruz maalesef. Dikkat et o gün olayları ve yediklerini takip et. Bir yerde gördüğü olayı uykusunda gerçekmiş gibi de algılayabilir. Eğitimcisine anlat yine de. Fakat biz bu sıkıntıyı üç ay neredeyse her akşam çektik .

Biz de 2 yaslarinda yasamistik boyle olaylar. 3 kere oldu. Gece kalkip agliyor kendini yataktan atip evde deli gibi kosup agliyor ya da kafasini yerlere vuruyordu. O an ne yapsak sakinlesmiyirdu. 30 dk filan suruyodu. En son sakinlesip uyuyakaliyordu. O zaman arastirinca cocuklarin o donemlerde kabus ve ruya gormeye basladigindan boyke durumlarla karsilasildigini okumustum. Otizmke alakasu oldugunu dusunmuyorum sadece bizimkiler dertlerini anlatmadigi icin degisik ifade ediyolar anlayamiyoruz. Konusabilse biseyler dese o an ruya gordugunu anlayacagiz belkide.

Biz de 2 yaslarinda yasamistik boyle olaylar. 3 kere oldu. Gece kalkip agliyor kendini yataktan atip evde deli gibi kosup agliyor ya da kafasini yerlere vuruyordu. O an ne yapsak sakinlesmiyirdu. 30 dk filan suruyodu. En son sakinlesip uyuyakaliyordu. O zaman arastirinca cocuklarin o donemlerde kabus ve ruya gormeye basladigindan boyke durumlarla karsilasildigini okumustum. Otizmke alakasu oldugunu dusunmuyorum sadece bizimkiler dertlerini anlatmadigi icin degisik ifade ediyolar anlayamiyoruz. Konusabilse biseyler dese o an ruya gordugunu anlayacagiz belkide.
Meltemesintisi canım biz bu dediğin olayı tam üç ay yaşadık dile kolay üç ay. Siz bir gece yaşamışsınız şanslısınız. Oğlum çığlık çığlığa uyanır ve evde üstüne kaynar su dökülmüş gibi odadan odaya koşardı. Gözü bizi görmezdi hatta çikolataya tapan oğluma sana çikolata vericem dediğim halde delirmiş gibi çığlık atardı, çikolata kelimesi duyunca bile sanki ona işjence edeceğimi söylemişim gibi daha çok bağırırdı. Çok zordu. Biz Hasan önal ın diyetiyle sadece bu konuda çok fayda gördük. Guluten ve sütü kesince aynı gece çığlık atmaları durdu. Burada yazmıştım eski yazılara bakarsan görürsün. Aynı şikayetlerimiz vardı. Birde eğitimcimiz uyku teröründen bahsetti. O halde olunca konuşmayın ve temas etmeyin sadece kendisine zarar verecek şeyleri ortadan kaldırın çünkü hiçbir şeyin farkında olmuyorlar aslında hala uykuda oluyorlar demişti. Üç aydır uykumuz düzene girdi akşam 9 sabah 7 deliksiz uyuyor. İki hafta önce makarna yedi gece yine ağladı. Bizde guluten hassasiyeti varmış. Hasan önal sağolsun bize derman oldu. Her şeyi otizme yoruyoruz maalesef. Dikkat et o gün olayları ve yediklerini takip et. Bir yerde gördüğü olayı uykusunda gerçekmiş gibi de algılayabilir. Eğitimcisine anlat yine de. Fakat biz bu sıkıntıyı üç ay neredeyse her akşam çektik .
kabus gördü büyük ihtimalle sanırım dediginiz gibi uyku terörü yaşadık yada kuntay senin dedigin gibi bagirsak sorunu yasadı karnına sancı girdi cunku gaz sorunu da vardı. Bu gece olmadı cok şükür. Birdaha olmaz insallah cok kötü birsey.sagolun arkadaslar

benim oğlumda sizinki gibi yaş olarakta aynı
sizinki gibi şuan mutfakta konuşup duruyor, bize söylenen konuşma öncesi bu durumlar olurmuş

Uzun zaman sonra merhaba arkadaşlar mesaj yazanlar olmuş oğlum 3 yaşında oldu burada yazan çoğu anne gibi diyeceğim bir kaç birşey var

Benim oğlum da sürekli istekleri için konuşur ve sorulan soruya cevap verir annecim bunu çöpe at der bende sen atabilirsin dediğim de bazen içinden sen atabilirsin der hani bu ekololi mi bilmiyorum tekrar eder sessizce gider atar evet ama gelince attım annecim demez attın mo diye sorunca attım der

Mesela elma yemek istermisin derim elma yemek istiyorum yada elma yemek istemiyorum der normali bumu değil mi bilmiyorum gözlemliyorum

Bir hata yaptığı anda seni seviyorum der bunj öğrenmiş ama hatasını biliyorsa kardeşimden özür diler bana seni seviyorum demesinin sebebi ona kızmamam galiba sarılır genelde bize eğer ki ısırma huyu devam ederse odasına koyun ve 3 dakika bekleyin dedi çocuk doktoru bizde gerçekten ilk uyardık sonra oyuncağını alıp mahrum edip odasına koyduk kapıyı kapadık 1 dakika bişe durmadı çok kötü ağladı dayanamadık ne yaptın diye sorduk şimdi özür dile dedik bu telkini yapmamız 3 sefer olmuştur sonra bıraktı kreşte de aynı şekilde oyundan mahrum etmişler gerçi dün kızınca yine beni ısırmaya yeltendi ama babası kızar diye birşey yapmadı bana arada kriz anında öyle çözmeye çalışıyor ısırma bitiyor diye sevinirken kardeşinin ısırma huyu başlıyor

Tuvalet eğitiminde ilk başladığımızda herşey Güzelken bez tak çıkar dışarda uyurken gezerken derlen kreşte altına yapmayan çocuk evde yapıyor çişi kakaso gelince söylemiyor nasıl söyleyebilir yapınca diyor ben beden dilinden anlıyorum yada çok su içince istikrarlı olursam belki der sonuçta haftasonu dışarı çıkarken bez takıyoruz istikrar Yok ki

Tuvalet konusunu halleden annelerden Bilgi rica ederim kakayı tuvalete yaparken yine saklanıp yapmaya başladı

Öyle sohbet muhabbet Yok bazen ezber konuştuğunu düşünüyorum yaşıtları ne durumda diye bakıyorum bazen baya dil gelişimi ilerde etrafta olan çocukların

Bazen kelime tekrarı oluyor aynı krşimeyi tekrar tekrar söylediği bu korkutuyor bizi açıkçası Aç anne aç aç aç aç anne mesela daha demin tv den YouTube aç dedi bende böyle denmez dedim tv den YouTube açarmısın dedi bende Yok ki burada dedim YouTube aç dedi tekrar tekrar Benden umudu kesince bir ağlama krizi tuttu

Sadece kreş ile yola devam ediyorum ama küçük oğlum büyüdükçe arada büyük fark olacak diye de aklım çıkıyor

Kreşe tam gün gidiyor arkadaşlarını görünce tanıyor ismini söylüyor asla unutmaz

Yazı okuma rakam bunlara geçen sene olduğu gibi büyülü bakmıyor ama ne yazdığının öğrenmek istiyor öğrenince asla unutmaz

Hiperaktivite olan bir çocuk görmüştüm aynı davranışlar onda da vardı hipetleksi yazılarını da okudum okudukça kafam karışıyor bide şöyle birşey gelişti oğlumun sınıfında hiperaktivite olan çocuk var tanı almış belki onu taklit ediyor bilir olabilir kreşte görüşmeye gitmiştim o çocuk oğlumu oğlum da onu ısırmış öğretmene o çocuk yaşıtları ile kalmalı benim oğlum da öyle olabilir benim açımdan sorun yok demiştim

Televizyon izliyor kreşten gelince dikkat süresi kısa çocukların izlememesi gerekiyor Aslında tek şükrüm kreş tam gün ben çalışan anneyim mecbur tam gün verdik

Arada sinemaya götürüyorum çok mutlu oluyor orada babasıyla gelen bir kaç çocuğa benim babam maça gitti diye uzaktan bağırdı mesela unutmadığını bilmek mutlu etti beni

Evdeki oyunlarda annecim at ol diyor bana evde üstüne binmek için bu hayali oyun olur mu bilmem annecim havla annecim inek gibi ol felan böylr şeyleri var

Netice de uzun uzadıya konuşmuyor bir ortama girince yazı oluyor rakam oluyor bakmak istiyor ama biz dizginliyoruz

Mesela uyku zamanında uyumak istemiyorum diyor kararlı davranıyor bu hoşuma gidiyor yanına oturuyoruz uyurken sandalyeden kalk yanıma yat diyor illa beraber yanında olmamızı istiyor anne gitsin baba yatsın diyor

Bazen yalan söylüyor kardeşi çok hareketli ve biraz saldırgan bir bebek kardeşim vurdu o yaptı diye parmağını elini kolunu öptürmeye getiriyor annecim öp öp öp öp diyor bir kere öp de Yavrum diyorum

Babasına çok düşkün genelde onla geziyor benle dışarı çıkmaz babası evde ise illa baba gelecek sen kardeşle kal der mesela ama babasıyla her yere gider babası ne söylerse yapar güvenli babaya bağlandı galiba

Kelimeleri karıştırma var mesela benim ona al bakalım demem lazm birşey verirken o bana al bakalım diyor oğlum ben sana verdim ben diyeceğim diyorum ezber mi yapıyor acaba asperger sendromunda bu tarz şeyler var galiba yaşayan annelerden Bilgi rica ediyorum

Geçen takip ettik 5 kelimeyi bir araya getiriyor annnecim yeşil suluğumu bana verirmisin tarzı eğer ezber ise Böyle ama tam 36 aylık çocuğun gelişiminede uyuyormuş konuşması

Genelde herşeye benim der kardeşinin olanı da der bu kardeşin bu anne bu babanın felan bazen kendine birşey sorduğum da bu kimin diye benim demek yerine kendi adını kullanır bu olmaması gereken birşey galiba

Arada parmak ucu yürüme devam ediyor buna çözüm ev terliği ile bulduk gerçi

Herşeyin haricinde geçen yüzümde minik bir sivilce çıktı geldi p sivilceye burası acıyor mu diye sordu çok şaşırdım farkındalık bımudur yağmur yağar yağmur yağıyor der sokaktan ambülans geçer evdeysen sesi duyar aaaa ambüşams geçiyor der bınlaf ezber mi değil mi bilmiyorum

Ekolali işini çözemedim sorulan soruları asla tekrar etmez cevap verir ama mesela elma istiyorum diye bir on kere tekrar eder tam am verecem lütfen

Bir tane bebek marketi var onun içinde oyun alanı var diye her haftaspnu orayı sayıklar eve yakın. Diye oraya girerken şimdide vatana gidicez der bizde hayır seç birini şu an ebebeğe geldik burada oynayacaksln sonrası park yada ev biz karar verecez ona diyoruz

Gün gelir pişman olmam inşallah eğitim aldırmıyorum tam gün kreş ile devam ediyoruz Eylül’den sonra belki devlet kreşine gidecek oğlum

Gelişmeleri pek okuyamadım burada herkesler iyidir inşallah benm oğlum 36 aylık oldu ise çoğu çocukta büyümüş hatta belki bu yaşadığım süreci yaşayan yeni anneler bile gelmiştir

X