Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
inanın bir süre yazmamaya karar vermiştim fakat yazdıklarınızı okuyunca yazmak istedim. Ben siteye üye olmadan önce tüm mesajları baştan sona okumuştum oğlumla yakın belirtileri olan annelerin yazıları rehber olur düşüncesiyle. Birçok makale okudum netten ve çevremdeki çocukların belirtilerine bakarak kendimi yedim bitirdim.
Oğlum bir yaşına kadar çok iyiydi (dışarıdaki insanlara göre) kitaplara düşkün, yazılara meraklı, evin yolunu 500 metreden bulan, yaşını sorduğumda arkası dönük olsa bile işaret parmağını kaldırıp 1 diye gösteren, vücudunun bölgelerini şaşırmadan gösteren bir çocuktu.
Ama... iletişim kurmayı seçmeyen, yani yüzümüze bakmaktan hoşlanmayan, ismine bakmayan, insanlar yerine nesnelerle ilgilenen bir çocuktu. Parkta salıncak ve kumlarla oynamak yerine çimlerde koşar ağaçları ve yapraklarını seyrederdi daha da önemlisi her gördüğü bank önünde durup bankın üstündeki yazıları okumamı isterdi. Başta eşime ve çevreme bu farklılığı anlatamadım.
25 aylıkken psikiyatri de soluğu aldık.

Şimdi 39 aylığıZ. Çok kelimesi var fakat kullanmıyor zorlamayana kadar. Kanat çırpma dönem dönem geri geliyor. Nesneleri eline alıp yukarı aşağı sallıyor.
İşin Özeti mıtlaka bir uzmana gidin. Tabi bir uzman değil bin uzman sizi rahatlatmaya yetmeyecek tecrübeyle sabit. Bir doktor iyi dese diğeri kötümser konuşacak. Bu bir kanser değil ki testlerde hemen çıksın.

En son profesöre gittik bir fikir daha alalım diye. (Birçok doktora gittik) Doktor oğluma otizmli dedi atipik falan bile demedi. Seans bitmek üzereyken oğlum doktora bakıp el salladı. Doktorun yüzüne bakıp gülğmseyerek hoşçakalın dedi,doktor bile şaşırdı. Tam çıkacakken Otizm değilde hiperaktivite üzerinde durdu. Yani çocuğun 50 dakikada gösterdiği davranış tanı koymaya yetmiyor. Bu Arada denver gelişim testinde oğlum yaşıtlarıyla aynı çıkıyor. Fakat asosyal oluşu ve aşırı dürtüselliği otizmi gösteriyor. Hiçbir çocuk birbirine benzemiyor. Bu sözü her fırsatta söylüyorum. Otizm in birçok belirtisi var her çocukta aynı belirtiler olmayabilir. Fakat, İster dahi olsun ister zeka geriliği otizmde en büyük yıkım sosyal alanda kendini gösteriyor maalesef :KK43:
Biz annelerin kafasındaki soru işaretlerini sadece zaman giderir. Siz doktora gitmeyi ihmal etmeyin çünkü resmî olarak bu yola çıktığınızı kabulleniyorsunuz. Kendinize yüklenmek yerine çözüm yollarını buluyorsunuz. Buradan tanı koymak; birşey VAR veya YOK demek sağlıklı bir davranış değil. 2 yaşına kadar beklemenizi bu arada kendiniz evde eksik yönlerini düzeltmenizi tavsiye ederim. Bu arada Özel eğitime 30 aylıkken başladık yanı 9 ay önce. Sağlıkla kalın öpüyorum.
Oncelikle beni anladiginiz ve nezaketeb cevap verdiginiz icin tesekkurler cunku hâlâ bazi anneler teshis koydurmaya calistigimi zannediyor olmali oglumu anlatama sebebim sizlerden bu cumleleri duymak istemem yani baska aciklamasi yok ve sizin onerileriniz benim icin cok onemli bakin nekadar guzel ozetlemissinjz sanirim benim de bu tarz aciklamalara ihtiyacim var cunku bir anne olarak nasil davranmasi gerektigini bilemiyor insan sizleri sikmak istemedigimden uzunca bir sure yalnizca uzaktan okudum ama sonunda yazmaya karar verdim zahmet edip cevap veren tum arkadaslara annelere tesekkur ediyorum sagolun en zindan ne yapmam gerektigi nasil davranmam gerektigi konusunda fikrinizi duymak sevindirdi beni ..

Yani nesne ismi de yok net bir kelimesi yok evet nirmalde bu aylarda olmali ama yok neyazikki
Bi arkadasim var onun bebeginde gelisim geriligi var ama o taklitde yapmiyor.bazi bebekler susup susup bi anda konusmaya basliyorlar isaret parmagini kullaniyor ilgisini ceken seyleri gosteriyorsa sakin olun

Okuduklarimdan yola cikarak soyliyorum otizmli cocuklarda kabizlik ve egzama yani atopik dermatit ptoblemleri oluyor bunlarda bizde mevcut neyazikki gecti gibi ama kullandigim kremler ve verdigim yaglar sayesinde oldu
Canım mrb benim oğlum da 14 aylıkken yürüdü ve 16 aylıkken artık düşmeden gidiyordu 9 aylıkken zorla sağına döndü ve çok sevinmiştik otururken sürekli geriye düşüyordu , 1 yaşını geçmişti hala arkasına yastık koyuyordum. Ben de çok edişelendim her şeyi geç oldu araba süremezdi ondan küçükler cin gibi sürerdi bizimki hiç anlamazdı göz teması fena değildi ama sınırlıydı 7 aylıkken epilepsi şurubuna başladı nöbet geçirince ilaç tedavi çocuğu en az 2 ay geriye attı. Anne diyebilirdi ama bana hiç hitap etmezdi 2,5 yaşında öğrendi bana anne demeyi elimden tutup götürürdü bir şey istediğinde.. 2yaşında konuşmaya başladı ilk yaptığı şey 10A kadar saymak oldu ben hep sayardım ezberlemiş konuşunca anladık ..ben telefon tv izletmiştim en büyük hatayı orda yapmışım ekolali başladı hıı bir de 7. Aydan itibaren hep kabızdı ilaçla yapıyordu 36 aylık oldu tv yi telefonu kestim hep ilgendim ekolali için eğitime başladık şimdi 38 aylık ve çok şükür herşeyi atlattı epilepsi geçti kabızlık 1 aydır ilaçsız yapıyor yani oda geçti ekolali geçti kim? nereye gidiyoruz? Baba nerede ?napıyorsun? gibi sorulara cevap vermeye başladı yani çok şükür bu günümüze diyorum. .senin yavrunda düzelecek emin ol temkinli olmak iyidir mesela tv telefon vermemekle çok iyi yapıyorsun tebrik ediyorum seni ben kendime çok kızıyorum bu yüzden ..sabır çok önemli birde kıyaslama diğer çocuklarla hele kız çocuklarla hiç kıyaslama kendini yıpratma boş yere bizim yavrularımız da yakalayacak onları ..Rabbim sağlık versin canım. .

Bi arkadasim var onun bebeginde gelisim geriligi var ama o taklitde yapmiyor.bazi bebekler susup susup bi anda konusmaya basliyorlar isaret parmagini kullaniyor ilgisini ceken seyleri gosteriyorsa sakin olun

Oglum ben israrlavogretrigimden olsa gerek herseyi isaret ediyo ve ozellille isik acikken tavana bakip isigi yani cevresindeki herseyi isaret ediyo benim asil dikkatimi ceken sey isaret ettigim yone bakmamamasi yani israrla denedim ne yaptiysam olmadi bu nedenle ve disarda tamamen kendini kapatmasi bizi hic duymamasi bizi daha cok kabullendiriyor asllinda bebek arabasinda oturuyor kesinlikle neyaparsam yapayim o an yuzume bakmiyor ve sesimi duymuyor gibi yani bir baskasi o ana sahit olsa isitme testi yaptirin der o derecede neyseki ben denildigi gibi bekleyeyim ve elimden geldigince cabalamaya devam edeyim

Canım mrb benim oğlum da 14 aylıkken yürüdü ve 16 aylıkken artık düşmeden gidiyordu 9 aylıkken zorla sağına döndü ve çok sevinmiştik otururken sürekli geriye düşüyordu , 1 yaşını geçmişti hala arkasına yastık koyuyordum. Ben de çok edişelendim her şeyi geç oldu araba süremezdi ondan küçükler cin gibi sürerdi bizimki hiç anlamazdı göz teması fena değildi ama sınırlıydı 7 aylıkken epilepsi şurubuna başladı nöbet geçirince ilaç tedavi çocuğu en az 2 ay geriye attı. Anne diyebilirdi ama bana hiç hitap etmezdi 2,5 yaşında öğrendi bana anne demeyi elimden tutup götürürdü bir şey istediğinde.. 2yaşında konuşmaya başladı ilk yaptığı şey 10A kadar saymak oldu ben hep sayardım ezberlemiş konuşunca anladık ..ben telefon tv izletmiştim en büyük hatayı orda yapmışım ekolali başladı hıı bir de 7. Aydan itibaren hep kabızdı ilaçla yapıyordu 36 aylık oldu tv yi telefonu kestim hep ilgendim ekolali için eğitime başladık şimdi 38 aylık ve çok şükür herşeyi atlattı epilepsi geçti kabızlık 1 aydır ilaçsız yapıyor yani oda geçti ekolali geçti kim? nereye gidiyoruz? Baba nerede ?napıyorsun? gibi sorulara cevap vermeye başladı yani çok şükür bu günümüze diyorum. .senin yavrunda düzelecek emin ol temkinli olmak iyidir mesela tv telefon vermemekle çok iyi yapıyorsun tebrik ediyorum seni ben kendime çok kızıyorum bu yüzden ..sabır çok önemli birde kıyaslama diğer çocuklarla hele kız çocuklarla hiç kıyaslama kendini yıpratma boş yere bizim yavrularımız da yakalayacak onları ..Rabbim sağlık versin canım. .

İnanir misiniz aynen bizi anlattiniz sanki bizde cok benzer gelisimleri yurumeye baslayali 4 ay oldu ama surekli dusuyor yani dengesi bir turlu oturmadi bakalim zaman icinde duzelmesini bekliyoruz yazdiklariniz cok iyi gelismeler aslinda bendeki psikoloji doktor otizm yok dese bile inanmayacak gibiyim yani okadar kabullenmis gibiyim neden bilemiyorum sanirim icgudu boyle birsey hayirlisi diyorum oyle veya degil bizim icin en hayirlisi olsun yuzu hep gulsun yeterki cok neseli bir bebek ara ara her bebekte oldugu gibi huysuzluklar yapsada tek istegim hicbirsey icin keske dememek o nedenle bu telaşem cok tesekkurler yorumlariniz icin zahmet edip yaziyorsunuz sevgiler ❤

Oglum ben israrlavogretrigimden olsa gerek herseyi isaret ediyo ve ozellille isik acikken tavana bakip isigi yani cevresindeki herseyi isaret ediyo benim asil dikkatimi ceken sey isaret ettigim yone bakmamamasi yani israrla denedim ne yaptiysam olmadi bu nedenle ve disarda tamamen kendini kapatmasi bizi hic duymamasi bizi daha cok kabullendiriyor asllinda bebek arabasinda oturuyor kesinlikle neyaparsam yapayim o an yuzume bakmiyor ve sesimi duymuyor gibi yani bir baskasi o ana sahit olsa isitme testi yaptirin der o derecede neyseki ben denildigi gibi bekleyeyim ve elimden geldigince cabalamaya devam edeyim
Canim benim oglumda bazn isaret ettigim yere bakmiyor ama ben bunuda takmiyorum bazn bakiyor bazn bakmiyor bu bi sorun mu acaba. ama onun disinda guzel gelismeler var

Canim benim oglumda bazn isaret ettigim yere bakmiyor ama ben bunuda takmiyorum bazn bakiyor bazn bakmiyor bu bi sorun mu acaba. ama onun disinda guzel gelismeler var
Hayir sizi de korkutmak istemem ama testte ve izlegim videolarda okudugum makalellerde cok fazla karsilastim isaret ettiginiz yone bakmali yani parmaginiza yada farkli bir yone degil birde siz bir yone bakip aa bak oglum nevar orda deyince bakiyorsa normal seyir bu olmali bizimki ben mesela dolaba bakip konusuyorum aa bak oglum onun icinde mama var diyorum asla donup dolaba bakmiyor isaret ediyorum yine yok yani bu tarz bir durum suphe olusturabilir haliyle bende ..

İnanir misiniz aynen bizi anlattiniz sanki bizde cok benzer gelisimleri yurumeye baslayali 4 ay oldu ama surekli dusuyor yani dengesi bir turlu oturmadi bakalim zaman icinde duzelmesini bekliyoruz yazdiklariniz cok iyi gelismeler aslinda bendeki psikoloji doktor otizm yok dese bile inanmayacak gibiyim yani okadar kabullenmis gibiyim neden bilemiyorum sanirim icgudu boyle birsey hayirlisi diyorum oyle veya degil bizim icin en hayirlisi olsun yuzu hep gulsun yeterki cok neseli bir bebek ara ara her bebekte oldugu gibi huysuzluklar yapsada tek istegim hicbirsey icin keske dememek o nedenle bu telaşem cok tesekkurler yorumlariniz icin zahmet edip yaziyorsunuz sevgiler ❤
Seni çok iyi anlıyorum ve orta düzeyde telaşın da iyi bir şey olduğunu düşünüyorum çünkü bu kadar gelişim geriliği vardı oğlumda otizm hiç aklıma gelmemişti nörologumuz da böyle bir şey söylemedi ama 2,5 3 yaşında ekolali başlayınca otizm gündemimize geldi yoksa ben de senin gibi erken ayıksaydım telefonu direk keserdim ..sevgi ilgi iletişim çok önemli biz tv yi kaldırdık mesela eşimle oğlumla bol bol sohbet etmeye başladık ve çok faydasını gördük inanıyorumki senin yavrunda her şeyi öğrenecek canım

Hayir sizi de korkutmak istemem ama testte ve izlegim videolarda okudugum makalellerde cok fazla karsilastim isaret ettiginiz yone bakmali yani parmaginiza yada farkli bir yone degil birde siz bir yone bakip aa bak oglum nevar orda deyince bakiyorsa normal seyir bu olmali bizimki ben mesela dolaba bakip konusuyorum aa bak oglum onun icinde mama var diyorum asla donup dolaba bakmiyor isaret ediyorum yine yok yani bu tarz bir durum suphe olusturabilir haliyle bende ..
Benim oglum bakislarimi takip edebiliyor hatta dayisi bizdeydi ucumuz kahvalti yapiyorduk ilk dayisina bakti sonra dayisinin baktigi yome dogru bakti ben cok sevinmistim hani bu konudan suphelenip kendime hayati zehir ettigim icin bu konuyu cok arastirdim.10 aylikken ilk parmagima bakip sonra gosterdigim nesneyi buluyordu ama simdi bise gosterdigimde bazn bakiyor bazn bakmiyor.ya da o yone bakip nesneyi bulamayabiliyor

Bu galiba bizim hassas düsüncelerimizden kaynakli kafamiza sorun olarak takiliyor.bu cocuklar kurulu robot degilki her istedigimizde komutlarimizi yerine getirsinler yada ne biliyim keyfi yerinde olmayabilir baybay yapmaz neden boyle bir lüksleri yok.canım sana degil lafım saçımı başımı yolasım geliyor bazen biz acaba cokmu üstlerine düşüyoruz cocuklar bunaliyor olamaz mi onlar da insan yazık cok üzülüyorum yaa.egitimci geliyor saniye başı bana bak bana bak.şunu yap bunu yap valla içim acıyor bu cocuklara
Haklısın canım ben elimden geldiğince çocugumu sıkmamaya gayret ediyorum bazen yapmaması tabiki çok normal ama biraz fazla keyfine göre takılıyor.girmişken sayfaya sormak istedim çok teşekkür ederim canım rabbim bütün çocuklara şifa nasip eylesin inşallah

Begimayy hanimcim bu arada ben ogluma
Seni çok iyi anlıyorum ve orta düzeyde telaşın da iyi bir şey olduğunu düşünüyorum çünkü bu kadar gelişim geriliği vardı oğlumda otizm hiç aklıma gelmemişti nörologumuz da böyle bir şey söylemedi ama 2,5 3 yaşında ekolali başlayınca otizm gündemimize geldi yoksa ben de senin gibi erken ayıksaydım telefonu direk keserdim ..sevgi ilgi iletişim çok önemli biz tv yi kaldırdık mesela eşimle oğlumla bol bol sohbet etmeye başladık ve çok faydasını gördük inanıyorumki senin yavrunda her şeyi öğrenecek canım

Evet bende kendimi yormadan oglumu da sıkmadan takip etmeye calisiyorum benim kendimi kastigim donemler dogdugu zamanlar oldu zamanla yani bir iki ayda o benim yavrum ve ben onun icin varim mantigi oturdu bende ve kendimi ona adadim her anne gibi ama benim şansim annem hep yanimdaydi kizkardesimde oyle yani anne baba dan ziyade onlarin varligi sayesinde cok arastirdim bos zamanim coktu calismiyorumda yani hep oglumla ilgilendim o nedenle bu sekilde ilerliyoruz tek basima olsaydim belki zorlanip bende tv acabilirdim diğer yandan oglum opus opus bir bebek yani opulmeyi oksanmayi cok seviyor sosyal anlamda insanlara sirinlik yapar guler dikatini cekmeye calisir esimde bu yuzden yok birseyi diyor bu genis yelpazeli gelisim tablosunu bilmedigi icin beni evhamli bulabiliyor beklemeyi tercih ediyor bende annelerden ve uzmanlardan duydugum kadariyla ilgilenmeye devam edip bekliycem ..

Benim oglum bakislarimi takip edebiliyor hatta dayisi bizdeydi ucumuz kahvalti yapiyorduk ilk dayisina bakti sonra dayisinin baktigi yome dogru bakti ben cok sevinmistim hani bu konudan suphelenip kendime hayati zehir ettigim icin bu konuyu cok arastirdim.10 aylikken ilk parmagima bakip sonra gosterdigim nesneyi buluyordu ama simdi bise gosterdigimde bazn bakiyor bazn bakmiyor.ya da o yone bakip nesneyi bulamayabiliyor
Gayet iyi insallah bizde ogreniirz ama su ucluyu kurabiliyor eline bir nesne verince once ona sonra bana sonra tekrar nesneye bakiyor yani bu testlerde yazanlardan bir kismi var bir kismi yok her bebekte oldugu gibi her konuda farklar mevcut rahat olmak en guzeli ben sizin gecirdiginiz evreyi gayet iyi anliyorum esim de okbli ve en cokta o kafaya takmasin diye bircok seyi dile getirmiyorum basarili insanlarbgenellikle okbli oluyor ben cok rahat bir yapiya sahibim yani onu dengeliyorum ama ayni zamanda temkinliyim oglumdan sonravrahat olmayi bir kenara biraktim temkinli olma hususu devam ..

Bu arada bursa ve yalova civarinda olan var mi tanismayi cok isterim suan buraya yeni tasindik ve acikcasi sizlerle tanismayi cok isterim

Gayet iyi insallah bizde ogreniirz ama su ucluyu kurabiliyor eline bir nesne verince once ona sonra bana sonra tekrar nesneye bakiyor yani bu testlerde yazanlardan bir kismi var bir kismi yok her bebekte oldugu gibi her konuda farklar mevcut rahat olmak en guzeli ben sizin gecirdiginiz evreyi gayet iyi anliyorum esim de okbli ve en cokta o kafaya takmasin diye bircok seyi dile getirmiyorum basarili insanlarbgenellikle okbli oluyor ben cok rahat bir yapiya sahibim yani onu dengeliyorum ama ayni zamanda temkinliyim oglumdan sonravrahat olmayi bir kenara biraktim temkinli olma hususu devam ..
Keske bende rahat olabilseydim ogluma kendime hatta esime ve aileme hayati zehir ettim anneligin tadini hic alamadim oyle igrenc bi hastalikki en ufak syi kafanda buyutup senaryolar yaziyorsun ve bu dusunceler senin elinde degil.soyle umursamaz anneler olur ya bazn onlara o kadar cok ozeniyorumki keske azicik bende umursamaz olabilsem diye.

Birsey daha eklemek istiyorum ben ogluma bir ara gaps diyeti uygulamaya calistim yani kabizligina cok iyi geldi diger yandan da etkisi voldu mesela kollarini bazen cirpiyorudu onu birakti bide tas devri diyeti var benzer bir onu uygulamadim ama yararini gorenler cok olmus ama sunu belirtmeliyim diyeti uyguladiktan sonra ekmek un vs tamamen kestigim icin ve oglum cok secici bir bebek oldugu icin biraz kilo verdi ama olsun saglik olsun dedim kabizligi duzeldi ve carlson balik yagida kabizligina cok katkida bulundu ..

Birsey daha eklemek istiyorum ben ogluma bir ara gaps diyeti uygulamaya calistim yani kabizligina cok iyi geldi diger yandan da etkisi voldu mesela kollarini bazen cirpiyorudu onu birakti bide tas devri diyeti var benzer bir onu uygulamadim ama yararini gorenler cok olmus ama sunu belirtmeliyim diyeti uyguladiktan sonra ekmek un vs tamamen kestigim icin ve oglum cok secici bir bebek oldugu icin biraz kilo verdi ama olsun saglik olsun dedim kabizligi duzeldi ve carlson balik yagida kabizligina cok katkida bulundu ..
Aslinda bende ekmek yemesini engellemeye calistim ama oglum cok seviyor esim de veriyor.ve hala sut icirmiyorum demir eksikligini bahane ediyorum formul mama iciyor.esime bu gaps diyetinde uygulanan ekmeklerden almak istedigimi soyledim tm dedi alirsa.oglum hastaydi bugun doktora goturdum kendi doktorumuzdan baska bi doktora balik yagi kullanalimmi dedim gerek yok dedi o yuzden bende cevizle falan omega 3 alimini desteklerim diye dusundum bu arada bu zamana kadar hic balik yedirmedim agir metaller olabilir diye.hatta asi yaptirmamayi bile dusundum ama onu goze alamadim

Keske bende rahat olabilseydim ogluma kendime hatta esime ve aileme hayati zehir ettim anneligin tadini hic alamadim oyle igrenc bi hastalikki en ufak syi kafanda buyutup senaryolar yaziyorsun ve bu dusunceler senin elinde degil.soyle umursamaz anneler olur ya bazn onlara o kadar cok ozeniyorumki keske azicik bende umursamaz olabilsem diye.
Belli donemler bende cok taktim hatta dogum oncesi ikili test biraz yuksek cikti aylarca annemi esimi kendimi cok yipratyim ve dogumun basinda 2 aydan fazla ayni sekilde hat safhada kendimi ve cevremi yordum biktirdim cevremdekiler nekadar degistigimi soyluyolardi hep annelik boyle birsey anneligi cok iyi anladim ama sonrasinda encok annemin destegi ve telkinleriyle daha sonra bizi yarata olan samimi guven duygumla astim bunu ara ara kendimi hâlâ yorabiliyorum cunku dusunceler hepimizde var zaten olmazsa sikinti olur tabikide evladimizi inceliycez onun en iyi sekilde yetismesi adina tabiki de cabalar sarfedicev bende dedigim gibi oglumdan sonra rahatligi bir kenara biraktim ama hep temkinli olmaya devam ettim bu arada 17 yasinda liseyi bitirip 18 yasimda universite 1. Siifi okuyup 19 yasinda evlendim ve 20 bucuk yasinda anne oldum suan universiteye aciktan devam ediyorum ikinci olarak cocuk gelismi okuyorum aslinda bunlara adim atmam da hep rahat ve temkinli olmamla ilgili neden soyluyorum bunlari derseniz genc annelikten kastimi ve nekadar arastirmaci oldugumu bilmenizi istedim esimle aramizda 10 yas var esim sasiriyor bu yasta bukadar arastirmaci olma diyor ama elimde degil vaktim hep birseyler kurcalamakla geciyor evladim konusunda neler yapabilirimlerle

Aslinda bende ekmek yemesini engellemeye calistim ama oglum cok seviyor esim de veriyor.ve hala sut icirmiyorum demir eksikligini bahane ediyorum formul mama iciyor.esime bu gaps diyetinde uygulanan ekmeklerden almak istedigimi soyledim tm dedi alirsa.oglum hastaydi bugun doktora goturdum kendi doktorumuzdan baska bi doktora balik yagi kullanalimmi dedim gerek yok dedi o yuzden bende cevizle falan omega 3 alimini desteklerim diye dusundum bu arada bu zamana kadar hic balik yedirmedim agir metaller olabilir diye.hatta asi yaptirmamayi bile dusundum ama onu goze alamadim
Evet ben de asi yaptirmaamyi dusundum ama ebemiz arkadasim oluyor asla dedi kesinlikle yaptirmalisin gibilerinden konustu aynen bizimkide unlu mamullere bayiliyor yani gece gunduz yese bikmaz ama vermiyorum babasi veriyor evet ama ben genelde caktirmadan aliyorum elinden et yemeyi cok sever kofte en sevdigi sey onlara agurlik verdim balik yagini verme sebebim baligi da cok seviyor bende balik konusunda tereddutteyim kucuk balik yediriyorum cok nadirde olsa inanin balik yagi cok kotu kokuyo tadi da oyle ama sasirtici bir sekilde oglum cok ihtiyac duyarcasina iciyor ve tekrar istiyor vermeyince mizmizlik yapiyor bende hergun olmasada 2 gunde bir cay kasigiyla veriyorum

Belli donemler bende cok taktim hatta dogum oncesi ikili test biraz yuksek cikti aylarca annemi esimi kendimi cok yipratyim ve dogumun basinda 2 aydan fazla ayni sekilde hat safhada kendimi ve cevremi yordum biktirdim cevremdekiler nekadar degistigimi soyluyolardi hep annelik boyle birsey anneligi cok iyi anladim ama sonrasinda encok annemin destegi ve telkinleriyle daha sonra bizi yarata olan samimi guven duygumla astim bunu ara ara kendimi hâlâ yorabiliyorum cunku dusunceler hepimizde var zaten olmazsa sikinti olur tabikide evladimizi inceliycez onun en iyi sekilde yetismesi adina tabiki de cabalar sarfedicev bende dedigim gibi oglumdan sonra rahatligi bir kenara biraktim ama hep temkinli olmaya devam ettim bu arada 17 yasinda liseyi bitirip 18 yasimda universite 1. Siifi okuyup 19 yasinda evlendim ve 20 bucuk yasinda anne oldum suan universiteye aciktan devam ediyorum ikinci olarak cocuk gelismi okuyorum aslinda bunlara adim atmam da hep rahat ve temkinli olmamla ilgili neden soyluyorum bunlari derseniz genc annelikten kastimi ve nekadar arastirmaci oldugumu bilmenizi istedim esimle aramizda 10 yas var esim sasiriyor bu yasta bukadar arastirmaci olma diyor ama elimde degil vaktim hep birseyler kurcalamakla geciyor evladim konusunda neler yapabilirimlerle
Bende 21 yasina kadar gezen tozan okul hayati olan bir universte ogrencisiydim annem hic bir is yaptirmadi herseyi onume getirdi tek sorunum hastaligimin getirdigi sorunlardi 21 yasinda evlendim ilk ev sorumlulugu bindi ustume. hamile kaldm dusuk yaptim.sonra ogluma hamile kaldm en ufak biseyde bebegime bise olacak korkusu basladi sonra oglum dunyaya geldi kayinvalidem felc gecirdi 6 ay evimden ayri yasamak zorunda kaldim.kucucuk bir bebek esimin yigeni kaynim ve kayinbabam dusunun halimi.bu arada benim babam da ihrac oldu onun uzuntusu de eklendi.kendi evime geldigimde zaten bitik bi haldeydim bir gun oglumun gelisimiyle ilgili arastrma yaparken otizm yazusi denk geldi okudum o yazidan sonra hayatimiz degisti oglum cok goz temasi kurmayan bir bebekti surekli sarki soyleyip oynayamaya calistim kullanmadigim gunes gozlugum vardi camini kirip gozume taktim gozlerime baksin diye cok ise yaramisti tabi bi yandanda cocugu bunaltiyordum.hatta bi gun benim ailem gelmisti oglum onlarla gulup oynarken benden gozlerini kaciriyordu yuzume asla bakmiyordu ne kadar sıktıysam cocugu.8 aylikken dayanamadim psikiyatriye goturdum bi sorun yok simdilik sonra ne olur bilemeyiz dedi.1 yasina kadar evde yastaydim esimden gizli aglamalar surekli cocugu cagirip deniyordum o da bakmiyordu tabi bu kez ben aglamaya basliyordum.burdaki arkadaslarin yazdiklarini okuyordum bazi kisilere mesaj attim sagolsun herkes cok yardimci olmaya calisti.oglum 13 14 aylikken ondaki gelismeleri gordukce rahatlamaya basladim kullandigim antidepresaninda faydasi oldugunu dusunuyorum.biz bebegimle zor gunlerden gectik bu durunda hastaligimi tetikledi sanirim.yasadigim zorluklardan dolayi boyle en ufak seyleri takan annelere kendimi ornek veriyorum ki benim yasadiklarimi yasamasinlar kendilerini harap etmesinler.oyle bir durum olsa bile yapacak tek sey ilgi sevgi baska bi ilaci yok bunuda burdaki annelerden ogrendim kendimi Allaha teslim ettim hayirlisini diledim Rabbimden.

X