Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Çocuğunuz bir topluluk da oldukça kendi aleminde ve asosyal duruyor onlarla bir turlu iletişim ve uyum içinde olamıyorsa endiselenebilirsiniz. Otizmin kelime manasına baktığımızda auto (oto) kendi içine dönük kendi kendine anlamı çıkıyor. Yani kendine yeten başka şey istemeyen kendine dönük demek. Bu yüzden otizm diyorlar zaten insan sosyasosy l bir varlık çocuklar daha sıcak kanlı ve sosyasosyaldirler. Fakat otizm belirtileri olan cocuklarda insan ilişkileri odaklı değil nesne odaklı oyunlar ve hareketleri var. Kalabalık yerler bir mekan değişikliği yabancı insanlar düğün dernek ev oturmaları bile onları huzursuz ediyor. Bahsettiğiniz dönemlerdeki yas grubu genelde parelel oyun oynuyor ( birlikte fakat herbiri bağımsız ayrı telden ) bunda bir gariplik yok fakat başka çocuğun ne yaptığına hiç bakmiyorsa merak etmiyorsa bu bir suphe bence. Kızım otuz aylıkken asansasansörde başka bir çocuk yirtinircasina aglamisti. Dönüp bir kere bakmamış hatta onu duymamıştı bile . Bu benim çok dikkatimi çekmişti. Nasıl bu kadar kayıtsız kalabildi diye şaşıp kalmıştım... genellikle kendilerince ayrı bir dünya kurup o sınırlarda yaşıyorlar. Bu yaşam tarzında bazıları hep aynı şeyleri yapıyor bazıları hiç konuşmamayı tercih ediyor kimisi konuşuyor fakat mecbur kalmadıkça kullanmıyor bazen de duyusal hassasiyet ve kendini anlatamamaktan dolayı hırçınlık ve zorlayıcı davranış bozuklukları eşlik ediyor. ÖnemlÖnemli olan neyi ne zaman niçin yaptığını öğrenip dünyalarına ulaşmak .. Naçizane kendi fikirlerim ...

Demek istediğim her anne çocuğunu tanır bilir sizi birşey huzursuz ediyorsa ve bunun ne olduğunu bilmiyorsanız mutlaka bir bilene danışın derim.. sırf otizm kelimesini duymamak için çocuğunuzun zamanından çalmayın. Belkide sadece dehb hioeraktivite yahut duyusal bozukluk her ne ise çocuğunuza yardım etmek onu hafifletmek olsun ilk işiniz. Tanilara takılmayın uzmanlar basbas bağırırken ki burada da her mesajda uzmana danışın deniyor. Hala acaba nesi var diye kısır döngüden debelenip durmayın.

Ben arkadaşımı yadırgamıyorum ! Öncelikle yazan annelere biraz daha sakin yaklaşılması taraftarıyım! Kızılacak biri varsa o da doktorlar ! Her bozukluğa otizm dedikleri için ! Benim kızım benden görüyor mesela diyelim arabaya bebek koyup gezdiriyoruz sonra kendi de gezdiriyor ve benim oynadığım şekilde ! Birebir ! Fakat ygb sınıfında ! Detaylı dinlemek lazım ! Bir de su var bi anneye eğer yolunda bişeler gitmiyor gibi geliyorsa doğrudur !

Yani demek istediğim taklit yolu ile mi öğreniyor siz onu ayırt edip Dr a gitmelisiniz ! Biz öyle farketmiştik ! Ama kendi hayali oyunları da var kızımın ! Yine de ara çocuk modasında !

Merhabalar, sosyallik asosyallik konu gündemine gelince yazmak istedim.. Oğlum 5 yaşında sayılır, özetle bizim yaklaşık 3 seneye yakındır mücadelemiz hep konuşma üzerineydi. 4 yaşında ve 4,5 yaş civarlarında yaptığı ataklarla konuşma olayını baya çözdü yaşıtlarından geri olsada.. Ama ne yazıkki sosyallik kısmını aşamıyoruz. Bizde durum farklı çok sıcak kanlı bahçede çocuk görsün hemen çıkmak ister, kreşte tüm oyunlara katılır, onlara sarılır ama onlarla konuşma yok.. İletişim isteği var ama sanırım nasıl yapacağını bilemiyor.. Mesela dün bütün çocuklar bisiklete biniyordu hemen bisikletiyle peşlerine takıldı onların peşinden hep sürdü.. Yani bizimle konuştuğu kadar onlarla konuşsa çok bir sorunumuz kalmayacak. Konuşma kalitesini yaşıtlarıyla yakalayabilir. Mesela bize misafir gelsin der.. Çocuklu misafirler gelir eve ama bir bakmışsın onlar oyun kurmuş o 5 dk yanlarında durur 5 dk ayrı bir odada oyuncakla oynar. Hep kolundan tutup onunda bildiği katılabilceği oyunlar kurmaya çalışırım çocuklarla.. Birde takıntılarımız var akşam olunca ışığı yakmak, kapı çalınca kapıyı açmak gibi görünürde sizlere çok büyük sorun gelmeyebilir ama ondan önce biri açsın gereksiz sinirlenir olayları başa alırız kapı tekrar kapanır o açar bu gerçekten beni çok zorluyor.. Doktoru zamanla aşacağını söylüyor ama ben çok endişeliyim..

Merhabalar, sosyallik asosyallik konu gündemine gelince yazmak istedim.. Oğlum 5 yaşında sayılır, özetle bizim yaklaşık 3 seneye yakındır mücadelemiz hep konuşma üzerineydi. 4 yaşında ve 4,5 yaş civarlarında yaptığı ataklarla konuşma olayını baya çözdü yaşıtlarından geri olsada.. Ama ne yazıkki sosyallik kısmını aşamıyoruz. Bizde durum farklı çok sıcak kanlı bahçede çocuk görsün hemen çıkmak ister, kreşte tüm oyunlara katılır, onlara sarılır ama onlarla konuşma yok.. İletişim isteği var ama sanırım nasıl yapacağını bilemiyor.. Mesela dün bütün çocuklar bisiklete biniyordu hemen bisikletiyle peşlerine takıldı onların peşinden hep sürdü.. Yani bizimle konuştuğu kadar onlarla konuşsa çok bir sorunumuz kalmayacak. Konuşma kalitesini yaşıtlarıyla yakalayabilir. Mesela bize misafir gelsin der.. Çocuklu misafirler gelir eve ama bir bakmışsın onlar oyun kurmuş o 5 dk yanlarında durur 5 dk ayrı bir odada oyuncakla oynar. Hep kolundan tutup onunda bildiği katılabilceği oyunlar kurmaya çalışırım çocuklarla.. Birde takıntılarımız var akşam olunca ışığı yakmak, kapı çalınca kapıyı açmak gibi görünürde sizlere çok büyük sorun gelmeyebilir ama ondan önce biri açsın gereksiz sinirlenir olayları başa alırız kapı tekrar kapanır o açar bu gerçekten beni çok zorluyor.. Doktoru zamanla aşacağını söylüyor ama ben çok endişeliyim..
Kapiyi kapatip tekrar acmamaniz lazim. Yoksa bu davranislar pekisiyor. Yine de durumunuz cok iyi. Benim oglum da sosyallik acisindan bahsettiginiz gibi ama konusmasi cok daha geride.

Çocukların konuşması motor kabiliyetleri arttıkça çoğalıyor bu söyledikleriniz çok güzel şeyler hepsi geçecek inşallah moralinizi bozmayın arkadaşlarına yaklaşması ve oynamaya çalışması bir avantaj

Arkadaşlarlar bu arada bişey sorabilirmiyim kızım dün itibari ile sanırım ekolaliye başladı daha doğrusu anlayamadım siz yardım edermisiniz? Mesela annem soruyor ütü yapayım mı diye ben de yap yap diyorum kendi de yap yap diyor ! Anında ekolali sanırım ! Neler yapabilirim Bi de mesela duymadığı kelimeler ile ilgili mesela şimdi kulaklık takacaz diyorum kulaklık diyor ! Bir normal mi?

Arkadaşlarlar bu arada bişey sorabilirmiyim kızım dün itibari ile sanırım ekolaliye başladı daha doğrusu anlayamadım siz yardım edermisiniz? Mesela annem soruyor ütü yapayım mı diye ben de yap yap diyorum kendi de yap yap diyor ! Anında ekolali sanırım ! Neler yapabilirim Bi de mesela duymadığı kelimeler ile ilgili mesela şimdi kulaklık takacaz diyorum kulaklık diyor ! Bir normal mi?
Neden kizinizi bu spektruma sokmak icin ugrasiyorsunuz.
Yanlis anlamayin lutfen bende bir anneyim ama lütfen yapmayın böyle evet endişe edin ilgilenin ne gerekiyorsa ama kızınızı bu spektruma sokmayın.
Evet deniyorki bir kaç belirti bile olursa teşhis konabiliyormuş otizm bir spektrum ama sanıldığı kadarda kolay olmayan bir durum.
Çoğu doktor eğitimen insanın gözünü korkutuyor türkiyede herşey otizm.!otizm yok demiyorum ama asla asla asla atlatılamayacak bir durum oldugunu kabul etmiyorum edemem alışamam kabullenemem..!!elimden gelenin fazlasını yapıyorum ama asla düzelemeyeceğini kabullenmiyorum.Dün gözlerimle pırıl pırıl 9yaşında bir çocuk gördüm ama ahhhhhhhh öyle bir geçmişi varkiii
aklınıza gelebilecek bütün belirter çığlıklar kendi kendine gülmeler altına yapıp afedersiniz onu bütün eve sürmeler uzar gider....
Şimdi pırıl pırıl tek bir eser dahi kalmayan muhteşem bir çocuk annesinin yasadinlarini emeklerini aglayarak dinledim ama meyvesi öyle bir tatlıki....asla konuşamaz denen çocuk bana neler neler söylüyor nasılda sosyal
Düğününe gelicem dedim pek bir utandı konuşamadı
Demekki oluyormus oluyormus oluyormuss
Kiziniz cok cok iyiyken cocugunuzda illa otizm belirtileri aramayin nolursunuz bu oyle basti birsey degil

Bunun için sabah saatlerini evde geçiriyoruz fakat öğlen 12 olunca yemeğini yedirip akşam yemeğini yanıma alıp park bahçe gezme tozma ne varsa akşama kadar sokakta gezdiriyorum ! Fakat yine önüne geçemiyorum bazı şeylerin mesela parkta spor yapanları izliyor abi spor yapıyor diyorum akşam evde mekik çekiyor spor yapıyorum diyor ! Bunun çözümünü öğrenirseniz ki Yok gibi güdüsel bişe sanırım bana da söyleyin ! Ya da yaşayan anneler varsa sizleri bekliyoruz yardım için
Benim oglumda 1 bucuk yasinda ben makineye camasir atiyorum kendi de atiyor evi siliyorum kendide siliyor herseyi taklit ediyor hic otizme yormamistim bebekler taklit ederek ogrenir diye biliyorum

Beyzaelif hakkaten ne demem lazım kızım için ben bilmiyorum ! Dr bana ne dese ona kabul diyorum ! Şimdi ben ne yazayım buraya bilemedim ki

Neden kizinizi bu spektruma sokmak icin ugrasiyorsunuz.
Yanlis anlamayin lutfen bende bir anneyim ama lütfen yapmayın böyle evet endişe edin ilgilenin ne gerekiyorsa ama kızınızı bu spektruma sokmayın.
Evet deniyorki bir kaç belirti bile olursa teşhis konabiliyormuş otizm bir spektrum ama sanıldığı kadarda kolay olmayan bir durum.
Çoğu doktor eğitimen insanın gözünü korkutuyor türkiyede herşey otizm.!otizm yok demiyorum ama asla asla asla atlatılamayacak bir durum oldugunu kabul etmiyorum edemem alışamam kabullenemem..!!elimden gelenin fazlasını yapıyorum ama asla düzelemeyeceğini kabullenmiyorum.Dün gözlerimle pırıl pırıl 9yaşında bir çocuk gördüm ama ahhhhhhhh öyle bir geçmişi varkiii
aklınıza gelebilecek bütün belirter çığlıklar kendi kendine gülmeler altına yapıp afedersiniz onu bütün eve sürmeler uzar gider....
Şimdi pırıl pırıl tek bir eser dahi kalmayan muhteşem bir çocuk annesinin yasadinlarini emeklerini aglayarak dinledim ama meyvesi öyle bir tatlıki....asla konuşamaz denen çocuk bana neler neler söylüyor nasılda sosyal
Düğününe gelicem dedim pek bir utandı konuşamadı
Demekki oluyormus oluyormus oluyormuss
Kiziniz cok cok iyiyken cocugunuzda illa otizm belirtileri aramayin nolursunuz bu oyle basti birsey degil
Merhaba beyza elif cok tuhaf olucak belki ama ben cocugu cok merak ettim neler anlatti annesi nasil bir yol izleyip neler yapmislar.biraz bahsedermisin sana zahmet

Arkadaşlar oğlumda bu ay çok güzel ilerlemeler oldu çok iyiydi ama sanki bugün o çocuk gitti birden içine kapandı göz taması bile kurmadı doğru düzgün o böyle olunca enerjim bir anda bitti sanki birde nerdesiniz tecrübeli anneler kuntay kuntay kleopat kleopat D duruveannesi esrade esrade aklıma gelmeyen diğer anneler artık sayfadan yarar sağlayamaz olduk

Beyzaelif hakkaten ne demem lazım kızım için ben bilmiyorum ! Dr bana ne dese ona kabul diyorum ! Şimdi ben ne yazayım buraya bilemedim ki
kimseye çocugunuzu sormayın ben çok yaptım ve gerçekten pişman oldum burası dahil çocuğum şöyle yaptı otizmmi demeyin gerçekten hadi biri çıkıp diyor yok değildir örneğin ama bir gün sonra endişe yine aynı geçmiyorki ya da aslında çocugunuzda birşey yokken bir anne birşey yasıyor birşey diyor canınız sıkılıyor kimse kimsenin çocugunu görmüyor en iyisini sen bilirsin annesi.Ama lütfen acaba otizmli mi demeyin otizm sanıldıgı kadar kolay bir durum değil

Merhaba beyza elif cok tuhaf olucak belki ama ben cocugu cok merak ettim neler anlatti annesi nasil bir yol izleyip neler yapmislar.biraz bahsedermisin sana zahmet
Canım tabiki
Gerçekten çok ağar bir vakaymış bütün belirtiler mevcutmuş konuşamaz falan demişler annesi yüz felci geçirmiş ikinci bebeği 40günlük iken teşhiş almış sen düşün çok kötü bir durumdaymış.
İşinde çok iyi bir eğitimciyle çalışmışlar hemen tuvalet eğitimi vermiş oğluna ama 1bucuk yıl sürdü çok zor alışmış ekolali çok uzun olmuş işaret parmak 4-5yaşında kullanmış parmak ucuda o yaşlarda ancak bitmiş
Annesi otizmi yaşayacak zaman bırakmadım kendimi paraladım dedi günde 8 saat oğlumla ders çalışırdım iki yıl yaz kış aksatmadan kreşe yolladım dedi.Oğlum parkta kaymayı bilmezdi iki aylık cocugumu sırtıma bağlardım büyük oğlumu kaydırırdım dedi ömrü parklarda geçmiş kaba motora çok önem verdim bisiklete çok çalıştım düzenli yüzmeye götürdüm dedi oğluna nefes aldırmamış ama şimdi o kadar normalki hatta üstün zekalıbir çıkıyormuş testlerde çok sosyal şakadan anlıyor mecaz biliyor kız lafı yaparsan utanıyor

Arkadaşlar oğlumda bu ay çok güzel ilerlemeler oldu çok iyiydi ama sanki bugün o çocuk gitti birden içine kapandı göz taması bile kurmadı doğru düzgün o böyle olunca enerjim bir anda bitti sanki birde nerdesiniz tecrübeli anneler kuntay kuntay kleopat kleopat D duruveannesi esrade esrade aklıma gelmeyen diğer anneler artık sayfadan yarar sağlayamaz olduk
Bizde de su an ayni durum var uzun sure sadece himmm himm yapardi bu aralar bitmisti agzindan kelimeler degisik sesler duyuyorduk. Guzel gidiyordu ama bu iki gundur yine kendi halinde basladi ice donmeye himmm himm yapmaya. Kayinvalidem rahatsizlandi hastane isleri filan derken ilgilenemedik bu ara cocukla ondan oldu sanirim. Boyle arada sirada gerilemeler olacagini zaten biliyoruz eski annelerin yazilarindan ve doktorlarimizda soylemisti. Yasiyoruzda. Telas etme devam et ilgiye oyuna egitime. Elbet gececektir o da. Evet boyle zamanlarda biz anne babalarin mod u dusuyor malesef.
Oglum iki gun yaptiklari haric bizimle iletisimi iyi cocuklara daha bir yakinlasir oldu. Hayali oyun hala yok. Biz oynadigimizda izliyor ama. Taklit etme biraz daha cogaldi. Bisiklet aldim pedal cevirsin diye ugrasiyorum. Bol bol yurutuyorum dolastiriyorum. Bu herseyi ben yapicam sikintisi basladi. Normali 3 yasindayken tum cocuklarda olan bisey. Siseden meyvesuyu koyacaksak o acicak olaki ben actiysam kiyamet kopar. Yada eve girerken kapiyi o acacak. Bunun gibi bi cok sey. Bunlarinda diger takintilari gibi sonecegini dusunuyorum.

Belirtiler cogu kez karistiriliyor gercegi büyüdükce belli olur. Siz anlattiklariniz bizim olaylarimiza pek benzemiyor. En iyi sonuc doktorlar takip ettikce ortaya cikacak sonuc olacaktir. Bence kiziniz üz. Üstün zekali yani. Ben onlarin facebooktaki sitelerine dahil olup okuyorum. Onlarda da iletisim kopuklugu gec konusma gibi bizimkine benzer belirtiler mevcut ama bizimkiler daha farkli. Size burda yardimci olabilen yok cunku durumlatimiz farkli. Ustun zekali cocuklarin annrleri de cok dertli cok tedirgin. Okudukca anladim. Toplumdan dislaniyolar onlarin cocuklari da zaman zaman. Cunku onlarda da gariplikler var. Boyle yerler arastirin sorunlarinizi orda da dile getirin derim ben. Belki yardim edebilecek insanlarla karsilasirsiniz.

Bizde de su an ayni durum var uzun sure sadece himmm himm yapardi bu aralar bitmisti agzindan kelimeler degisik sesler duyuyorduk. Guzel gidiyordu ama bu iki gundur yine kendi halinde basladi ice donmeye himmm himm yapmaya. Kayinvalidem rahatsizlandi hastane isleri filan derken ilgilenemedik bu ara cocukla ondan oldu sanirim. Boyle arada sirada gerilemeler olacagini zaten biliyoruz eski annelerin yazilarindan ve doktorlarimizda soylemisti. Yasiyoruzda. Telas etme devam et ilgiye oyuna egitime. Elbet gececektir o da. Evet boyle zamanlarda biz anne babalarin mod u dusuyor malesef.
Oglum iki gun yaptiklari haric bizimle iletisimi iyi cocuklara daha bir yakinlasir oldu. Hayali oyun hala yok. Biz oynadigimizda izliyor ama. Taklit etme biraz daha cogaldi. Bisiklet aldim pedal cevirsin diye ugrasiyorum. Bol bol yurutuyorum dolastiriyorum. Bu herseyi ben yapicam sikintisi basladi. Normali 3 yasindayken tum cocuklarda olan bisey. Siseden meyvesuyu koyacaksak o acicak olaki ben actiysam kiyamet kopar. Yada eve girerken kapiyi o acacak. Bunun gibi bi cok sey. Bunlarinda diger takintilari gibi sonecegini dusunuyorum.
Inanın bu hareketi okadar çok çocukta gördüm ki eltimin oglu hala niyetlendigi birşeyi ondan önce biri yapsın sinirlenir ve 6 yaşında kapıykapıyı küçükken illa o açardı :) sadece kendi çocuğum için değil burada yazan hiç bir annenin çocuğunun iyileşmeme ihtimalini kabul etmiyorum düşünmüyorum size ve bütün arkadaşlara sabırlar diliyorum

X