Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Evet buradaki çoğu anne 2 yaşlarında çocuklarının durumunu farketti.Daha önce anlayanları da gerçekten tebrik etmek lazım.Ama şöyle bir durum var,otizm filan insanın aklına gelmiyor ancak bu çocuk da bir tuhaf diye insan düşünüyor.en azından ben öy₺e düşündüm.Yani adını bilemediğimiz bir durum oluyor ve anneler hissediyor.En çok davranışlarından dolayı bir şüphe duydum.Otizm teşhisi almadık biz ama belirtilerinin hepsini yaşadık.Ama teşhisimiz gelişim geriliği..Çok irdeleyip bi çok dr a gitseydim belki de alacaktık zaten önemi yok tanının otizm de olsa gelişim geriliği de olsa aynı yollardan geçiyoruz..Teşekkür ederim güzel dileklerin için...

Forumu düzenli takip ediyorum, tüm yazilanlari okuyorum fakat çok nadir yaziyorum.
Oğlum böyleydi şimdi böyle, gelişmeleri bunlar diye yazıp, gelişim olarak ayni hizda ilerlemeyen çocukların annelerini incitmek istemediğimden yazmıyorum. Yanliz burası sadece eskiden beri yazan çocuğu ygb, otizm vs tanı almış annelerin tekelinde değil. Ne demek doktora bile gitmeden buraya yaziyorsunuz diyip, zaten çocuğunun durumundan endişe eden anneleri terslemek? Kırmadan terslemeden arkadaşim endişelerin yersizde olabilir ama mutlaka bir uzmana gitmelisin ancak herhangi bir gelişim geriliği vs varsa ozaman bizlerde ayni yollardan geçmiş anneler olarak yardımcı olmaya çalışırız demek bukadar mı zor? Ben içime kurt düştüğü anda doktora gitmiş ve otizm tanisı aldiğimiz gün kahrolmuş bir anneyim. Doktor randevumuza gidene kadar gece/gündüz nette nekadar makale, doktor yazisi, forum varsa hatmetmiş, taniyi aldiğimiz gün içim kavrularak sabahlara kadar ağlamış bir anneyim. Niye mi yaziyorum. Belki bende sadece okumadan yazmış olsaydım birçoğunuz (buradaki sevgi ve ilgi dolu anneleri tenzih ederek yaziyorum) senin çocugun üstün zekali git kendi kendine çocuguna tani koyma burayida meşgul etme yazacaktiniz. Biz tani almiş olmamiza rağmen buradaki pek çok tani almamiş çocuktan çok daha iyi durumdayken ben sırf kimseyi üzüp kirmamak adina soru bile sormuyorum buradaki uslup yüzünden. Sadece sessizce takip edip belki yaşadiklarimizin benzerini yaşayip buraya yazan anneler vardir diye takip ediyorum. Lütfen biraz daha duyarlı olalım. Kimse kimseyi kırmasın, hepimiz yaralı anneleriz zaten. Allah hepimize güç, kuvvet, sabır, evlatlarimizada şifa versin inşallah. Bir gün buraya bitti çok şükür yazmak umuduyla..

Oncelikle hepinize geçmiş olsun Allahim şifa versin inşallah tüm meleklere benim torunum 17 aylık apitk teşhisi konuldu iki haftadır özel eğitim alıyor çok zor günler bekliyor bizi

İnsallah dilediginiz gibi sonuç alirsiniz en kisa zamanda..Ağzınıza sağlık okurken yanaklarimdan iki damla yaş suzuldu yüreğime dokundunuz meger ne cok canim acimis o sozlerden sonra tamda bizi anlatmişsiniz sizin gibi duyarli anneler iyi ki varlar iyi ki varsiniz empatiden yoksun insanlar herzaman heryerde var ve onlarin oldugu ortamda bulunmak dahi istemez oldum hangi anne durup dururken zamanini boyle platformlarda harcamak isterki degil mi evladiyla doya doya eğlenmek vakit gecirmek varken burada annelerin kiymetli paylasimlarini okumaktan bikmayan yarali anneleriz biz hickimse durup dururken keyfekeder buraya girip vaktini harcayamaz ama bazi acimasizca yazilan yorumlar yapilan muameleler bizim halimizden bizim gibiler anlar diye dusunurken bizi bizim gibiler bile anlamiyor digerlerinden ne bekliyoruz ki dedirtiyor ..

Oncelikle hepinize geçmiş olsun Allahim şifa versin inşallah tüm meleklere benim torunum 17 aylık apitk teşhisi konuldu iki haftadır özel eğitim alıyor çok zor günler bekliyor bizi
Merhaba 18 aydan once teşhis konulamiyor diye biliyorum nelerden süphelendiniz nasıl teşhis konuldu kisaca bahsetmek ister misiniz?

Neler tavsiye edersiniz çok zormuş lutfel yardımcı olursanız sevinirim
Cocuk ne durumda bahsedermisiniz. Oncelikle goz temasi kurulmaya calisilmali. Televizyon tablet yasak. Zaten soylemislerdir. Sevdigi seyleri istedigi seyleri göz hizaniza getirin bir an baksa bile yeterli oyle verin. Zaten bundan sonra al ver ogretilmeye calisiliyor zaten ozel egitime basladiysaniz oraya alisir alismaz bu yonde egitimler baslar. Onu kendi dunyasinda birakmayin kendi halinde olmasin. Hep birseylerle oyalamaya calisin. Sık sık kalabalık ortamlarda gezdirin. Bir avm ya da pazar. Alısmalı kalabalıga. Bizde 20 aylıkken otizm belirtiler var denilerek teshis kondu. Onceleri yasi ufak oldugu icin verdigimiz cabalar sonucsuz kaliyo gibiydi ama aslinda onlar bunlari ogreniyor sonradan aciliyolar 2.5 yasindan sonra daha iyi olmaya basliyolar. Umutsuzluga dusmeden devam edin egitimlerinize. Gecmis olsun umarim kisa surede toparlar

Allah razı olsun hepinizden onucayliken şüphelendikleri Ankara gazi üniversitesi ne goturduk bize güldü doktor ama hep bir şüphe vardı tekrar başka doktor gelişim testi derken tanı konuldu bana sürpriz olmadı sonucu biliyordum iki haftadır eğitim devam tel televizyon iptal edildi belirtileri taklit kısıtlı alkış yok ismine nadiren bakar kendi etrafında dönme kanat çırpma komuut kısıtlı coook ama çok zormuş rabbim yardımcın olsun

Yani anlasılan tek doktorla kalmak yanlış bir tutum yoksa geç kalmis oluyoruz ama siz cok erken basvurmuşsunuz bu cok guzel sanirim bende biranonce esimi ikna edip goturmeliyim Rabbim tum masum yavrulara acil şifalar versin annelere de sabirlar diliyorum

S
Siz sonucu biliyordum surpriz olmadi derken ne demek istediniz saniirm beenim gibi oncesinde zaten kabullenmistiniz otizm oldugunu cocuk gelisimcisi misiniz ?

Ben ev hanımının anneannemin şüpheler kendi yaptığım testler otizm hakkında bilgiler okuduğum konular saniyesini bile takip ettim sonuç belli herkesi ikna edip tekrar doktor teshisi aldık ne aciki rapor dedemiz verdi eşim rapor bölümünde anne baba çok üzgün ama sonunaca son nefesimece ciğerimi yanında Olcam ne zobr bir illetmis ne duydum ne gördüm bol dua sabır ağlamak çözüm değil bir ay boyunca ağladım Çözüm değil rabbim sabır ver meleklerimize safi isminle sifaver

Canım hiç bekleme git doktora bize doktor teprik ederim erken teşhis çok önemli dedi vakit kaybetmeden görüşün çok zor ama kabullenmek zorundayız

Eğitimciler ilerleme var diyorlar göz teması arttı ismine bakıyor bay bay yapıyor al ver otur at yat komutları anlıyor anlamlı olarak mama söylüyor tabiki bizde çok ilgileniyoruz ilgi sabır bolca dua çaresiz bırakma yarap kimseyi

Canım hiç bekleme git doktora bize doktor teprik ederim erken teşhis çok önemli dedi vakit kaybetmeden görüşün çok zor ama kabullenmek zorundayız
Bende naçizane birkaç öneride bulunayim size deneyimlerimizden, biz 21 aylikken teşhis aldik. Hiç yanliz birakmayin hiç kendi halinde birakmayin. Başlardan ilgilenmeyecek bakmayacak siz onu taklit edin. Yere yatiyorsa sizde yatin bir oyuncakla oynuyorsa sizde aynini yapin. İlgisini mutlaka çekecektir. Taklit böyle başlar. Göz temasi en önemlisi hep eğilin onunla hep göz seviyesine inip konuşun. Bol bol işaret edin, onun elini tutup fiziksel yardimla onunda işaret etmesini sağlayin. Mutlaka ilgisi olan sevdiği şeyler vardir. Mesela benim oğlum resimli kitaplari çok severdi onun elini tutup işaret parmağiyla göstermesini sağlar bu araba, bu kedi, bu köpek gibi cevaplardim. İsteklerini bizim elomizi tutarak yaptirmaya çalişirdi bende yine fiziksel yardimla göstermesini sağlar (misal) su istiyorum derdim (onun yerine seslendirirdim) hayvan resimlerinin oldugu kartlari gösterir seslerini çikarirdim ses taklidi böyle başlamıştı.

Yirmi Nisan'da pisikiyatri ve nöroljiye gitcezmi bakalım ne söyleyecekler canım siz nelerden supheleniyorsunuz birde diet düşünüyorum faydasini gören bilgi versin lutfel

Yirmi Nisan'da pisikiyatri ve nöroljiye gitcezmi bakalım ne söyleyecekler canım siz nelerden supheleniyorsunuz birde diet düşünüyorum faydasini gören bilgi versin lutfel

Size umut olsun diye yazmak istedim daha oncede bahsetmistim ankarada 6 yil oturdum 5 sene once kadar donduk istanbula. Orda arkadasimin kizi otizm teshisi aldi. 15 aylikken. Tum belirtiler vardi. Arti ozel egitime gitti. Bir senede duzeldi ve raporu kalkti su an ilkokula gidiyor. Bana hep dil terapisi cok onemli dil terapisi olan bir yere git diye öğüt veriyor. Insallah siz de atlatirsiniz. Diyeti ben yaptim algisinin acilmasina faydasi oldu. En az bes ay yapilmasi gerekiyor. Sut sut urunleri yasak sadece ev yapimi yogurt. Ekmek bugday urunleri yasak pirinc bulgur yasak bakliyat fasulye nohut cok fazla verilmemek kaydiyla var. Glutensiz un ile ekmek yapip onu verdim. Hergun ya bir havuc ya kabak ya da kuskonmaz yemeklerinde olsun denildi. Yemekler kemik suyu ic yagi ile yapilacak aycicek yagi yasak. Zeytinyagi icyag ileyemekleri yapilacak. Kirmizi et ve sebze agirlikli. Güveç bu diyet icin birebir. Patates yasak sadece. Seker yasak. Bal kullanarak cay icti. Meyve suyu icecekler yasak.caya izin vermisti. Ankarada da cocuk metobolizma doktorlarina danisabilirsiniz. Her metobolizma doktoru bu diyeti desteklemiyor destekleyen bir doktor bulursaniz daha iyi olur tabi.size detaylariyla yazdim cunku kucukken bu diyeti uygulamak daha kolay.

Son düzenleme:
Acemianne belki sende bu yola girenlerdensin henuz belli degil tabi. Insallah olmaz ama bu yola girdiginde ve uzamaya basladiginda bizleri anlayacaksin. Sadece sayfada degil ozelden bile insanlar devamli yaziyor benim cocugum boyle boyle sizce otizmmi diye. Sadece okuyup korktuklari icin soramadan edemiyolar. Inan bu insanin icinde bir yerleri kanatiyor. Ben yasca senden buyugum belki ondan otizmden suphelendigim zaman bile en yakin arkadasimi ( otizmli down sendromlu cocugu olan arkadaslarim var) arayamadim. Cok korkuyodum belki doktor yok bisey dicekti. O korkumu onlara hissettirip kirmak istemedim. Yani ben o kadar korkuyordum ya yoksa onlar ne yapsindi. Belki anlatamadim ama insallah sende anlayacak duzeye gelmeden atlatirsin canim. Ama cocuk bana iyi durumda geldi. Belki otizm degilde baska bir durumdur suphe ettigin seyler bilemeyiz tabi. O yuzden su an kimseye darilma kirilma. Allah sanada gostermesin caresizligi. Cogu kisi cocugunda bisey yokken yaziyor inaniyor sonra da ben yaptim duzeldi diyor. Coguda ozel doktorlarda kandiriliyor belki. Cocugu icin tabiri caizse yirtinan anneler cileden cikiyor. Bu konuyu kapatalim tabiki doktora gorundukten sonra merakla bekliyorum sonucunu. Insallah dusundugun gibi olmaz

Öncelikle ben burada kimseye o yazsın bu yazmasın bu sayfa benim tekelimde gibi şeyler söylemedim.Ben forumun sahibi ya da yöneticisi değilim.Buradaki hiç bir anne,başta ben olmak üzere otizm teşhisi alıpta düzelme gösteren bir çocuk için tepki göstermez neden gösterelim ki? Varsa söyleyin.bilakis ben kendi adıma mutlu oluyorum gelişmeleri görünce.foruma girme amacımızda bu zaten düzelen çocuklar görmek...Bizim tepkimiz çocuğunda hiç bişey yokken şunu yaptı bunu yaptı düzeldi deyip insanları yanlış yönlendiren kişilerdir..Bu forumu bir çok insan takip ediyor insanların yersiz endişeleri yüzünden belki bir başkası paniğe kapılıyor ve çocuğunda birşeyler arıyor.Ve bu sebepten dolayı eleştirinizi haksız buluyorum...Ayrıca bana özelden mesaj atan bir çok kişi var.telefonla olsun mesajla olsun elimden ne gelirse yapmaya çalışıyorum.Yardım isteyen hiç kimseye kayıtsız kalmadım şimdiye kadar..
Acemianne seni gerçekten tanımıyorum.Yeni baktım yazdıklarına..Beni tanımadan, empati yoksunu gibi hakaretvari bir şekilde acımasızca yorum yapıyorsun. bu şekilde kimseden yardım alamazsın önce üslubunu düzelt.Ve bu konuyu da burada kapatıyorum polemiğe girerek sayfayı kirletmek istemiyorum.Kimseye cevap yazmayacağım...Çocuklarınıza sağlıklı günler dilerim...

Çocuğunuz için cabaladiginizin farkındayım söylediklerim sizi sakin incitmesin ama sabırlı ol arkadaşındarkadaşında art niyet tasimtaşımadığını düşünüyorum kimseye laf etmeden kendimden örnek vereyim istedim birgün eşim eve geldi yemek yedik yatma vakti geldiğinde şu haline bak işin gücün araştırma oldu çocuğun bile vaktinden çalar oldun dedi gerçekten abartmistim cocugçocuğuma acir gibi bakışların oynayacağım yerde yas tutmam eşim haklıydı şimdi kızım kresdeyken akşam geldiğinde ne etkinlik yaparız diye dakika dakika saat saat bir ediyorum hangi etkinlik onu kac dk oyalıyor ortak ilgimiz ne kadar diye not alırdım.. simdi daha spontan oldu oyunlarimiz ..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…