Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Oncelikle hepinize geçmiş olsun Allahim şifa versin inşallah tüm meleklere benim torunum 17 aylık apitk teşhisi konuldu iki haftadır özel eğitim alıyor çok zor günler bekliyor bizi

17 aylık çocuğa tanı konamaz. Ancak şüphe üzerine ön tanı konur. Genelde bu ön tanılar ülkemizde yanlış olur. O yüzden etraf otizmi yendik diyen aileler ile dolu. Yurt dışında 3 yaş öncesi sadece YGB denir. Hiperaktivite Dikkat eksikliği Atipik otizm tanıları için 3 yaş ve sonrası beklenir. Yapılacak şey çok basit. Oyun ilgi sevgi ve Yaşa uyumlu eğitim. Sonrada uzman takibinde zamana bırakmak

Emingul canım sağolasın yapıyoruz inşallah sizde alkış varmı öğretemedm nasıl ogreöğrenebilirim taklit zor öğretiyorum çok ama çok zor hiç oturmuyor sürekli ayakta yavrum

Ben yaşca benden buyuk oldugunuz icin korktugunuzu za
Yirmi Nisan'da pisikiyatri ve nöroljiye gitcezmi bakalım ne söyleyecekler canım siz nelerden supheleniyorsunuz birde diet düşünüyorum faydasini gören bilgi versin lutfel
Soyle soyleyeyim yani ben de cok erken suphelendim hala supgedeyim ama benim suphelerim donem donem yaptigi hareketler hic kelimesinin olmamasi bay bay yapmayi yeni ogrendi gibi tam degil yani akranlarindan geride birde en onemlisi benim icin isaret ettigim yone bakmamasi normalde bakmasi gerekiyir benim baktigim yone bakmiyor o yonden ses gelirse bakar mesela cansiz bi nesneye bakarsam bakmiyor ama ses varsa o yonde bakiyor otizmde var olan surekli nesneleri cevirme hareketi de mevcut eline aldigi seyi inceliyor ceviriyor ve bunu hemen herzaman yapar bazen de salliyor yere vuruyor falan agzina sokmasi da hep var yani aklima gelenler ama en cok teşhise yarfimci konu isaret ettiginiz yone bakip bakmamasi diye okumustum bizimkine israrla deniyorum yok bakmiyor cok cok nadir bakiyor hic bakmiyor desek dogru olur yani goz temasi var ama bebekkken hic yoktu diyebilirim videolari bile var bosluga bakar gibiydi 4 aya dogru dogru duzgun yuzume bakmaya basladi normalde bebeklerin en cok dikkatini ceken sey annelerinin yuzu cok uzun sure belki 7 8 ay emzirirken yuzume bakmiyordu surekli saklabanlik ce ee falan yapa yapa zamanla bakmasini sagladim yani oluyor evet diyelimki bunlari yapmadim bence kurmazdi kendi kendine nasilki otizmli cocuklar egitim alinca duzelmeye basliyir bende birnevi kendi kendime hallettim diye dusunuyorum bazi annelr hadi canim ordan diyebilirler ama ancak bunu yasayan anne bilebilir belki otizmcbelki degil bunu bilemen ama bur farklilik hep vardi hâlâ var ama otizm degil dedirten seyler de var her otizmli cocukta oldugu gibi her nornal cocukta oldugu gibi farklar hep var yani velhasilkelam bir uzmana 18. Ayda goturcem var veya yok hep gelistirmeye calisicam

Bebeğiniz kaç aylık 42 yaşındayım ayına göre nelerden şüphelendiniz alkllkis yâpiyormu sizi taniyormu
Soyle 15 aylik oldu sayilir anne nerde baba nerde diye sorunca 8 9 aylik bebkler anneye bakar degil mi bizde yok bilmiyor annesinin ben oldugumu bana asiri bagli yanindan uzaklasmami istemez ama okuduklarim arasinda anneye yada bir nesneye asiri baglilik yaziyordu alkis yapiyor evet ama bazen durup dururken el cirpar kolunu sallar yani stereotip hareketler diyebiliriz bunlari da yapiyor bunlarin yaninda otixmli degil diyecegimiz seylerde yapiyor ama tekrarliyorum isge her cocukta fatkli oluyor bir arkadasin tanidigi otizmli cocuk cok sicakkanli uyumlu ama otistik ozellikler tasiyor diyor diger yandan benim tanidigim birinin oglu cok hircin ve hicbir sekilde iletisim kurmuyor bende buna anlam vereniyorum ikiside otizmli ama cok farkli iki birey

Bebeklikten otizm teshisi olan birine hic rastlamadim. Yani bebekken hepimizin cocuklari normaldi ben oyle hatirliyorum 1.5 senelik yazismalarda. Benim oglum bakiyordu guluyordu goz temasi vardi. Kelimeleri vardi.Hani boyle birden kelimeler gitti yabancilasma basladi kendi haline gecmeler. Herkeste ayni seyleri okudum ben. Ve biz de aslinda cok erken farketmeye basladik ama bekledik okudum buralari arastirdim. Elimden geleni yapmaya basladim. Ozel egitume basladigumizda bile gerilemesi devam etti. Oyle birsey ki senin elinde degil almiyor algilamiyordu. Eger sen ben bunu astim diyorsan ayni sekilde devam et. Basarili bir anne gibi olamaz ozel egitimin yaptiklari.hatta ozel egitimi begenemezsin bu konuda eksik bulursun her zaman. Soyle dusun ki zaten bu isin ilaci yok hersey bizle bitiyo. Zaman kaybettigini dusunerek uzulme. Eger bir sey varsa ve sen bu aciklari kapatabilmissen daha cok sey basarirsin. Belki de sadece kucuk oldugundandir belki de bebeginin karakteri boyledir. Goremedigimiz bilemedigimiz doktor teshisi olmayinca su an bisey diyemeyiz.

Evet beni anladiginizi dusunuyorum tesekkur ederim doktor teşhisini bekliyorum umarim cevremdekiler hibi hicbirseyi yok demez cunku var birsey ismi konulsun istiyorum

Cunku tedavisi neyse yada tedavi edilmese bike gec kalmak istemiyorum en azindan istedigim herseyde esim destek olur cunku suan ikna edemiyorum birsey yok bence diyor birlikte okuduk bunlardan bir kaci var bu belirtiyle teshis koymayabilirler diyor

Cok agir otizmlilerde bebekken teshis koyulabildigi oluyor.
Benim oglumda da 2 yasina kadar hic otizm aklimin ucuna bile gelmedi. Asiri sosyal bi bebekti. Su an buradaki bi cok cocuktan kotu durumda ama yine de cok agir degil durumu sukur.

Cok agir otizmlilerde bebekken teshis koyulabildigi oluyor.
Benim oglumda da 2 yasina kadar hic otizm aklimin ucuna bile gelmedi. Asiri sosyal bi bebekti. Su an buradaki bi cok cocuktan kotu durumda ama yine de cok agir degil durumu sukur.

Soyle ama bazi anneler normal gorebiliyor ben uzak bir akrabamizin oglunun cok farkli oldugunu bebeklikten itibaren anladim yani benim oglumla yakin donemler ve suan bariz bir farklilik var annesine de birsey demek istemedim ama kendimden biraz bahsettim suphelerimden ayy olurmu oyle sey cevremizde hic oyle biri yok falan demeye basladi yani bilmedigi icin asla olmaz gozuyle bakiyor ama bu aylarda herks bir farklilik oldugunu anlamis dokyira goturmusler belirtiler var demis cok fazla ilgilenin ve hic kendi haline birakmayin vs vs yani hatirlaniyor olabiliyor anneler konustugumuzds ben onun bebekliginden bahsediyorum o yoo gayet bakiyordu guluyordu diyor ama hayir ben cok neet hatirliyorum hangi gun hangi ayda nasil oldugunu benimki de tamamen bakmiyor degildi ama bakamiyordu hemen ceviriyordu gozlerini ozellille yakindan bakamiyordu ama astik

benim oglum 2.5 yasindayken hatta 3.5 ken bile insanlar onda birsey yok sadece gec konusacak diyorlardi bana inanmiyorlardi. simdi kimse yorum yapamiyor. sonradan otizmi ogrendigimde tabii ki gozumden kacan belirtileri oldugunu anladim.
ama sosyal yonden degildi asla bunlar. simdi ise 5 yasinda ve problerinin sosyal yonu gun gibi acik. eger cocugunuzda otizm varsa anlayacaksiniz ki zamanla hersey daha belirgin oluyor. otizm yoksa da sizin yaptiginiz egitimlerle diyetle falan iyilestigini iddia edeceksiniz.

Aslinda cok mantikli evet oyle oluyor belkide sizin kucukken sosyal acidan hic belirtisi yoktu oylemi bende bu yuzden cevreme anlatamiyorum detaylar detaylar

Cevremdekiler yok birseyi desede anne anliyor var ama adı yok tanimsiz bir fsrklilik var oldugunu sixde hissettiniz degil mi evet ama bence egitimin etkisi olmali mutlaka vardir ama tabii derecesi onemli agir hafif orta bilemiyorum

Aslinda cok mantikli evet oyle oluyor belkide sizin kucukken sosyal acidan hic belirtisi yoktu oylemi bende bu yuzden cevreme anlatamiyorum detaylar detaylar
2 yasina dogru 3 aylikkenden beri ismine hemen tepki veren oglum duymaz olmustu, 13 aylikken bay bay yap demeden yapan asagi yukari sallamaya basladi ters sallamaya basladi.
Insanlarin gozunun icine bakip gulucukler sacarken gozlerini kacirmaya basladi. Hepsi 18 ay 2-2.5 yas arasi oldu. Yine de tanidiklarina goz kontagi arada kurdugu icin cocuklarla oynadigi icin sterotipik hareketi olmadigi icin falan otizmli degil diyorlardi. Ama ben 2.5 yasindan beri emindim otizmli olduguna. Isaret prmagi kullanmiyordu, duyusal takintilari basladi, isminebakmiyordu, oyuncaklari herseyi farkli acilardan incelemeye basladi. Amacina uygun da oynuyordu tabii. Ve biz yurtdisindayizburada otizm spektrum bozuklugu olarak veriyorlar butun tanilari.atipik ygb tipik falan bilmiyorum turkiyede olsak ne denirdi. 3.5 yasinda tani koydular burada.

Cevremdekiler yok birseyi desede anne anliyor var ama adı yok tanimsiz bir fsrklilik var oldugunu sixde hissettiniz degil mi evet ama bence egitimin etkisi olmali mutlaka vardir ama tabii derecesi onemli agir hafif orta bilemiyorum
Zaten her cocuk farkli otizm sadece gelisimsel birsey degil daha once de yazdim. Normal bi cocuk da gelisimde geriden gelebilir ama bi anda patlama yapar yasitlarina yetisir.
Otizmde sorun norolojik. Sosyal iletisim, algilama, dil becerisi, motor gelisimi, dikkat, duyusal tasmalar veya kacinmalar hep birlikte geliyorlar. Kimi hepsinden azar azar etkileniyor kimi birazindan cok birazindan hic etkilenmiyor. Bazilarindan mental retardasyonla beraber geldiginden ogrenme daha da guclesiyor.
Egitim tabii ki en onemli sey otizm icin. Agir da olsa hafif de olsa bireysel egitim sart toplum icinde yer almasi da sart.
Sukur son bir kac aydir guzel gidiyor oglum insallah gerileme duraklama olmaz boyle devam eder.

Dün çocuğuma otistik teşhisi konuldu kres haftada 4 saat eğitim ilgi ise yaramamış 20 aylık 'tan beri takipteydi ygb diyorlardib ama giderek durumu artiyormus içinde hep bi umut vardı ama dinden beri çok kotuyum risperdal surupla süper amp sürüp verdi 3 yaşına yeni girdi. Hiç iyi değilim suan sizden ışteyim 1. Ekolali nasil geçer ne etkinlik yapıyorsunuz 2. Çocuklarımızla neler yapıyorsunuz bana fikir olarak yardim edebilecek olanlar lütfen yazsın çok kotuyum yatak döşek yatiyorum

Günaydın senin bebeğinin durumu bizimkinden iyi ama anlattığına göre hiç bekleme git tanı koymalarına bile kendi imkanlarıyla ders aldır bizim durum biraz zor anneyi hiç aramaz bilmiyor anneyi çok zor bir durum uyumak yemek içmek haram oldu bize boyle olupta düzelen varmı çok çok zor en çok bu durum korkutuyor yardımci olun bu durumda olan varmı gelişimi iyi gidip sonradan olanlar duzeliyormus yavrum benim yaşıtlarıyla bir araya gelncge nasıl belli oluyor etraflarında dönüyor hiç ilgilenmiyor çocukluğu gençliği nasıl olcak içim yanıyor kör gibiyim rabbim sen sifani esirgeme tüm meleklerden

Canim ben hep diyorum ben cocugumu otizm olarak kabul ettim ve bir otizmli olarak kendine bakabilmesi icin ne gerekiyorsa onu ogretmeliyim diye dusunerek daha az uzuluyorum. Bastan ne yaptiysan aynen devam edeceksin. Egitimi icin degisen bisey yok aynen yola devam. O da normal bir cocuk ama duygularini ifadesi fatkli. Otistik deme otizmli de bi de. Ama risperdali niye verdiler onu metak ettim.amp yi bilmiyorum neden verdiler

Oncelikle rabbim yardımcın olsun bizde de durum zor ekili hakkinda birşey diyemem ama çok sev dokun onu sevdiğini hissettir yatak yorgan yatmak fayda değil zarar bir ay boyunca aynı durumdaydk yok fayda çocuğuna faydan olacaksa önce kendine gel Rabbime sığın olmasa iyi. başımıza geldi rabbimin sınavı bizimde başımızda başına gelmeyen bilmez gerisi boş sabır sabır

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…