Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bu arada görselleri de çıkarmamızı söyledi Dr elimizden geldiği kadar ! Bütün herşeyi bildiği için özel eğitime ihtiyaç olmayacak dedi ama nedir bu bütün herşey ?? Herşeyi biliyor ama dile dökemiyor kelime seçemiyor dedim büyük ihtimal ile resimler ile düşünüyor dedi öyleyse yüksek işlevli otizm deriz dedi konuşma düzene girince farklı bi boyut alacak dedi . Ben ne yapabilirim çaresizmiş gibi hissediyorum çünki çok karışık bir durum !

Tekrar merhaba arkadaşlar ! Yeni başlık oluşturmadığım için buradan devam ediyorum ! Bir ay önce yazıp birkaç arkadaştan tepki almıştım burada kızım ile ilgili ! Uzmana göründük ve sonuç ARA ÇOCUK ! Nedir bu ara çocuk ; bir bilen varsa lütfen daha bi aydınlatsın beni ! Dr un dediğine göre kızım atipik özellik gösteriyor konuşma hataları ve sürekli aynı oyunları istemeden dolayı ! Tabi bu şikayetimiz geçen aylar içindi yani buralara yazdığım dönem ! Ben bişeylerin farklı olduğunu anlayınca hemen tedbiri almaya başladım şuan o kadar ısrarcı değil aynı oyunlara ! Çoğu oyuncağı kaldırdım karşılıklı oynayacaklarımız hariç ve ezber yaptığını farkettiğim an zaten günde 45 dk izlediği çocuk şarkıları da çıktı hayatından ! Düzelme ihtimali yüksek dedi Dr ! Sadece size garip gelen hareketleri yapmasına izin vermeyin dedi ! Ha ara çocuk ne diye detay istediğimde yüksek zeka ile otizm arasında kalmış bi çocuk gibi dedi ! Yani o kadar karışık ki kızım İnan’ın dışarıdan şımarık falan gibi görünüyor ya da huysuz sizlerden , tecrübeli annelerden ricam şu ; mesela geçen gün arabayı otoparka geçirdim hayrete düştü inceledi ilk defa geçtiği için tedirgin oldu ve o günden beri otoparka inelim diyor ara ara ! Bu gecikmiş ekolali mi? Hadi inelim diyorum sonra kaçıyor mesela ! Bu arada sayılara olan ilgisini söyledim sayıyor 10 a kadar falan diye daha küçük bakalım ileride ne olacak okuma dalan başlayacak mı dediler şuan sadece takip önerdi ve özel eğitim de demediler ! Bir de sormak istediğim özel eğitimde neler yapılıyor ? Dil hataları için anne olarak neler yapıyorsunuz ? Yardım rica ediyorum
Çocuğunuzun yaşı kac benim kizimdada benzer şeyler var görsel çok yüksek algisi açık fakat çok kalıp davranıyor aynı oyuncağı aynı şekilde oynuyor replikleri bile aynı cesitlendiremiyor bütün kelimeler ve telaffuz lar düzgün fakat konuşmayı diyalog şeklinde kullanamıyor eve gelen ozel egitimci sakin birşey öğretmeye kalkmayın okumaya başlayabilir herşeyi ezberlemeye çalışabilir bide onunla ugrasmayalim dedi. Konuşmada ozel egitimde genelde eylem kartlari kullanıyorlar. 3 şeye çok ağırlık verin boş ve ilgisiz kalmamasına motor gelişimine ve eylem kartlarıyla çalışmaya bizim konuşmamız daha iyiye gidiyor fakat yaşıtlarıyla yanyanayken onlardan daha küçükmus gibi ifade ve hareketleri var. Öğretmenine göre öğrenme ve algılamada ezberde diğerlerinden daha iyi ama iş karşılıklı ve spontan sosyal ilişkilere gelince geri kalıyor. Bizim en buyukbüyük sıkıntımız bu ara duyduğu ve gördüğü şeyleri tekrar etme ve canlandırma.

Öncelikle mrb berobaby ! Kızım şuan 21 aylık ! Bnm kızımda gördüğünü canlandırma uzun süredir var yeni gördüğü bişeye 10 sn dalar o olayı kaydeder ve sonra kullanır ! Yeni birşeyler öğretmeyin demekten kasıt nedir ? Bnm kızım sürekli soruyor çünki bu ne bu ne diye ki açıklama yapmazsak susmaz ! Senin kızın kaç aylık ! Bi de kızım hayatı unutmuyor mesela yatmadan önce elma istiyor uyu uyan da diyorum uyandığı an elma ver diyor ! Sizde de var mı ? Verilen sözleri yerine getirmek zorundayız yoksa kıyamet kopuyor zaten unutmuyor ! Evet taklit yolu ile öğreniyor ! İnan elimden geleni yapıyorum ! Rabbim hepsine sağlık versin İnan bi yere gidince mesela marka ismi söylemiyorum avm ye diyorum ya da markete ! Migros falan demiyorum ! Ama kendi kendine öğrenirse de büyüyünce sağdan soldan duyarsa önüne geçemem !

Öncelikle mrb berobaby ! Kızım şuan 21 aylık ! Bnm kızımda gördüğünü canlandırma uzun süredir var yeni gördüğü bişeye 10 sn dalar o olayı kaydeder ve sonra kullanır ! Yeni birşeyler öğretmeyin demekten kasıt nedir ? Bnm kızım sürekli soruyor çünki bu ne bu ne diye ki açıklama yapmazsak susmaz ! Senin kızın kaç aylık ! Bi de kızım hayatı unutmuyor mesela yatmadan önce elma istiyor uyu uyan da diyorum uyandığı an elma ver diyor ! Sizde de var mı ? Verilen sözleri yerine getirmek zorundayız yoksa kıyamet kopuyor zaten unutmuyor ! Evet taklit yolu ile öğreniyor ! İnan elimden geleni yapıyorum ! Rabbim hepsine sağlık versin İnan bi yere gidince mesela marka ismi söylemiyorum avm ye diyorum ya da markete ! Migros falan demiyorum ! Ama kendi kendine öğrenirse de büyüyünce sağdan soldan duyarsa önüne geçemem !
Biz 38 aylık olduk ogretöğretme derken tabiiki yeni nesneleri öğrensin fakat mesela kızım araba logolarini ezberlemeye başladı bizde üstünde durmamaya çalışıyoruz özel eğitime giderken kule seklişeklinde saatler yada boşuna giden parklar varsa nerede olduğunu ezbere biliyor. Rakamları ve renkleri öğrenmeye başladı ana bunlar yasityasitlarindada var zaten. Otizm yada ara cocuk mu hicbirfikrim yok gidilecek yol aynı oldugundan sorgulamiyorumda açıkçası. 1 kere muayene oldu 5 ay önceydi bir dahada gitmedik. Sanırım otizm le alakalı çok uzman hekim yok ve bildikleri en iyi şeyi söylüyorlar bize ozel egitim vesaire... diyelim ki cocukçocuklarımız yüksek fonksiyonlfonksiyonlu otizm ara cocuk yada her neyse bunları egitenlerinde alan olarak tipik otizmden farklı eğitim almış kişiler olmaları gerekiyor. Dr bize direkt ozel egitim ve kreş demişti duyu terapisti ve bir zamanlar ozel egitim işlemiş bir çocuk gelişimciyle çalışıyoruz bu ikisi özel eğitime gondermemelisiniz diye tutturmusttutturmustu. Fakat ben en iyi verimi ordan alırız diye özel eğitimede başlattım. Ara çocuk dedikleri grup atipik otizm tanısı altındakilerde görülen bir durummus. Fakat hangi hekime gitseniz ara cocuk nedir belki haberi bile yoktur. Siz yine şanslısınız. Zira o haberi olmayan dr lara da birşey diyemiyorum. Otizm bir derya deniz hangisi asperger hangisi yüksek fonksiyonlu hangisi ara cocuk atipik nedir hepsi bir kavram karmaşası...

Yalniz bazı davranışların sebebini hala çok merak ediyorum bu boşuna giden etkilendiği konularda çok fazla canlandırma yapıyor. Mesela ben kasımı catinca birden " şu amca bize kizar" diyor daha önce benden duymuş.
Sonra bu kalıp davranışlar ve aynılık sanki hep böyle kalacakmis gibi geliyor ve çok üzülüyorum.. birde görsel ve isitsel uyaranlara dayanamıyor kitap dinlerken alıyor kitabı içindeki gorsellere hayran hayran incelerken konudan uzaklaşıyor. Sürekli düşünüyorum öğretim hayatı nasıl olacak hep bir hayal dünyasında.. birde eve gelen eğitim.cu kızınız zaten kalıp davranış geliştiriyor birde ezberci ozel egitimde daha çok kalıp şeyler öğretirler. Tipik otizm egitieğitimi verirler bence göndermeyin deyip duruyordu. Kafam çok karisik

Aynı şeyi bize söyledi Dr ! Bnm kızımın dünya üzerinde bilmediği nesne yok! Herşeyi biliyor ve bu ay bilmediği nesnelere bu da ne tanımadığı kişilere bu da kim sorusunu soruyor ! Bugün avm deki otoparktaki tavandan geçen boruları sordu ! Bu da ne diye hadi gel açıklama ! Onun için herşey uyaran ! Evden bıraktığımızda 500mt ilerideki parka kendi gider ! İnsanlar ile neler yaptığını asla unutmaz ! Hep kendi ihtiyaçları için konuşur ve kendi isterse ! Bugün 3 er 3 er saydığını duydum ! Bizden duyması imkansız toplu bişeyler görüyor mesela sayıyor 3/6/9... özel eğitim bizim için çok uzak çünkü eşleştirme puzzle kule vs... 15.aydan beri yapıyor zaten ! Ama bugün bi ayakkabı gördü mesela bu ayakkabı bunu Nil giyiyor dedi ! İsim ile hitap ediyor yani ! Konuşmayı bizden öğreniyor ! Ne dersek daha sonra yerinde kullanıyor ama zamir edat karmakarışık bazen ! Konuşmak için çok çabalı ama duraksıyor kelime bulamıyor ! Hep farklı oyun oynamaya çalışıyorum her zaman! Teşhis hiç önemli değil o bnm yavrum mutlu yaşasın yeter bana! İleride kendi kendine okursa artık yapacak bişey kalmıyor

Bu arada bizde mesela bizim elimizi tutup istediğini yaptırma etrafında dönme vs vs hiç olmadı ! Dışarıdan gören biri çok bilmiş ve meraklı der ! Taklit yolu şle öğrendiğini kimse farkedemedikleri ama şöyle bile de var zamanla yenş şeyler öğrendikçe bazı şeyleri es geçiyor ama yeni taklitler başlıyor ! Yani eşime sunu diyorum mesela öyle bi fotoğrafik hafızası var ki önünde beyin ameliyatı yapın bi gün sonra yapar ! Çünkü kaydediyor ve her şeyi anı anına hatırlıyor !yer /yön mekan ezberinde yabacı bi yere geçelim olaki hemen ağlar gidelim diye kendini güvende hissetmiyor bilmediği için! Ben farklı yerlere geçirerek üzerine gidiyorum biraz doğru mu yanlış mi bilmiyorum ama ! Mesela kızım 3 ay önce bi yerde su içmişti geçen gün yine susadı o mekana yakındık su içecem su burada dedi oraya gitti basını alıp !sizde de varmı böyle bi durum ? Yani bilmiyorum ‍♀️! İnşallah hepsi kendine yetebilir

Sizin anlattığınıza hitaben sunu söyleyeyim benzerlik olarak mesela çöp için ona bu çöp oynanamaz demiştim bi yerde çöp gördüğünde çöp oynanmaz olmaz der ! Yani sizinki gibi aynı kızım ! Örnekler arttırılabilir! Ve bence ilk başta savunduğum gibi kızım asperger ! Bize düşen tek şey onları başarabildikleri kadar topluma karıştırmak ! Konuşma edat bağlaç vs... düzelecek gibi hissediyorum çünkü ben onu hep uyarıyorum mesela önce ismi ile hitap ederdi tek , şimdi ismini söylüyor mesela ben gözüne bakınca ben diyor basende kendi kendini düzeltiyor ! Yazacak çok şey oluyor ama yetmiyor satırlar bu meleklere ❣️

Bu arada bnm kızım önce kişiler ona ne yapıyorsa onu yapmak ile başladı kişi taklidi ile şu an olay taklidi yapıyor mesela ben pedikür yaptırıyorum diyelim durup izliyor kaydediyor ve bi gün sonra mesela banyoda ayaklarını uzatıyor pedikür yap diye sonra kendi otururken ayaklarını o pozisyonda uzatmışsa pedikür yapıyorum diyor ! Bu 3 aydır böyle ve engelleyemiyorm! Ne görürse yapıyor işte diyorum ya dışarıdan insanlara tatlı geliyor ama dışı seni içi beni yakar misali

Bu arada bu durumda tv çizgi film falan uzak tutun demelerinin sebebi izlediği karekterleri daha sonra o canlandırmaya katıyorlar çocuk daha bi karışık hale geliyor ! Şuan bildikleri kadarı ile yapıyor ama bence geçecek ve ileride bi ilgi alanı oluşacak ya da bi yetenek onunla meşgul olacak ....

Bunun için sabah saatlerini evde geçiriyoruz fakat öğlen 12 olunca yemeğini yedirip akşam yemeğini yanıma alıp park bahçe gezme tozma ne varsa akşama kadar sokakta gezdiriyorum ! Fakat yine önüne geçemiyorum bazı şeylerin mesela parkta spor yapanları izliyor abi spor yapıyor diyorum akşam evde mekik çekiyor spor yapıyorum diyor ! Bunun çözümünü öğrenirseniz ki Yok gibi güdüsel bişe sanırım bana da söyleyin ! Ya da yaşayan anneler varsa sizleri bekliyoruz yardım için

Bizde kresdkresde bi olay yaşamıssa akşam evde aynen canlandırıyor mesela kapıyı elleriyle kapatıp burdan geçmek yasak diyor sonra sen dur ben bakıyım deyip anahtar deliğinden bakıp birşeyler yapıyor bu durumu bozmaya çalışınca sinirlenip agliyor ben bu çare bulamadım bi kac aya kadarda şarkılar türküler vardı olur olmaz başlardı

Bu arada şarkı falan dediniz o dönem söndü mü devam mı? Eğer bitti ise bu dönem de geçiçi diyebiliriz
Biz ilk zaten bütün hayatını çizgifilm karakkarakter ve şarkılarıkşarkıları kaplayinca harekete geçtik bi kac ay tv kapanınca farkettikki aramızda yok gibiydi hep çizgifilm replikleri vardı orada gördüklerini tiyattiyatral bir havada neredeyse aynen canlandırıldı. Çok üzülürdüm aglardim . Şu an 38 aylığız 32 aylik tan beri hiç tv yok hayatımızda. Bu seferde günlük hayatta yaşadıklarını tekrar ediyor. Mesela her arabaya indiğimizde benim oturdugum tarafa gelip bu kapıyı açmalaçmalan lazım çok teeelikeli düşersen başına kanar der. Istisnasiz her binisimizde. Fakat gecicekmis yani oyle diyorlar burada sorduğumdada geçeceğini söylüyorlar. Eğitim kurumu bu durumun bu tür çocuklarda bir iletişim yolu olduğunu söyledi. Fakat ekolaliye dusmeden normal iletişim kurmaya teşvik etmemiz ogretmemiz gerektiğini soylediler

Bizim avantajımız sanırım hiç filmler ile tanışmamış olması ! Günde yarım saat çocuk şarkısı açıyordum ben sürekli aynı şarkıyı dinlemek istemesi ilk beni rahatsız etti sonra kapatınca ağlamalar sonra bi baktım bütün hareketleri tekrar ediyor o gün çıkardım hayatımızdan ! Şunu da merak ediyorum bu dönem ne zaman bitecek Neye sıra gelecek ! Bizde de mesela her zaman aynı yerde aynı şeyleri yapma var ama beyninden silemiyorum çünkü kodlamış! Bu bizim yaşadığımız ekolali değil mi? Ama şöyle bişe de war mesela gün içinde yeni biri ile tanıştı diyelim mesela bak bu Ahmet diyoruz eve gelince Ahmet nerde diyor? O kişiye takılıyor mesela ! Ben sürekli karşılıklı konuşmaya çalışıyorum elimden geldiği kadar ama mesela gün içinde babası aklına geliyor ya da biri soruyor nerde diye ! Yani artık normal hali ile o hali karıştırır oldum

Herkese merhaba yardımnıza ihtiyavım var anneler. Kızım 33 aylık. Tuhaf hayalleri var. Şöyle ki mesela minderle konuşabiliyor. Hadi minderciğim gel oyun oynayalım gibi. Yada su şişesini alıp scooter a koyup gezdirmesi ve ona ayaklarınu topla demesi gibi. Bunun otizmle alakası var mı bilmiyorum... nesnelerle böyle canlandırma yapmasu normal mi

Herkese merhaba yardımnıza ihtiyavım var anneler. Kızım 33 aylık. Tuhaf hayalleri var. Şöyle ki mesela minderle konuşabiliyor. Hadi minderciğim gel oyun oynayalım gibi. Yada su şişesini alıp scooter a koyup gezdirmesi ve ona ayaklarınu topla demesi gibi. Bunun otizmle alakası var mı bilmiyorum... nesnelerle böyle canlandırma yapmasu normal mi
Buraya yzmadan iki satir arastirsaydiniz keske. Otizmde hayali oyunun olmamasinin onde gren problemlerden biri oldugunu bilirdiniz.
Cocuklar hayal kurar oynar ne var bunda?

Buraya yzmadan iki satir arastirsaydiniz keske. Otizmde hayali oyunun olmamasinin onde gren problemlerden biri oldugunu bilirdiniz.
Cocuklar hayal kurar oynar ne var bunda?
Bende sişmaniye arladaşımıza katılıyorum googleye otızm belirtileri neler yazssaydıjız ilk beş kriterde görürdünüz hayali oyun oynamadıklarını annelerin endişesınede hak verıyorum bırebır yaşayan bırı olarak her davranıs bozukluğunu otızm spektrum içine soktukları için ce bunu insanların gözüne gözüne soktukları için herkez de bır endişe panik psikaytırlardan randevu almak dahı ne kadr zor olmuş okadar yoğunluktan dolayı

X