Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Süper map diye bi surup bide adına nasil baktiriyorsunuz kafam almıyor elimden geleni yapiyorum
Canim daha once diyet yapmayi dusundugunu soyluyodun yaptin mi bilmiyorum ama faydasi oluyor bu konuda. Diyetle algisi acildiginda ogretilenleri daha cabuk almisti. Bende ugrasiyodum ama anlamiyordu cogu seyi. Hasbeen arkadasimiz sagolsun o da beni yonlendirdi diyet icin. Bi de calisiyosun sanirim zor olur diyeti yapmak ama en azindan dene ugras bir hafta dene. Ben sadece nootropil surup kullaniyirum konusma merkezi harekete gecsin diye. Ama ilac verseler cok endiselenirdim. Elbet gerekiyorsa doktor veriyor ama ikinci bir doktora daha danis. Risperdal icin uyusturuyor diyorlar. Hani cok hareketliyse agresifse bu ogrenmesini etkiliyorsa iyi de ya bosuna iciyorsa diye sorguladim. Otizm den korkma. Burda komsum var otizmli. Kucukken hic konusmamis okula da gondermemisler. Ama simdi sohbet ediyor. Cok karisik birsey anlattigimda bazen anliyor bazen anliyomus gibi yapiyor. Soruyorum neden konusmuyodun canim konusmak istemiyordu diyor bebegini alip baska yere giderdim otururdum kendim oynardim oteki cocuklari istemezdim diye hatirliyor da. Egitim alsaydi cok daha iyi olurdu akıllı bir kiz. Aslinda bir sekilde buyuyolar iste. Sadece eksiklerini kapatmak gerek. Duygulari ve anlamalari degisik. Varsin degisik olsun garip olsun degil mi.
Dunyada bir yerlerde bu otizm icin ilac arayan yapamaya calisan ugrasan insanlar var biliyorum hep dua ediyorum allahim o insana guc kuvvet ver yol ac ki ilaci kesfedebilsin. Butun cocuklar iyilesebilsin. Derdi veren allahim sifasini da verecektir elbet bir gun.

Kendimi suan yollayamiyorum risperdal i algisi artsın diye verdi süt ve hamur işi vermiyorum çalışıyorum bugün ise gidemedim inanın üzüntüden vücudum agriyor bi ara gelişme vardı sonra geriledi yine adına bakmaz oldu risperdal i durtusel hareketleri var diye verdi bazen kreste oyuncak atıyor durtusel hareket ani hareketmis bi işten bianda başka ise gecmesiymis ne bileyim böyle iste anlatamıyorum kendimi

Kendimi suan yollayamiyorum risperdal i algisi artsın diye verdi süt ve hamur işi vermiyorum çalışıyorum bugün ise gidemedim inanın üzüntüden vücudum agriyor bi ara gelişme vardı sonra geriledi yine adına bakmaz oldu risperdal i durtusel hareketleri var diye verdi bazen kreste oyuncak atıyor durtusel hareket ani hareketmis bi işten bianda başka ise gecmesiymis ne bileyim böyle iste anlatamıyorum kendimi
Diyeti tam yapman gerekiyor tabi biliyorsun boyle anlami yok. Su an moralin bozuk canin hic bisey yapmak istemiyor anliyorum seni. Once kendini toparlaman gerekiyor ne desek bos. O guc icinde olmazsa yapamazsin ki bisey. Gerekiyosa psikiyatriye git yardim al. Ama bisekilde once senin toparlanman gerek. Kendini cok fazla uzme. Hayat iste kimi zaman güldürür kimi zaman ağlatir. Bu gunlerimizde gececek insallah.

Desteginiz için çok tesekkur ederim vakti olan anneler yaptıkları ve fayda gördükleri etkinlikleri yazabilir mi ates düştüğü yeri yakar derler ya o misal iste çok tesekkurler ilgilendiğiniz icin

Canım çok geçmiş olsun ben hep diyeti öneriyorum oğluma öğrendiklerini unutturmadığı için ama diyet ezbere yapılmaz dr un önermesi gerek
İstanbul da diilsin öyle yazmıştım galiba Hacettepe çocuk psikiyatrisi de diyet yaptırıyor hem iyi bir üniversite hastanesi bi de bilimsel tek tedavi aba diyorlar ya onu bi araştır
Geçiyor zamanla alışıyor insan zamanla oğlan büyüyüp bi şeyler öğrendikten sonra daha mutlu olursun

Dün çocuğuma otistik teşhisi konuldu kres haftada 4 saat eğitim ilgi ise yaramamış 20 aylık 'tan beri takipteydi ygb diyorlardib ama giderek durumu artiyormus içinde hep bi umut vardı ama dinden beri çok kotuyum risperdal surupla süper amp sürüp verdi 3 yaşına yeni girdi. Hiç iyi değilim suan sizden ışteyim 1. Ekolali nasil geçer ne etkinlik yapıyorsunuz 2. Çocuklarımızla neler yapıyorsunuz bana fikir olarak yardim edebilecek olanlar lütfen yazsın çok kotuyum yatak döşek yatiyorum
mrb moral çok önemli öncelikle siz iyi olmalısınızki çocuğunuzda iyi olsun. benim oğlum 29 aylık olacak yakında biz evde hafıza kartlarını gösteriyoruz sürekli hayvanlar nesneler vs. hayvan seslerini çıkarttırmaya uğraşıyoruz ablasıyla kovalamaca oynuyorlar bide sürekli konuşuyoruz al ver yapmaya çalışıyoruz yatakta zıplatıyorum sık sık kucaklıyorum sarılıyorum.kelime sayımız az ama bu günlerde algı açılmaya başladı çok şükür. haftada iki gün özel eğitim alıyor ayrıca. bide formül mamayı kestik günde bir bardak keçi sütü veriyoruz biraz fayda gördük diyebilirim ekmek ve tatlıyıda azaltabilirsek dahada iyi olacak inşallah..

Otizmle birlikte seyreden hiperaktivite ve dürtüsellikte gaps diyetinin inanilmaz işe yaradiğini birçok anneden duydum. İlaç kullanmak yerine diyeti denemenizi öneririm ben. Birde evet ilk tani alindiğinda insan korkunç bir boşluğa düşüyor. Psikoloji okadar altüst oluyorki kendini toparlayamamaktan çocuğuna faydali olamiyor insan. Bize burda ençok terapistlerimiz ve özel eğitimcimiz destek olmuştu. İlk zamanlar en zoru inanin. Aldirabildiğiniz kadar gücünüz el verdiği kadar yoğun eğitim aldirin. İşaret etme, göz kontaği, ortak dikkat oluşturabilme, taklit etme becerileri oluştuktan sonra gerisi çorap söküğü gibi
geliyor inanin. Bizim tüm bunlar 4 ayimizi aldi biz belki çabuk yol aldik her çocuğun hizi ayni olmayabiliyor ama eninde sonunda oluyor inanin ve hiç pesetmeyin. Bizde konuşma başladiktan sonra benim psikolojim düzelmeye ve daha umutlu bir insan olmaya başladım. Böylece yavrumada daha faydali olmaya başladım. Çok şükür biz bilişsel olarak akranlariyla arayi kapattik, sosyal iletişim becerilerileride geriden de gelse hergeçen gün daha iyi oluyor. Gelişmeleri görmeye başladiktan sonra sizlerde üzerinizdeki o karamsarliği atacaksiniz inanin. Ben hep ayni şeyi söyleyeceğim, yoğun eğitim (hazir oldugunda) kreş ve bol aile ilgisi ve sevgi. Ben inanıyorum aşacağimiza kolay olmayacak uzun sürecek belki ama bitecek. Lütfen sizde inanin.

Arkadaşınız cocugunda ne gibi belirtiler vardı nasıl bir yol izlediler cevabınızı

Ben ilk 4 ay özel eğitimde oglumla birlikte içeri girip izlemiştim. Birebir ayni şekilde evde sabah 1, akşam 1 saat şeklinde aynilarini yaptirmiştim. Arada da bol bol oyunvs. Bu sayede aldirdiğimiz özel eğitim saati 3 katina çikmiş oluyordu. Sizde deneyin. Yoğun eğitim çok önemli. Birde ergo terapide önerdikleri vucut firçasiyla (duyu marketlerde satiliyor) günde 3 kez vucudunu tarayarak (10 kez yukardan aşagiya hafif basinç uygulayarak kollarina, ellerine bacaklarina ayaklarina sitina omurga hariç) duyusal hassasiyetlerini minimuma indirmiştik.

Sizi a
2 yasina dogru 3 aylikkenden beri ismine hemen tepki veren oglum duymaz olmustu, 13 aylikken bay bay yap demeden yapan asagi yukari sallamaya basladi ters sallamaya basladi.
Insanlarin gozunun icine bakip gulucukler sacarken gozlerini kacirmaya basladi. Hepsi 18 ay 2-2.5 yas arasi oldu. Yine de tanidiklarina goz kontagi arada kurdugu icin cocuklarla oynadigi icin sterotipik hareketi olmadigi icin falan otizmli degil diyorlardi. Ama ben 2.5 yasindan beri emindim otizmli olduguna. Isaret prmagi kullanmiyordu, duyusal takintilari basladi, isminebakmiyordu, oyuncaklari herseyi farkli acilardan incelemeye basladi. Amacina uygun da oynuyordu tabii. Ve biz yurtdisindayizburada otizm spektrum bozuklugu olarak veriyorlar butun tanilari.atipik ygb tipik falan bilmiyorum turkiyede olsak ne denirdi. 3.5 yasinda tani koydular burada.[/Q
Anliyorum yani sizin oglunuz tammen nornal bir bebekken bir anda otizm belirtileri gostermeye basladi yasamin ilk uç yilindan kasit bu olsa gerek genellikle annneler oyke yazmis 2 yas civari degisti cocugum demisler rabbim sifalar versin yavrularimiza ben egitimle asilabilecegi kanisindayim

Merhabalar öncelikle bütün kuzucuklara rabbim şifa versin bizde yakın zamanda atipik otizmle tanıştık 28 aylık oğlum henüz özel eğitime başlamadık 24 aylıkken fark etmiştik yaşıtlarından epey geri olduğunu günde iki saat kreşe gidiyor rapor almak için randevu aldık salı günü gideceğiz sizlere sorum rapor hemen çıkar mı bizi ne gibi aşamalar bekliyor bir çok aile gibi ne yapacağımızı nereden başlayacağımızı şaşırdık geç kalmak istemiyoruz umarım kısa zamanda aşarız

Merhabalar öncelikle bütün kuzucuklara rabbim şifa versin bizde yakın zamanda atipik otizmle tanıştık 28 aylık oğlum henüz özel eğitime başlamadık 24 aylıkken fark etmiştik yaşıtlarından epey geri olduğunu günde iki saat kreşe gidiyor rapor almak için randevu aldık salı günü gideceğiz sizlere sorum rapor hemen çıkar mı bizi ne gibi aşamalar bekliyor bir çok aile gibi ne yapacağımızı nereden başlayacağımızı şaşırdık geç kalmak istemiyoruz umarım kısa zamanda aşarız
Her hastanenin isleyisi farkli olabilir biz doktora gittikten sonra heyet icin randevu verdi heyetteki doktorlar rapor icin onay verince bir ay sonra raporumuzu hastaneden aldik. Ozel egitimleri dolastik birini sectik onlar rehabilitsayin arastirma merkezinden bizjm icin randevu aldi oraya gittik orda da ayni gun ram raporu cikti.hangi egitimleri almamiz gerektigi yaziyor orda ondan sonrada basladik ozel egitime.

Her hastanenin isleyisi farkli olabilir biz doktora gittikten sonra heyet icin randevu verdi heyetteki doktorlar rapor icin onay verince bir ay sonra raporumuzu hastaneden aldik. Ozel egitimleri dolastik birini sectik onlar rehabilitsayin arastirma merkezinden bizjm icin randevu aldi oraya gittik orda da ayni gun ram raporu cikti.hangi egitimleri almamiz gerektigi yaziyor orda ondan sonrada basladik ozel egitime.
Teşekkürler bizede rehabilitasyon dan yardımcı oldular randevu için sağlık kuruluna gireceksiniz denildi sisli etfalden bulabildik randevu Allah hepimizin yardımcısı olsun

Geçmiş olsun tanı konulduktan üç gün içinde eğitime başladık haftada iki saat 4 nisanda ramda randevu var kaç saat gerçekleri belli değil nisanda ücretli eğitim alcaz çok eğitimle daha çok yol alınıyormus otistik mezunu bir hoca bulduk saat 150tl inşallah ilerleriz eğitim veren yer ve kişileri iyi araştırın bizim durum 3 yaşta tam belli olcak gelişimine göre rabbim yar ve yardımcımız olsun inşallah elimizden bir şey gelmiyor duadan baska

Dogum lekesi , yumusak ve islak cisimlere dokunamama steotipik hareketler ortak dikkat eksikligi elini yakan cisme tekrar parmagini uzatip dokunmaya calisma elinde bazi takildigi oyuncaklari gezdirme bunlar da var

Banada heyette bir doktor dogum lekesi varmi diye sordu yok dedim ama sonra eve gelince aklima geldi tam kuyruk sokumu dogdugundan beri mordu. Ben doktora sormustum o gecici birsey bebeginiz esmer olacak demisti. Su an az bisey kaldi ve dogdugundan daha koyu ten rengi gercekten. Acaba boyle bir sey mi sordu heyetteki doktor bu benim icimde kaldi.

Oğlumun 1 yaşında bir videosu var Çimen’e yüzüstü konulunca inanılmaz rahatsız oluyor el be ayaklarını kaldırıp karın üstü dengede duruyordu biz gülüyorduk o zamanlar.. iğrenir gibi yapıyordu suratını .. 2,5 yaşa doğru değdirmeye başladı elini. Ve şu an da bile artık iyi desem de hiçbir yerine su değmeyecek ..sümüğünden bile rahatsız olup hemen siliyır

Banada heyette bir doktor dogum lekesi varmi diye sordu yok dedim ama sonra eve gelince aklima geldi tam kuyruk sokumu dogdugundan beri mordu. Ben doktora sormustum o gecici birsey bebeginiz esmer olacak demisti. Su an az bisey kaldi ve dogdugundan daha koyu ten rengi gercekten. Acaba boyle bir sey mi sordu heyetteki doktor bu benim icimde kaldi.
Evet okudugum birinde denk gelmistim bizdede var kucuk bir leke ve boyle nokta nokta dagilmis gibi

X